سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۴۰

نکات مهمی که باید درباره پرورش قرقاول بدانید

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,نحوه پرورش قرقاولپرورش قرقاول
قرقاول پرنده ای زیبا با گوشتی خوشمزه است، در کنار مزه خوب خواص فراوانی در گوشت بدون چربی این پرنده وجود دارد، همین موضوع سبب شده در میان مردم طرفداران زیادی داشته باشد. پرورش قرقاول یک کسب و کار پردرآمد است که در ادامه این مطلب سرپوش به آن می پردازیم.

قرقاول:

قرقاول پرنده ای زیبا، وحشی است که دارای گوشتی با طعم خوب می باشد، بر اساس معیارهای مختلفی مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد. از جمله مزایای پرورش این پرنده می توان به داشتن گوشت لذیذ بدون چربی، انواع ویتامین‌ها و آسان هضم بودن اشاره کرد. قرقاول در سراسر دنیا طرفداران زیادی را به خود اختصاص می دهد.

استفاده از قفس های مخصوص برای نگهداری قرقاول سبب کاهش تراکم آنها در واحد سطح می شود، همچنین امکان جمع آوری تخم پرنده به صورت مکانیزه نیز فراهم می شود. با استفاده از این روش عمر پرنده افزایش می یابد، کود خالص تولید می شود،  شرایط تهویه را بهبود می یابد همچنین تغذیه قرقاول ها آسان تر می شود.

با گوشت این پرنده می توان سیستم ایمنی را تقویت کرد و از مشکلاتی نظیر؛ فراموشی، کم خوبی و کمبود ویتامین ها جلوگیری کرد.

قرقاول ها نمی توانند پرواز کنند و در صورتی که بر اساس اصول مشخص و مناسب نگهداری شوند می توانند خیلی سریع فرد را به سود سرمایه گذاری برسانند. مقاومت زیاد قرقاول ها در برابر عوامل بیماری زا و سازگاری با بیشتر شرایط آب‌وهوایی موجب می شود که نگهداری از آنها تا حد زیادی آسان تر شود. 

قرقاول می تواند تا ۵ ماه تخم بگذارد و تخم گذاری را در اولین سال تولدش آغاز می کند. در طول روز بیشتر از یک وعده غذایی مصرف نمی کند، بسیار بی سر و صدا است و پرورش آن توجیه اقتصادی دارد. قیمت فروش هر کیلوگرم از گوشت قرقاول ۵۰ تا ۲۰۰ هزارتومان می باشد و تخم آن نیز حدود ۴۰ هزار تومان تخمین زده می شود. هزینه های پرورش قرقاول بسیار اندک است.

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,پرورش قرقاول در منزلچگونگی پرورش قرقاول

تفاوت‌های قرقاول‌های نر و ماده:

این دو پرنده تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند، قرقاول های نر دارای ظاهری پر زرق و برق و دمی بلند هستند، در مقابل پرنده های ماده بال و پری نخودی رنگ دارند و روی بدن خود دارای لکه های قهوه ای هستند. زیبایی بیشتر نرها به انتخاب آنها توسط ماده ها در فصل تولیدمثل برمی گردد. 

قرقاول های ماده باید روی تخم ها بخوابند و از چشم شکارچیان در امان باشند به همین دلیل ساده و معمولی هستند. در اواسط بهار قرقاول های ماده تخم گذاری می کنند و به طور متوسط ۱۲ تخم می گذارند.

انتخاب بهترین نژاد در پرورش قرقاول:

بعد از اینکه هدف خود را برای پرورش قرقاول مشخص کردید باید بهترین نژاد را هم متناسب با هدف خود انتخاب کنید. برای انتخاب نژاد باید اطلاعات و دانش کافی را در این زمینه به دست بیاورید. بهترین نژادهایی که می توانید برای پرورش انتخاب کنید؛ نژاد هلندی، آمریکایی، خزری و پاکستانی هستند. 

قرقاول در دسته ماکیان قرار دارند و بومی قسمت های مرطوب و جنگلی آسیا و بخش های از اروپا مانند یونان و بلغارستان هستند، همچنین روی پرندگان زندگی می کنند.

زیستگاه قرقاول‌های وحشی در ایران بیشتر به سواحل دریای خزر برمی گردد. یکی از عوامل شهرت این پرنده به زیبایی به دم بلند و باشکوه او مربوط است. خوب است بدانید نژادهایی که در هیمالیا و چین زندگی می‌کنند؛ معمولا دم کم‌تراکم‌تر و کوتاه‌تری دارند.

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,تفاوت‌های قرقاول‌های نر و مادهپرورش قرقاول؛ تفاوت های قرقاول نر و ماده

انواع قرقاول‌ برای تکثیر و پرورش:

پرورش قرقاول زینتی:

قرقاول های زینتی در نژادهای لیمویی (زرد)، سیلور و لیدی (سفید و قرمز) دیده می شوند. 

پرورش و تکثیر قرقاول گوشتی:

گوشت خوشمزه و پرفایده قرقاول سبب شده است پرورش آن به یکی از اصلی ترین شاخه های کارآفرینی تبدیل شود. قیمت گوشت این نوع پرنده نسبت به انواع زینتی آن کمتر است. 

از جمله نژادهای معروف قرقاول های گوشتی می توان به نژاد آمریکایی اشاره کرد که می تواند بین ۶۰ تا ۹۰ تخم به صورت سالانه بگذارد. 

قرقاول های خزری قدرت تخم گذاری بالایی دارند و نژاد پاکستانی این پرنده هم در انواع گوشتی و زینتی یافت می شود، قرقاول های هلندی معمولا دارای وزن زیادی هستند.

روش های پرورش قرقاول:

به طورکلی پرورش قرقاول به دو طریق صورت می گیرد، اولین راه خریداری تعدادی قرقاول مولد است، راه دوم هم خریداری تخم نطفه دار این پرنده می باشد که به جهت جوجه کشی و تولید جوجه است. در هر دو روش نکاتی وجود دارند که توجه به آنها می تواند احتمال موفقیت را در پرورش قرقاول افزایش دهد. در ادامه دو روش توضیح داده شده اند:

خرید قرقاول مولد:

در صورتی که برای پرورش قرقاول خریداری پرنده مولد را انتخاب کرده اید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱) اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید سن قرقاول های مولد است که باید خریداری شود، آنها باید بین ۱۱ تا ۱۷ ماهه باشند.

۲) تعداد قرقاول های ماده نسبت به نرهای باید نسبت مناسبی داشته باشند. به نسبت هر ۸ قرقاول ماده حداقل باید یک قرقاول نر وجود داشته باشد. برای مثال اگر ۵۰ قرقاول ماده دارید باید تقریبا ۷ قرقاول نر هم داشته باشید.

۳) سیستمی که برای پرورش انتخاب می کنید نکته ی دیگری است که باید مورد توجه باشد، قرقاول های مادر را می توان در دو نوع سیستم پرورش داد؛ قفس و بستر. استفاده از هرکدام از این موارد مزایا و معایبی دارد که بعدا به آنها اشاره می شود.

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,پرورش و تکثیر قرقاول گوشتیپرورش قرقاول؛ خرید قرقاول مولد

نکات پرورش گله قرقاول:

- بهتر است برای نگهداری گله قرقاول مادر از بستر استفاده شود.

- برای هر ۴ عدد قرقاول حداقل به یک متر مربع فضا نیاز است.

- در این مورد باید نظافت را رعایت کرد و با فاصله زمانی مناسب ضدعفونی و تمیزکاری را صورت داد.

- از قرقاول هایی که دارای نسبت خواهر برادری هستند نباید برای تشکیل گله استفاده کرد.

- سیستم روشنایی که برای محیط پرورش قرقاول در نظر می گیرید قابلیت تنظیم نور را داشته باشد.

- ۱۰ الی ۱۵ لوکس مناسب ترین میزان نور برای زمان تخم گذاری قرقاول ها است.

- در صورتی که مقدار روشنایی بیش از حد باشد بیماری به نام کانی بالیسم ایجاد می شود که به معنای هم دیگر خواری در بین گله است.

- تهویه برای سالن از اهمیت بالایی برخوردار است، تهویه باید به صورت دائم و منظم باشد و شدت آن نباید با شوک دمایی در سالن همراه باشد. 

- در صورتی که حرارت سالن نگهداری قرقاول ملد کنترل شود می تواند کیفیت را بالا ببرد و از استرس دمایی جلوگیری می کند، بهترین دما بین ۲۲ تا ۲۶ درجه می باشد.

- باید رطوبت در محدود مجاز کنترل شود که موجب خشک ماندن بستر می شود و از ایجاد لجن یا قارچ در کف جلوگیری خواهد کرد. 

- در صورتی که رطوبت بستر کم باشد یا به عبارتی بستر خشک شود؛ احتمال ابتلای قرقاول به بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. 

- باید استرس را در محیط نگهداری کاهش داد، این استرس می تواند شامل؛ تغییر ناگهانی نور و یا خاموشی های بیجا، ورود یک شخص، حیوان و یا شیئ نا آشنا برای پرندگان و یا ایجاد صدا باشد، اما از مهمترین استرس ها می توان به تغییرات جیره غذایی و دمای محیط اشاره کرد.

خرید تخم نطفه دار قرقاول:

برای شروع کار خود می توانید تخم نطفه دار قرقاول را خریداری کنید، برای شروع جوجه کشی پیشنهاد می شود ۵۰۰ عدد تخم نطفه دار قرقاول است، در این صورت با تکنیک های جوجه کشی قرقاول آشنا می شوید. در صورتی که از دستگاه جوجه کشی مناسب استفاده شود، شرایط رعایت گردد و از قرقاول آمریکایی بهره بگیرید؛ میزان هچ جوجه کشی ۷۰ درصد خواهد بود. 

یک دوره جوجه کشی ۲۴ تا ۲۶ روز است که بعد از گذشت آن ۳۵۰ عدد جوجه قرقاول ایجاد می شود.

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,روش های پرورش قرقاولپرورش قرقاول؛ خرید تخم های نطفه دار قرقاول

نکات جوجه کشی قرقاول:

- برداشتن تخم های قرقاول باید با نظم صورت بگیرد تقریبا هر یک ساعت یکبار، در این صورت از تخم هایی که مناسب جوجه کشی نیستند کاسته می شود.

- تخم هایی که قرقاول ها می گذارند را سریعا جمع آوری و تمیز کنید، شما می توانید تخم ها را در یک مکان مناسب دارای دمای ۱۵ درجه و رطوبت ۷۵ درصد نگهداری کنید. مدت زمان نگهداری از این تخم ها نهایتا تا ۲ هفته می باشد.

- در صورتی که مجبور هستید تخم ها را بیشتر از ۲ هفته نگهداری کنید، نباید چرخش آنها را در طول روز فراموش کنید، یک مرتبه چرخاندن کافی است.

- تخم های دارای نطفه را قبل از ورود به دستگاه ضدعفونی کنید.

- وجود استرس های صوتی می توانند موجب تلف شدن جنین ها شود زیرا آنها نسبت به صداهای نابجا حساس هستند. 

- برای جوجه درآوری بهتر می توان از بخار سازهای دیسکی و تولید رطوبت ملایم استفاده کرد.

پرورش قرقاول,آموزش پرورش قرقاول,شرایط محیطی برای پرورش قرقاولپرورش قرقاول؛ جوجه کشی قرقاول

شرایط محیطی مناسب برای پرورش قرقاول:

- قفسه هایی که برای پرورش قرقاول هستند می توانند گزینه مناسبی برای نگهداری این پرنده باشد. باید حتماً در کف قفسه‌ها از خاک، ماسه ‌بادی و یا رنده چوب استفاده شود.

- دمای اولیه ای که برای هفته اول در نظر می گیرید باید بین ۳۳ تا ۳۵ درجه باشد، با گذشت هرهفته از رشد پرنده ها باید دو درجه کاهش پیدا کند تا اینکه به ۲۵ درجه برسد.

- رطوبتی که برای جوجه ها در نظر می گیرند باید ۶۰ درصد و برای قرقاول‌های مولد بین ۵۰ تا ۵۵ درصد باشد.

هوای آلوده می تواند پرندگان را از بین ببرد لذا وجود تهویه هوا از ملزومات است.

- نور را باید با استفاده از نور سنج متناسب با شرایط پرنده تنظیم کرد.

گردآوری: بخش پاورقی علمی سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش