یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۸:۱۱ - ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۱۰۶
نجوم و فضا

دو ترکیب آلی در نمونه‌های سیارک «ریوگو» کشف شد

سیارک ریوگو,کشف دو ترکیب آلی حیاتی در نمونه‌های سیارک ریوگو
دو ترکیب آلی در نمونه‌های سیارک «ریوگو» کشف شد.

دانشمندان طی بررسی های جدید خود روی نمونه های به دست آمده از سیارک« ریوگو»، دو ترکیب آلی را در آن ها کشف کرده اند که برای تشکیل شدن زندگی، ضروری هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دو ترکیب آلی ضروری برای موجودات زنده، در نمونه های به دست آمده از سیارک «ریوگو» (Ryugu) یافت شده اند و از این تصور حمایت می کنند که بعضی از مواد مورد نیاز برای ظهور حیات، میلیاردها سال پیش به همراه سنگ ها از فضا وارد زمین شده اند.

دانشمندان این پروژه گفتند ترکیبات «اوراسیل» (Uracil) و «نیاسین» (Niacin) را در سنگ هایی شناسایی کرده اند که فضاپیمای «هایابوسا ۲» (Hayabusa2) متعلق به «آژانس کاوش های هوافضای ژاپن» (JAXA) در سال ۲۰۱۹ از دو مکان در سیارک ریوگو به دست آورد. اوراسیل، یکی از مؤلفه های سازنده شیمیایی آران ای است که جهت ساخت و عملکرد موجودات زنده را مشخص می کند. نیاسین که ویتامین B3 یا «اسید نیکوتینیک» (Nicotinic Acid) نیز نامیده می شود، برای متابولیسم موجودات زنده حیاتی است.

نمونه های ریوگو که شبیه قلوه سنگ های خاکستری تیره بنظر می رسند، از فاصله ۲۵۰ میلیون کیلومتری به زمین منتقل شدند و در یک کپسول مهروموم شده به سطح سیاره ما بازگشتند.

دانشمندان مدت هاست که در مورد شرایط لازم برای ایجاد حیات پس از تشکیل شدن زمین در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش تحقیق می کنند. یافته های جدید به خوبی با این فرضیه مطابقت دارند که اجرامی مانند دنباله دارها، سیارک ها و شهاب سنگ هایی که زمین اولیه را بمباران کرده اند ، این سیاره جوان را با ترکیباتی تغذیه کرده اند که راه را برای نخستین میکروب ها هموار می کنند.

دانشمندان پیشتر مولکول های آلی کلیدی را در شهاب سنگ (Meteorite) های غنی از کربن کشف کرده بودند، اما این پرسش وجود داشت که آیا این سنگ های فضایی پس از فرود آمدن، در معرض محیط زمین قرار گرفته اند یا خیر.

«یاسوهیرو اوبا» (Yasuhiro Oba)، اخترشیمیدان «دانشگاه هوکایدو» (Hokkaido University) و پژوهشگر ارشد این پروژه، گفت: یافته کلیدی ما این است که اوراسیل و نیاسین که هر دو دارای اهمیت بیولوژیکی هستند، واقعا در محیط های فرازمینی وجود دارند و ممکن است به عنوان جزئی از سیارک ها و شهاب سنگ ها در اختیار زمین اولیه قرار گرفته باشند. ما گمان می کنیم که آن ها در تکامل پری بیوتیک روی زمین و ظهور نخستین حیات نقش داشته اند.

او ادامه داد: مولکول های موجود در ریوگو، در یک محیط بکر فرازمینی کشف شدند. در این پژوهش، مستقیما از سیارک‌ (Asteroid) ریوگو نمونه برداری شد و نمونه ها ابتدا به زمین و در نهایت بدون تماس با آلاینده های زمینی، به آزمایشگاه ها آورده شدند.

تشکیل شدن آران ای که مخفف «اسید ریبونوکلئیک» (RiboNucleic Acid) است، بدون وجود اوراسیل امکان پذیر نیست. آران ای، یک مولکول موجود در تمام سلول های زنده است که نقشی حیاتی را در رمزگذاری، تنظیم و فعالیت ژن ها بر عهده دارد. آران ای، شباهت های ساختاری با دی ان ای (DNA) دارد که حامل طرح ژنتیکی یک موجود زنده است.

سیارک ریوگو,کشف دو ترکیب آلی حیاتی در نمونه‌های سیارک ریوگو

نیاسین در زیربنای متابولیسم اهمیت دارد و می تواند به تولید انرژی کمک کند که تقویت کننده موجودات زنده است. پژوهشگران با خیساندن مواد در آب داغ و انجام دادن تحلیل هایی به نام «کروماتوگرافی مایع- طیف سنجی جرمی» (LC–MS)، اوراسیل، نیاسین و بعضی ترکیبات آلی دیگر را از نمونه های ریوگو استخراج کردند.

«یوشینوری تاکانو» (Yoshinori Takano)، اخترشیمی دان آلی «آژانس علوم و فناوری زمین- دریایی ژاپن» (JAMSTEC) و یکی از پژوهشگران این پروژه، گفت:اکنون مشتاقانه منتظر نتایج تجزیه وتحلیل نمونه هایی هستیم که در ماه سپتامبر از یک سیارک دیگر به زمین آورده شده اند. ناسا در طول ماموریت «اسیریس- رکس» (OSIRIS- REx)، نمونه هایی را در سال ۲۰۲۰ از سیارک« بنو»( Bennu) جمع آوری کرد.

اوبا گفت: اوراسیل و نیاسین در هر دو محل فرود روی ریوگو یافت شدند که قطر آن حدود ۹۰۰ متر است و به عنوان یک سیارک نزدیک به زمین طبقه بندی می شود. غلظت ترکیبات در یکی از مکان ها بیشتر از دیگری بود.

او ادامه داد: نمونه به دست آمده از قسمت دارای غلظت پایین تر، از مواد روی سطح تشکیل شده بود که بیشتر در معرض تخریب ناشی از ذرات پر انرژی فضا قرار دارند. نمونه های به دست آمده از قسمت دیگر، عمدتاً از مواد زیرسطحی تشکیل شده بودند که بیشتر در برابر تخریب محافظت شده اند.

سیارک ها اجرام سنگی اولیه ای هستند که در اوایل عمر منظومه شمسی (Solar System) شکل گرفته اند. پژوهشگران باور دارند که ترکیبات آلی موجود در ریوگو امکان دارد با کمک واکنش های شیمیایی ناشی از نور ستارگان، در مواد یخی موجود در فضای میان ستاره ای شکل گرفته باشند.

این پژوهش در مجله «Nature Communications» به چاپ رسید.

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش