یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
۲۱:۰۱ - ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۷۹۴
طبیعت و محیط زیست

کشف جنگل‌های زیر آبی که بزرگتر از آمازون هستند

جنگل,جنگل‌های زیر آبی
در یک مطالعه جدید دانشمندان به بررسی پوشش گیاهی زیر اقیانوس ها پرداختند و به شگفت انگیزی متوجه شدند که جنگل های زیر اقیانوس مساحتی دو برابر کشور هند دارند.

به گزارش فرارو به نقل از rahnamato، ما نام بسياري از بزرگترین یا معروف ترین جنگل های بارانی جهان از جمله آمازون، بورنئو، کنگو، داینتری را می دانیم. همچنین احتمالا بسیار از ما در مورد بزرگترین گستره جنگل های جهان، یعنی جنگل های شمالی که از روسیه تا کانادا امتداد دارند، چیز هایی شنیده ایم، اما چند نفر از ما می توانیم یک جنگل زیر آبی را نام ببریم؟

بله، درست شنیدید! جنگل های زیر آبی که در زیر اقیانوس ها (Oceans) پنهان شده اند. دانشمندان اکنون می گویند این جنگل هایی زیر آبی آنقدر گسترده هستند که میتوانند مساحتی دو برابر کشور وسیع هند را بپوشانند. این محاسبه بسیار فراتر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد و می تواند برنامه ریزی ها برای حفظ حیات زیر آبی را دگرگون کند.

دانشمندان می گویند این جنگل های زیر آبی بسیار وسیع ولی بی نام، در سرتاسر جهان وجود دارد. آنها توانسته اند گستره وسیعی از این جنگا های پنهان را در جنوب و جنوب غربی آفریقا، جنوب استرالیا، اطراف نیوزلاند و ژاپن، تمام نوار غربی آمریکای شمالی و جنوبی، شمال کانادا و غرب گرینلند و در نهایت شمال اروپا را شناسایی کردند.

این گستره جنلگی به طرز شگفت انگیزی وسیع هستند و احتمالاً به مانند جنگل های روی زمین در شکل گیر و تداوم حیات نقشی اساسی دارند، اما دانشمندان به شدت نگران هستند که تغییرات اقلیمی آنها را تهدید کند.

جنگل,جنگل‌های زیر آبی

جنگل های زیر آبی از انواع جلبک ها و گیاهان دریایی تشکیل می شوند. مانند سایر گیاهان، جلبک های دریایی با جذب انرژی خورشید و دی اکسید کربن از طریق فتوسنتز رشد می کنند. بزرگ ترین گونه ها از این گیاهان می تواند به ارتفاع ده ها متر رشد کند و سایبان های جنگلی را تشکیل دهند که در یک رقص بی پایان در حین حرکت امواج تکان می خورند. شنا کردن از میان یکی از جنگل ها به معنای دیدن نور و سایه خمیده و احساس حرکت مداوم است.

درست مانند درختان روی خشکی، این جلبک های دریایی زیستگاه، غذا و سرپناهی را برای طیف گسترده ای از موجودات دریایی ارائه می دهند. گونه های بزرگی مانند بامبوی دریایی و کلپ غول پیکر دارای ساختار های پر از گاز هستند که مانند بالن های کوچک عمل می کنند و به آن ها کمک می کند تا سایبان های شناور وسیعی ایجاد کنند.

گونه های دیگر برای ایستادن و حمایت از تیغه های فتوسنتزی خود به ساقه های قوی متکی هستند؛ بنابراین حیوانات دریایی زیادی به این زیستگاه متکی هستند و به همین دلیل برای حفظ آن ها باید به طور دقیق وسعت و بسیاری از مشخصات دیگر آن ها را اندازه گیری کرد.

در خشکی به راحتی میتوان وسعت جنگل ها را با ماهواره اندازه گیری کرد، اما در زیر آب، این موضوع به همین سادگی نیست. اکثر ماهواره ها نمی توانند در عمقی که جنگل های زیر آب قرار دارند، عملیات اندازه گیری خود را انجام دهند. برای غلبه بر این چالش، دانشمندان روش سخت تر استفاده از داده های ثبت شده محلی در سراسر جهان را در پیش گرفتند که شامل میلیون ها داده می شد. با این اطلاعات، دانشمندان توزیع جهانی جنگل های اقیانوسی را مدل سازی کردند و متوجه شدند که مساحتی بین ۶ تا ۷.۲ میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند که در مجموع بزرگتر از آمازون است.

نکته جالب تر اینکه دانشمندان دریافتند که جنگل های اقیانوسی حتی از بسیاری از محصولات کشاورزی شدید مانند گندم، برنج و ذرت مولدتر هستند. به عبارت دقیق تر ، این جنگل های اقیانوسی به ویژه در مناطق معتدل هر ساله ۲ تا ۱۱ برابر بیشتر از محصولات کشاورزی زمین بهره وری دارند.

دانشمندان می گویند؛ این یافته ها دلگرم کننده است، زیرا ما می توانیم از این بهره وری عظیم برای کمک به تامین امنیت غذایی آینده جهان استفاده کنیم. مزارع جلبک دریایی می توانند مکمل تولید غذا در خشکی باشند و توسعه پایدار را تقویت کنند.

این نرخ های رشد سریع همچنین به این معنی است که جلبک های دریایی تشنه دی اکسید کربن هستند. همانطور که رشد می کنند، مقدار زیادی کربن را از آب دریا و جو بیرون می کشند. در سطح جهان، جنگل های اقیانوسی ممکن است به اندازه آمازون کربن جذب کنند. اما گرمایش جهانی به شدت این قابلیت را تهدید می کند.

دانشمندان می گویند تقریباً تمام گرمای اضافی محبوس شده توسط ۲۴۰۰ گیگا تن گاز های گلخانه ای که تاکنون منتشر کرده ایم، وارد اقیانوس های ما شده است. این بدان معناست که جنگل های اقیانوسی با شرایط بسیار سختی رو به رو هستند.

حفظ این جنگل ها و در قدم بعدی تلاش برای گسترش آن ها نه تنها میتواند توسعه پایدار بر روی سطح زمین را تضمین کند بلکه کل مجموعه زیستی ما در کره زمین را حفظ کند. این یافته جدید دانشمندان امید ها برای غلبه بر بسیاری از معضلات ناشی از گرمایش جهانی را افزایش داده است، اما در عین حال خطر از دست داده این امید را نیز خاطر نشان می کند.

  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش