شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۲۶

دعای قاموس چیست و چه فضیلت هایی دارد؟

دعای قاموس,دعای سیفی صغیر,طریقه ختم دعای قاموسدعای قاموس از دعاهای مجربی است که برای ان خواص زیادی نقل شده است
دعای قاموس که با نام دعای سیفی صغیر نیز شناخته میشود، از ادعیه عظیم الشانی به شمار میرود و علما خاصه اهل عرفان سفارش کرده اند که آنرا بطور مداوم قرائت کنید.  در این مطلب از سرپوش خواص و متن دعای قاموس آورده شده است.

دعای قاموس یا دعای سیفی صغیر

دعای قاموس از دعاهای حضرت علی ( ع) می باشد. این دعا برطبق روایت هایی از مرحوم ثقه الاسلام نوری با دعای خمسه عشر برابری می کند.

خواص دعای قاموس

خواص دعای قاموس در ادامه آوردده شده است:

>> به نقل از علی ـ علیه السّلام ـ هركس دِین و قرضی داشته باشد و بـرای ادای دینش این دعا را بخواند؛ خدای تبارک و تعالی، دین او را از خزانة غیبش اداء می کند و او آسوده میشود.

>> خواندن دعای قاموس در سفر یا حضر باعث دوری از اسیب میشود.

>> کسی که دعای قاموس را بنویسد و آن را با خود حمل كند؛ از شرّ دشمن و دزد و راهزن و هر مفسدی در امان میماند و اگر به شكر یا آب جاری از نهر، این دعا را بخواند و آنرا بخورد، به سعادت میرسد و بـه بهترین وجه، اسباب سفر برایش فراهم میشود و همنشین خوبان میگردد.

>> خواندن دعای قاموس باعث میشود که شخص در دو جهان به رستگاری برسد.

دعای قاموس,موکل دعای قاموس,دعای سیفی صغیردعای قاموس نام دیگر دعای سیفی صغیر است

دعای قاموس در كلمات بزرگان و عارفان

* یكی از عرفاء بزرگ به نام مرحوم سید هاشم حدّاد میگفت كه مضامین قدرتی و سلطنتی این دعا، به حدیست كه موجب قبض و تنگی صدر میشود و خواندن آن به اجازه استاد، نیاز دارد؛ به این معنی که انسانی لیاقت و توان خواندن چنین دعائی را دارد که مراحلی از عرفان و سیر و سلوك را پیموده باشد. همچنین مرحوم قاضی به شاگردان خصوصی اش اجازه ی خواندن این دعا را میداد.

* آیة الله مرعشی( ره) و آیة الله كشمیری، خودشان دعای قاموس را می خواندند و خواندن این دعا را به افراد دیگر نیز توصیه می كردند.

نحوه ختم دعای سیفی صغیر برای هلاک دشمن

مرحوم نراقی، ختم های مختلفی برای دعای قاموس در كتاب شریف خزائن، ذكر كرده که این ختم ها عبارتند از:

- ختم ۹۹ مرتبه دعای سیفی صغیر، یکی از این ختم ها میباشد که در مدت ۹۹ روز باید به جا آورده شود. برخی از افراد به مدت ۴۳ روز، پس از انجام این ختم نتیجه گرفته اند و دشمنانشان نابوده شده اند. خواندن این دعا طبق گفته ی علماء و بزرگان، در رفع دشمنی و نابودی آن ها بسیار مؤثر است.

متن دعای سیفی صغیر,طریقه ختم دعای قاموس,خواص دعای سیفی صغیرخواص دعای سیفی صغیر بسیار زیاد می باشد و می تواند زندگی فرد را تغییر دهد

- انجام ختم ۹۹ مرتبه دعای سیفی در كتاب خزائن بمدت ۹ روز می باشد.

- ختم دیگر دعای سیفی كه به آن ختم صغیر می گویند؛ اینگونه است که باید ۹۹ مرتبه این دعا را در طول سه روز بخوانید.

موکل دعای قاموس

عدد کبیر دعای قاموس، چهل و یک مرتبه میباشد درحالیکه عدد صغیر این دعا هفت مرتبه است و باید دور از دسترس ناپاهلان باشد به این دلیل که باعث وبال می شود. در زمان خواندن این دعا از بدی و کار حرام بپرهیزید و در خواندن آن مداومت داشته باشید. اگر این دعا را با هدف تسخیر میخوانید باید وقتی به کلمه( تسخیر کل متمرد و تکیز کل صعب) رسیدید؛ قصد تسخیر هر کسی که دارید را بخواهید.

خواص دعای سیفی صغیر,همراه داشتن دعای قاموس,اصل دعای قاموسدعای قاموس را شیخ اجلّ، نوری در صحیفه ثانیۀ علویه ذکر کرده است

متن دعای قاموس بهمراه ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خدا كه رحمتش بسيار و مهربانیاش هميشگى است

رَبِّ أَدْخِلْنِي فِي لُجَّةِ بَحْرِ أَحَدِيَّتِكَ وَ طَمْطَامِ يَمِّ وَحْدَانِيَّتِكَ وَ قَوِّنِي بِقُوَّةِ سَطْوَةِ سُلْطَانِ فَرْدَانِيَّتِكَ حَتَّى أَخْرُجَ إِلَى فَضَاءِ سَعَةِ رَحْمَتِكَ وَ فِي وَجْهِي لَمَعَاتُ بَرْقِ الْقُرْبِ مِنْ آثَارِ حِمَايَتِكَ مَهِيبا بِهَيْبَتِكَ عَزِيزاً بِعِنَايَتِكَ مُتَجَلِّلاً مُكَرَّما بِتَعْلِيمِكَ وَ تَزْكِيَتِكَ وَ أَلْبِسْنِي خِلَعَ الْعِزَّةِ وَ الْقَبُولِ وَ سَهِّلْ لِي مَنَاهِجَ الْوُصْلَةِ وَ الْوُصُولِ وَ تَوِّجْنِي بِتَاجِ الْكَرَامَةِ وَ الْوَقَارِ وَ أَلِّفْ بَيْنِي وَ بَيْنَ أَحِبَّائِكَ فِي دَارِ الدُّنْيَا وَ دَارِ الْقَرَارِ وَ ارْزُقْنِي مِنْ نُورِ اسْمِكَ هَيْبَةً وَ سَطْوَةً تَنْقَادُ لِيَ الْقُلُوبُ وَ الْأَرْوَاحُ وَ تَخْضَعُ لَدَيَّ النُّفُوسُ وَ الْأَشْبَاحُ يَا مَنْ ذَلَّتْ لَهُ رِقَابُ الْجَبَابِرَةِ وَ خَضَعَتْ لَدَيْهِ أَعْنَاقُ الْأَكَاسِرَةِ لا مَلْجَأَ وَ لا مَنْجَى مِنْكَ إِلا إِلَيْكَ وَ لا إِعَانَةَ إِلا بِكَ وَ لا اتِّكَاءَ إِلا عَلَيْكَ ادْفَعْ عَنِّي كَيْدَ الْحَاسِدِينَ ،

پروردگارا مرا در ژرفاى درياى يگانگى ات، و در ميان اقيانوس يكتايى ات وارد ساز، و با نيروى چيرگى سلطنت تنهاى ات توانمند گردان تا به فضاى بیكران رحمتت درآيم، درحالى كه در چهره ام درخشندگي های پرتو قرب از آثار حمايتت فروزان باشد و به شوكتت پرشكوه باشم، و به عنايتت عزيز باشم، و به آموزش و پرورشت بزرگ و بزرگوار باشم، خدايا خلعت هاى عزّت و قبولى را بر من بپوشان، و برايم راه هاى پيوند و پيوستگى را هموار كن، و به تاج كرامت و وقار تاجدارم نما، و ميان من و شيفتگانت در دنيا و آخرت پيوند انداز، و از نور نامت شوكت و قوّتى به من عنايت كن كه دلها و جانها مطيع من گردند، نفوس و بدنها نزد من فروتن شوند، اى آن كه گردن گردنكشان برايش خوار گشته، و پادشاهان در پيشگاهش فروتن شده اند، پناهگاه و راه رهايى از تو جز به تو نيست و كمكى نيست جز از تو، و تكيه گاهى نيست جز بر تو، خدايا! بدانديشى حسودان،

وَ ظُلُمَاتِ شَرِّ الْمُعَانِدِينَ وَ ارْحَمْنِي تَحْتَ سُرَادِقَاتِ عَرْشِكَ يَا أَكْرَمَ الْأَكْرَمِينَ أَيِّدْ ظَاهِرِي فِي تَحْصِيلِ مَرَاضِيكَ وَ نَوِّرْ قَلْبِي وَ سِرِّي بِالاطِّلاعِ عَلَى مَنَاهِجِ مَسَاعِيكَ إِلَهِي كَيْفَ أَصْدُرُ عَنْ بَابِكَ بِخَيْبَةٍ مِنْكَ وَ قَدْ وَرَدْتُهُ عَلَى ثِقَةٍ بِكَ وَ كَيْفَ تُؤْيِسُنِي [تُوئِسُنِي ] مِنْ عَطَائِكَ وَ قَدْ أَمَرْتَنِي بِدُعَائِكَ وَ هَا أَنَا مُقْبِلٌ عَلَيْكَ مُلْتَجِئٌ إِلَيْكَ بَاعِدْ بَيْنِي وَ بَيْنَ أَعْدَائِي كَمَا بَاعَدْتَ بَيْنَ أَعْدَائِي اخْتَطِفْ أَبْصَارَهُمْ عَنِّي بِنُورِ قُدْسِكَ وَ جَلالِ مَجْدِكَ إِنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ الْمُعْطِي جَلائِلَ النِّعَمِ الْمُكَرَّمَةِ لِمَنْ نَاجَاكَ بِلَطَائِفِ رَحْمَتِكَ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَيِّدِنَا وَ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ

و تيرگي هاى شرّ دشمنان را از من دور كن، و به من مهر ورز زير سراپرده هاى عرشت، اى گرامى ترين گراميان، ظاهر هستى ام را در به دست آوردن خشنوديت تأييد كن، و قلب و نهادم را با آگاهى بر راه هاى رسيدن به پيشگاهت روشن فرما.

خدايا چگونه از در خانه ات مأيوس و نااميد بازگردم درحالى كه با اعتماد به تو وارد آن شدم، و چگونه از عطايت نااميدم میكنی درحالیكه مرا به دعا در پيشگاهت فرمان دادى، اينك به تو روى آورده ام و از تو پناه می جويم بين من و دشمنانم دورى انداز، چنان كه بين دشمنانم دورى انداختى، به نور پاك و عظمت و بزرگوارى ات ديدگان دشمنانم را از دين من نابينا كن، به يقين تو خداى عطابخش نعمت هاى بزرگ و باارزش به بندگان نجواگر خويش هستى، كه با لطائف رحمتت تو را مى خوانند، اى زنده، اى پاينده اى صاحب بزرگ و كرامت و درود خدا بر مولاى ما و پيامبر ما محمّد و بر خاندان پاك و پاكيزه اش همه و همه.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 20
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش