سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹
۱۹:۳۴ - ۲۹ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۷۳۵
نجوم و فضا

بررسی مأموریت جدید اسپیس‌ایکس در فضا/ سفر ۶ ماهه فضانوردان به ایستگاه فضایی

مأموریت جدید اسپیس‌ایکس در فضا,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
اسپیس ایکس دومین مأموریت سرنشین دار خود را با موفقیت به پایان رساند و چهار فضانورد را برای یک سفر ۶ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کرد.

به گزارش آنا، فضاپیمای سرنشین دار Crew Dragon متعلق به اسپیس ایکس (SpaceX) که دوشنبه به فضا پرتاب شده بود پس از ۲۷ ساعت به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسید. این پرواز در پانزدهم نوامبر ساعت ۷:۲۷ به وقت شرقی آمريکا (ET) انجام گرفته بود. فضاپیمای Crew Dragon اسپیس ایکس با نام Resilience به همراه راکت Falcon ۹ از کیپ کاناورال در فلوریدا بلند شده بود. این پرواز قرار بود چند روز قبل انجام گیرد ولی به علت بدی هوا به تاخیر افتاده بود.

در این مأموریت چهار فضانورد سازمان ناسا به نام های مایک هاپکینز (Mike Hopkins)، ویکتور گلاور (Victor Glover) و شانون واکر (Shannon Walker) به همراه سویچی نوگوچی (Soichi Noguchi) ژاپنی حضور داشتند. همگی این افراد قبلاً سابقه پرواز داشته اند به غیر گلاور، که اولین آمریکایی آفریقایی تبار خواهد بود که در یک ماموریت طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین المللی شرکت می کند. این دومین پرواز سرنشین دار شرکت ایلان ماسک پس از مأموریت موفق Demo ۲ بود که طی آن در ماه مه سال جاری، دو فضانورد با یک پرواز آزمایشی به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شدند.

اسپیس ایکس در راه فضا

اسپیس ایکس از راکت های چندمرحله ای (Multistage rocket) استفاده می کند؛ گونه ای از موشک ها که در دو بخش (یا بیشتر) عمل می کنند. در این بخش ها منبع سوخت و نیرومحرکه از هم جدا شده اند. تقریبا ۹ دقیقه پس از پرتاب، اولین بخش موشک برای فرود روی یک کشتی بدون سرنشین خودمختار (Autonomous spaceport drone ship) در اقیانوس اطلس بازگشت، این فرود یک رویداد برنامه ریزی شده بود که تقریبا در تمام ماموریت های اسپیس ایکس انجام می شود.

مأموریت جدید اسپیس‌ایکس در فضا,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

بخش دوم موشک برای انتقال کپسول به مدار به مسیر خود ادامه داد، تا سرانجام پس از ۲۷ ساعت به ایستگاه فضایی رسید. نام این ماموریت Crew ۱ گذاشته شده است و نخستین برنامه از شش ماموریت عملیاتی برنامه ریزی شده ناسا است که با هدف ماندن چهار فضانورد در یک دوره طولانی به ایستگاه فضایی طراحی شده است. این چهار فضانورد پس از قدم نهادن در ایستگاه فضایی بین المللی، حدود ۱۸۰ روز در آنجا می مانند و قبل از بازگشت به زمین در ژوئن ۲۰۲۱ به آزمایش و تحقیق مشغول خواهند شد.

آن ها به نیروهای دیگری که اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی حضور دارند ملحق خواهند شد. قابل ذکر است خدمه فعلی داخل ایستگاه فضایی بین المللی عبارتند از یک عضو ناسا یعنی کیت روبینز (Kate Rubins) و دو عضو روسکوسموس (سازمان ملی فضایی کشور روسیه)، سرگئی ریژیکوف (Sergey Ryzhikov) و سرگئی کودسیورچخوف (Sergey Kud- Sverchkov).

همکاري اسپیس ایکس و ناسا

این پرتاب موفقیت آمیز، به طریقی یک سیگنال مثبت دیگر برای شرکت اسپیس ایکس و ناسا است، زیرا آن ها دوباره پروازهای فضایی را به خاک آمريکا باز می گردانند. یادآور می شود مأموریت Demo ۲ نخستین پرتاب مداری یک فضاپیمای با خدمه آمریکایی از زمان آخرین پرواز شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ بود.

مأموریت جدید اسپیس‌ایکس در فضا,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

اسپیس ایکس ۳, ۱ میلیارد دلار بودجه از ناسا برای توسعه Crew Dragon دریافت کرده است تا شیوه رفت و آمد به ایستگاه فضایی بین المللی را تغییر دهد. بوئینگ نیز برای سی اس تی- ۱۰۰ از ناسا بودجه مستقلی را دریافت کرد و انتظار میرود این غول هواپیمایی نیز فضاپیمای خود را سال آینده به فضا پرتاپ کند. هدف ناسا برون سپاری پروازهای مدار نزدیک زمین (low Earth orbit) به این شرکت هاي خصوصی بود، در حالیکه خودش هم چنان به تلاش برای رسیدن مقاصد اصلی اش مانند ماه و مریخ ادامه می دهد.

مدار نزدیک زمین، به مداری گفته می شود که مکان هندسی اش از سطح زمین میتواند تا ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتر باشد و سرعت مداری لازم برای پایداری ماندن در آن حدود ۷٫۸ کیلومتر بر ثانیه است. تقریبا به غیر از ماموریت های آپولو، شاتل فضایی و مأموریت پروژه مرکوری، غالب مأموریت های دیگر محدود به مدار نزدیک زمین بوده اند.

رفقای فعلی، رقبای آینده

ناسا فعلاً با خیال راحت مدار نزدیک زمین را در اختیار شرکتهای خصوصی قرار داده است و به برنامه آرتمیس فکر می کند برنامه ای که انتظار میرود تا سال ۲۰۲۴ آغاز شود و طی آن پس از چند دهه انسان به ماه منتقل شود ( ناسا به شدت روی قدم نهادن «اولین زن»  برماه تأکید دارد).

در عین حال، سقف آرزوهای اسپیس ایکس محدود به ایستگاه فضایی نیست. این شرکت امیدوار است که بتواند از فضاپیمای Crew Dragon خود برای تسلط بر پروازهای انسان به فضا استفاده کند. اسپیس ایکس برنامه ریزی کرده است تا از سال بعد فضاپیمایی هفت نفره را طراحی کند که توریست های فضایی بتوانند با پرداخت هزینه سوار بر آن شوند و به فضا بروند!

مأموریت جدید اسپیس‌ایکس در فضا,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

این شرکت همچنین در حال کار بر روی یک راکت بسیار بزرگ تر به نام Starship است که گفته می شود قادر است بیش از ۱۰۰ نفر را در هر پرتاب به فضا ببرد. اسپیس ایکس در نهایت امید دارد که با استفاده از همین راکت بتواند انسان ها را به مریخ و حتی سایر مقاصد برساند و آرزوی دیرینه ایلان ماسک را محقق سازد. باتوجه به برنامه های ناسا در مورد مریخ، رویارویی این دو شرکت دولتی و خصوصی قابل توجه خواهد.

در حال حاضر همه نگاه ها به Crew Dragon معطوف است و با پرتاب موفقیت آمیز امروز، این شرکت نشان داده است که وضعیت خود را بعنوان نیروی غالب در پروازهای فضایی تجاری بیشتر تقویت کرده است. تا پیش از این تصور می شد، بوئینگ با دهه ها تجربه در صنعت هوا و فضا، موفق تر از اسپیس ایکس باشد ولی در عمل چیز دیگری را شاهدیم. پرواز بعدی اسپیس ایکس قرار است در مارس ۲۰۲۱ انجام شود. تجربه Demo- ۲ احتمالا در پروژه اسپیس ایکس و ناسا تاریخ ساز بوده است ولی Crew- ۱ نشان دهنده تغییر یک پارادایم است.

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش