۱۱:۲۴ - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۸۶۰۳
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

واعظ آشتیانی: نمی‌توان گروهی را به اجبار متولی وحدت اصولگرایان کرد

امیررضا واعظ آشتیانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: با الفاظ نمی‌توان بازی کرد، ضمن اینکه به اجبار هم نمی‌شود فرد یا گروهی را متولی انسجام کرد. تصور من این است که اگر بناست شورای وحدت شکل بگیرد ابتدا باید تجربیات گذشته خود را آسیب‌شناسی کند.

امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره رویکردهای انتخاباتی احزاب اصولگرا در انتخابات مجلس یازدهم گفت: به اعتقاد من انتخابات این دوره یکی از انتخابات‌های مهم است، گروه‌ها و احزاب باید تلاش داشته باشند به گونه‌ای عمل کنند که حضور حداکثری مردم در انتخابات میسر شود. در این مسیر باید از بداخلاقی‌های سیاسی پرهیز شود. مردم خود از بداخلاقی‌های سیاسی پرهیز می‌کنند و درنتیجه از عدم رعایت شئونات و ادب سیاسی توسط گروه‌ها و شخصیت‌ها ناراحت می‌شوند.

 

دولت در زمان باقیمانده از عمرش بیش از این خود را در مظان اتهام سوءمدیریت قرار ندهد

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: آرامش انتخابات به نوع گفتمان گروه‌ها و احزاب سیاسی بازمی‌گردد و این فاکتوری مهم در انتخابات است. عملکرد دولت و مجلس و شوراهای شهر هم از فاکتورهای مهمی است که در مشارکت مردم در انتخابات تاثیرگذار است. دولت باید زمینه‌ساز ایجاد فضای آرامش اقتصادی برای مردم باشد. تجربه نشان داده اگر دولت‌ها موفق عمل می‌کردند، مردم به مشارکت در انتخابات راغب بودند. دولت باید تدابیری را برای مسائل سیاسی بیاندیشد. دولت در زمان باقیمانده از عمر خود اقدام به انتخاب مدیران توانا ، خردمند ، شجاع و انقلابى کند و بیش از این خود را در مظان اتهام سوءمدیریت قرار ندهد.

 

هماهنگ کردن گروه‌های مختلف اصولگرا کار دشواری است

وی با اشاره به رویکردهای اصولگرایان در انتخابات عنوان کرد: اصولگرایان خانواده‌ای بسیار بزرگ و از تنوع نگاه برخوردار هستند. ما گروه‌های مختلف اصولگرایی داریم که هماهنگ کردن همه این گروه‌ها کاری بسیار دشوار است و این واقعیتی است که کسی نمی‌تواند آن را کتمان کند، هرچند که بین اصلاح‌طلبان هم همین است. در نتیجه باید یک اجماع روی فرد یا افرادی برای هماهنگ کردن این خانواده بزرگ اصولگرایی انجام شود تا تبعیت سیستمی درانتخابات بین گروه‌های اصولگرا وجود داشته باشد.

 

شرایط برای اصولگرایان در این انتخابات بهتر است

واعظ آشتیانی تصریح کرد: اگر بین اصولگرایان انسجام شکل نگیرد، ما شاهد تنوع لیست خواهیم بود و آنچه از قرائن مشخص است این است که می‌توان تا حدودی گفت شرایط برای اصولگرایان در این انتخابات بهتر است ولی در این شرایط باید حسن استفاده را در تعامل و هماهنگی مورد بهره‌برداری قرار بدهند. اگر نتوانند در این مقطع مشکلات را برطرف کنند، مطمئنا نتایج خوبی هم حاصل نخواهد شد. بنده بر این باور هستم که اصولگرایان به طور نسبی باید این انسجام را ایجاد کنند.

 

به اجبار نمی‌شود فرد یا گروهی را متولی انسجام اصولگرایان کرد

 

شورای وحدت ابتدا تجربیات گذشته را آسیب‌شناسی کند

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای وحدت اصولگرایان که اخیرا به ریاست حدادعادل ایجاد شده می‌تواند این انسجام را ایجاد کند؟، گفت:‌ باید به تجربه‌ای نگاه کنیم که در گذشته تشکل‌هایی مثل جمنا و شوراهای مختلف را تشکیل داده‌اند. باید بررسی شود که آیا موفق بوده یا نه. با الفاظ نمی‌توان بازی کرد، ضمن اینکه به اجبار هم نمی‌شود فرد یا گروهی را متولی این انسجام کرد. تصور من این است که اگر بناست شورای وحدت شکل بگیرد ابتدا تجربیات گذشته خود را آسیب‌شناسی کند.

 

باید هر مشکل را در جایگاه و در زمان خود برطرف کرد

این عضو سابق حزب موتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: باید بررسی شود اگر جمنا نتوانست به آن نتایج مطلوب برسد، چه دلایلی داشته است. درمان یک مشکل به مراتب خیلی آسان‌تر از حل مشکلاتی است که انباشته می‌شود. هر دو جریان سیاسی کشور باید توجه داشته باشند  که اگر می‌خواهند تشکل‌شان موفق باشد، نباید اجازه دهند انباشت مشکلات ایجاد شود و بعد بخواهند آسیبشناسی کنند، باید هر مشکل را در جایگاه خود و در زمان خود برطرف کنند.

 

اصولگرایان بدون آسیب‌شناسی مشکلات قبلی نمی‌توانند حتی وحدت نسبی ایجاد کنند

وی ادامه داد: اصولگرایان باید مسائل مختلفی که در گذشته داشته‌اند را آسیب‌شناسی کرده باشند که اگر امروز بنا شد شورای وحدت داشته باشند این شورای وحدت قبل از اینکه شکل بگیردف مسائل متعددی که به عنوان چالش داشته‌اند را برطرف کرده باشد. ممکن است برخی گروه‌ها مستقل باشند اما نگاهشان متفاوت از جریان اصولگرایی باشد، ممکن است در ظاهر معتقد به ولایت فقیه و ارزش‌ها نظام و انقلاب باشند ولی از منظر رسانه‌ای و سیاسی آن‌ها را اصولگرا قلمداد می‌کنند.

 

واعظ آشتیانی گفت:‌ من فکر می‌کنم در اصولگرایی باید این پتانسیل وجود داشته باشد که همه ظرفیت‌هایی که می‌توانند به کارآمدی و پیشرفت انقلاب کمک کند، در ید واحد قرار بگیرند. اصولگرایان اگر بدون آسیب‌شناسی مشکلات قبلی به عرصه انتخابات ورود کنند نمی‌توانند حتی یک وحدت نسبی را ایجاد کنند.

 

درنهایت مردم به جیب‌شان نگاه می‌کنند و قضاوت می‌کنند

وی درباره احتمال حضور احمدی‌نژاد در عرصه انتخابات مجلس و احتمال ائتلاف گروه‌های سیاسی اصولگرا با او گفت: متاسفانه عملکرد دولت باعث شده یادها در بین افکار عمومی به سمت آقای احمدی‌نژاد رود و قیاس کنند. مردم مقایسه می‌کنند اینکه دولت بگوید من چه‌ کرده‌ام و چه نکرده‌ام درنهایت مردم به جیب‌شان نگاه می‌کنند و قضاوت می‌کنند.

 

بعید نیست آقای احمدی‌نژاد و طیفش بخواهند وارد انتخابات شوند

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اینکه فکر شود که اصولگراها با آقای احمدی‌نژاد ائتلاف کنند را بعید می‌دانم. حتی آن طیفی که اشاره کردم که برخی به اشتباه فکر می‌کنند آن‌ها اصولگرا هستند، هم بعید می‌دانم که بخواهند با طیف آقای احمدی‌نژاد وارد ائتلاف شوند. اما بعید نیست آقای احمدی‌نژاد و طیف ایشان بخواهند وارد انتخابات شوند و این هم بستگی به بررسی‌های شورای نگهبان دارد.

 

عده‌ای از طیف اصولگرایی با رویه لاریجانی مخالف هستند

 

رئیس مجلس نباید به صورت مطلق به سمت یک گروه سیاسی موضع‌گیری داشته باشد

وی در واکنش به اظهارات محمدرضا باهنر مبنی براینکه بهتر است لاریجانی برای انتخابات مجلس جذب شود گفت:‌ آقای لاریجانی سه دوره ریاست مجلس را بر عهده داشته‌اند و تجربیات خوبی کسب کردند. به اعتقاد من رئیس مجلس نباید به صورت مطلق به سمت یک گروه سیاسی موضع‌گیری داشته باشد و این از عدالتی که یک رئیس مجلس می‌تواند داشته باشد به دور است. عده‌ای از طیف اصولگرایی با رویه آقای لاریجانی مخالف هستند.

 

واعظ آشتیانی ادامه داد: به نظر من از آنجایی‌ که شنیده می‌شود آقای لاریجانی نمی‌خواهد در انتخابات شرکت کند، شاید این امکان را برای ایشان فراهم نکند که راه ورود به مجلس را داشته باشد. به هرحال این مردم هستند که رای می‌دهند و گروه‌های سیاسی نمی‌توانند به مردم تکلیف کنند به چه کسی رای بدهید و به چه کسی رای ندهید.

 

عملکرد نمایندگانی که در طیف لاریجانی بودند را نپسندیدم

وی ادامه داد:‌ آقای باهنر به عنوان یک کاریزمای سیاسی این صحبت را کرده و به نظر من منظورشان این بوده که ما نمی‌توانیم تجربه‌ای که ایشان به دست آورده را به راحتی از دست بدهیم و من فکر می‌کنم آقای باهنر از این نگاه این صحبت را مطرح کرده است که آقای لاریجانی تجربه زیادی دارد و می‌تواند در مجلس مفید واقع شود حال چه رئیس بشود و چه نشود. بنده خود عملکرد بعضی افراد که در طیف آقای لاریجانی بودند را نپسندیدم.

 

  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 13 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ سرمربی جدید پرسپولیس

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید