یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۴۸ - ۰۱ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۰۵۰
طبیعت و محیط زیست

کشف فسیلی از یک خوک در دوران دایناسورها

فسیل خوک,خوک در دوران دایناسورها
فسیلی از یک خوک در دوران دایناسورها کشف شد.

یک فسیل جدید نشان داده است که "بیل خزنده" (Lystrosaurus) که به آن خوک دوران دایناسورها می گویند، دو عاج و یک پوزه داشته است و همچنین مشخص شده است که از چه چیزهایی تغذیه می کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، یک مطالعه اخیر بر روی یک مجموعه فسیلی ۲۵۰ میلیون ساله که قبلاً از صحرای کارو در آفریقای جنوبی کشف شده است، اسرار مختلفی را از بیل خزنده که با نام "بیل سوسمار" نیز شناخته میشوند، نشان داده است. حیوان عجیبی که در دوران پرمین و تریاس در زمین پرسه می زد و از بزرگ ترين رویداد فاجعه بار آن زمان جان سالم به در برد.

دانشمندان می گویند جالب توجه است که بیل خزنده شبیه به یک خزنده به نظر می رسیده، ولی ویژگی هایی شبیه به پستانداران داشته است.

این حیوان گیاه خواری بوده و بدنی شبیه به خوک امروزی داشته است. بیل خزنده مانند گرازهای وحشی امروزی، دو عاج کوچک داشته که احتمالاً برای پاره کردن و بریدن گیاهان سخت استفاده می شده است. علاوه بر این ، بیل خزنده به جای دهان، پوزه ای بدون دندان داشته که عاج ها از کناره های آن بیرون می آمدند، البته نه دقیقا در جهت عاج هایی که در گراز دیده می شود.

به گفته محققان، فسیل های کشف شده در صحرای کارو نشان دهنده یک کشف بسیار نادر است، زیرا قسمت هایی از پوست این بیل خزنده ها حفظ شده است.

بیل خزنده یک بازمانده باورنکردنی بوده است

۱۱ سال از کشف نخستین فسیل بیل خزنده در صحرای کارو می گذرد. از آن زمان در مجموع ۱۷۰ نمونه ماقبل تاریخ از جمله بقایای ۸ بیل خزنده در این مکان پیدا شده است و در کمال تعجب، دو تن از این حیوانات حتی پس از گذشت میلیون ها سال از مرگ شان در حالی که قسمت هایی از پوست شان دست نخورده دفن شده بود، پیدا شدند.

اعتقاد بر این است که شرایط بسیار خشک مانند خشکسالی موجب مرگ و فسیل شدن سریع این بیل خزنده های کشف شده، شده است و به دلیل خشکی بوده که برخی از قسمت های پوست آنها آن قدر خشک شده که همراه با استخوان هایشان مومیایی شده است.

فسیل های صحرای کارو نشان می دهد که بسیاری از بیل خزنده ها امکان دارد قبل از مرگ شان در جستجوی غذا و آب در این مکان جمع شده باشند.

یکی از جذاب ترین چیزها در مورد بیل خزنده ها به عنوان یک گونه این است که ویژگی های پستانداران و خزندگان را با هم داشته اند. به همین دلیل است که آنها را بعنوان دَدکمانان (Therapsids) که اجداد مستقیم پستانداران هستند و همچنین به عنوان هم کمانان (protomammals) طبقه بندی می شوند.

جالب اینجاست که این گونه در طول زندگی خود توانسته از یک رویداد فاجعه بار بزرگ نیز جان سالم به در ببرد. به طورمثال، محققان ادعا می کنند که ۲۵۲ میلیون سال قبل، بیش از ۷۰ درصد از حیوانات خشکی روی زمین به دلیل رویدادهای انقراض دسته جمعی در مقیاس انبوه که عمدتاً توسط فوران آتشفشان های بزرگ در سیبری ایجاد شده بود، منقرض شدند.

فسیل خوک,خوک در دوران دایناسورها

انقراض دسته جمعی نه، ولی گرسنگی و تشنگی بیل خزنده ها را منقرض کرد

بیل خزنده ها برای مدت طولانی پس از آن رویدادها احتمالاً به این دلیل که در طول دوره نابودی و انقراض دسته جمعی در خواب زمستانی بوده اند، زنده مانده اند. آن ها همچنین یکی از اولین حیواناتی هستند که توانایی خواب زمستانی را داشته اند. علاوه بر این، بیل خزنده ها نه تنها در آفریقا بلکه در بخش هایی از آسیا (هند و چین) و قطب جنوب نیز زندگی می کرده اند.

در سال های پس از انقراض دسته جمعی ، زمین مراحل مختلفی از تغییرات آب و هوایی را پشت سر گذاشت و بیل خزنده ها عمدتا تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفتند که منجر به کمبود غذا و آب شد. وقوع مکرر خشکسالی بر جمعیت آن ها تأثیر نامطلوب گذاشت و در نهایت باعث انقراض آنها شد.

پیا ویگلیتی یک دیرینه شناس در موزه فیلد در شیکاگو و یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: همان طور که امروز در جریان گرم شدن کره زمین مشاهده می کنیم، به نظر می رسد که گرمایش زمین احتمال رخدادهای شدید را افزایش می دهد. این ممکن است همان چیزی باشد که در تریاس اولیه رخ داده است و این خشکسالی های مکرر بیشتر اتفاق می افتاده اند.

این مطالعه در مجلات علمی Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology منتشر شده است.

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش