۲۰:۳۰ - ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۶۴۴۸
شهری و روستایی

نماینده بوشهر در شورای‌عالی استان‌ها:

مردم بوشهر بر گنج نشسته‌ ولی در رنج هستند

سیدعلی‌اکبر فاطمی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
نماینده بوشهر در شورای‌عالی استان‌ها با انتقاد از استاندار گفت: تاکنون هیچ اقدامی برای در نظر گرفتن مکانی برای شورای عالی این استان نشده است.

به گزارش ایلنا، سیدعلی‌اکبر فاطمی در نهمین اجلاس شورای‌عالی استان‌ها گفت: استان بوشهر یکی از جنوبی‌ترین استان‌های کشور است که در جنوب‌غربی ایران واقع شده و ۶۲۵ کیلومتر مرز آبی، طولانی‌ترین همسایگی را با آب‌های خلیج فارس دارد و دارای ۱۰ شهرستان به نام‌های بوشهر دشتی، تنگستان، گناوه، دیلم، کنگان، دیر، عسلویه و جم است.

 

وی ادامه داد: این استان با منطقه‌ویژه اقتصادی پارس‌جنوبی، ذخائر عظیم نفت و گاز به پایتخت انرژی ایران و خاورمیانه تبدیل شده اما در حالیکه بر گنج نشسته‌ایم ولی در حقیقت در رنج هستیم. مزیت‌های نسبی، شیلات، گمرک، صنایع‌دستی، صنایع دریایی، وجود نخلستان‌های فراوان، ۱۱ بندر تجاری، استقرار بزرگترین صنایع، ۱۳ درصد ذخائر عظیم نفت و ۶۷ درصد ذخائر گاز کشور، تولید ۷۰ درصد نفت فلات قاره خارک، صدور ۹۵ درصد نفت خام کشور از پایانه‌های نفتی جزیره خارک، منطقه انرژی پارس‌جنوبی، منطقه‌ویژه اقتصادی پارس‌شمالی در آینده بوشهر را به عنوان ثروتمندترین استان کشور معرفی کرده است.

 

نماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اما مردم این استان آن‌چنان بهره‌ای از این ثروت‌ها نبرده‌اند و به جای اینکه شیرینی و فواید این ثروت به آنها برسد بیشتر زهر و نیشش به آنها رسیده است. بحران در فروش محصول گوجه‌فرنگی، ضرورت پویاتر شدن فعالیت صندوق بیمه محصولات کشاورزی، پرداخت یارانه تولید کشاورزان، راه‌اندازی صنایع بسته‌بندی خرما از جمله مواردی است که مدیران محترم باید به آن توجه داشته باشند.

 

فاطمی عنوان کرد: استان بوشهر با وجود داشتن ظرفیت‌های لازم برای پیشرفت و توسعه صنعتی از رونق صنعتی لازم برخوردار نیست. عدم توجه کافی مسئولان استانی به عرصه صنعت، نبود زیرساخت‌های ضروری برای تولید، مشکلات بانکی، قوانین اداری، دست و پای صنعت را در این استان بسته است. تقریبا ۲۵ تا ۴۵ درصد از واحدهای صنعتی غیرفعال یا نیمه‌فعال شده‌اند. سرمایه در گردش از دغدغه‌های فعالان صنایع بوده و حمایت‌های مالیاتی دولت از مسائلی است که می‌تواند به توسعه صنایع استان کمک کند. بحث نقدینگی و معوقات واحدهای تولیدی از دیگر مشکلات صنعت استان بوده و زنجیره ارزش پتروشیمی در این استان تکمیل نشده و پتروشیمی‌های کشور در مرکز ایران احداث شده‌اند.

 

وی در ادامه گفت: طرح راه‌آهن بوشهر – شیراز که به قول مسئولان اعتباری برای آن در نظر گرفته‌اند امید است که مانند سایر پروژه‌ها به درد کمبود اعتبار مبتلا و زمین‌گیر نشود. اکثر شهرها و روستاها با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه‌ هستند و متاسفانه تبدیل به بحران شده است. چه زمانی مشکل حاد کم‌آبی برطرف خواهد شد خدا می‌داند. استانی که کنار آب است و مردمش تشنه آب هستند چرا روند تهیه و تجهیز آب‌شیرین‌کن‌ها در استان به کندی صورت می‌گیرد؟ شایسته این مردم نیست با تانکر به آنها آبرسانی شود. اینجا قطب درآمدی کشور است یا به قولی کیف پول کشور است. در بعضی شهرها و روستاها پنج روز یک بار آن‌هم در حد چهار ساعت آب داده می‌شود.

 

نماینده بوشهر در شورای‌عالی استان‌ها اظهار داشت: استان بوشهر بر گنجی به وسعت ۶۰۰ کیلومتر مربع را در برگرفته است. سهم اشتغال موجود در این استان هم‌اکنون در اختیار استان‌های دیگری است. آلودگی زیست‌محیطی تقدیم مردم این استان شده و برخی کارشناسان سازمان‌ها در ارزیابی خود آلایندگی هوای عسلویه را با توجه به شرایط موجود صد برابر تهران اعلام کردند که دلیل عمده آلودگی هوا وجود مشعل‌های بسیاری است که در فازهای مختلف پارس‌جنوبی و تولید مواد و پسماندهای شیمیایی و هدایت این مواد به سمت مشعل‌هایی که در آسمان‌ عسلویه می‌سوزد آلاینده‌های شیمیایی و صنعتی موجب تخریب سواحل، زمین‌های کشاورزی، فرسایش خاک، انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی و خصوصا جنگل‌ها شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: چرا سهم‌بندی آب و هوا به شاغلان استان‌بوشهر ۶ درصد است و در استان‌های مجاور ۲۵ درصد و این ظلم مضاعفی به کارمندان این استان است. خواسته‌ای که بعد از ۶۶ سال محقق شد که برای اولین بار سال ۱۳۳۱ با توجه  به مطالبه مردم بوشهر در اتاق بازرگانی آن زمان ثبت شد. به نظر می‌رسد منطقه آزاد در بدترین شرایط برای استان مصوب شده است. هنگامی که نرخ ارز روزانه در تغییر است و ثبات کمتری وجود دارد؛ در روزهایی که لنج‌های سنتی این مردم از فرط مشکلات به گل نشسته‌اند و ناوگان پیر و خسته دریایی استان امواج سهمگین تحریم‌ها را در پیش دارد صیادان بیکار شده‌اند.

 

فاطمی تاکید کرد: صیادان استان بعضی وقت‌ها مجبورند به دوردست‌ترین ساحل‌ها برای صید بروند و از سوی یگان‌های مرزی کشورهای همسایه مورد تهاجم قرار بگیرند. نمونه بارز آن هفته گذشته لنج صیادی که از بوشهر به سمت امارات می‌رفت مورد تهاجم یگان‌های دریایی این کشور قرار گرفت و یک کشته و دو زخمی بر جای گذاشت. این است حال و روز صیادانی که برای ارتزاق خانواده خود به دریا می‌زنند  و این‌گونه مورد تهاجم قرار می‌گیرند. از مسئولان محترم می‌خواهیم این موضوع را به جدیت پیگیری کنند.

 

وی ادامه داد: عدم همخوانی تعرفه‌ها و تعهدات بیمه محصولات کشاورزی با هزینه‌های تولید که منجر به افزایش تولید در بخش کشاورزی می‌شود راهکار آن تغییر تعرفه و تعهدات بیمه براساس عملکرد در واحد سطح محصولات کشاورزی به طوری که گزینه‌های مختلف برای عملکردهای متفاوت تعریف شود.

 

فاطمی افزود: تصمیم مدیران منابع آب درباره حریم و بستر رودخانه با تهیه طرح و نقشه‌های لازم و تفسیر نامناسب از ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب حریم رودخانه موند را از ۱۵۰ متر به ۸ هزار متر تغییر داده‌اند و به حریم روستاها تجاوز کردند و این موجب اعتراض شدید روستاهای مجاور این رودخانه شده و مالکیت‌های مردمی را در طرح نادیده گرفتند که خواستار اصلاح این حریم هستیم.

 

وی عنوان کرد: ۲۹۶۸ طرح در استان‌بوشهر نیمه‌تمام باقی مانده که این طرح‌ها که عملیات اجرایی آنها از سال‌های قبل بوده و تکمیل‌شدن آنها نیاز به اعتبار دارد. درباره مصوبات معاون‌اول ریاست‌جمهوری درباره امهال وام و تسهیلات به کشاورزان که چندین بار تکرار شده، بانک‌های عامل که موظف به اجرا هستند حاضر نیستند این مصوبه دولت را اجرا کنند. گنبد نمکی استان‌بوشهر در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب‌شرقی بندر بوشهر و ۶۴ کیلومتری شهر خورموج قرار دارد که بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی جهان به شمار می‌آید که ثبت ملی شده و اقدامات لازم برای حفاظت و ثبت جهانی این اثر خواهشمندیم صورت پذیرد. استان‌بوشهر ظرفیت خوبی برای ایجاد دهکده‌های دریایی دارد ولی بخش اعظمی از سواحل بکر در تملک پارس‌شمالی و جنوبی قرار گرفته است. اعتبار برای تکمیل قلعه نسوری سیراف، ثبت جهانی سیراف، تکمیل قلعه شبانکاره، تکمیل موزه منطقه خلیج فارس از دیگر خواسته‌های مردم این استان از مسئولان مربوطه است.

 

فاطمی خاطرنشان کرد: شبکه آب و برق این استان فرسوده است و نیاز به بهسازی و نوسازی دارد. فاضلاب شهری در بوشهر یکی از معضلات دامن‌گیر مردم است که در برخی شهرها سلامتی مردم را هدف گرفته و وزارت‌نیرو در استان‌بوشهر به بسیاری از وظایف ذاتی خود عمل نکرده است. مردم بوشهر از پارس‌جنوبی سهمی ندارند. با توجه به مشکلات درآمد شهرداری‌های استان واگذاری چند درصد سهام پتروشیمی‌ها به شهرداری‌ها می‌تواند کمک بزرگی به ایجاد درآمد شهرداری‌ها باشد. عدم حمایت از سرمایه‌گذاران و نبود امکانات برای سرمایه‌گذاری آنها، نبود مدیریت قدرتمند در بدنه دولت، عدم برنامه‌ریزی بلندمدت باعث این مشکلات شده است. امیدواریم با کنکاش در هر یک از این موارد در آینده باعث باز شدن گره کوری که تاکنون دستاوردی جز عقب نگه داشتن استان بوشهر از سایر استان‌های کشور بود باشیم. با وجود این همه ثروتی که در این استان وجود دارد درصد بالای مدارس مخروبه اعلام شده و تعداد ۱۳۳۰ کلاس درسی مخروبه و بلااستفاده اعلام شده است.

 

وی در پایان با انتقاد از استاندار بوشهر اضافه کرد: از استاندار بوشهر گله‌ داریم که با وجود وظیفه قانونی برای تهیه مکانی برای شورای عالی استان، تاکنون هیچ‌گونه اقدامی نکرده که از رئیس شورای‌عالی استان‌ها خواستاریم این موضوع را پیگیری کند.

 

 

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 21 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید