یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۲۳:۴۰ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۱۷۵۳
محیط زیست و گردشگری

رئیس سازمان محیط زیست: نخستین منشأ ریزگردها در ایران کشور عربستان است

علی سلاجقه,رئیس سازمان محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: طبق بررسی‌های ما کشوری که سطوح آن نخستین منشا ریزگردها در ایران محسوب می‌شود، عربستان سعودی است.

به گزارش مهر، علی سلاجقه، روز دوشنبه در گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای، مدیریت تغییر اقلیم، آب و مقابله با گرد و غبار که با حضور سفرای کشورهای همسایه برگزار شد، درباره مهم منشأ ریزگردهای کشور اظهار کرد: طبق نقشه‌های تهیه شده توسط ما ۲۷۰ میلیون هکتار سطوح از کشورهای همسایه ایران را ریزگردها تحت تأثیر قرار می‌دهند که یک سوم آن یعنی ۹۰ میلیون هکتار مربوط به عربستان سعودی و پس از آن ۲۴ میلیون هکتار مربوط به عراق و ۴ میلیون هکتار مربوط به سوریه است و با رویکردهای تدبیر شده شرایط برای همکاری بین المللی فراهم می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری عربستان سعودی برای مقابله با ریزگردها توضیح داد: از طریق کشورهای ثالث رایزنی‌ها در حال انجام است تا عربستان سعودی همکاری لازم را انجام دهد و رویکرد و تمایلات به سمت همکاری است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به همکاری ترکیه در خصوص رعایت حق‌آبه‌ها گفت: سفیر ترکیه در این گردهمایی حضور داشت و امیدواریم با رویکرد همه جانبه تمام کشورهای منطقه به سمت و سویی روند که حق آبه‌ها در شرایط مختلف آب و هوایی رعایت شوند.

سلاجقه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقشه‌های تهیه شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در جهت شناسایی نقاط تحت تأثیر ریزگردها در شمال شرق، شرق، جنوب غرب و غرب کشور، خطاب به سفرای کشورهای همسایه گفت: این مناطق مشخص شده و اولویت بندی شده‌اند و نقشه‌های آن تهیه شده است و شما با استفاده از داده‌های خود نقشه‌های ما را راستی‌آزمایی کنید.

معاون رئیس جمهوری افزود: ما ادعا داریم چون داده‌های ما ۱۵ ساله هستند و ما از این داده‌ها برای تهیه نقشه استفاده کردیم، نقشه‌های به دست آمده نزدیک به یقین است.

سلاجقه همچنین در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دخالت انسان در فرآیندهای طبیعی کره زمین کاملاً ملموس است، ادامه داد: امروزه دخالت‌های انسان در تغییر اقلیم و نابسامانی‌های اقلیمی واضح و این دخالت‌ها آستانه تحمل کره زمین را کاهش داده است. ما در مباحث مربوط به آب به «مرز» رسیده و خاک را از حاصلخیزکننده‌ها تخلیه کرده‌ایم و آنچنان پوشش گیاهی را با ضعف بنیه مواجه کرده‌ایم که دیگر جانداری در کره زمین نمی‌تواند زیست داشته باشد و حتی انسان نیز در معرض خطر قرار گرفته است.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس اصل بقای انرژی گرچه مقدار آب در کره زمین کاهش نمی‌یابد و از شکلی به شکل دیگر در می‌آید اما در عین حال فرآیندها بهم ریخته است و بارش‌ها از نظر شدت و مکان دچار دگردیسی شده‌اند که این امر حیات را تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: مسائل محیط زیستی مربوط به یک مرز فیزیکی خاص نیست بلکه تمام کره زمین را تحت تأثیر قرار می‌دهد، از این رو همگرایی کشورها برای حل مسائل محیط زیستی لازم است.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت همگرایی کشورهای منطقه برای حل مسائل محیط زیستی خاطرنشان کرد: امروز می‌طلبد به این موضوع اساسی توجه کنیم و در کنار هم قرار گیریم. در همین راستا با توجه به اینکه تقریباً می‌توان گفت ایران کشوری است که بیشترین تأثیر را از گرد و خاک گرفته است، بر خود فرض دیدیم که دست به انجام تحقیقاتی بر اساس داده‌های طولانی مدت بزنیم و در سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری سایر ارگان‌های کشور نقشه‌هایی برای تعیین مراکزی که به عنوان منطقه کریدور یا مسیر انتقال گرد و خاک محسوب می‌شوند، تهیه شود.

وی افزود: نقشه‌سازی و اولویت‌بندی انجام و شدت‌ها مشخص شد. پس از آن می‌طلبید با همسایگان نشستی داشته باشیم و چاره‌اندیشی کنیم. وزارت خارجه و سازمان محیط زیست ایران مأموریت یافتند تا نسبت به ایجاد این هم سویی در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه اقدام کنند.

سلاجقه در پایان با بیان اینکه گرده‌همایی امروز با رویکرد همگرایانه برگزار شد، یادآور شد: امیدواریم این گردهمایی مقدمه مناسبی برای نشست ۲۱ تیر امسال باشد که در خدمت وزیران محیط زیست ۱۵ کشور همسایه خواهیم بود. مطمئنیم این نشست‌ها می‌تواند در حول محور محیط زیست یک اتحاد برای مردم منطقه ایجاد کند تا با استفاده از ظرفیت‌های مردمی منطقه مسائل حل شوند.

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش