پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۰۰ - ۱۸ تير ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۴۰۴۲۹۳
شهری و روستایی

سرنوشت مبهم ورزشکارانی که وارد شورای شهر شدند

قهرمان های رانده شده

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا,شورای شهر تهران

کمتر از ٢ماه تا پایان کار اعضای شورای شهر تهران باقی مانده و قهرمانان ورزشی که در چند دوره اخیر حضور گسترده‌ای داشتند، با توجه به آرای پایینی که کسب کردند، فعلا باید سیاست و امور مدیریت شهری را کنار گذاشته و شاید به فکر بازگشت به حوزه ورزش بیفتند. البته این‌که چقدر فضا برای بازگشت افراد ورزشی شورای شهر به جامعه ورزش و پست‌های مدیریتی و فنی وجود دارد، خودش یک بحث جداگانه است اما بعید هم نیست سیاست آنها را آن‌قدر درگیر خودش کرده باشد که هوای بازگشت به ورزش را نداشته باشند.

 

جایگاه‌هایی که از دست رفت

شاید اگر امثال عباس جدیدی، ‌هادی ساعی، علیرضا دبیر و حسین رضازاده به خاطر اهداف غیرورزشی راهی شورای شهر نمی‌شدند، درچند‌ سال اخیر جایگاه خوبی برای خود در ورزش دست و پا کرده بودند. حسین رضازاده وقتی کاندیدا شد و رأی آورد، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری بود و به دلیل قانونی که اعضای شورای شهر را از حضور در انتخابات فدراسیون‌ها منع می‌کرد، نتوانست برای دوره بعدی ثبت‌نام کند و جای خود را به علی مرادی داد. ‌

 

هادی ساعی نیز قصد داشت جای سیدمحمد پولادگر را در رأس فدراسیون بگیرد اما بعد از درگیری بر سر حضورش در انتخابات درنهایت مجوز نگرفت و پشت درماند. عباس جدیدی نیز با این‌که شانس بالایی برای شکست‌دادن رسول خادم در انتخابات فدراسیون کشتی نداشت، ثبت‌نام کرد و او نیز به انتخابات راه داده نشد.

 

تنها سمتی که برای قهرمانان ورزشی شورای شهر باقی مانده، نایب‌رئیسی علیرضا دبیر در کمیته ملی المپیک است که آن هم شغل محسوب نمی‌شود. با این حال دبیر هم اگر عضو شورای شهر نبود، می‌توانست به سمت‌های بالاتری در انتخابات کمیته ملی المپیک همچون ریاست و دبیرکلی فکر کند.

 

فرار به موقع خادم

رسول خادم نیز همراه علیرضا دبیر، ‌‌هادی ساعی و چند عضو ورزشی دیگر در دوره سوم شورای شهر حضور داشت اما او با این‌که شانس بالایی برای رسیدن به شورای پنجم داشت، تصمیم گرفت فرار به موقعی از سیاست داشته باشد و به جایگاه اصلی خودش هم که همان ورزش و کشتی بود، بازگردد. قهرمان سابق کشتی جهان و المپیک بعد از سرمربیگری در تیم‌ملی کشتی، به‌عنوان رئیس فدراسیون کشتی انتخاب شد و در سال‌های اخیر نیز توانسته با مدیریت قابل قبول خود افتخارات زیادی را برای کشتی به دست آورد و حتی کرسی بین‌المللی در اتحادیه جهانی کشتی هم کسب کند.

 

مدیران ورزشی یا... ؟

در میان اعضای شورای شهر تهران در دوره چهارم ٢ مدیر ورزشی هم جای داشتند. حبیب کاشانی مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس که هنوز هم مورد حمایت خیلی از اهالی ورزش به‌ویژه پرسپولیسی‌هاست، درچند‌ سال اخیر با وجود عضویت در شورای شهر مدیریت تیم فوتبال امید را برعهده گرفت اما با ادامه ناکامی در رسیدن به المپیک ٢٠١٦ او هم از ورزش دور شد.

 

احمد دنیامالی، رئیس سابق فدراسیون قایقرانی هم یکی از افرادی بود که در زمان حضورش در شورای شهر تصمیم گرفت به ورزش برگردد. کار به جایی رسید که او برای گرفتن مجوز حضور در انتخابات استعفایش را از شورای شهر ارایه کرد، اما بعد از برگزاری انتخابات و بازگشتش به فدراسیون قایقرانی اعضای شورای شهر با این استعفا مخالفت کردند تا او بازگشت ناموفقی به صحنه ورزش داشته باشد و به جایگاهش در شورای شهر تهران بازگردد؛ اگرچه همچنان در باشگاه ملوان به‌عنوان رئیس هیأت‌مدیره فعالیت می‌کند، حال باید دید با پایان‌یافتن حضور این ٢ مدیر ورزشی در شورای شهر، آنها به فکر بازگشت به ورزش می‌افتند یا خیر.

 

ساعی: فضا برای بازگشت ما به ورزش مهیا نیست

هادی ساعی، قهرمان سابق تکواندوی جهان و یکی از پرافتخارترین ورزشکاران ایران در تاریخ المپیک که در دوره‌های سوم و چهارم شورای شهر حضور داشت، درباره احتمال بازگشت قهرمانان ورزشی به فضای ورزش بعد از پایان حضورشان در شورای شهر به «شهروند» می‌گوید: «با شرایطی که الان وجود دارد، بعید می‌دانم فضا برای بازگشت ما مهیا باشد.

 

هنوز وزیر ورزش در دولت دوازدهم مشخص نیست و ورزش نیز همواره دستخوش حوادث بوده است. من و سایر دوستان که سال‌ها برای این کشور قهرمانی آوردیم، قطعا علاقه داریم در ورزش باشیم اما فعلا چیزی مشخص نیست. اگر سلطانی‌فر در وزارت ورزش بماند، به خاطر ثباتی که ایجاد می‌شود، وضع بهتر خواهد شد اما اگر قرار به تغییر دوباره باشد، برخی افرادی که سال‌ها در این ورزش هستند، بازهم خودشان را به وزیر جدید می‌چسبانند، چون ارتباطات خوبی هم دارند و کاسه داغ‌تر از آش هستند.»

 

وی همچنین می‌افزاید: «اصلا بحثم شخصی نیست اما اگر واقعا قانونی برای ایجاد محدودیت ریاست برخی افراد در فدراسیون‌ها وجود دارد، چطور برخی از چند دهه قبل هنوز در یک فدراسیون هستند؟ این همه ورزشکار تحصیلکرده و قهرمان بزرگ داریم که تجربه مدیریتی هم دارند. جالب است که ورزشی‌ها را به ورزش راه نمی‌دهند و جای دیگر هم که می‌روند، همین سیاسیون علیه آنها جبهه می‌گیرند.»

 

ساعی درباره برنامه خودش برای ورود به پست‌های فنی و مدیریتی ورزش نیز می‌گوید: «در بحث فنی که اصلا وارد نمی‌شوم، چون همه چیز در اختیار فدراسیون است و من هم با مدیریت فعلی نمی‌توانم کار کنم. در بحث‌های مدیریتی نیز اگر هر سمتی به جز فدراسیون تکواندو باشد، استقبال می‌کنم؛ چون حالا با تجربه بیشتری وارد می‌شوم. رسول خادم یک نمونه حاضر است که تجربه مدیریت شهری را داشت و می‌بینید که در فدراسیون کشتی چقدر موفق بوده است.

 

او توانسته تمام بزرگان کشتی را دور هم جمع کند، چون خودش ورزشی است و فدراسیون را محدود به چند نفر نمی‌کند. از سوی دیگر، در فدراسیون تکواندو به دلیل حضور افراد غیرورزشی شرایط این‌گونه نیست و هر فردی که انتقاد کند، از فدراسیون دور می‌شود. این روزها هم که اکثر قهرمانان به خاطر عملکرد ضعیف فدراسیون انتقاد کردند و جایی در سیستم آقایان ندارند.»

 

... و شانس آخر

قطعا از این پس راه قهرمانان سابق ورزش که در شورای شهر کنار هم بودند، از هم جدا خواهد شد. با این حال، یک نکته را می‌توان نقطه مشترک آنها دانست؛ این‌که در صورت بازگشت به فضای ورزش برای اعاده حیثیت خودشان شاید فقط یک شانس دیگر داشته باشند. دوری این قهرمانان از ورزشی و حضورشان در شورای شهر انتقادات زیادی را هم از سوی افراد ورزشی و هم سیاسی در پی داشت. حالا ماموریت آنها در این بخش به پایان رسیده و باید دید آنها چقدر مایل به بازگشت به فضایی هستند که به آن تعلق داشتند.

 

البته شرایط همان‌طور که‌ هادی ساعی اعلام کرده، شاید مهیا نباشد اما ورزش هم می‌تواند با چراغ سبز امثال ساعی، دبیر، جدیدی و رضازاده که هم در بحث‌های فنی و هم مدیریتی سابقه کار دارند، استفاده کند. هر ٤نفر جزو مدال‌آوران المپیک بوده‌اند و در بالاترین سطح رویدادهای ورزشی رقابت کردند، پس با کمی انعطاف از سوی مدیران ورزشی به‌ویژه فدراسیون‌ها و خود این قهرمانان، می‌توان پتانسیل بالقوه‌ای را به ورزش کشور اضافه کرد. درنهایت باید دید دست سرنوشت چه شرایطی را برای قهرمانان دیروز و سیاسیون امروز رقم می‌زند و آیا آنها بعد از یکی، ٢ دوره حضور در شورای شهر فرد ورزشی می‌مانند یا مدیر سیاسی.

 

 

shahrvand-newspaper.ir
  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
برید بابا فتنه گرهای بدبخت
علت این که امسال عباس جدیدی عشق سلفی رای اورد این بود که ما چهارسال پیش رای ندادم ولی امسال خوب تو دهنی خوردند درود بر اصلاحات
اینها توی شورای شهر تهران رو به گند کشوندند
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش