یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲
۱۷:۰۲ - ۲۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۱۴۵
نجوم و فضا

کره زمین گرد نیست؟/ بررسی یکی از عجیب‌ترین تئوری‌های توطئه

کره زمین,گردی کره زمین
راه های زیادی برای دانستن اینکه جهان گرد است وجود دارد. یک گزینه سریع این است که کتابخانه تصویری ناسا را بررسی کنید، که مملو از تصاویر زیبا و منحنی از کره زمین است که از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است. اگر ناسا همه را فریب می دهد، اما ایستگاه فضایی بین المللی به این موضوع متعهد است.

باور کردنی نیست ولی هستند کسانی که فکر می کنند زمین تخت است و شبیه دیسکی است که توسط دیواری یخی احاطه شده!

به گزراش خبرآنلاین به نقل از لایوساینس، از میان تمام تئوری های توطئه که فضای اینترنت را پر کرده است ، احتمالاً تئوری توطئه زمین تخت از همه مشهورتر است، با وجود این که یونانیان باستان شکل سیاره (و حتی محیط آن) را در قرن سوم قبل از میلاد کشف کرده بودند.

در دهه ۱۹۵۰ جامعه ای حاشیه ای تشکیل شد که اصرار بر تخت بودن زمین داشتند، که منجر به شکل گرفتن طرفداران نظریه نوین زمین تخت شدند. این باورمندان ادعا می کنند که زمین همانند یک دیسک صاف است و شواهدی مبنی بر گرد بودن آن- مثلاً تصاویری که از فضا گرفته شده- فریبکاری از سمت دولت های مختلف می باشد. نظرات در مورد نحوه عملکرد زمین تخت متفاوت است و معتقدان این نظریه، نسخه هایی از فیزیک و تفاسیر خلاقانه منظومه شمسی را سرهم می کنند تا تئوری های خود را اثبات کنند.

کسی به درستی تعداد پیروان معتقدین به زمین تخت را نمی داند. به نقل از مجله اسمیتسونیان، «انجمن زمین تخت»، در سال ۱۹۵۶ تأسیس شد، در یک بازه زمانی تعداد اعضاء آن به ۳۵۰۰ نفر می رسید ، اما امروزه این انجمن کمی بیش از ۵۰۰ نفر عضو در فهرست خود دارد. به نقل از یک مقاله در CNN در سال ۲۰۱۹، برخی از معتقدان به این نظریه نمی خواهند کاری با انجمن زمین تخت داشته باشند.

بعضی از شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی زمین تخت در دالاس در همان سال، به خبرگزاری CNN گفتند که سازمان زمین تخت، از طرف دولت حمایت می شود، تا با این کار معتقدان زمین تخت را بد جلوه دهند.

انجمن زمین تخت به این موضوع واکنش نشان داد و به CNN گفت:" ما یک نهاد تحت کنترل دولت نیستیم. ما سازمانی از نظریه پردازان زمین تخت هستیم که مدت ها قبل از ورود اکثر تازه واردان FEIC در این عرصه بوده ایم."

همان طور که از شکاف بین جامعه باورمندان زمین تخت- کنفرانس بین المللی زمین تخت پیداست، پیروان زمین تخت یک گروه یکپارچه نیستند. دانیل شنتون، رئیس فعلی انجمن زمین تخت، اهل لندن است که اکنون در هنگ کنگ زندگی می کند. رابی دیویدسون، که کنفرانس های بین المللی سالانه زمین تخت را سازماندهی می کند، یک کانادایی است که با آنچه او «علم گرایی» می خواند مخالف است.

در یک نظرسنجی ملی در سال ۲۰۱۷ توسط Public Policy Polling نشان داده شد که ۱٪ از آمریکایی ها معتقد هستند زمین صاف است و ۶٪ هم گفتند که مطمئن نیستند.

مقاله ای در سال ۲۰۱۸ در روزنامه کلرادو سان درباره کنوانسیون زمین تخت در دنور نشان داد که بسیاری از باورمندان به مجموعه کاملی از تئوری های توطئه اعتقاد داشتند، مانند این که همه سیاستمداران بازیگر هستند و نیروهای قدرتمند در "سایه"، جهان را کنترل می کنند.

پیروان زمین تخت گاهی اوقات از طرف سلبریتی ها تشویق می شوند. به عنوان مثال ، در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶، خواننده رپ، بابی ری سیمونز جونیور ملقب به B.o.B آهنگی به نام فلت لاین منتشرکرد که در این آهنگ از نیل دگرس تایسون، اخترفیزیکدان، به شکل غیرمحترمانه ای انتقاد می کند. این ماجرا پس از نبرد توییتری اتفاق افتاد که این دو بر سر موضوع کروی بودن زمین داشتند. B.o.B به این باور رسیده است که زمین تخت است.

یک روز پیش از آن خواننده رپ در توییتی نوشت:" هرچقدر هم که در ارتفاع بالا باشی... افق همیشه هم سطح چشم است... ببخشید بچه ها... من هم نمی خواستم باور کنم."

در سال ۲۰۱۸، کایری اروینگ، بازیکن NBA، پس از یک جنجال رسانه ای و انتشار پادکستی در سال ۲۰۱۷ مبنی بر حدس و گمان او در مورد صاف بودن زمین، مجبور به عذرخواهی شد.

نظریه اصلی پیروان زمین تخت بر این است که زمین یک دیسک است که دایره قطب شمال در مرکز آن و قطب جنوب، یک دیوار یخی در اطراف لبه آن قرار دارد. آن ها می گویند که کارمندان سازمان ناسا از این دیوار یخی محافظت می کنند تا از بالا رفتن و سقوط افراد از دیسک جلوگیری کنند!

کره زمین,گردی کره زمین

چطور هنوز بعضی می گویند زمین تخت است؟

ناتان تامسون، نظریه پرداز توطئه زمین تخت، با توجه به بدبینی شان نسبت به ناسا، در اواسط ماه مه ۲۰۱۷، در استارباکس به مردی که به گفته او کارمند ناسا است، نزدیک شد. در ویدیویی که در یوتویوب منتشر شده، تامسون، بنیانگذار صفحه رسمی مباحث زمین تخت و کره زمین، بر سر آن مرد فریاد زد که مدرکی دارد که زمین صاف است- و غرق شدن فضانورد مدرک او است- و ناسا "دروغ می گوید."

علاوه بر این، آن ها می گویند که گرانش زمین یک توهم است. اجسام به سمت پایین شتاب نمی گیرند. در عوض ، دیسک زمین با سرعت ۹.۸ متر بر ثانیه به سمت بالا شتاب می گیرد که توسط نیروی مرموزی به نام انرژی تاریک به سمت بالا هدایت می شود. در حال حاضر ، بر سر این موضوع که آیا نظریه نسبیت اینشتین به زمین اجازه می دهد تا به طور نامحدود به سمت بالا شتاب بگیرد یا نه، بدون اینکه سیاره در نهایت از سرعت نور فراتر رود، در میان پیروان زمین تخت اختلاف نظر وجود دارد. (ظاهراً هنوزقوانین اینشتین در این نسخه جایگزین از واقعیت وجود دارند.)

اینکه چه چیزی در زیر زمین دیسک شکل نهفته است، هنوز ناشناخته است، اما اکثر زمین تخت باوران معتقد هستند که این دیسک از "سنگ" تشکیل شده است.

شایان ذکر است که همه موارد فوق حتی در جامعه زمین تخت باوران، کاملاً بحث برانگیز است. دیویدسون در مقاله ای در سال ۲۰۱۹ به CNN گفت: "هیچ یک از ما باور نمی کنیم که یک پنکیک پرنده در فضا هستیم." او گفت که در کنفرانس های بین المللی زمین تخت، این باور رایج تر است که فضا اصلاً وجود ندارد و دیسک زمین ثابت می باشد. به گفته گاردین حتی یکی از سخنرانان در کنفرانس FEIC سال ۲۰۱۸ استدلال کرد که زمین نه یک کره است و نه یک دیسک، بلکه به شکل الماس است.

نظرات زمین تخت باوران، در مورد ماه (Moon) متفاوت است. بعضی معتقدند با این که زمین صاف است، ولی ماه و خورشید کروی هستند.

با این دیدگاه از منظومه شمسی، چرخه روز و شب زمین با این فرض توضیح داده می شود که خورشید و ماه کره هایی به ابعاد ۳۲ مایل( ۵۱ کیلومتر) هستند که در دایره هایی در فاصله ۳۰۰۰ مایلی( ۴۸۲۸ کیلومتری) بالای صفحه زمین حرکت می کنند. آنها می گویند ستاره ها در سطحی با ارتفاع ۴۹۸۸ کیلومتری زمین حرکت می کنند.

این کره های آسمانی مانند نورافکن ها، بخش های مختلف سیاره را در یک چرخه ۲۴ ساعته روشن می کنند. زمین تخت باوران اعتقاد دارند که باید یک" ضد ماه" نامرئی نیز وجود داشته باشد که ماه را در طول کسوف پنهان کند.

در یوتیوب، ویدئوهایی وجود دارد که به سایه ها در تصاویر ماه اشاره می کنند و استدلال می کنند که ماه شفاف است و فقط یک نور است. یکی از سخنرانان کنفرانس سال ۲۰۱۸ در حضور خبرنگار گاردین، کره ماه را یک فرافکنی برای این موضوع خواند.

اگر بر اساس شواهد علمی استاندارد، منصرف کردن زمین تخت باوران سخت به نظر می رسد ، دلیلی نیز برای آن وجود دارد :نظریه پردازی زمین مسطح از شیوه ای تفکری به نام «روش زتتیک» (Zetetic Method) ناشی می شود. روش زتتیک جایگزینی برای روش علمی است که توسط یک زمین تخت باور قرن نوزدهمی توسعه یافته است، که در آن مشاهدات حسی حاکم است.

مایکل ویلمور، معاون انجمن زمین تخت، که یک ایرلندی تبار است، در سال ۲۰۱۷ به مجله لایو ساینس گفت: «بطور کلی، این روش تأکید زیادی بر تطبیق تجربه گرایی و عقل گرایی، و استنتاج های منطقی بر اساس داده های تجربی دارد.»

در نجوم زتتیک، این فرضیه تخت بودن زمین به این نتیجه می رسد که در واقع زمین باید صاف باشد. ضد ماه، توطئه ناسا و تمام چیزهای دیگر، فقط توجیهاتی برای چگونگی کارکرد آن در عمل هستند.

این جزئیات، نظریه زمین تخت باوران را چنان پوچ می کند که به نظر شوخی می رسد، اما بسیاری از طرفداران آن واقعاً آن را مدلی قابل قبول تر از نجومی که در کتاب های درسی یافت می شود، می دانند. خلاصه این که زمین تخت باوران بسیار جدی هستند و در مورد این موضوع شوخی ندارند.

ویلمور و شنتون، رئیس انجمن، هر دو فکر می کنند که شواهد دال بر گرمایش زمین کاملاً درست است، علی رغم اینکه بسیاری از این شواهد از داده های ماهواره ای ناسا جمع آوری شده، و آنها ناسا را شاه" توطئه زمین گرد" می دانند.

ناسا دروغ می گوید، بقیه چی؟

علیرغم ادعاهای زمین تخت باوران، راه های زیادی برای دانستن اینکه جهان گرد است وجود دارد. یک گزینه سریع این است که کتابخانه تصویری ناسا را بررسی کنید، که مملو از تصاویر زیبا و منحنی از کره زمین است که از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است. اگر ناسا همه را فریب می دهد، اما ایستگاه فضایی بین المللی به این موضوع متعهد است.

اگر به NASA اطمینان ندارید، نگاهی به عکس هایی که روس ها، آژانس فضایی ژاپن و همچنین چینی ها از زمین گرد می گیرند، بیاندازید.

برای زمین تخت باورانی که متقاعد شده اند همه این کشورها تنش های سیاسی خود را کنار گذاشته اند تا داستان یک زمین کروی را حفظ کنند، راه هایی برای بررسی شکل زمین با چشمان غیر مسلح نیز وجود دارد. یکی از ساده ترین این روشها رفتن به بندر و تماشای حرکت کشتی هاست. همانطور که یک کشتی در افق ناپدید می شود، ابتدا پایین کشتی و به تدریج دکل آن از دید خارج می شود.

کره زمین,گردی کره زمینتصویری که فضانوردان روی کره ماه از زمین گرفته‌اند

همچنین میتوان با مطالعه مشاهدات فیلسوفان هلنیستی، ازکتاب یونانیان باستان دریافت که جهان باید یک کره باشد. یکی ازمشاهدات این بود که ستارگان در نیمکره شمالی و جنوبی یکسان نیستند:در نیم کره های مخالف زمین، شما به وضوح به ربع های مختلف از فضا نگاه می کنید. یکی دیگر از این مشاهدات این بود که سایه زمین روی سطح ماه در هنگام خسوف به شکل منحنی است.

یونانی ها حتی متوجه شدند که چگونه می توانند محیط تقریبی زمین را بدون داشتن هیچ یک از ابزار مدرن امروزی و تنها با استفاده از چوب و نور خورشید محاسبه کنند. آراتوستن فیلسوف، با اندازه گیری زاویه سایه ای که خورشید در یک زمان و روز مشخص در دو شهر با فاصله ای مشخص از هم انداخته بود، توانست که محیط سیاره را چیزی بین ۳۸۶۰۰ تا حدود ۴۶۶۷۰ کیلومتر محاسبه کند (در واقع محیط سیاره ۴۰۰۶۴ کیلومتر است). همین واقعیت که زاویه خورشید در نقاط مختلف سیاره متفاوت است نشان می دهد که همه ما روی یک کره زندگی می کنیم.

همانطور که سیستم اعتقادی زمین تخت باوران غیرقابل تصور به نظر می رسد ، اما کارشناسان را متعجب نمی کند. کارن داگلاس، روانشناس دانشگاه کنت در بریتانیا که روانشناسی تئوری های توطئه را مطالعه می کند، می گوید که باورهای زمین تخت گرایان با عقاید دیگر نظریه پردازان تئوری های توطئه که او مطالعه کرده است ، همخوانی دارد.

اریک الیور و تام وود، دانشمندان علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو، در مطالعه ای که در ۵ مارس ۲۰۱۴ به صورت آنلاین در مجله آمریکایی علوم سیاسی منتشر کردند، دریافتند که حدود نیمی از آمریکایی ها حداقل یک نظریه توطئه را باور دارند.

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش