جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۸۰۲۰۰۰۰۳

ولادیمیر زیلنسکی؛ کمدینی در لباس «خدمتگزار مردم» که رییس جمهور واقعی اوکراین شد

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی

کمدینی با هیچ تجربه سیاسی، روز یکشنبه موفق شد در یک رقابت بی سابقه انتخاباتی، به عنوان رییس جمهور جدید اوکراین انتخاب شده و جانشین پترو پروشنکو شود. ولادیمیر زیلنسکی (Volodymyr Zelensky) که تنها نقش سیاسی او بازی کردن در نقش رییس جمهور در یک برنامه تلویزیونی بوده، ظاهراً و بر اساس آمارهای ارائه شده بر اساس نظرسنجی ها، توانسته با بدست آوردن ۷۳ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، شکست سختی به پترو پروشنکو، رییس جمهور کنونی اوکراین، وارد کند. گفته می شود که در تمامی استان های کشور، آقای پروشنکو در مقابل رقیب کمدین خود شکست خورده است، حتی در مناطق غربی کشور که از طرفداران سنتی او بوده اند.

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی ولادیمیر زیلنسکی

 

در حالی که هنوز نتیجه قطعی و کامل این انتخابات اعلام نشده اما آقای زیلنسکی در مقر مرکزی فعالیت های انتخاباتی خود خطاب به هوادارانش چنین گفت: «هیچ وقت شما را ناامید نخواهم کرد. در حالی که هنوز به طور رسمی رییس جمهور نیستم، به عنوان یک شهروند اوکراینی می توانم به همه کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی بگویم: “به ما نگاه کنید! همه چیز ممکن است”». پروشنکو نیز شکست سخت خود از رقیب کمدینش را پذیرفته و گفته که ماه آینده کاخ ریاست جمهوری را ترک می کند اما قصد ندارد عرصه سیاست را رها کند. نتیجه انتخابات اخیر اوکراین بی سابقه و باورنکردنی است زیرا کمپین انتخاباتی که در ابتدا به یک جوک شبیه بود اکنون آرای بیش از ۷۰ درصد از مردم اوکراین که از فقر، فساد و یک جنگ ۵ ساله با بیش از ۱۳٫۰۰۰ تلفات خسته شده بودند را به خود اختصاص داده است.

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی

 

این کمدین و ستاره تلویزیونی ۴۱ ساله که به خاطر بازی در نقش رییس جمهور در سریال «خدمتگزار مردم» (Servant of the People) شناخته می شود اکنون رهبری کشوری با بیش از ۴۵ میلیون جمعیت را در دست خواهد گرفت که از چالش های متعددی رنج برده و برای رسیدن به خواسته های خود دست به انتخابی بسیار مهم و ریسکی زده اند. بعد از بدست آوردن بیشترین آرا در دور اول انتخابات در ماه گذشته، زیلنسکی در روز گذشته نیز اختلافی شدید را بین خود و رییس جمهور کنونی ۵۳ ساله کشور ایجاد کرد. تمامی پیش بینی ها و نظرسنجی ها نشان می داد که به دلیل خشم عمومی از فساد، فقر و جنگ داخلی در کشور، رییس جمهور کنونی اوکراین جایگاه خود را از دست خواهد داد. هر دو رقیب که روز جمعه در استادیوم فوتبال ملی کیف، توهین و اتهامات زیادی را متوجه یکدیگر ساختند قول داده بودند که اوکراین را در مسیر موافق با کشورهای غربی نگه دارند.

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی پترو پروشنکو

 

پیروزی برای زیلنسکی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری یک جهش و تغییر بزرگ از زمان استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی است زیرا پیش از او تنها سیاستمداران کارکشته موفق به رسیدن به ریاست جمهوری یا نخست وزیری در این کشور شده بودند. کمپین تبلیغاتی نامتعارف او بیشتر بر پُست های طنز و انتقادی در رسانه های اجتماعی متمرکز بوده و در آن خبری از گردهمایی ها و تبلیغات کاغذی مرسوم نبود. زیلنسکی رهبری کمپین تبلیغاتی خود را از طریق اینستاگرام انجام می داد جایی که بیش از ۳٫۷ میلیون نفر دنبال کننده دارد. وی قول داده که با فساد گسترده در کشور مبارزه کند، وعده ای که برای مردمی که از قول های سیاستمداران مبنی بر مبارزه با آن خسته شده و پس از سه دهه استقلال از شوروی هنوز هم یکی از فقیرترین کشورهای اروپا به شمار می آیند.

 

انتظار می رود که پیروزی ولادیمیر زیلنسکی فصلی تازه در تاریخ کشوری باشد که دو انقلاب بزرگ را در دو دهه تجربه کرده و ۵ سال است درگیر یک جنگ داخلی با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور است. بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ که در ماه مارس گذشته منتشر شد، تنها ۹ درصد از مردم این کشور به دولت و سیاستمداران کنونی کشور اعتماد دارند. به شهرت رسیدن زیلنسکی در عصری اتفاق افتاد که جهان شاهد اتفاقات بی سابقه ای در عرصه سیاسی است؛ از برگزیت گرفته تا به ریاست جمهوری رسیدن و سیاست های متفاوت دونالد ترامپ ، جنبش ۵ ستاره در ایتالیا که آن هم توسط یک کمدین صورت گرفت و همچنین به قدرت رسیدن راستگراها در فرانسه و اسپانیا. زیلنسکی هنوز چهره ای ناشناخته در عرصه سیاسی اوکراین است و برخی روابط او با اولیگارش هایی که دوست نداشتند پروشنکو در قدرت بماند نیز باعث نگرانی برخی نسبت به ریاست او بر کاخ ریاست جمهوری شده است.

 

نیروهای نظامی اوکراین از سال ۲۰۱۴ با جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور می جنگند که علیرغم آتش بس ملی تاکنون باعث کشته شدن بیش از ۱۳٫۰۰۰ نفر از نظامیان کشور شده است. پروشنکو در دوران ریاست جمهوری خود توانست سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا را برای اوکراینی ها ممکن ساخته، اصلاحاتی را در کشور ایجاد کرده، به تاسیس یک کلیسای کاتولیک ملی مستقل از مسکو کمک نموده  و با لابی های خود موفق شد که تحریم های غرب علیه روسیه را حفظ کند. اما منتقدان می گویند که تغییرات صورت گرفته در کشور مطابق با خواست تظاهر کنندگان و جنبشی که باعث فرار رییس جمهور سابق اوکراین از این کشور شد نبوده و برخلاف قولی که داده بود نتوانست جنگ داخلی در شرق را در مدت چند هفته پایان دهد.

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی

 

زیلنسکی در طی مناظره خود با پروشنکو در استادیوم فوتبال کیف چنین گفت: «من فقط یک شخص معمولی هستم که آمده ام سیستم را بشکنم. من نتیجه اشتباهات و قول های شما هستم». پروشنکو رقیب خود را «دلقک»، «بی تجربه»، «ضعیف» و «از لحاظ سیاسی بی شکل» نامیده بود اما پس از نتیجه دور اول انتخابات از شدت انتقادات خود کاسته و با لحنی نادم از اشتباهات گذشته خود عذرخواهی کرده و قول داد که نسبت به گذشته شفاف تر عمل کند. در دور اول انتخابات، زیلنسکی بیش از دو برابر پروشنکو رأی آورده بود. روز قبل از انتخابات دور دوم نیز زیلنسکی که به خرید رأی متهم شده بود تبرئه شد. در روز جمعه و در آخرین مناظره و تبلیغ دو نامزد نهایی، پترو پروشنکو با لحنی ملتمسانه از اوکراینی ها خواست که پیش از رأی دادن به رقیبش کمی فکر کنند: «یک دوره ریاست جمهوری ۵ ساله یک نمایش کمدی نیست که اگر دیگر برایتان بامزه نبود بتوانید آن را خاموش کنید و یک فیلم ترسناک نیز نیست که بتوانید آن را به راحتی نگهدارید».

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی

 

اما درخواست های پروشنکو از اوکراینی ها بیفایده بوده و مردم این کشور با انتخاب یک کمدین بی تجربه نشان دادند که از سیاسیون کشور خسته شده و دیگر اهمیتی به وعده های آن ها نمی دهند. اکنون باید دید که ولادیمیر زیلنسکی چگونه با چالش های پیش روی خود نه در مقام کمدین، بلکه رییس جمهور یک کشور ۴۵ میلیون نفری روبرو خواهد شد؛ چالش هایی که مهم ترین آن ها درگیری با نیروهای طرفدار روسیه در شرق کشور، بازگرداندن ۲۴ ملوان اوکراینی دستگیر شده در تنگه کرچ توسط روسیه، مبارزه با فساد و ایجاد رونق اقتصادی در کشور خواهد بود. با توجه به این که روسیه دل خوشی از پروشنکو و سیاست های غربگرایانه او نداشت، به نظر می رسد که کرملین نیز از انتخاب شدن زیلنسکی، دستکم در شرایط کنونی، به عنوان رییس جمهور جدید اوکراین راضی باشد اما هنوز نمی توان در مورد گرم بودن روابط رییس جمهور جدید اوکراین با ولادیمیر نسخه روسی سخن گفت.

 

اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی
اخبار سینمای روسیه,انتخابات ریاست جمهوری اوکراین,فعالیت های هنری ولادیمیر زیلنسکی

 

  • 12
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش