یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
۰۸:۴۴ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۸
طبیعت و محیط زیست

کشف خرگوش هایی که نور صورتی منتشر می کنند! /عکس

خرگوش,انتشارنورصورتی توسط خرگوش
نورهای درخشان در طبیعت محدود به کرم های شب تاب نمی شوند در مطاله ای جدید که ماه قبل در نیچر منتشر شده است نور" بیوفلورسانس" صورتی رنگ در دو گونه ی خرگوش جهنده ی جنوب آفریقا کشف شد.

به گزارش ایسنا،" بیوفلورسانس" به صورت کلی فرآیندی است که در آن بخش هایی از یک ارگانیسم نورهایی با طول موج کوتاه و انرژی بالا را جذب می کنند و پس از نگهداری میزانی از انرژی باقی آنرا با طول موجی بلندتر و انرژی کمتر منتشر می کنند. مثل فرابنفش (UV) و نور آبی که جذب میشوند و نورهای قرمز، نارنجی، زرد و سبز منتشر می شوند.

این نورها در کرم های شب تاب، ماهی ها، خزندگان، دوزیستان و پرندگان دیده شده بود. همینطور سه دسته از پستانداران که شامل" سنجاب های پرنده بَر جدید"( New World flying squirrel)، صاریغ ها و پلاتی پوس ها می شود همچنین این نور را منتشر می کنند. نکته ی قابل توجه این است که هر یک از این گونه ها در محیطی متفاوت در سه قاره ی مختلف زندگی می کنند و هیچ کدام از آنها با دیگری ارتباط نزدیک ندارد.

اریک آر اولسون( Erik R. Olson) استاد دانشکده ی منابع طبیعی در نورثلند و نویسنده ی این مقاله می گوید:اضافه شدن این دو گونه خرگوش جدید به این دسته نشان می دهد که ویژگی درخشندگی بیش از آن چه فکر می کردیم در گونه های پستانداران وجود دارد و من احساس می کنم این خرگوش ها آخرین پستاندارانی نیستند که با این خصوصیت ما را شگفت زده می کنند.

اولسون همینطور در مطالعات مربوط به بیوفلورسانس در سنجاب های پرنده و پلاتی پوس ها شرکت داشت. در واقع گروه او در آوریل سال ۲۰۱۸ زمانی که در حال بررسی سنجاب های پرنده و سایر پستانداران پرنده در موزه تاریخ طبیعی فیلد شیکاگو( Field Museum) بودند برای نخستین بار درخشش صورتی رنگ خرگوش جهنده را مشاهده کردند. یکی از گونه های سنجاب به نام سنجاب دم پولکی در رده ی برابری با خرگوش جهنده قرار دارد.

اولسون توضیح می دهد:ما در حال گشتن کشوها در تاریکی بودیم و یک سنجاب دم پولکی یافتیم که نوری منتشر نمی کرد ولی به صورت اتفاقی در کمد کناری که حاوی نزدیک ترین خویشاوندان این سنجاب بود بیوفلورسانس صورتی- نارنجی رنگی دیدیم که متعلق به خرگوش جهنده بود و این لحظه ی هیجان انگیزی بود. دیدن چنین چیزی برای نخستین بار کنجکاوی ما را برانگیخت.

برای درک این درخشش صورتی رنگ اولسون و گروهش ویژگی های گسترده ی الگوها و مواد شیمیایی آنرا تهیه کردند. آنها نمونه هایی از ۱۴ موزه که شامل هشت گونه ی خرگوش جهنده جنوب آفریقا از کشور آنگولا( Angola) و بوتسوانا( Botswana) و شش گونه خرگوش جهنده ی شرق آفریقا از کنیا( Kenya) بودند بررسی کردند.

هردوی این گونه ها از نظر اندازه و ویژگی های ظاهری به یکدیگر شباهت دارند ولی از نظر ژنتیکی متفاوت هستند و برخلاف نامشان به دسته ی جوندگان مربوط میشوند و نه خرگوش ها.

این خرگوش های جهنده به کانگوروها شبیه هستند و پاهای جلویی کوتاه و پاهای عقبی قدرتمندی دارند و اندازه ی آنها تقریباً مانند خرگوش است. آنها همینطور گوش هایی بزرگ، چشم هایی درشت و دمی پشمی دارند که باعث می شود تعادل شان را حفظ کنند. هر دوی این گونه ها در شب به گردش می پردازند و گودال هایی در زمین حفر می کنند که در طول روز در آن ها می مانند.

خرگوش,انتشارنورصورتی توسط خرگوش

اولسون و همکارانش از این گونه ها زیر نور ماوراء بنفش و نور مرئی عکسبرداری کردند. تحت نور ماوراء بنفش پشت و پهلوی آن ها به جز شکم می درخشید و رنگی نارنجی- صورتی نشان می داد.

آن ها همچنین از پنج خرگوش جهنده زنده در باغ وحش هنری دورلی( Henry Doorly) و آکواریومی در اوماها( Omaha) در نبراسکا عکس گرفتند. خز این خرگوش ها در زیر نور ماورا بنفش می درخشید و الگوهای درخشش هر کدام با دیگری فرق داشت و شامل رنگ های قرمز، صورتی و نارنجی بود.

تصاویری از این حیوانات در حیات وحش نیز ثبت شده است. الکس فرود( Alex Frood) مستقل از مقاله ی منتشر شده در" نیچر" تصویری از خز صورتی درخشان این خرگوش ها در آوریل ۲۰۱۹ در بوتسوانا ثبت کرده است.

اولسون و گروهش علاوه بر تصویربرداری نوری از این خرگوش ها از روشی به نام کروماتوگرافی لایه نازک استفاده کردند تا مولکول هایی که مسئول ایجاد بیوفلورسانس هستند را تشخیص دهند. آنها فهمیدند گونه های مختلفی از" پورفیرین" که نوعی مولکول طبیعی هستند و رنگدانه سازهای قوی هستند مسئول ایجاد این درخشش اند. این مولکول ها به علت داشتن ساختار حلقه ای به راحتی نور را جذب می کنند و الکترون ها را در پیوندهای پر انرژی برانگیخته می کنند و سپس زمانی که الکترون به حالت پایه برمی گردند رنگ های روشن منتشر می کنند.

به گفته ی میکائلا کارلسون( Michaela Carlson)، استادیار شیمی در دانشگاه نورثلند و یکی از نویسندگان این مقاله:دو پورفیرین مسوول این درخشش هستند. این دو در شرایط مختلف رنگ های زرد، قرمز و نارنجی منتشر می کنند و دلیل رنگ صورتی خرگوش های جهنده همین است.

چارچوبی که توسط اولسون و گروهش در این مطالعه استفاده شد میتواند به صورت گسترده برای همه ی پستانداران مورد استفاده قرار گیرد. اولسون معتقد است بیوفلورسانس در پستانداران بیشتری وجود دارد و برای فهمیدن آن دانشمندان باید روی این مسئله کار کنند.

  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش