جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۳۳ - ۰۳ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۰۷۵
شهری و روستایی

«یگان حفاظت مترو» آری «حجاب‌بان» نه

حجاب‌بان,وضعیت حجاب‌بان ها در ایران

دو گزارش عملکرد درباره اقدامات شهرداری در حوزه حجاب و عفاف توسط متروی تهران در اختیار اکوایران قرار گرفته که نشان می‌دهد شهرداری تهران فعالیت‌هایی دراین حوزه داشته است. تابستان سال گذشته بود که خبر جذب ۴۰۰ حجاب‌بان در متروی تهران از سوی یکی از سایت‌های خبری منتشر شد که مدیران شهری بار‌ها این خبر را تکذیب کرده و تأکید داشتند جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان نداشته‌اند. اما در همین زمان متروی تهران کادر «یگان حفاظت» خود را تکمیل و ساماندهی کرد. یکی از وظایف یگان حفاظت موضوع حجاب در مترو بود.

در مناظره‌های انتخاباتی دوباره موضوع «حجاب‌بان‌»ها مطرح شد. مسافران مترو که یک سال گذشته شاهد حضور نیرو‌هایی بودند که با اختیار کامل مانع ورود مسافران خانمی می‌شدند که روسری بر سر نداشتند، انتظار نداشتند که کسی مسئولیت این افراد را بر عهده نگیرد.

شهردار تهران که یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری است، در سخنانش تأکید می‌کرد که نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام میسر نیست. احترام، احترام و احترام. مسعود پزشکیان یکی دیگر از نامزد‌های ریاست‌جمهوری هم در دور دوم سومین مناظره انتخاباتی خطاب به علیرضا زاکانی گفت: «حجاب‌بان‌»ها را چه کسی در مترو می‌گذارد معلوم نیست، اما الان از احترام به زنان سخن می‌گویند.

وی افزود: اینجا وقتی می‌نشینند می‌گویند از حقوق زنان دفاع می‌کنیم و با فیلترینگ مخالفیم، اما در عمل کار دیگری کرده‌اند. زاکانی در واکنش به پزشکیان در مورد حجاب‌بان‌ها در مترو پاسخ داد: آقای پزشکیان اگر درباره حجاب‌بان‌ها شوخی کردید در آن دنیا مؤاخذه می‌شوید اگر جدی گفتید چون دروغ است توبه کنید.

به نظر می‌آید مدیران شهری فقط با کلمه حجاب‌بان مشکل دارند و اقداماتی در حوزه عفاف و حجاب در مترو انجام شده است، زیرا دو گزارش که از اقدامات شرکت بهره‌برداری در حوزه حجاب و عفاف تهیه شده نشان می‌دهد که یگان حفاظت مترو در حوزه تذکر لسانی و جلوگیری از ورود افرادی که روسری نداشتند فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده و حتی گزارش عملکرد این اقدامات را هم منتشر کرده است. در این دو گزارش به جلسه عفاف و حجاب در شرکت بهره‌برداری مترو در شهریور ۱۴۰۲ اشاره شده است.

همچنین گزارش عملکرد این حوزه در سه‌ ایستگاه نوبنیاد، حسین‌آباد و هروی مورد بررسی قرار گرفته است.

در‌ ایستگاه نوبنیاد به ۱۹۱ نفر تذکر داده شده که ۱۰۹ نفر توجهی به تذکر نکرده و ۴۲ نفر پس از تذکر روسری به سر کرده‌اند. در‌ ایستگاه حسین‌آباد به ۶۵ نفر تذکر داده شد که ۳۰ نفر پس از تذکر روسری سر کرده و در‌ ایستگاه هروی هم ۲۷ نفر پس از تذکر روسری سر کرده‌اند. در این گزارش عملکرد آمده است که ۱۸۰ نفر در قالب تیم‌های سه‌نفره به صورت گردشی در‌ ایستگاه‌ها تذکر لسانی داده‌اند و در مهرماه سال گذشته ۹۷۰ هزار و ۴۶ تذکر داده شده است.

در بخشی از این گزارش تصاویری از اجرای طرح ممانعت از ورود افراد بی‌حجاب توسط یگان حفاظت از مترو منتشر شده است. سال گذشته شهردار تهران درخصوص جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان به اکوایران گفته بود که من نمی‌دانم این واژه‌ها را از کجا می‌آورند، از قبل مصوبه‌ای درخصوص یگان حفاطت مترو بوده که نزدیک به ۹۰۰ نفر پرسنل برای آن پیش‌یینی شده بود و ۱۶ تا ۱۷ مأموریت هم برای آن تعریف شده بود که یکی از مسئولیت‌های آن مربوط به حوزه حجاب در مترو است.

سال گذشته محمدامین توکلی‌زاده؛ معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران هم درخصوص این نوع اقدامات با تأکید بر اینکه با مطالبه مردمی در این حوزه وجود دارد به اکوایران گفته بود «از ابتدا که کار مدیریت شهری جدید شروع شد، بحث قانون‌مداری و اداره شهر بر اساس قانون یکی از تکالیفی بود که بر عهده شهرداری گذاشته شد. شهر قانون‌مدار، شهری است که همه از آن انتفاع ببرند. از این رو قرارگاه انضباط شهری مدتی است که کار خود را آغاز کرده است. در بسیاری از نقاط با برخی بی‌انضباطی‌ها مواجه هستیم، از جمله موضوعاتی که در مترو است و به‌درستی محل مطالبه مردم شده است که باید این بی‌انضباطی‌ها برطرف شود. از جمله بی‌انضباطی‌ها ورود آقایان به واگن خانم‌ها و موضوعاتی است که پیرامون کشف حجاب مطرح است که همگی یک بسته‌اند. از دست‌فروشی غیرقانونی و سدمعبری که اتفاق می‌افتد تا ورود آقایان و مزاحمتی که برای بانوان ایجاد می‌شود در کنار هم یک بسته بی‌انضباطی را شکل می‌دهد».

به گفته او حجاب یکی از موضوعات قانونی کشور است و مراعات حجاب یکی از موازین شرعی و قانونی است. شهرداری هم برای ایجاد این انضباط وارد عمل شده و فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه حجاب و عفاف به شکل تبلیغی و ایجابی (در تبلیغات شهری و فضاهای‌ ایستگاهی) شکل گرفته است. در حوزه انضباطی هم وارد خواهیم شد و این حوزه را نیز تقویت خواهیم کرد».

مدیران شهری فعالیت در این حوزه را منکر نمی‌شوند اما معتقدند این افراد یگان حفاظت مترو هستند نه حجاب‌بان.

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش