یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۶۹

بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغام، فرمانده ی جنگ ایران و عراق (+ تصاویر)

شهید شاهرخ ضرغام,زندگی نامه شهید شاهرخ ضرغام,بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغامشهید شاهرخ ضرغام پیش از انقلاب به جاهل مابی و لات گری معروف بود
یکی از فرماندهان جنگ ایران و عراق، شاهرخ ضرغام نام داشت که به« حرّ انقلاب» معروف بود. او سابقه دعوت به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی، را در کارنامه خود داشت. در این مطلب از سرپوش با بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغام بیشتر آشنا می شوید.

چکیده ای از بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغام

نام:شاهرخ ضرغام

نام پدر:صدرالدین

تاریخ تولد: ۱۳۲۸

محل تولد:تهران

تاریخ شهادت:هفدهم آذرماه ۱۳۵۹

محل شهادت:آبادان

بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغام

نامِ شناسنامه ای شاهرخ، ابوالفضل بود که در محله نبرد در شرق تهران در اول دی سال ۱۳۲۸ دیده به جهان گشود. او جثه ی درشتی داشت. صدرالدین، نام پدر او بود که به عنوان کارگر ساختمان فعالیت داشت. شاهرخ ضرغام  پدرش را در سن ۱۲ سالگی از دست داد. شاهرخ طبق گفته ی برادرش علیرضا، دانش آموزی زرنگ و درس خوان بود ولی به خاطر رفتار معلم کلاس اول راهنمایی اش درس و مدرسه را ترک کرد. شاهرخ در امتحانی که معلمش از او گرفت، فهمید که ارفاقی به دانش آموزان نورچشمی کرده؛ به همین دلیل اعتراض کرد ولی معلم کشیده ای به گوش او به جای ارفاق زد؛ مدرسه هم شاهرخ را به بهانه توهین به معلم اخراج کرد. او اوقات خود را به خاطر سرخورده شدنش به بطالت در سر چهارراه ها گذراند.

شاهرخ ضرغام، پس از این اتفاق، ورزش کشتی را پیگیری کرد. مادرش با محمد کیان پور در سنین جوانی ازدواج کرد. همسر او کارمند راه آهنبود. لذا این زوج به آبادان سفر کردند تا در آن جا کار کنند. شاهرخ با یک فوتبالیست خوزستانی به نام محراب شاهرخی، دوست شد و پس از بازگشت به تهران، به سراغ کشتی رفت و این ورزش را تا سال ۱۳۵۵ ادامه داد.

فعالیت های شهید شاهرخ ضرغام,شهید شاهرخ ضرغام,زندگی نامه شهید شاهرخ ضرغامشهید شاهرخ ضرغام در مسابقات کشتی آزاد تهران نایب‌ قهرمان شد

فعالیت های شهید شاهرخ ضرغام

هیکل این کشتی گیر، درشت بود. درواقع شاهرخ ضرغام توانسته بود مقام قهرمانی جوانان تهران دستهٔ صد کیلو را در نخستین حضور مسابقات کشتی فرنگی به دست آورد. او همچنین در دستهٔ فوق سنگین جوانان کشور در سال ۱۳۵۰ قهرمان شد و به عنوان نایب قهرمان در مسابقات کشتی آزاد تهران انتخاب شد. شاهرخ ضرغام، نیز مقام نایب قهرمان کشتی فرنگی بالای صد کیلوی کشور را در سال های بعد بدست آورد. او به عنوان قهرمان جوانان تهران در مسابقات کشتی سامبو در دستهٔ سنگین وزن برگزیده شد و در کاباره، مشغول بکار شد.

شاهرخ ضرغام در زمانی که انقلاب شده بود؛ متحول گردید و به انقلاب پیوست. او به انقلاب، کمک بسیاری کرد.

خالکوبی« من دیوانه خمینیم» بر بدن

شاهرخ ضرغام در بحبوحه انقلاب اسلامی بهمراه دوستانش در گروه تظاهر کنندگان و انقلابیون قرار گرفت. او در مواقعی که کمک میخواستند؛ حاضر می شد و برای نابودی رژیم پهلوی از همه توانش استفاده کرد. علیرضا میگوید که گاهی اوقات، برادرش تا صبح بیدار بود و به مردم، کمک می کرد. او پولی که از فروختن پیکانش به دست آورد را در این راه، خرج کرد. لحظه ی ورود امام خمینی به فرودگاه مهرآباد که مصادف با روز ۱۲ بهمن ۵۷ بود؛ فدراسیون کشتی، او و چند کشتی گیر تنومند دیگر را انتخاب کرد. شاهرخ بهمراه جمعیت، پس از پایین آمدن امام( ره) از پله های هواپیما، به استقبال ایشان رفتند و به این لحظه تاریخی افتخار می کردند.»

عکس شهید شاهرخ ضرغام,شهید شاهرخ ضرغام که بود,بیوگرافی شهید شاهرخ ضرغامشهید شاهرخ ضرغام کشتی‌گیر قدری بود

درخواست آیت‌الله جلالی خمینی در روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب، این بود که شاهرخ ضرغام در کمیته کار کند. طبق گفته ی علیرضا:« شاهرخ به غرب کشور در جهت ختم غائله کردستان سفر کرد و با شهید چمران در آن جا آشنایی پیدا کرد.» شاهرخ ضرغام بهمراه ۶۰ - ۷۰ نفر از دوستانش، هم زمان با آغاز جنگ تحمیلی به اهواز، سفر کرد و سپس به سوسنگرد و دشت ذوالفقاریه آبادان رفت. برادر شاهرخ ضرغام می گفت:« شاهرخ و تعداد زیادی از دوستانش، چند روز بعد از شروع جنگ تحمیلی به خوزستان سفر کردند و شاهرخ در این منطقه، سه ماه آغازین جنگ را سپری کرد تا این که به درجه ی شهادت، نائل آمد.»

شاهرخ ضرغام با شنیدن سخنان مرحوم امام خمینی، بی اختیار به سخنان او با تمام وجود گوش می کرد. او به قدری متحول شده بود که به همه می گفت:« من دیوانه خمینی ام» و بر روی بدنش، این جمله را خالکوبی کرده بود.

نحوه شهادت شهید شاهرخ ضرغام

در۱۷ آذر ماه ۱۳۵۹ شاهرخ ضرغام در ساعت ۹ صبح در عملیات پاکسازی جادهٔ آبادان- ماهشهر، نخستین گلوله آر پی جی را به سمت تانکهای عراقی شلیک کرد. آن ها نیز بی امان شلیک می کردند. گلوله ی دوم شاهرخ به سمت تانک اصابت کرد که در اثر این گلوله تانک با صدای مهیبی منفجر شد. شاهرخ برای شلیک گلوله ی سوم بر روی خاکریز رفت که در همین لحظه صدایی به گوش رسید. حفره ای از گلوله تیربار تانک عراقی ها بر روی سینه شاهرخ ضرغام، ایجاد شده بود که به شدت خونریزی داشت. بدن او در خون، غرق شده بود. سربازهای عراقی از شدت خوشحالی در کنار پیکرش هلهله می کردند. گوینده عراقی هم می گفت:« ما شاهرخ، جلاد حکومت ایران را کشتیم.»

پیکر شاهرخ ضرغام در دشت ذوالفقاریه حد فاصل جاده آبادان- ماهشهر جا ماند و دیگر از پیکر او هیچ اثری پیدا نشد. مادرش درخصوص ماجرای دیدن پسرش در خواب، گفت:نگران شاهرخ بودم. شبی خواب دیدم که گریه کنان در یک بیابان نشسته ام. شاهرخ آمد و دست مرا با ادب گرفت و گفت:« مادر برای چه نشسته ای بلند شو تا برویم» من با دیدنش گفتم:پسرم کجایی، تو نمی گویی این مادر پیر، دلتنگ پسرش می شود؟ من بهمراه او در کنار یک رودخانه زیبا و بزرگ رفتم و او به من گفت:« همین جا بنشین» بعد به سمت یک سنگر و خاکریز رفت. دو سید نورانی از پشت خاکریز به استقبال او آمدند. شاهرخ مشتاقانه به سمتشان می رفت و با آن ها می گفت و می خندید. بعد هم دست در دستان آن ها به من گفت:« مادر من رفتم. منتظرم نباش»

مزار شهید شاهرخ ضرغام,فعالیت های شهید شاهرخ ضرغام,شهید شاهرخ ضرغام,زندگی نامه شهید شاهرخ ضرغامشهید شاهرخ ضرغام نزدیک انقلاب متحول شد و به انقلاب پیوست

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
عمار یاسر,زندگینامه عمار یاسر,عمار یاسر کیست درباره زندگی یار باوفای امام علی؛ عمار یاسر

تاریخ تولد: ۵۳ سال قبل از هجرت

محل تولد: مکه، حجاز

معروفیت: از یاران با وفای پیامبر اکرم و امام علی

نژاد: حجازی مردم عرب

تاریخ شهادت:۳۷ هجری قمری

مدفن:رقه( سوریه)

ادامه
ویژه سرپوش