۲۱:۰۸ - ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۳۸۱۸
شهری و روستایی

هر شورا یک پرونده!/ وضعیت پیچیده اصلاح طلبان شوراهای شهر

شورای شهر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
نوزده ماه از استقرار شورای پنجم گذشت، حرف‌های درگوشی پیش از انتخابات شورا‌ها حاکی از آن بود که یکی از بزرگان اصولگرا گفته بود اصلاح طلبان در شورای شهر دفن می‌شوند. این پیش بینی بعد از یک سال و نیم چندان محقق نشده است.

روز گذشته مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان خبر داد که از ورود به جلسات شورای شهر منع شده است. او به رویداد۲۴ گفته بود «با حضور در شعبه ۱۱ بازپرسی عمومی و انقلاب اصفهان، آخرین دفاعش در پرونده‌های مرتبط با توئی️ت و پست اینستاگرامی دفاع از مهدی حاجتی عضو شورای اسلامی شهر شیراز و علی اصغر غروی پژوهشگر قرآنی و فعال سیاسی صورت گرفت و در پایان جلسه، بازپرس پرونده با قرار نظارت قضایی، من را به مدت شش ماه از حضور در شورای شهر اصفهان محروم کرد.» کارشناسان حقوقی گفته بودند دادگاه نمی‌تواند حکم به عدم حضور یک فرد در مکانی که به رای مردم بوده را بدهد.

 

البته ماجرا‌های اصفهان به مقدری محدود نمی‌شود و علی معینی عضو شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم وحدت و از فعالان سیاسی اصفهان که مدیریت یکی از زیر مجموعه‌های شهرداری را بر عهده داشت، بازداشت و به زندان منتقل شده است، گفته می‌شود اتهام معینی، به برگزاری مسابقات فوتبال و برخی توئیت‌های او مرتبط باشد.

 

مهدی مقدری اولین عضو شورای شهر نیست که به دادگاه احضار شده و محکوم شده است. تعداد زیادی از اعضای شورای کلان شهر‌های ایران در سال ۹۷ به دادگاه احضار شدند. مواردی مثل شورای شهر بابل، موضوعی غیر سیاسی بودند و ماجرا مربوط به رسوایی جنسی اعضای آن بود.

 

موارد دیگر اما اکثرا سیاسی بودند. احضار عضو شورای شهر نیشابور نیز در رسانه‌ها بازتاب داشت. احضار چهره‌های اصلاح طلب در اکثر موارد به خاطر مواضع سیاسی آن‌ها بود. مواضعی که حساسیت نهاد‌هایی را برانگیخته بود.

 

نوزده ماه از استقرار شورای پنجم گذشت، حرف‌های درگوشی پیش از انتخابات شورا‌ها حاکی از آن بود که یکی از بزرگان اصولگرا گفته بود اصلاح طلبان در شورای شهر دفن می‌شوند. این پیش بینی بعد از یک سال و نیم چندان محقق نشده است و شورا‌های شهر، کمابیش به انجام وظیفه مشغولند!

 

در هفته آخر اسفند دو سه ایستگاه جدید مترو افتتاح شد و مشهد و اصفهان و تبریز هم شاهد تلاش و ایده‌های نو بوده است، اما آنچه شورای شهر‌ها را با چالش جدی مواجه کرده است، احضار مکرر چهره‌های شاخص شورا‌های شهر به نهاد‌های قضایی بوده است.

 

وضعیت نامعلوم مهدی حاجتی در شورای شهر شیراز

مهدی حاجتی تنها چهره نزدیک به نیرو‌های ملی مذهبی است که وارد شورای کلانشهر شده است. بعد از حضور انصاری راد در مجلس ششم از نیشابور (و حذف علیرضا رجایی از تهران) نیرو‌های ملی مذهبی اجازه حضور در نهاد‌های انتخابی را نداشتند تا اینکه مهدی حاجتی جوان از شیراز وارد شورای شهر شد.

 

حاجتی از روز اول اختلافات جدی با مقامات شیراز به خصوص متولیان آرامگاه شاهچراغ داشت، در نهایت بازداشت چند شهروند بهایی و توییت حاجتی، بهانه‌ای شد تا او مدتی در زندان و مدت طولانی تری را دور از شورا طی کند. در تمام این مدت دستغیب رئیس شورای شهر شیراز سکوت کرده بود، شاید به امید تایید صلاحیت در انتخابات مجلس.

 

غلامعلی سفید ساکت نبود

د همان روز‌هایی که دستغیب رئیس شورای شهر شیراز نماد سکوت عارفانه در شیراز بود، غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد دفاعی جانانه از سپنتا نیکنام کرد. اعتراض سفید و اشاره او به ریشه افرادی که مانع حضور نیکنام در شورای شهر یزد شده بودند، سرانجام خود سفید را راهی دادگاه کرد و در نهایت حکم حبس و شلاق برای او صادر شد، حکمی که هنوز اجرا نشده است.

 

حبس و شلاق در تهران

محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران نیز با شکایت قالیباف به حبس و شلاق محکوم شده است، میرلوحی می‌گوید قالیباف شهر نابسامانی را به اصلاح طلبان تحویل داده است و قالیباف از این واژه خوشش نیامده است. میرلوحی درباره سخنانش گفته اگر این کار را انجام ندهم و از عملکرد گذشته صحبت نکنم، نسبت به وظیفه ذاتی محوله کوتاهی کرده‌ام و باید فردا برای این کوتاهی پاسخگو باشم. امروز برای نظارت بر حساب و کتاب شهرداری تهران وظیفه نظارتی دارم.

 

تویبت‌های خانم دکتر

میرلوحی تنها عضو شورای شهر تهران نیست که راهی دادگاه شده است، همان روزی که میرلوحی به دادگاه رفته بود، ناهید خداکرمی نیز به دادگاه رسانه رفت تا درباره بعضی تویبت‌های خود توضیح بدهد، خداکرمی نسبت به سایر اعضای شورا، با صراحت بیشتری از برخی محدودیت‌ها برای زنان انتقاد می‌کند و پیشنهادانی نیز برای بازنگری ذز بعضی قوانین محدود کننده داده است.

 

کرج و اهانت

در کرج هم برای خلیلی ارکانی مشکلاتی ایجاد شده است، خلیلی اردکانی رئیس منطقه البرز حزب اتحاد است و گویا به خاطر برگزاری مراسمی که معتمدی مهر عضو نهضت آزادی در آن سخنرانی کرده، مشکلاتی برای معتمدی مهر و خلیلی اردکانی ایجاد شده است، یکی یک سال و دیگری شش ماه زندان.

 

امیر شهلا فرق داشت؟

البته لیست احضار‌ها و بازداشت‌ها به عنوان همین فهرست محدود نمی‌شود، امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد نیز نوروز گذشته احضار شد، نزدیکان او. می‌گویند این احضار و بازداشت حاصل یک پاپوش بوده است، اما این ابهام هنوز باقی مانده است.

 

تبریز به خیر گذشت

آخرین کلان شهری که در این یک سال با مشکل مواجه شد تبریز بود. احمد زیدآبادی که به شهر تبریز سفر کرده بود تا کتاب‌هایش را رونمایی کند، با مخالفت بعضی نهاد‌ها مواجه شد، اما رئیس اصلاح طلب شورای شهر تبریز، رگ مهمان‌نوازی‌اش گل کرد و در صحن شورای شهر تبریز، مراسم رونمایی از کتاب زیدآبادی برگزار شد. بعد از این برنامه انتقادات تندی به شکور اکبرنژاد مطرح شد، اما تا این لحظه خبری از شکایت و بازداشت برای او نبوده است.

 

 

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
این دزدان اختلاسگر راازشوراهای شهربیرون بیاندازید ودرب شوراهای شر راببندید
  • 0
  • 2
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید