شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
۰۸:۳۵ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۳۵۱
نجوم و فضا

چهارشنبه ۶ مرداد شاهد بارش شهابی دلتادلوی باشید!

بارش شهابی دلتادلوی,شهابسنگ
امسال در حالی آسمان چهارشنبه ۶ مرداد شاهد بارش شهابی دلتادلوی است که به علت وجود نور روز امکان مشاهده شهاب های آن غیر ممکن ا‎ ست، ولی مدیر انجمن نجوم آماتوری به رصدگران توصیه کرد که از نیمه شب تا روشنایی هوا در صبح روز ۶ مرداد به جستجوی شهاب های این بارش بپردازند.

مهندس مسعود عتیقی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد:در طول هر سال بارش های شهابی متعددی نظر علاقه مندان به دانش اخترشناسی و حتی عموم مردم را به خود جلب می کند؛ هر چند که برخی از این بارش ها ZHR( میزان بارش ساعتی سر سویی) بالایی ندارند، ولی عموما چنین گفت وگوهایی برای آشنایی عمومی با بارش های شهابی سالیانه انجام می پذیرد.

او یکی از این بارش های شهابی سالانه را بارش شهابی" دلتا دلوی" دانست و بیان کرد :این بارش در ابتدای مرداد ماه هر سال به اوج خود میرسد و با وجود آنکه این بارش، از بارش های شهابی مشهور در نیمکره جنوبی است، ولی ساکنان عرض های میانی نیمکره شمالی از جمله مردم خوب کشورمان قادر به مشاهده شهاب هایی از این بارش هستند.

عتیقی، عامل بارش های شهابی را ذرات به جای مانده از دنباله دارها دانست که بعد از عبور یک دنباله دار از حضیض خورشیدی( کمترین فاصله با خورشید)، این ذرات در مسیر دنباله دار از" گیسو" و" دُم" دنباله دار جا مانده و با برخورد جو زمین با این ذرات، بارش های شهابی ایجاد می شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد:این ذرات میلی متری و میکرومتری بوده و در فاصله ۸۰ تا ۱۵۰ کیلومتری از زمین، در برخورد با جو طی فرآیندی خاص بسیار درخشان میشوند و از همین جا تفاوت" شهاب" با" شهابسنگ" مشخص می شود؛ چرا که شهاب‎ ها ذرات بسیار ریزی هستند، ولی شهابسنگ ها دارای جرم و حجم قابل توجه تر بوده، به گونه ای که شهابسنگ های در ابعاد بزرگ میتوانند برای زمین و ساکنان آن خطرآفرین باشند.

او تأکید کرد:این در حالیست که شهاب ها که در یک بارش شهابی با آن مواجه هستیم، هرگز به زمین نمی رسند و خطری برای رصدگران نخواهند داشت، بلکه بسان یک نورباران آسمانی، جذابیت مشاهداتی خواهند داشت.

اسم گذاری شهاب های متولد شده

عتیقی با اشاره به نحوه نامگذاری بارش های شهابی، توضیح داد:نام یک بارش شهابی از صورت فلکی که کانون هر بارش در آن قرار دارد، گرفته می شود. به طور مثال در بارش شهابی دلتا دلو، کانون بارش در نزدیکی ستاره" دلتا" از صورت فلکی" سطل آب"( دلو) است، از این رو این بارش را با نام" دلتای دلوی" می شناسیم.

بارش شهابی دلتادلوی,شهابسنگ

او خاطر نشان کرد :در گذشته از چند دنباله دار بعنوان عامل بارش دلتا دلوی یاد می شد، ولی اخیرا اعتقاد بر آن است که عامل این بارش، دنباله دار" ماخ هولز ۹۶P" است.

به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری،" دونالد ماخ هولز" رصدگر آماتور پیر امریکایی در سال ۱۹۸۶ میلادی با استفاده از یک دوربین دو چشمی قدرتمند نجومی، این دنباله دار را شناسایی کرد. این دنباله دار از دنباله دارهای کوتاه دوره بوده و حدود هر ۵ سال یک بار به گرد خورشید می گردد.

عتیقی اضافه کرد:آخرین بار در آبان سال ۱۳۹۶ دنباله دار ماخ هولز به کمترین فاصله با خورشید رسید و دیدار بعدی این دنباله دار با خورشید، سه شنبه ۱۱ بهمن سال ۱۴۰۱ خورشیدی که سال آغازین قرن ۱۵ است، خواهد بود.

باریدن شهابی در آسمان بامداد چهارشنبه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بارش شهابی دلتا دلوی سال جاری اشاره کرد و خاطرنشان کرد:بارش شهابی دلتا دلوی امسال در ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح چهارشنبه ۶ مرداد ماه ۱۴۰۰ به اوج میرسد ، ولی وجود نور روز امکان مشاهده شهاب ها را در این زمان غیر ممکن می‎ کند، بدین دلیل به علاقه مندان توصیه می کنیم که از نیمه شب این تاریخ تا روشنایی هوا در صبح چهارشنبه به جستجوی شهاب های بارش دلتا دلوی امسال بپردازند.

او تأکید کرد:متأسفانه حضور کوژ ماه کاهنده با نور نسبتا زیاد از یک سو و پائین بودن میزان بارش سرسویی این بارش( حداکثر ۲۰ شهاب در ساعت) از سوی دیگر، عاملی خواهد بود که متوقع مشاهده شهاب های زیادی از این بارش در سال جاری نباشیم؛ هر چند که برای رصد بارش های شهابی باید از آلودگی هوا و آلودگی نوری شهرهای بزرگ دور شویم، اما وجود نور ماه عاملی است که امکان مشاهده شهاب ها را به مراتب کم خواهد کرد.

عتیقی یادآور شد :اما چه بسا در بخش هایی از آسمان که به دور از آلودگی نوری ایجاد شده توسط ماه قرار دارد، برخی از شهاب های این بارش را علاقه مندان بتوانند مشاهده کنند.

وی خاطر نشان کرد:بدیهی است که مشاهده بارش ‎های شهابی نیاز به تلسکوپ و یا ابزارهای رصدی ندارد و صرفا با چشم غیرمسلح و در نقاطی دور از کانون بارش میتوان متوقع مشاهده شهاب های یک بارش از جمله بارش شهابی دلتا دلوی بود.

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش