جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۷۱

نکاتی در خصوص مرغ عشق و نحوه ی نگهداری از آن

مرغ عشق,جوجه مرغ عشق,نگهداری مرغ عشقباجریگار، نام انگلیسی مرغ عشق  می باشد
در بین هزاران مدل پرنده خانگی، مرغ عشق به علت بازیگوشی و شیطنت هایش در بین طرفداران از محبوبیت خاصی برخوردار است. یکی از ویژگی های مرغ عشق اینست که شدیدا خونگرم هستند و با محیط جدید و افراد غریبه سریع ارتباط بر قرار می کنند.

مرغ عشق

« باجریگار» نام انگلیسی مرغ عشق  می باشد که برگرفته از کلمه بومی budgerijour است. در زبان بومیان استرالیا، مرغ عشق به معنی« غذای خوب» میباشد و شاید علت این نام گذاری اینست که مرغ عشق در منطقه ای که غذای فراوان وجود دارد ، می زیسته؛ زیرا این پرنده در شرایط مناسب غذایی می تواند به تعداد زیادی زاد و ولد کند و گله های بزرگی را بوجود بیاورد. در استرالیا ، این پرنده در فصل های مختلف به نقاط گوناگونی کوچ می کند. بطور طبیعی، محل زندگی مرغ عشق در بیشه زارها و جنگل ها میباشد و در تنه پوسیده درختان جنگلی لانه خودش را به عمق ۱۳ تا ۴۰ سانتیمتر حفر می کند یا در سوراخ های موجود در تنه درختان لانه گزینی می کند. در نقاط جنگلی کشور استرالیا زمانیکه هوا خنک است، مرغ عشق ها را می توان در گروه‌های ۲۰ تا ۱۰۰ تایی در هنگام آب خوردن دید. وقتی که هوا گرم است تلفات مرغ عشق ها زیاد است، ولی این پرندگان توانایی تحمل سرما را به خوبی دارند.

تاریخچه مرغ عشق

در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی در استرالیا برای نخستین بار مرغ عشق به صورت گله های وحشی رویت شد که تعداد افراد این گله ها به هزاران قطعه می رسید. این پرنده در سال ۱۸۰۵ برای نخستین بار توسط« جورج شاو» مدیر جانورشناسی موزه طبیعی بریتانیا کشف شد و طبیعی دان« موزه لینه» به نام « یوهان واگلر» در سال ۱۸۳۲ توضیحاتی دربارهٔ مرغ عشق منتشر کرد.

مرغ عشق هلندی,مرغ عشق,پرورش مرغ عشقدر سال ۱۸۴۶ برای نخستین بار مرغ عشق به کشور فرانسه وارد شد

زیست شناسی به نام جان گولد،  در سال ۱۸۴۰ میلادی، نام علمی فعلی این پرنده را انتخاب کرد و این پرنده را از کشور استرالیا خارج کرد و به انگلیس برد. تقاضای زیاد برای مرغ عشق باعث شد تا کشتی های زیادی به ویژه انگلستان،  هلند و بلژیک این پرنده را به اروپا انتقال دهند. کشتی ها در دسته های چند ده هزارتایی این پرنده را به اروپا می بردند و فقط تعداد کمی از آنان در طول سفر چندهفته ای، زنده می ماندند. این پرنده به زودی اهلی شد و از طریق انگلستان به تمام دنیا منتقل شد.

در سال ۱۸۴۶ برای نخستین بار مرغ عشق به کشور فرانسه وارد شد. این پرنده در تمامی باغ وحش های آلمان از سال ۱۸۶۰ به بعد وجود داشته و تکثیر و پرورش آن با موفقیت انجام شده است. واحدهای عظیم تجاری طی ۵۰ سال بوجود آمدند که برای دوستداران پرندگان زینتی هزاران قطعه از مرغ عشق را تکثیر می کردند. واردات مرغ عشق در اواخر قرن نوزدهم به ارقام غیرقابل تصوری رسید.

شخصیت و رفتار مرغ عشق

از خصوصیات مرغ عشق می توان به هوشمند و اجتماعی بودن آن اشاره کرد. این پرنده، بازی کردن را دوست دارد. مرغ عشق ماده جویدن اجسامی مانند چوب را به شدت دوست دارد در حالی که مرغ عشق نر کم تر به انجام این کار تمایل دارد( به حدی که یکی از موارد تشخیص جنس نر از ماده نیز بشمار میرود ). مرغ عشق خیلی دوست دارد که با یک آدم هم بازی شود و قادر به تقلید محدود صدا و سوت زدن است.

مرغ عشق پرنده ایست که خیلی زود اهلی میشود و به خانه خو می گیرد. برای این که مرغ عشق بالغ روی انگشت خود بنشیند، با کمی تلاش و کارکردن، این کار امکان پذیر میشود. هیچ وقت یک مرغ عشق بالغ به اندازهٔ یک مرغ عشق جوجه اهلی نمیشود. مرغ عشق  از حضور پرندگانی چون سگ و گربه ناراحت می شود چه بسا اگر به آن دسترسی نداشته باشند. مرغ عشق جدید را باید به تدریج وارد کرد بدین ترتیب وقتی که تصمیم داشتید برای مرغ عشقتان جفتی تهیه کنید، باید پرنده جدید را ابتدا در قفس های مجزا ولی  درکنار هم نگه دارید تا کمکم این دو پرنده به هم عادت کنند.

تولید مثل مرغ عشق

بیشتر مرغ عشق های موجود در بازار وقتی که به سنِّ ۴ ماهگی می رسند توانایی تولید مثل دارند. شروع تخم گذاری این پرنده در طبیعت در آغاز فصل بارندگی می باشد. مرغ عشق توانایی چندین ماه زندگی کردن با آب کم را دارد، ولی دلیل تخم گذاری او در فصل بارندگی اینست که برای پرورش جوجه هایش به آب نیاز دارد. این پرنده قادر به لانه سازی نیست بلکه از سوراخ هایی که بر روی درختان اکالیپتوس وجود دارد ، استفاده می کند و از پوسته خود درخت برای پر کردن کف لانه اش استفاده می کند. حتی وقتی درختان زیادی در آن ناحیه باشد تمام جفت های یک گروه( گروه ها معمولاً ۱۰ تا ۵۰ تایی هستند) بر روی یک درخت تخم گذاری می کنند. پرنده ماده حداقل به تعداد ۲ تا ۶ تخم می گذارد و ۱۸ تا ۲۱ روز روی این تخم ها می خوابد.

تکثیر مرغ عشق,عکس مرغ عشق,مرغ عشقبیشتر مرغ عشق ها وقتی که به سنِّ ۴ ماهگی می رسند توانایی تولید مثل دارند

تغذیه مرغ عشق

مهم ترین خوراک مرغ عشق ها، ارزن درشت نیست و  در زیستگاه این پرندگان تنها در فصول معینی از سال، ارزن درشت در کشور استرالیا می روید و تغذیه ی این پرندگان در بقیه ی سال، تخم خشک سایر گیاهان میباشد ولی بعنوان یک مخلوط دانه خوب در اسارت، میتوان از ارزن، کتان و هفت تخم با نسبت های توصیه شده استفاده کرد و علاوه بر آن رژیم غذایی زیر را برای شان مهیا کرد: سبزی های تازه مثل تره که سرشار از ویتامین آ میباشد ، اسفناج، کاهو، چغندر، هویج و برگ های این گیاه ها را به آنها داد.

میوه های تازه حتماً باید شستشو شود و به مرغ عشق داده شود؛ میوه هایی نظیر سیب قطعه شده، هویج که می توان به صورت رنده شده آنرا به حیوان داد، گلابی قطعه شده، همچنین توت فرنگی و انگور دو نیم شده از میوه های موردعلاقه مرغ عشق می باشد. مواد خوراکی این پرنده شامل نان خیس شده می باشد. از دانه های پخته شده برای مرغ عشق می توان به عدس، باقالا و لوبیا و ماش اشاره کرد. بادام خیس شده و خام و کوفته برنجی از دیگر  رژیم غذایی این پرنده به شمار می رود.

غذاهای ممنوعه برای مرغ عشق

باید از غذاهای مضر و سمی برای پرورش مرغ عشق مطلع باشید و نباید موادغذایی مانند دانه های سیب، آووکادو، پنیر، شکلات، خرما، سیر، ماهی، غذای دریایی، گریپ فروت ، گوشت خام، عسل، لیمو، پیاز، سیب زمینی خام، شیر، قارچ، نمک، شکر، قسمت های سبز بادمجان، لیمو ترش، گوجه سبز، حبوبات، بادام زمینی، ریواس، محصولات لبنی، جوز هندی و دانه ی گلابی را به مرغ عشق بدهید.

تشخیص جنسیت مرغ عشق

با توجه به جنسیت مرغ عشق می توانید آن ها را پرورش دهید. برای تشخیص جنسیت این پرندهخ باید به بالای نوک و ناحیه ی بینی و سوراخ بینی اش نگاه کنید. رنگ این نواحی ذکر شده در مرغ عشق نر آبی است در حالی که در ماده ها به رنگ قهوه ای است. ولی تشخیص این پرنده گاهی اوقات سخت می شود یعنی ممکن است رنگ بینی مرغ عشق ماده آبی کمرنگ یا حتی سفید و آبی باشد. در این شرایط یا پرنده مریض شده یا مقدار هورمون های آن از حالت طبیعی خارج شده است.

مرغ عشق,نگهداری از مرغ عشق,جوجه کشی مرغ عشقاز خصوصیات مرغ عشق می توان به هوشمند و اجتماعی بودن آن اشاره کرد

رنگ بینی مرغ عشق نر در صورتیکه مریض شود یا به مشکلات هورمونی مبتلا شود، قهوه ای می شود. همینطور رفتار مرغ عشق را هم میتوانید مدنظر داشته باشید. در صورتی که مرغ عشق سر خود را تکان دهد این پرنده نر است و اگر جیغ بکشد احتمالا ماده می باشد. رنگ بینی مرغ عشق نر صورتی مایل به آبی است در حالی که رنگ بینی مرغ عشق ماده سفید مایل به آبی است. تشخیص جنسیت مرغ عشق نژاد لوتینو یا آلبینو به سادگی امکان پذیر نیست و باید صبر کنید تا این نژادها بالغ شوند.

آواز مرغ عشق حرف زدن و صدا

بهترین پرنده سخن گو در میان طوطیها، مرغ عشق نام دارد که می تواند به اسانی کلمات، عبارات و سوت زدن را یاد بگیرد. آن ها به صورت پشت سرهم قادرند بیش از ۱۷۰۰ واژه را تکرار کنند. مرغ عشق  نر در مقایسه با ماده بهتر حرف میزند با این وجود ماده ها توانایی یادگیری کلمات کمتری را دارند ولی بهتر سوت میزنند.

مراقبت دامپزشکی مرغ عشق

به علت این که میزان فروش مرغ عشق و تولید مثل این پرنده زیاد است، امکان دارد که به سرطان یا تومورهای خاصی مبتلا شوند. این پرندگان ممکن است از انواع مشکلات پزشکی نظیر آسیب های اندام های حرکتی یا شکستگی براثر درگیری با سایر پرندگان، چاقی، انگل های معده و روده و سایر عفونت ها،  مشکلات کبدی آسیب ببینند که برای درمان این مشکلات باید دامپزشک و متخصص پرنده بطور منظم آن ها را بررسی کنند. پرنده ها باتوجه به اینکه تا جای ممکن، علایم بیماری را مخفی می کنند، برای کمک به شناسایی مشکلات و مشخص کردن مبنای حالت طبیعی پرنده، بررسی های سالانه دامپزشکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. توصیه ی ما به شما اینست که برای کمک به شناسایی و درمان هرگونه ناهنجاری در حال رشد، هر شش ماه یک بار یک دامپزشک متخصص، مرغ عشق را معاینه کند.

نکاتی درباره ی نگهداری مرغ عشق

مرغ عشق ها بهتر است به صورت جفت نگه داری شوند. این پرنده نسبت به محیط اطرافش بزودی خو می گیرد، از این جهت نباید جای قفس پرنده را تغییر داد. قفس پرنده باید در مکانی روشن و تا حد ممکن ساکت باشد و مکان هایی که نور افتاب بطور دائم می تابد مثل پشت پنجره و مکانهای پر رفت و آمد ، از اماکن مناسب برای نگهداری این پرنده محسوب نمیشود به علت این که اگر مرغ عشق مدت زمان زیادی را زیر نور آفتاب باشد، سکته می کند. قفس مرغ عشق باید در بالا باشد تا بتواند بطور کامل مسلط بر همه چیز باشد و احساس ترس نکند. اگر یک قسمت از قفس این پرنده رو به دیوار باشد بگونه ای که مرغ عشق خیالش از پشتش راحت باشد بسیار مناسب است.

کف قفس مرغ عشق را باید با استفاده از شن مخصوص پرندگان و یا روزنامه غیر رنگی( رنگ استفاده شده در چاپ روزنامه برای پرنده مضر است) بپوشانید و حداقل یکبار در هفته قفسشان را تمیز کنید. قطر میله هایی که در قفس میگذارید باید ۲٫۵ تا ۳ سانتی متر باشد تا ناخن پرنده بلند نشود. همچنین برای این که مرغ عشق در قفسش بنشیند باید از شاخه درختان استفاده کنید. برای این که منقار مرغ عشق بيش از اندازه بلند نشود این پرنده باید همیشه با نوکش کار کند. وجود شاخه درختان در قفس باعث می شود تا مرغ عشق با نوکش این شاخه را بکند. باید بطور دائم این شاخه ها در قفس عوض شوند. ظروف آب و غذای مرغ عشق را نباید زیاد عوض کرد چون به آن ظرف عادت می کنند و امکان دارد از ظرف جدید ترس داشته باشند و این کار باعث گرسنگی آن ها میشود.

مرغ عشق ماده,مرغ عشق,مرغ عشق عکسمرغ عشق پرنده ایست که خیلی زود اهلی میشود

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش