شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
۰۸:۴۶ - ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۰۸۹۰
نجوم و فضا

آیا اکتشافات فضایی ارزش هزینه کردن را دارند؟

اکتشافات فضایی,منظومه شمسی
با توجه به پیشرفت اکتشافات فضایی و فن آوری های مرتبط با آن ها، این پرسش مطرح می شود که اکتشافات فضایی چه اهمیتی دارند؟

به گزارش ایسنا، شاید بهترین پاسخ برای علت اهمیت اکتشافات فضایی، در تاریخ ما نهفته باشد. چه چیزی باعث شد اجداد ما به دشت ها کوچ کنند؟ آیا توزیع گسترده تر گونه های انسان، شانس بیشتری برای بقا ارائه می دهد؟

تقریباً همه تمدّن های موفق، به اکتشاف تمایل داشته اند. انسانها هنگام کاوش امکان دارد خطرات مناطق اطراف را شناسایی کنند و برای آنها آماده شوند. آگاهی نداشتن از این خطرات میتواند به ما آسیب برساند. با آگاهی یافتن از این خطرات، امکان دارد بتوانیم اثرات یا پیامدهای آن ها را تقلیل دهیم.

در حالی که بسياري از منابع صرف کارهایی میشوند که بازدهی کمی دارند، اکتشاف فضایی به انسان امکان می دهد تا منابع جدیدی را بیابد. منابع به موفقیت در بقا کمک می کنند.

با اکتشاف در جهان های بیگانه مانند زهره، مریخ یا قمر زحل می توانیم دنیای خود را دقیقتر مورد بررسی قرار دهیم. اکتشاف در منظومه شمسی ، بر فهم روابط زمین با سیارات دیگر متمرکز است و گامی اساسی برای کاوش گسترده تر در جهان به شمار می رود.

اگرچه فضا امکان دارد شگفتی ها و توضیحات زیادی در خصوص چگونگی شکل گیری جهان یا نحوه عملکرد آن در بر داشته باشد ولی خطراتی نیز بهمراه دارد. احتمال اصابت یک سیارک یا دنباله دار بزرگ با زمین، کم است ولی با گذشت زمان احتمالا رخ خواهد داد.

بعضی از توضیحات مربوط به انقراض و تکامل، برخورد سیارک ها یا دنباله دارها را شامل می شود. پژوهشگران سعی دارند چنین تهدیدهایی را شناسایی کنند و امکان دارد بتوانند کاری در خصوص آن انجام دهند.

دانش به دست آمده در خصوص این خطرات میتواند به ما بعنوان یک گونه، امکان زنده ماندن بدهد. بدون توانایی دستیابی به فراسوی فضا ممکن است شانسی برای نجات ما وجود نداشته باشد.

دانش به دست آمده در خصوص این خطرات میتواند به ما بعنوان یک گونه، امکان زنده ماندن بدهد. بدون توانایی دستیابی به فراسوی فضا ممکن است شانسی برای نجات ما وجود نداشته باشد.

زمین تنها سیاره ای است که حیات را حفظ می کند ولی توانایی ما برای سازگاری شاید در نهایت به ما امکان دهد تا در سیارات و قمرهای دیگر ساکن شویم.

سبک زندگی ما در سیارات دیگر متفاوت خواهد بود اما زندگی و فرهنگ انسان در گذشته سازگار شده است و یقینا در آینده نیز چنین خواهد شد. فضا امکان رشد و موفقیت را برای ما فراهم می کند.

چرا اکتشاف فضایی مهم است؟

بیشتر افرادی که عاشق فضا هستند و به اکتشاف اعتقاد دارند ، احتمالا این حرف را شنیده اند:" وقتی روی زمین مشکلاتی وجود دارد ، نباید پول خود را برای اکتشاف فضایی هدر دهیم."

هرچند نگرانی های حوزه بهداشت عمومی، بی عدالتی های اجتماعی، تغییرات آب و هوایی و سایر مسائل فوری، مهم هستند ولی برطرف کردن این مشکلات، به کاهش بودجه برنامه های فضایی بستگی ندارد.

شاید بتوان دلایلی را برای تأکید بر اهمیت اکتشافات فضایی مطرح کرد.

۱. پژوهش های فضایی آن قدر که تصور می شود، پرهزینه نیستند

بسیاری از کشورهای جهان، روی علم و اکتشافات فضایی بعنوان بخشی متعادل از کل بودجه خود سرمایه گذاری می کنند. بررسی افکار عمومی نشان داده است که مردم تخمین می زنند که ناسا تا یک چهارم بودجه فدرال آمریکا را به خود اختصاص می دهد ولی فی الواقع ، بودجه ناسا تنها حدود ۰/۵ درصد از کل بودجه فدرال آمریکا است و این مقدار زیادی نیست. اطلاعات درست امکان دارد به منتقدان اطمینان دهند که هزینه اکتشافات فضایی آن قدر که فکر می کنند منابع عمومی را تحت‌تأثیر قرار نمی دهد.

بررسی افکار عمومی نشان داده است که مردم تخمین می زنند که ناسا تا یک چهارم بودجه فدرال آمریکا را به خود اختصاص می دهد ولی در واقع ، بودجه ناسا تنها حدود ۰/۵ درصد از کل بودجه فدرال آمریکا است و این مقدار زیادی نیست.

۲. هزینه کردن برای اکتشافات فضایی، نتیجه مثبت دارد

اگر کسی استدلال می کند که بودجه عمومی باید برای حل کردن مشکلات جهان هزینه شود، باید بداند که هزینه های صرف شده برای ناسا، تأثیر مثبتی بر اقتصاد آمریکا داشته است. هزینه کردن برای اکتشافات فضایی، از مشاغل بسیار مهم پشتیبانی می کند، پیشرفت های حوزه فناوری را با کاربردهای عملی تقویت می کند و فرصت های تجاری را فراهم می آورد که بازخورد اقتصادی دارند. این کار به نوبه خود به افزایش حجم پول عمومی کمک می کند که میتوان آنرا برای حل فوری ترین مشکلات جهان هزینه کرد.

۳. اکتشافات فضایی مستقیما بر مشکلات زمینی تأثیر می گذارند

کاوش در فضا میتواند از راه های دیگری نیز به جهان کمک کند. بررسی نحوه رشد مواد غذایی در مدار زمین یا مریخ، بینش هایی را در خصوص رشد مواد غذایی در شرایط ناملایم روی زمین ارائه می دهد و دانشی را ایجاد می کند که میتواند به کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی کمک کند. پژوهش های پزشکی انجام شده در ایستگاه فضایی بین المللی به ما کمک می کنند تا بدن انسان را با روش های جدیدی درک کنیم و همچنین، امکان نجات جان انسان ها و بهبود کیفیت زندگی را فراهم می کنند.

۴. اکتشافات فضایی کمک می کنند تا جهان خود را بهتر درک کنیم

بررسی فضا، یک تغییر مهم در دیدگاه ما ایجاد می کند. زمانی که ما در خصوص آن چه در ورای زمین نهفته است، می آموزیم، زمینه ای برای درک سیاره خودمان ایجاد می شود. بررسی سایر جهان های منظومه شمسی ما و فراتر از آن نشان می دهد که زمین، جهانی ارزشمند برای زندگی کردن است. هنگامی که فضانوردان به فضا سفر می کنند، می بینند که جو زمین چقدر نازک و ضعیف است و تعادل شکننده ای را که در آن زندگی می کنیم، درک می کنند. دیدگاه کیهانی، بر اهمیت حفاظت از قابلیت سکونت سیاره ما تأکید می کند و سرمایه گذاری کردن در این حوزه را تشویق می کند.

دیدگاه کیهانی، بر اهمیت حفاظت از قابلیت سکونت سیاره ما تأکید می کند و سرمایه گذاری کردن در این حوزه را تشویق می کند.

۵. اکتشافات فضایی روزی زندگی ما را نجات خواهند داد

در صورتیکه یک سیارک به زمین برخورد کند، هیچ کدام از پیشرفت های اجتماعی و زیست محیطی در جهان به ما کمک نخواهند کرد. در صورتیکه بخواهیم مطمئن شویم که در صورت نزدیک شدن جرمی به سمت ما، می توانیم از سیاره خود دفاع کنیم، باید فضا را برای یافتن و بررسی سیارک ها و دنباله دارهای همسایه خود جستجو کنیم.

۶. فضا الهام بخش است

هر کودکی که آرزوی فضانورد شدن را دارد، فرصت این کار را نخواهد داشت. این حقیقت تلخی است که بسیاری از ما می دانیم ولی الهام گرفتن برای رسیدن به یک هدف بسیار بزرگ، به کودکان انگیزه می دهد تا جدی تر درس بخوانند و مهارت هایی را در علوم مهندسی، پزشکی یا سایر علوم کسب کنند که به نفع بشریت هستند و مستقیما به غلبه بر مشکلاتی که ما بعنوان یک گونه با آنها مواجه هستیم، کمک می کنند.

الهام گرفتن فقط برای کودکان نیست. زمانی که از زیبایی ابرهای مشتری شگفت زده می شویم، فرصتی برای قدردانی از شگفتی و عظمت کیهانی که در آن زندگی می کنیم، به دست می آید. این ایده که ممکن است حیات در جای دیگری از کیهان وجود داشته باشد، به ما یادآوری می کند که ممکن است تنها موجوداتی نباشیم که برای رسیدن به تعادل، عدالت و پایداری تلاش می کنند. حتی در تاریک ترین زمان ها، انگیزه ای برای دستیابی به هدفی عالی و کشف چیزی وجود دارد که میتواند دید ما و کیهان ما را برای همیشه تغییر دهد.

این ایده که ممکن است حیات در جای دیگری از کیهان وجود داشته باشد، به ما یادآوری می کند که امکان دارد تنها موجوداتی نباشیم که برای رسیدن به تعادل، عدالت و پایداری تلاش می کنند.

۷. ممکن است جای بیشتری در جهان وجود داشته باشد

نمی توان انکار کرد که بسیاری از مشکلات مهم پیش روی بشریت وجود دارند که باید رفع شوند اما رویارویی با این مشکلات به این معنا نیست که ما باید از بررسی کردن فضا دست برداریم و کاوش را متوقف کنیم.

تمدن بشری، ظرفیت شگفت انگیزی دارد و ما می توانیم بیش از یک کار مهم را همزمان انجام دهیم. اگر کسی باور دارد که یک موضوع خاص باید توجه و سرمایه گذاری بیشتری را به خود جلب کند، می تواند و باید به دفاع از آن بپردازد. مشکلاتی که ما با آن روبرو هستیم، ادامه نمی یابند زیرا ما برای علم و اکتشاف فضایی هزینه می کنیم و دلیلی وجود ندارد که آرزوهای خود را در مقابل یکدیگر قرار دهیم.

پنج دلیل برای ضروری بودن اکتشافات فضایی

در پاسخ به افرادی که غیر ضروری بودن و هزینه داشتن اکتشافات فضایی را مطرح می کنند، می توان پنج دلیل را مطرح کرد تا به ضروری بودن آنها پی ببرند.

۱. فن آوری ها و پژوهش های جدید

انسان ها برای رفتن به فضا تکامل نیافته اند اما به هر حال به آنجا خواهند رفت. رفتن به فضا، با توسعه فناوری های گوناگونی همراه است که بازخورد اقتصادی را به همراه دارند و زندگی ما روی زمین را بهبود می بخشند. بدون برنامه های فضایی، ما GPS، پیش بینی دقیق آب و هوا، سلول های خورشیدی یا فناوری به کار رفته در عینک های آفتابی و دوربین ها را نداشتیم. همچنین در حال حاضر ، پژوهش های پزشکی در فضا در حال انجام شدن هستند که می توانند بیماری ها را درمان کنند و عمر انسان ها را افزایش دهند. این آزمایش ها را نمی توان روی زمین انجام داد. کاوش فضایی می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

بدون برنامه های فضایی، ما GPS، پیش بینی دقیق آب و هوا، سلول های خورشیدی یا فناوری به کار رفته در عینک های آفتابی و دوربین ها را نداشتیم. همچنین در حال حاضر ، پژوهش های پزشکی در فضا در حال انجام شدن هستند که می توانند بیماری ها را درمان کنند و عمر انسان ها را افزایش دهند. این آزمایش ها را نمی توان روی زمین انجام داد.

۲. سیارک ها به ما اهمیت نمی دهند

هنگامی که صحبت از نجات جان انسان ها به میان می آید، مشخص می شود که اکتشاف فضایی چقدر ضروری است و می تواند زندگی همه ما را نجات دهد. منظومه شمسی از قرون اولیه تا به امروز بسیار آرام شده است اما هنوز تعداد ناشناخته ای از سیارک ها و دنباله دارهای بزرگ وجود دارند که میتوانند به سیاره ما برخورد کنند. این برخوردها چندین بار در گذشته رخ داده اند و هر کدام به انقراض دسته جمعی منجر شده اند. مهم نیست که سیارک بزرگ دیگری به زمین برخورد می کند، بلکه مهم این است که چه زمانی این برخورد رخ می دهد. یک برنامه فضایی قوی، تنها امیدی است که ما برای منحرف کردن چنین جرمی داریم. اگر ما برای رسیدن به این هدف تلاش نکنیم، تاریخ به اتمام رسیدن بشریت نزدیک خواهد شد.

۳. سکونت در سایر سیارات، آخرین نسخه پشتیبان است

در حال حاضر بیش از هفت میلیارد انسان وجود دارند که تعداد قابل توجهی به شمار می رود. همه ما در یک سیاره در کنار هم هستیم. بدین ترتیب، در صورتیکه اتفاقی مانند برخورد سیارک برای زمین رخ دهد، گونه ما ممکن است از بین برود. ساکن شدن در سایر سیارات منظومه شمسی ، راهی برای ایجاد یک نسخه پشتیبان بشر ارائه می دهد که بدون توجه به آنچه برای زمین اتفاق می افتد، زنده می ماند. شاید انسان های آینده، مریخی هایی باشند که هرگز پا به زمین نخواهند گذاشت. فن آوری مورد نیاز برای امکان پذیر ساختن این هدف به خودی خود توسعه نخواهد یافت.

۴. حفاری فضایی می تواند جهان را نجات دهد

با توسعه فناوری های جدید در زمین، فشار بر منابع طبیعی آن همچنان در حال افزایش است. استخراج مواد معدنی باارزش، انبوهی از مشکلات مانند آسیب های زیست محیطی و بهره برداری انسانی را به همراه داشته است اما مواد گرانبهای زیادی نیز در فضا وجود دارد. استارتاپ هایی مانند" پلنتری ریسورسز"( Planetary Resources) سعی دارند به جای زمین، به استخراج از سیارک ها بپردازند. این کار به معنای عرضه نامحدود مواد خامی است که در زمین کمیاب هستند.

۵. ما کاوشگر هستیم

دلایل عملی بیشتری برای اکتشاف فضا وجود دارد ولی یکی از دلایل اصلی برای ضرورت ادامه اکتشاف در فضا این است که ما کاوشگر هستیم. انسان از اولین گام های راستین خود تلاش کرده است تا اطلاعات بیشتری را درباره جهان اطراف خود کسب کند و این کار به او امکان ساخت تمدن را داده است. کاوش در فضا نه تنها فرصتی برای کشف دنیاهای جدید و ساخت فناوری های پیشرفته به شمار می رود ، بلکه فرصتی برای کار کردن با هم برای رسیدن به یک هدف بزرگتر صرف نظر از ملیت، نژاد یا جنسیت است. اگر دست از کاوش برداریم، انسان بودن را متوقف کرده ایم.

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش