دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۵۹ - ۰۴ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۳۳۹
نجوم و فضا

هسته مریخ کوچک‌تر حد تصور دانشمندان

مریخ,هسته مریخ
هسته مریخ از آن چه تصور می‌شد کوچک‌تر است.

تحقیقات جدید نشان داد که هسته فلزی مایع سیاره سرخ، کوچک تر از آن چیزی است که دانشمندان پیش از این تصور می کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچر، شهاب سنگی که در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ به مریخ برخورد کرد، آنچه را که دانشمندان درباره مواد تشکیل دهنده درون این سیاره می دانستند، دستخوش تغییر کرد.

محققان با تجزیه و تحلیل انرژی لرزه ای که پس از برخورد در سیاره به ارتعاش درآمده، لایه ای از سنگ مذاب را کشف کردند که هسته فلزی مایع مریخ را در بر گرفته است.

این یافته که به تازگی در دو مقاله در مجله نیچر گزارش شده است، به این معناست که هسته مریخ کوچک تر از آن چیزی است قبلا تصور می شد. همچنین برخی از سوالات دیرینه در مورد چگونگی شکل گیری و تکامل سیاره سرخ در طی میلیاردها سال را نیز حل می کند.

این کشف از ماموریت اینسایت (InSight) ناسا حاصل می شود. کاوشگری که با یک لرزه سنج روی سطح مریخ فرود آمد.

بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، این ابزار صدها مریخ لرزه را شناسایی کرد. امواج لرزه ای که در اثر زلزله یا برخوردها ایجاد می شوند بسته به نوع موادی که از آن عبور می کنند، میتوانند سریع یا کند شوند بنابراین زلزله شناسان می توانند سرعت عبور امواج را اندازه گیری کنند تا بفهمند درون یک سیاره چه می گذرد.

روی زمین، محققان از اطلاعات زمین لرزه ها برای کشف لایه های سیاره ما استفاده کرده اند که شامل یک پوسته بیرونی شکننده، یک گوشته عمدتاً جامد و یک هسته بیرونی مایع و یک هسته داخلی جامد می شود. یافتن اینکه آیا سایر سیارات دارای لایه های مشابهی هستند یا خیر، برای درک تاریخ زمین شناسی آنها، از جمله اینکه آیا آن ها تا به حال برای حیات مناسب بوده اند یا خیر، عنصری کلیدی است.

لرزه سنج اینسایت نخستین ماموریتی بود که مریخ (Mars) لرزه ها را شناسایی کرد.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱، بر اساس مشاهدات این ماموریت از ۱۱ مریخ لرزه، محققان گزارش دادند که به نظر می رسد هسته مایع مریخ شعاع حدود ۱۸۳۰ کیلومتری داشته باشد.

این بزرگتر از آن چیزی بود که بسياري از دانشمندان انتظار داشتند و نشان می داد که هسته حاوی مقادیر شگفت انگیزی از عناصر شیمیایی سبک، مانند گوگرد همراه با آهن است.

هنری ساموئل (Henri Samuel)، ژئوفیزیکدان مؤسسه فیزیک زمین پاریس و نویسنده اصلی یکی از مقالات جدید، می گوید که برخورد شهاب سنگ (Meteorite) در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ همه چیز را روشن کرد.

این شهاب سنگ در سمت مقابل جایی که اینسایت قرار داشت به سیاره برخورد کرد که بسیار دورتر از مریخ لرزه هایی بود که اینسایت پیش از آن مطالعه کرده بود و به این کاوشگر اجازه می داد تا انرژی لرزه ای را که در تمام مسیر از میان هسته مریخ حرکت می کند، تشخیص دهد.

جسیکا ایروینگ (Jessica Irving)، زلزله شناس در دانشگاه بریستول، بریتانیا و یکی از نویسندگان مقاله ساموئل، می گوید: ما بسیار هیجان زده بودیم.

حل معما

برای ساموئل، این فرصتی بود تا ایده اش را آزمایش کند تا ببیند که آیا لایه ای از سنگ مذاب هسته مریخ را احاطه کرده است یا خیر.

نحوه عبور انرژی لرزه ای از سیاره نشان داد که آنچه دانشمندان تصور می کردند مرز بین هسته مایع و گوشته جامد باشد در واقع مرز متفاوتی بین مایع و جامد است. ساموئل می گوید که هسته واقعی در زیر لایه سنگ مذاب مدفون است و شعاع آن تنها ۱۶۵۰ کیلومتر است.

اندازه اصلاح شده هسته بعضی از معماها را حل می کند. این بدان معناست که هسته مریخ نباید حاوی مقادیر بالایی از عناصر سبک باشد که با تخمین های آزمایشگاهی و نظری تطبیق بهتری داشته باشد.

سیمون استهلر( Simon Stähler)، زلزله شناس در موسسه فناوری فدرال سوئیس (ETH) زوریخ که رهبری تیمی را که مقاله سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده بود، بر عهده داشت می گوید: این یک راه حل هوشمندانه است. او بر نتیجه گیری تیمش مبنی بر وجود مرز عمیقی بین مایع و جامد تاکید دارد و می گوید فقط معلوم شده است که این مرز بالای یک سنگ مذاب است نه بالای هسته فلز مایع.

مریخ,هسته مریخ

لایه بندی عجیب

دومین مقاله ای که در این مورد در مجله نیچر منتشر شد از سوی تیمی مستقل انجام گرفته است. این مقاله نیز با این موضوع که هسته مریخ توسط لایه ای از سنگ مذاب پوشانده شده است، موافق است ولی تخمین می زند که شعاع هسته ۱۶۷۵ کیلومتر باشد.

این تحقیقات امواج لرزه ای ناشی از همان برخورد شهاب سنگ دوردست و همچنین شبيه سازي خواص مخلوط عناصر مذاب مانند آهن، نیکل و گوگرد را در فشارها و دماهای بالا در هسته مریخ بررسی کرده است.

امیر خان (Amir Khan)، نویسنده اصلی این مقاله، ژئوفیزیکدان در مؤسسه فناوری فدرال سوئیس زوریخ، می گوید که داشتن سنگ مذاب درست دربرابر آهن مذاب به نظر منحصر به فرد می رسد. این ویژگی لایه بندی مایع- مایع در زمین وجود ندارد.

لایه سنگ مذاب امکان دارد از یک اقیانوس ماگمایی که زمانی مریخ را پوشانده بود، باقی مانده باشد.

فرودگر اینسایت اکنون از کار افتاده است زیرا صفحات خورشیدی آن پوشیده از گرد و غبار (Dust) است، بنابراین بعید است که دانشمندان شواهدی دیگری را جمع آوری کنند که بتواند به این زودی ها مجددا اندازه هسته مریخ را بطور اساسی اصلاح کند.

ولی بررسی مشاهدات گذشته این ماموریت ممکن است جزئیات جدیدی از آنچه در مریخ وجود دارد را نشان دهد.

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش