پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۲۱

دعای هنگام افطار به نقل از امامان

دعای هنگام افطار,دعاهای ماه رمضان,دعای افطار ماه رمضانبـه نقل از پیامبر، خواندن دعای هنگام افطار باعث پاک شدن گناهان می شود
لحظات انسان در ماه مبارک رمضان از اهمیت به سزایی برخوردار است. هر لحظه ی انسان در این ماه، در اغوش پر لطف و رحمت خداوند است؛ بنابراین انسان می تواند بهره‌مندي خود از این ایام خاص را با رعایت چند نکته بیشتر کند.

دعای هنگام افطار

یکی از قشنگترین لحظات ماه رمضان، هنگام افطار و لحظه باز کردن روزه میباشد و برای افطار، اداب فراوانی آورده شده که در ادامه با آن ها اشنا میشوید.

مقدم داشتن نماز مغرب بر افطار

>> امام صادق (علیه السلام) در خصوص اولویت نماز مغرب بر افطار می فرمایند:

درصورت توانایی داشتن روزه دار ، بنابر احتیاط مستحب باید نمازش را پیش از افطار بخواند.( وسائل ۱۰/۱۵۰).

>> فرموده ی امام باقر( علیه السلام ) درباره ی مقدم داشتن نماز مغرب بر افطار به شرح زیر میباشد :

اگر میل تو به افطار به گونه ای باشد که نتوانی نماز بخوانی؛ برای دوری از وسوسه های نفس ملامت گر ، ابتدا افطار کن و بعد نمازت را با ارامش بخوان.

>> امام باقر( علیه السلام ) درمورد زمان افطار فرمودند:

شخص روزه دار باید ابتدا نمازش را در ماه رمضان به جا آورد و سپس افطار کند مگر این که در هنگام افطار، گروهی با او همراه شوند؛ به این معنی که درصورت افطار کردن آن گروه، نباید مانع آن ها شود.

هر مۆمنی یک شب از ماه رمضان را به برادر مۆمنش افطاری دهد، خداوند پاداش آزاد کردن سی بنده مۆمن را برای او در نامه عملش می نویسد و دعایی مستجاب را دربرابر هر مهمان افطاری دارد.

دعای هنگام افطار

۱. امام رضا( علیه السلام ) می فرمایند:

هر شخص روزه‌دار باید این ذکر را در هنگام افطارش، بگوید:اللهم لک صمنا بتوفیقک و علی رزقک افطرنا بامرک فتقبله منا و اغفر لنا انک انت الغفور الرحیم.

خداوند، آنچه را از نقص و زیان، بر روزه اش وارد ساخته، می بخشاید.( بحار الانوار ۹۳/۳۱۲).

بسم الله الرحمن الرحیم

رسول خدا( ص) به فرموده ی امام جعفر صادق ( ع) به امیرالمومنین ( ع) چنین گفت:اباالحسن! هم اینک به ماه رمضان نزدیک میشویم، این دعا را پیش از افطار بخوان، جبرائیل در نزد من چنین گفت:یا محمد! کسى که پیش از افطار، با این دعا در ماه رمضان دعا کند، علاوه بر برآورده شدن دعایش، نماز و روزه ی این شخص به درگاه حق تعالی پذیرفته میشود و ۱۰ دعاى دیگرش به اجابت می رسد. این دعا دارای مزایای دیگری همچون آمرزش گناهان، رفع غم و غصه، برطرف شدن مصیبت ها ، مستجاب شدن حوائج، بالا بردن عمل شخص با عمل پیامبران و صدیقان و درخشان تر کردن چهره ی شخص از ماه شب چهارده در روز قیامت می باشد. آن دعا به این صورت میباشد :

اللَّهُمَّ رَبَّ النُّورِ الْعَظِیمِ وَ رَبَّ الْکُرْسِیِّ الرَّفِیعِ وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ وَ رَبَّ الْبَحْرِ الْمَسْجُورِ وَ رَبَّ الشَّفْعِ الْکَبِیرِ وَ النُّورِ الْعَزِیزِ وَ رَبَّ التَّوْرَاةِ وَ الْإِنْجِیلِ وَ الزَّبُورِ وَ الْفُرْقَانِ الْعَظِیمِ أَنْتَ إِلَهُ مَنْ فِی‏ السَّمَاوَاتِ وَ إِلَهُ مَنْ فِی الْأَرْضِ لَا إِلَهَ فِیهِمَا غَیْرُکَ وَ أَنْتَ جَبَّارُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَ جَبَّارُ مَنْ فِی الْأَرْضِ لَا جَبَّارَ فِیهِمَا غَیْرُک وَ أَنْتَ مَلِکُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَلِکُ مَنْ فِی الْأَرْضِ لَا مَلِکَ فِیهِمَا غَیْرُکَ أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الْکَبِیرِ وَ نُورِ وَجْهِکَ الْمُنِیرِ وَ بِمُلْکِکَ الْقَدِیمِ یَا حَیُّ یَا قَیُّومُ ثَلَاثاً أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الَّذِی أَشْرَقَ بِهِ کُلُّ شَیْ‏ءٍ وَ بِاسْمِکَ الَّذِی أَشْرَقَتْ بِهِ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرْضُ وَ بِاسْمِکَ الَّذِی صَلَحَ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَ بِهِ یَصْلُحُ الْآخَرُونَ یَا حَیّاً قَبْلَ کُلِّ حَیٍّ وَ یَا حَیّاً بَعْدَ کُلِّ حَیٍّ وَ یَا حَیُّ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ اجْعَلْ لِی مِنْ أَمْرِی یُسْراً وَ فَرَجاً قَرِیباً وَ ثَبِّتْنِی عَلَى دِینِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَلَى هُدَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَلَى سُنَّةِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ ع وَ اجْعَلْ عَمَلِی فِی الْمَرْفُوعِ الْمُتَقَبَّلِ وَ هَبْ لِی کَمَا وَهَبْتَ لِأَوْلِیَائِکَ وَ أَهْلِ طَاعَتِکَ فَإِنِّی مُؤْمِنٌ بِکَ وَ مُتَوَکِّلٌ عَلَیْکَ مُنِیبٌ إِلَیْکَ مَعَ مَصِیرِی إِلَیْکَ وَ تَجْمَعُ لِی وَ لِأَهْلِی وَ وُلْدِی الْخَیْرَ کُلَّهُ وَ تَصْرِفُ عَنِّی وَ عَنْ وُلْدِی وَ أَهْلِی الشَّرَّ کُلَّهُ أَنْتَ الْحَنَّانُ الْمَنَّانُ بَدِیعُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ تُعْطِی الْخَیْرَ مَنْ تَشَاءُ وَ تَصْرِفُهُ عَمَّنْ تَشَاءُ فَامْنُنْ عَلَیَّ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ

خدايا! اى پروردگار روشنى بزرگ و اى پروردگار تخت بلند، و اى پروردگار درياى پر ميان، و اى پروردگار شفع، بزرگ و نور ارجمند، و اى پروردگار تورات و انجيل و زبور و قرآن عظيم، توئى معبود هر كس كه در آسمانها است و معبود هر كس كه در زمين است، و جز تو معبودى در ميان آنها نيست، و توئى قاهر و مسلط بر هر كه در آسمانها و هر كه در زمين است، و جز تو قاهرى در ميان آنها نيست، و توئى پادشاهى در هر كس كه در آسمانها است و پادشاه هر كه در زمين است و جز تو پادشاهى در ميان آنها نيست، از تو مي خواهم به حق نام بزرگت و بنور ذات بزرگوارت، و عظمت و پادشاهى ديرينه‏ات، اى زنده و اى پاينده، اى زنده و اى پاينده، اى زنده و اى پاينده. و از تو مي خواهم به حق آن نامت كه هر چيز بدان پرتو گرفت، و بدان نامت كه آسمانها و زمين بدان روشن گشت، و بدان نامت كه پيشينيان بدان شايستگى يافتند و پسينيان بدان شايسته گردند، اى زنده پيش از هر زنده، و اى زنده پس از هر زنده، معبودى جز تو نيست، درود فرست بر محمد و خاندان محمد و بيامرز گناهان مرا، و در كار من آسانى و گشايشى نزديك مقرر فرما، و مرا بر دين محمد و خاندان محمد و بر هدايت محمد و خاندان محمد و بر سنت (و روش) محمد و خاندان محمد كه درود بر او و آنان باد پا بر جا و ثابت قدم بدار، و عمل و كردار مرا در فراز جايگاه پذيرفته قرار ده، و به من ببخشاى چنانچه بدوستان و فرمانبردارانت بخشودى زيرا كه من به تو ايمان دارم و بر تو توكل كنم، و بدرگاه تو انابه كنم با اينكه (مي دانم) باز گشتم بسوى تو است، و هر آنچه خير و خوبى است (از تو خواهم كه) همه را براى من و پدر و مادر و خاندان و فرزندانم گرد آورى، و هر آنچه بدى است همه را از من و پدر و مادر و خاندان و فرزندانم بازگردانى، و توئى مهر پيشه و نعمت بخش، پديد آرنده آسمانها و زمين، عطا فرمائى خير (و خوبى) را به هر كه خواهى، و بگردانى آن را از هر كه خواهى، پس به مهر و رحمت خويش بر من منت بگذار اى مهربانترين مهربانان

دعای هنگام افطار امام علی,دعای هنگام خوردن لقمه اول افطار,دعای بعد از افطاردر روایات آمده اسـت کـه هر روزه دار در زمان افطار یک دعای مستجاب دارد

۲. دعای هنگام افطار امام علی «ع»:

امام علی« ع» در هنگام افطار، خواندن این دعا را سفارش کرد:

بِسْمِ اللّهِ اَللّهُمَّ لَکَ صُمْنا وَعَلى رِزْقِکَ اَفْطَرْنا فَتَقَبَّلْ مِنّا اِنَّکَ اَنْتَ السَّمیعُ الْعَلیمُ

خداوندا، تنها براى تـو روزه داشتیم و با روزى تـو افطار نمودیم، پس روزه ى مـا را بپذیر. بـه راستى کـه تـو شنوا و آگاهى.

۳. دعاى هنگام افطار به نقل از پیامبر:

خواندن دعای زیر بـه نقل از پیامبر در کتاب علمای شیعه در هنگام افطار، گناهان شخص را پاک میکند.

یَا عَظِیمُ یَا عَظِیمُ أَنْتَ إِلَهِی لَا إِلَهَ لِی غَیْرُکَ اغْفِرْ لِیَ الذَّنْبَ الْعَظِیمَ إِنَّهُ لَا یَغْفِرُ الذَّنْبَ الْعَظِیمَ إِلَّا الْعَظِیمُ

اى بزرگ اى بزرگ، تـو معبود منى و مـن بـه جز تـو معبودى ندارم، گناه بزرگ مرا بیامرز، بـه راستى کـه جز بزرگ نمى تواند گناه بزرگ را ببخشاید.

۴. دعای هنگام خوردن لقمه اول افطار:

بنابر روایات، هر روزه‌دار ، یک دعای مستجاب در زمان افطار دارد و وقتی که اولین لقمه افطار را میخورد باید بگوید:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرّحَیمِ یا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ اِغْفِرْ لى

به نام خدا کـه رحمتش بسیار و مهربانی‏اش همیشگی اسـت، ای گسترده امرزش، مرا بیامرز.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش