سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۰۳

بیوگرافی شهید ایرج دستیاری (+ تصاویر)

شهید ایرج دستیاری,بیوگرافی شهید ایرج دستیاری,زندگینامه شهید ایرج دستیاریشهید ایرج دستیاری انسانی اجتماعی و مسئولیت پذیر بود
در مرزهای کشور بطور رسمی هنوز جنگ آغاز نشده بود که از طرف بعثی ها، تحرکاتی دیده می شد، که از جمله ی این تحرکات، حمله به خط مرزی شلمچه بود. ۱۱ روز پیش از حمله به تهران، ایرج دستیاری در منطقه شلمچه به شهادت رسید. در این مطلب از سرپوش با بیوگرافی شهید ایرج دستیاری آشنا می شوید.

چکیده ای از بیوگرافی شهید ایرج دستیاری

نام و نام خانوادگی:ایرج دستیار

تاریخ تولد:۱ دی ۱۳۳۵

محل تولد:آغاجاری

محل شهادت:خرمشهر

محل دفن:گلزار شهدای اهواز

ملیت:ایرانی

بیوگرافی شهید ایرج دستیاری

ایرج دستیاری، در خانواده ای ۱۱ نفره در محله بلوكیا که یكی از محلات قدیم امیدیه بود و شركت نفتی ها در آن جا زندگی میکردند، به دنیا آمد و سومین فرزند از ۹ خواهر و برادر خانواده دستیاری بود. پدر ایرج دستیاری در شركت نفت و گاز امیدیه به عنوان کارمند مشغول به فعالیت بود. ایرج بعد از اخذ دیپلم و گذراندن خدمت سربازی، با این که هوش سرشاری داشت به جای ادامه تحصیلات دانشگاهی به شركت نفتی ها پیوست.

خصوصیات اخلاقی شهید ایرج دستیاری

از همان دوران کودکی، شهید ایرج دستیاری، اجتماعی و مسئولیت پذیر بود و همیشه در تلاش بود تا احساس مسئولیت نسبت به اطرافیانش داشته باشد. وی فردی معتقد بود و اهمیت و توجه خاصی به اقامه نماز اول وقت و انجام واجبات شرعی داشت. او علاقه وافری به ورزش، علی الخصوص فوتبال داشت و او را یکی از دروازه بان های مطرح منطقه امیدیه میدانستند؛ شهید ایرج دستیاری در باشگاه هایی همچون شاهین، بانک ملی و استقلال بازی کرده بود.

فعالیت های شهید ایرج دستیاری

ایرج بعنوان پسر ارشد خانواده در سال دوم دبیرستان مجبور شد به خاطر اوضاع اقتصادی خانواده اش، موقتا ترک تحصیل کند و در یکی از شرکتهای خصوصی وابسته به شرکت نفت به عنوان کارمند مشغول بکار شود. برای پیشرفت به مدت ۴ ماه در شهر اصفهان، یک دوره تخصصی تکنسینی برق را در محیط کاری با هزینه شخصی گذراند و پس از آن به خاطر شرایط سنی به خدمت سربازی میرود . او دوران آموزشی خدمت سربازی اش را در خوزستان به پادگان دژ منتقل شد و در همین مقطع موفق شد تا کاملاً به زبان عربی مسلط شود.

مبارزات انقلابی شهید ایرج دستیاری

شهید ایرج دستیاری بهمراه نیروهای انقلابی هم زمان با شکل گیری کمیته، مسئولیت حفاظت از مسیر لوله های نفتی و چاه های نفت منطقه آغاجاری را بر عهده گرفتند و به مدت ۶ ماه از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح توانستند این وظیفه را با موفقیت تمام کنند. شهید ایرج دستیاری در نیروی مقاومت سپاه امیدیه و آغاجاری در آبان ماه ۱۳۵۸ عضو شد و زیر نظر سردار شهید غیور اصلی و سایر همرزمانش در اهواز، دوره های مختلفی را گذارد. او پس از اعزام به منطقه باشت در استان کهگیلویه و بویر احمد به دلیل لیاقت ها و هوش ذاتی و نظامی که از خود نشان داد؛ مسئول گروه اعزامی شد. تحرکاتی از سوی گروه‌های معارض و ضد انقلاب در سال ۱۳۵۹ در منطق شلمچه و خط مرزی با کشور عراق گزارش شد که مقادیر زیادی اسلحه و مواد انفجاری را در اثر عوامل آن ها وارد منطقه کردند. لذا شهید دستیاری به همراه جمعی از جوانان منتخب سپاه، یک دوره پیشرفته نظامی و تکاوری را پشت سر گذراندند و سپس به نوار مرزی و پاسگاه خیَن بعنوان سرگروه یکی از گروههای اعزامی منتقل شدند.

بیوگرافی شهید ایرج دستیاری,خصوصیات اخلاقی شهید ایرج دستیاری,شهید ایرج دستیاریایرج دستیاری در گلزار شهدای اهواز به خاک سپرده شده است

حضور فعال و اثر گذار در روزهای نخستین دفاع مقدس

شهید ایرج دستیاری پس از حضور در مناطق مرزی شلمچه توانست در مدت کمی، محل های نفوذ عناصر ضد انقلاب را شناسایی کند. سپس تکنسین برق و هوش ذاتی و نظامی این شهید، موجب شد تا خط آتشی از مواد انفجاری به طول ۴ کیلومتر با مشورت شهید جهان آرا و دیگر همرزمانش در سپاه خرمشهر در طول خط مرزی ایجاد شود. شهید ایرج دستیاری، پس از احداث آن در یکی از شبها توانست با دستگیری یکی از نیروهای ضد انقلاب و بازجویی اش، وی را به سپاه خرمشهر تحویل دهد. درواقع نتیجه ی بازجویی بعمل آمده چنین بود که عامل بمب گذاری در چهار راه امام بوده که یک زن باردار و کودکش را به شهادت رساندند.

بعد ازاین مسئولین سپاه خرمشهر، متقاعد شد که با تکمیل طرح شهید دستیاری، این خط دفاعی را تقویت و تداوم بخشد و باتوجه به امکانات آن زمان نیروی سپاه، کنترل جامع تری در منطقه داشته باشد. برهمین اساس، به تیمی که مسئولیت آن بر عهده ی شهید دستیاری بود تجهیزات انفجاری بیشتری داده شد.

شهادت ایرج دستیاری

در تاریخ ۲۰/۶/۵۹ شهید ایرج دستیاری بهمراه برادر کوچکترش به نام بیژن دستیاری و سرهنگ پاسدار حاج احمد سلحشور فر، مواد انفجاری را در طول خط مرزی میچیدند که این شهید باتوجه به آگاهی که نسبت به خطرات مواد انفجاری داشت از همراهانش خواست تا از محل دور شوند و آخرین چاشنی را بازرسی و خط را آماده کند که ناگهان در اثر ریزش خاک ریز، یکی از تله ها منفجر شد و او در اثر شدت موج انفجار به درون نهر خیَن پرتاب گردید و بخاطر این که در منطقه درگیری شده بود پیکر مطهرش تا یک هفته مفقود شد و بعد از آن در کنار اسکله خرمشهر پیدا شد که آن را به شهر امیدیه منتقل کردند. هم اکنون گلزار شهدای اهواز، محل دفن شهید ایرج دستیاری و سایر شهدای خوزستان میباشد .

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام و صلوات خدا و اولیاء الهی بر جمیع شهدا
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش