جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۶:۳۰ - ۱۴ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۱۲۳۴
نجوم و فضا

تصاویری جذاب از تنها خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین
روز گذشته آخرین و تنها خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ رخ داد که تنها از قطب جنوب زمین قابل رویت بود و به همین علت دانشمندان برای رویت کردن این رخداد نادر به انتهای زمین رفتند و تصاویری از آنچه شاهد بودند را منتشر کرده اند.

به گزارش ایسنا ، روز گذشته ماه در تنها خورشید گرفتگی کامل سال، از مقابل خورشید گذشت. این منظره خیره کننده ای بود، ولی تنها برای عده کمی قابل رویت بود، چرا‌که تنها در قطب جنوب به صورت کامل قابل مشاهده بود.

مسیر کلی این خورشید گرفتگی کامل، نوار باریکی بود که در آن سایه ماه با سطح زمین تماس پیدا کرد و در قسمتی دورافتاده از قطب جنوب که ناظران انسانی نسبتا کمی می توانستند آنرا ببینند، روی داد.

این کسوف ولی به گونه جزئی در بخش هایی از سنت هلنا، نامیبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی ، جزایر جورجیای جنوبی و جزایر هاوایی( ساندویچ)، جزایر کروزت، جزایر فالکلند، شیلی، نیوزیلند و استرالیا قابل مشاهده بود.

با این حال، دانشمندان کنجکاوانه برای مشاهده این خورشید گرفتگی به صورت جامع به مناطق خشن قطب جنوب رفتند و تصاویری را که مشاهده می کنید، ثبت و منتشر کردند.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

اکثراً این عکس ها توسط عکاسی به نام" فیلیپه تروبا" گرفته شده است که با گروه کوچکی از دانشمندان شیلیایی و آمریکایی، این خورشید گرفتگی را به صورت جامع از یخچال" یونیون" در قطب جنوب مشاهده می کردند.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

مرحله کلی این خورشید گرفتگی حدود دو دقیقه به طول انجامید که زمان گرانبهایی بود که در آن دانشمندان از ماه و خورشید عکس گرفتند تا بر روی هر دو جرم و همچنین اثرات این گونه خورشید گرفتگی ها بر روی زمین مطالعه کنند.

طی یک خورشید گرفتگی، ناحیه بیرونی جو خورشید که تاج نامیده می شود، میتواند توسط دانشمندان در فرصتی نادر برای مطالعه، رصد شود، به دلیل آنکه به گفته سازمان ناسا، معمولاً تاج خورشیدی توسط چهره درخشان خورشید غیرقابل مشاهده می شود.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

در تصویری که اندکی بعد از خورشیدگرفتگی کامل ثبت شده است میتوانید تاج خورشید را ببینید که از سطح تاریک خورشید بیرون می آید.

در یک خورشید گرفتگی، ماه به صورت مستقیم بین زمین و خورشید قرار می گیرد و سایه آن روی زمین می افتد. این هم ترازی که فقط در مرحله" ماه نو" اتفاق می افتد، سایه ماه را بر روی بخش کوچکی از زمین می اندازد و افرادی که درون این سایه قرار می گیرند، خورشید گرفتگی را به صورت کامل می بینند. ولی افردی که خارج از آن نوار باریک هستند که طول آن در هر خورشید گرفتگی متفاوت است، میتوانند خورشید گرفتگی به صورت جزئی تماشاگر باشند.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

از آنجا که مدار ماه نسبت به خورشید، کج است، بدین ترتیب خورشید گرفتگی در هر ماه هنگام" ماه نو" رخ نمی دهد.

با پیشرفت این خورشید گرفتگی کامل، ماه به تدریج بیشتر و بیشتر، قرص خورشید را پوشاند و تنها یک برش باقی ماند که در اینجا در این عکس دیده می شود.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

درست پس از لحظه خورشید گرفتگی کامل، نور خورشید از پشت ماه بیرون آمد و این منظره خیره کننده را ایجاد کرد. این رویداد به علت شباهت آن به جواهرات به" اثر حلقه الماس" معروف است.

پس از آن نیز ماه به عبور خود از مقابل خورشید ادامه داد و یک هلال از خورشید در معرض دید قرار گرفت.

طی این رویداد همچنین برخی از کشتی های تفریحی حامل برخی رصدگران بودند که بتوانند این خورشید گرفتگی را وسط اقیانوس ببینند.

خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۱, قطب جنوب زمین

گفتنی است که این رویداد، آخرین خورشید گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۳ بود. در سال ۲۰۲۳ یک خورشید گرفتگی ترکیبی به معنی کسوفی که هم به صورت خورشید گرفتگی حلقوی موسوم به" حلقه آتش" و هم به صورت خورشید گرفتگی کامل از نقاط مختلف زمین قابل مشاهده خواهد بود، رخ خواهد داد. این رویداد در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۳ رخ خواهد داد و از جنوب شرقی اقیانوس آرام و بخش هایی از آمریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود.

ولی خورشید گرفتگی جزئی بعدی در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ رخ خواهد داد و از جنوب شرقی اقیانوس آرام و بخش هایی از آمریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود. همینطور خورشید گرفتگی جزئی دیگری در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ رخ خواهد داد که از بخش هایی از اروپا، شمال شرق آفریقا، خاور میانه و غرب آسیا قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین خورشید گرفتگی" حلقه آتش" بعدی در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳ رخ خواهد داد و از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی قابل مشاهده خواهد بود.

خورشید گرفتگی کامل بعدی نیز در تاریخ هشتم آوریل ۲۰۲۴ رخ خواهد داد که از بخش هایی از آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی میتوان آنرا به تماشا نشست.

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش