دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۲۶ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۳۰۷
نجوم و فضا

تسلای مریخی ایلان ماسک شاید به زمین برخورد کند! 

خودروی تسلا,موشک فالکون هوی
خودروی تسلایی که متعلق به ایلان ماسک بود و شش سال پیش همراه با یک مانکن که لباس فضایی پوشیده بود و فرمان آن را در دست داشت، به سمت مریخ پرتاب شد، اکنون گفته می‌شود احتمالا در سال ۲۰۴۷ به نزدیک‌ترین فاصله به زمین می‌رسد و احتمال برخورد آن با زمین در چند میلیون سال آینده نیز وجود دارد. 

به گزارش ایسنا، شش سال و سه ماه و ۱۷ روز از پرتاب تسلا رودستر قرمز رنگ شخصی ایلان ماسک به سمت سیاره مریخ می‌گذرد و در این مدت این وسیله نقلیه موقعیت‌های مختلفی در فضا داشته است.

به نقل از آی‌ای، شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ یک خودروی تسلا مدل رودستر(Roadster) را سوار بر یک موشک فالکون هوی(Falcon Heavy) به فضا پرتاب کرد. این خودرو همچنین یک مانکن با لباس فضایی به نام استارمن(Starman) را روی صندلی راننده داشت.

حالا ۶ سال و ۳ ماه و ۱۷ روز از پرتاب آن می‌گذرد و در این مدت این وسیله نقلیه موقعیت‌های مختلفی در فضا داشته است و عجیب‌ترین بخش آن این است که ۲۲ درصد احتمال دارد که این تسلا رودستر در ۱۵ میلیون سال آینده با زمین برخورد کند.

همانطور که گفته شد این اتفاق احتمالی پس از قرن‌ها روی خواهد داد، بنابراین در این میان اتفاقات زیادی برای رخ دادن وجود دارد.

این مقاله همچنین پیش‌بینی می‌کند که این خودرو ممکن است با سیاره زهره یا حتی خورشید نیز برخورد کند و احتمال وقوع هر یک از این دو رویداد ۱۲ درصد است.

این مقاله در واقع سرنوشت این تسلا رودستر را طی چند ده میلیون سال آینده پیش‌بینی می‌کند.

رکوردهای تسلا رودستر در فضا

تسلا رودستر ایلان ماسک در حال حاضر طبق وبسایتی که برای ردیابی آن ساخته شده است، ۱۰۰ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۴۴۱ کیلومتر معادل ۰.۶۷۱ واحد نجومی یا ۵.۵۸ دقیقه نوری از زمین فاصله دارد.

این وبسایت ردیاب موسوم به WhereisRoadster همچنین اشاره می‌کند که این خودرو در حال حاضر با سرعت ۲۵ هزار و ۸۰۴ کیلومتر در ساعت معادل ۷.۱۷ کیلومتر بر ثانیه در حال دور شدن از زمین است.

همچنین این خودرو اکنون ۱۷۲ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۸۶۵ کیلومتر معادل ۱.۱۵۳ واحد نجومی و ۹.۵۹ دقیقه نوری از خورشید فاصله دارد و با سرعت ۲۳ هزار و ۴۹۱ کیلومتر در ساعت معادل ۶.۵۳ کیلومتر در ثانیه از این ستاره دور می‌شود.

تسلا رودستر از زمان پرتاب حدود ۴.۱۲۶۳ گردش به دور خورشید را انجام داده است و سفر آن تاکنون به اندازه آن بوده که تمام جاده‌های جهان را ۷۹.۲ بار طی کرده باشد.

این خودرو تاکنون هزاران برابر بیش از گارانتی خود(دقیقا ۸۷ هزار و ۸۸۶ برابر) راه رفته است و دوره مداری آن به دور خورشید حدود ۵۵۷ روز است.

برخورد با زمین، سیارات دیگر یا خورشید

این مقاله می‌گوید تسلا رودستر اکنون در مدار متقاطع مریخ در حال حرکت است و انتظار نمی‌رود که اصلاحات بیشتری در مسیر خود انجام دهد.

تسلا رودستر در اصل به ‌عنوان شبیه‌ساز جرم مورد استفاده قرار گرفت و هیچ ابزار علمی به جز سه دوربین که چندین ساعت پس از پرتاب، ویدیوی زنده را به زمین ارسال می‌کردند، نداشت.

گفته می‌شود که یک احتمال ۲۲ درصدی وجود دارد که طی ۱۵ میلیون سال آینده این خودرو به زمین برخورد کند. البته به احتمال زیاد در جو زمین می‌سوزد و آسیب چندانی به سطح زمین وارد نمی‌کند. همچنین به احتمال فراوان در آن زمان ابزاری برای انحراف آن خواهیم داشت.

به گفته پژوهشگران ، این تسلا رودستر شباهت‌های زیادی به سیارک‌های نزدیک به زمین(NEAs) دارد که از طریق برخوردهای مکرر با سیارات زمینی به شکل آشفته در منظومه شمسی منتشر می‌شوند.

از آنجایی که این تسلا رودستر از زمین پرتاب شده است، با زمین دارای مدار متقاطع است و بارها و بارها با از کنار ما خواهد گذشت.

این مقاله می‌گوید در حالی که احتمال برخورد چنین اجسامی با زمین را می‌توان دقیقاً بر اساس مقیاس‌های زمانی انسانی تخمین زد، مدار پر از اعوجاج این تسلا رودستر را نمی‌توان به ‌طور دقیق فراتر از چند قرن آینده پیش‌بینی کرد.

پژوهشگران می‌گویند، این خودرو به احتمال زیاد در سال ۲۰۴۷ از فاصله حدود پنج میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش