یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۵۰ - ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۲۶۷۷
خاورمیانه

خاخام‌های یهود سر سفره افطار امارات

خاخام‌های یهود سر سفره افطار امارات,روابط اسرائیل و امارات
سفره‌های افطاری که امارات متحده عربی با حضور نمایندگان ادیان و آیین‌های دینی مختلف از جمله یهودیت، بودایی و سیکیسم برگزار می‌کند؛ سوالاتی را درباره پیام‌ها و اهداف پشت پرده ابوظبی از این اقدام در ماه مبارک رمضان مطرح است.

به گزارش شفقنا، در حالی که نیرو‌های اشغالگر اسرائیل به صحن مسجد الاقصی یورش برده و گاز اشک‌آور در میان نمازگزاران پرتاب کرده و آن‌ها را در روز‌های رمضان (جمعه ۱۵ آوریل ۲۰۲۲ میلادی) بازداشت می‌کند، «هند مانع العتیبه»، سفیر امارات در پاریس در حاشیه مراسم افطار دسته‌جمعی با خاخام‌های یهود درباره رواداری دینی و همزیستی مسالمت‌آمیز گفتگو می‌کند.

چند روز پیش از افطاری پاریس هم، اداره امور اسلامی و کار‌های خیریه امارات در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ میلادی افطار گروهی با مشارکت نمایندگان ۶ طایفه دینی مقیم امارات؛ بُهره اسماعیلی، هندوها، بودایی‌ها، یهودی‌ها، سیک‌ها و کلیسای قبطی مصر ترتیب داد.

این ابتکار جدال و کشمکشی در داخل خود امارات میان حامیان و مخالفان این طرح به راه انداخت و در حالی که موافقان این ابتکار را با هدف رواداری و تسامح و مخالفت با طائفی‌گری و نژادپرستی ستودند، مخالفان این اقدام را تلاشی برای تحکیم مناسبات با اسرائیل علیرغم خواست و اراده جامعه امارات توصیف کردند.

نخستین ابتکار در نوع خود

در همین رابطه، دکتر حمد الشیبانی، مدیرکل امور اسلامی و کار‌های خیریه امارات گفت: این ابتکار در امارات و کشور‌های عربی خلیج فارس برای اولین بار است که اجرایی می‌شود و هدف از آن، سر دادن شعار برادری انسانی است.

الشیبانی گفت: اداره امور اسلامی و کار‌های خیریه امارات تصمیم گرفت ابتکار «افطاری دبی» را در روز یکشنبه هفته گذشته و در دومین روز ماه مبارک رمضان هر سال برگزار کند تا به مثابه دیداری برای برادری انسانی باشد، افراد شرکت‌کننده در این افطاری نمونه‌ای از رواداری، برادری انسانی و پذیرش طرف مقابل است، این چیزی است که جهان بدان نیاز دارد به خصوص در شرایط کنونی که دنیا با منازعات و درگیری‌های بسیاری رو به رو است.

خاخام‌های یهود سر سفره افطار امارات,روابط اسرائیل و امارات

جا انداختن و عادی جلوه دادن عادی‌سازی روابط با اسرائیل

در مقابل، مخالفان اماراتی، این اقدام را «تلاشی برای عادی‌سازی اجتماعی با اسرائیل و نفوذ به جامعه امارات و وادرسازی آن به میزبانی از اسرائیلی‌ها در اراضی اماراتی» است.

در همین ارتباط، «حمید النعیمی»، پژوهشگر اماراتی به الخلیج انلاین گفت: امارات از شعار‌های پرطمطراق نظیر برادری انسانی و رواداری برای سرپوش گذاشتن بر امور دیگر که حامل نوعی خصومت و دشمنی است، سوء استفاده می‌کند و وجود خاخام‌های اسرائیلی در مهمانی افطاری موید این موضوع است.

النعیمی افزود: از جمله تناقض‌گویی‌هایی که امارات بدان گرفتار آمده است، چشم‌پوشی از تحولات اراضی اشغالی فلسطینی و حملات و تجاوزات یهودی‌ها به مقدسات اسلامی و مسلمانان و میزبانی از یهودی‌ها در سفره افطاری است که تایید می‌کند این ابتکار اساسا مساله‌ای سیاسی است.

وی گفت: امارات در حالی حمله شهادت‌طلبانه در تل‌آویو را محکوم کرد که اکنون در قبال قتل و بازداشت فلسطینی‌ها روزه سکوت گرفته است لذا هدف اساسی از این ابتکارها، کسب وجهه بین‌المللی در رواداری و تسامح دولت امارات علیرغم خواست جامعه امارات و مسائل مسلمانان است.

این پژوهشگر اماراتی اظهار داشت: از جمله اهداف دیگر این ابتکارها، ترویج ایده «ادیان ابراهیمی» است که اساسا به دنبال توسعه و گسترش دایره عادی‌سازی روابط با اسرائیلی و تسهیل ورود آن‌ها به امارات و زدودن نگرش منفی شهروندان خود به اسرائیلی‌هاست.

النعیمی گفت: تضعیف دین و بازیچه قرار دادن عقیده اسلامی یکی دیگر از اهداف این ابتکار‌ها است که مقامات اماراتی با برگزاری «نماز دسته جمعی ادیان مختلف» و اعلام «همه ادیان به خداوند می‌رسند» به دنبال آن هستند، همه این امور با شعار رواداری و همزیستی به اصول عقیده اسلامی ضربه وارد می‌کند.

تناقض امارات

«احمد النعیمی»، نویسنده اماراتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: دولت امارات در حالی یهودی‌ها را بر سر سفره رواداری نشانده است که خود مانع از افطاری بسیاری از مخالفان دربند با خانواده‌هایشان به مدت چندین سال می‌شود.

النعیمی تاکید کرد: سفره‌های افطاری که با حضور نمایندگان ادیان و آیین‌های مختلف دینی برگزار می‌شود، تنها تلاشی برای رخنه به جامعه امارات و اصرار و پافشاری بر این مطلب است که جامعه موافق عادی سازی روابط دولت امارات با اسرائیل است.

وی در پایان گفت: رواداری در ورود اسرائیلی‌ها به امارات در حالی است که قید و بند سختگیرانه‌ای برای ورود اتباع شماری از کشور‌های عربی به امارات وضع شده است.

در همین راستا، خاخام «لیفی دوشمان»، نماینده اقلیت یهودی در دبی در حاشیه این مراسم افطاری گفت: حضور در این مراسم در کنار افرادی از ادیان و مذاهب مختلف بیانگر حاکم بودن روح رواداری و تسامح و همزیستی مسالمت‌آمیز در امارات است.

س از توافق عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی که شهریور ۹۹ و با نظارت دولت وقت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» انجام شد، روابط ابوظبی و تل آویو در تمام زمینه‌ها گسترش یافت.

یکسال پس از امضای قراداد صلح میان امارات و رژیم صهیونیستی، حجم تبادل میان دو طرف به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

ابوظبی به دنبال آن است که در ۱۰ سال آینده ارزش فعالیت‌های اقتصادی متقابل با اسرائیل را به هزار میلیون دلار ارتقا دهد.

زمینه‌های همکاری میان دو طرف در عرصه‌های گوناگونی گسترش یافته که مهم‌ترین آن‌ها عرصه امنیتی، فناوری، گردشگری متقابل و ارائه خدمات مالی است.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش