چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
۱۸:۰۶ - ۰۹ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۹۶۵
محیط زیست و گردشگری

رئیس مرکز اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی:

آب تهران پاسخگوی خانه های جدید نیست

بی آبی در تهران,قطعی آب تهران

اين روزها اخبار ضد و نقيض در رابطه با مشکلات کم آبي، تهديد سدها، پاييز خشک و کم بارش ۱۴۰۱ داغ است. چندي قبل مديرعامل شرکت اب و فاضلاب تهران اعلام کرد که «سدهاي پايتخت حداکثر تا ۱۰۰ روز ديگر ذخيره آب دارند.» اما طولي نکشيد که اين صحبت تکذيب شد. از سويي وزير کشور نيز نسبت به کاهش شديد آب سدها و ذخاير آبي تهران هشدار جدي داده. هشدارهايي که حداقل براي اين فصل کم بارش، عجيب به نظر مي رسد و در عين حال مي‌تواند زنگ خطري جدي براي تابستان و بهار سال ۱۴۰۲ باشد. روز گذشته آمار دفتر اطلاعات و داده‌هاي آب کشور اعلام کرد: «ميزان پرشدگي سد زاينده‌رود در استان اصفهان، سدهاي استان تهران، سدهاي استان خوزستان و سدهاي حوضه آبريز درياچه اروميه در شرايط فعلي به ترتيب حدود ۱۱ درصد، ۱۸ درصد، ۴۲ درصد و ۲۹ درصد است.»

همچنين بررسي وضعيت ورودي سدهاي کشور نشان مي‌دهد که ورودي به مخازن در سال آبي جاري به ۱.۰۵ ميليارد مترمکعب رسيده که نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته ۱۲ درصد کاهش دارد. اين سدها که نيازمند بارش هاي پاييزي و زمستاني هستند، مي توانند با روند فعلي کشور را در تابستان ۱۴۰۲ با مشکلاتي جدي مواجه کنند و حتي باعث شود تا جيره بندي آب را براي نخستين بار در سراسر کشور تجربه شود.

اما براي بررسي اين موضوع و در ميان اخبار ضد و نقيض، «آرمان امروز» با احد وظيفه، رئيس مرکز اقليم و مديريت بحران خشکسالي انجام داده است که در ادامه مي خوانيد:

در هفته‌هاي اخير بارها در مورد کم آبي بي‌سابقه در ايران که مي‌تواند باعث جيره‌بندي آب در کشور شود، هشدار داده شده، با اين وجود هنوز برخي از کارشناسان اين نظريه را رد مي‌کنند و مدعي‌اند که بارش هاي خوبي در پاييز و زمستان امسال پيش‌رو داريم. به عنوان يک اقليم شناس وخامت شرايط آبي کشور را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

قبل از اينکه به سوال شما پاسخ دهم اجازه بدهيد مروري بر وضعيت تاريخي خشکسالي در ايران داشته باشيم. واقعيت اين است که تا قبل از ۵۰-۶۰ سال پيش، هر وقت در کشور کم بارشي رخ مي داد، با نسبت کمتري شاهد ترسالي و سال‌هاي پر بارش بوديم. يعني مثلا اگر هفت سال ترسالي داشتيم‌، بعد از آن يکي دوسال خشکسالي در کشور به‌وجود مي‌آيد. اما در يکي‌– دو دهه اخير فراواني خشکسالي در کشور بيشتر شده. يعني مثلا اگر يکي‌- دوسال ترسالي داشتيم، بلافاصله دو سال هم خشکسالي را داشتيم. از سويي دماي متوسط کشور طي ۵۰ سال اخير ۲ درجه گرمتر شده که همين مساله باعث شده تا تبخير آب نيز ۱۰ تا ۱۲ درصد افزايش پيدا کند.  اين امر باعث مي‌شود که آب‌هاي سدها، زودتر خشک مي‌شوند. ضمن آن‌که همين افزايش دما باعث آب شدن برف در کوهستان‌ها و جاري شدن زود هنگام آنها در چشمه ساران مي شود.

در مورد تهران هم همين فرآيند صادق است‌؟

بله. همان‌طور که حتما شنيده‌ايد امسال تهران سومين سال خشکسالي خود را تجربه مي‌کند. سال گذشته نيز از شهريور تا مهر، به شدت خشکسالي را در کشور داشتيم.  در اين ميان البته خشکسالي دربرخي از استان‌ها مانند خوزستان کمتر از ۵۰ درصد نرمال بارش‌ها بوده. بارش باران در تهران نيز ۲۲ درصد زير نُرم عادي بود. امسال اين رقم در مورد تهران به حدود ۳۵ درصد رسيده است و همين عدد کافي است که به عمق بحران کم آبي در تهران پي ببريم.

پس بايد سدهاي ما نيز در شرايط بحراني قرار داشته باشند؟

اول از همه بايد توجه داشته باشيم که کمتر از ۵۰ درصد آب مورد استفاده مردم تهران‌، از طريق سدها تامين مي‌شود و مابقي آن از راه منابع زير زميني و چاه‌ها به سطح زمين مي‌رسد. از طرفي بارش‌ها کاهش پيدا کرده و درنتيجه آب پشت سدها نيز کاهش يافته است. وقتي هم که آب جاري شده از سدها کاهش پيدا کند، منابع زير زميني ما نيز دستخوش مرگ تدريجي مي‌شوند.

تا چه زماني اين رويه ادامه دارد؟ يعني سدها و چاه‌هاي ما تا چه زماني مي‌توانند جواب‌گوي آب مورد نياز کلانشهر تهران باشند؟

بايد سازمان‌هاي مرتبط اين موضوع را بررسي کنند. ولي بنده گزارشي در اين زمينه نديده‌ام! ببينيد هر دشتي از يک مقدار خاک و سنگ بستر تشکيل شده است. بسته به عمق خاکي که آب به آن رسيده، مي‌توان پيش بيني کرد که آن منطقه تا چه زماني آب دارد. البته هر چقدر عمق آب زيادتر باشد، گل آلودتر خواهد بود و شورتر. اما در پاسخ به سوال شما به‌نوعي مي‌توان تداعي اين موضوع را داشت که اگر زمستان امسال بارش هاي خوبي را نداشته باشيم واقعا وضعيت نگران کننده‌اي را براي سال آينده و به‌خصوص در تابستان خواهيم داشت. اين هم فقط مختص تهران نيست، البرز هم شرايطي مانند تهران را دارد. اين دو استان منابع بالادستي به خوبي مديريت نمي‌شود. تمام حاشيه رودخانه‌ها و مسيل‌هاي روستاهاي کرج و تهران پر است از ويلاها و ساختمان هاي لاکچري که بي قاعده ساخته‌اند. اين سازه ها باعث شده تا اولا حجم بالايي از آب رودخانه اي که قرار بوده به سدها جاري شود، صرف آبياري باغ‌هاي اين ويلاها و يا پرکردن استخرهاي آنها شود، ثانيا آب در مسيري که حرکت مي‌کند آب با انواع آلودگي‌ها دچار و گل آلود مي‌شود.

يعني هيچ راهکاري به جز مديريت آب براي گذر از بحران کم آبي نداريم؟

نه متاسفانه. ما نمي توانيم آب خلق کنيم! ضمن اينکه امکان انتقال آب از درياي خزر و يا خليج فارس را هم به دليل هزينه‌هاي نجومي آن نداريم. چون در اين صورت هر مترمکعب آب براي شهروندان چندين دلار مي‌شود. از سويي روش هاي ديگر مانند بارور کردن ابرها نيز –‌اگر مثمر ثمر باشد – براي شهرهاي ما و طبيعتي که داريم جواب نمي‌دهد. پس بهترين گزينه همان مديريت آب‌هاي موجود است‌. چرا در شهري که زمينه آب آن‌ ناپايدار است (تهران)، در هر روز چند صد نفر به آن مهاجرت مي‌کنند.

پس چرا شهرداري و ساير نهادها با افتخارصحبت از اجراي طرح هاي ملي مسکن و ساخت ۲۰۰ هزار مسکن در تهران و دهها هزار مسکن ديگر در ساير شهرها مي‌کنند؟

اين هم از آن مصاديق سوء مديريت در کشور ماست! شما حساب کنيد اگر شهرداري بخواهد ۲۰۰ هزار مسکن در تهران بسازد و در هر خانه نيز به طور متوسط ۴ نفر ساکن باشند، حدود يک ميليون نفر به جمعيت پايتخت اضافه مي‌شود که هيچ فکري براي تامين آب شرب آنها نشده است! اين در حالي است که ما سندي به نام سند آمايش سرزميني داريم که هر گونه تصميم گيري کلان در کشور بايد براساس آن صورت گيرد. اين سند الگوهايي را براي توسعه کشور مطابق با الگوهاي زيست محيطي در دل خود دارد که مي توان بسيار راهگشا باشد اما در عمل ...!

حميد رضا خالدی

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
پس چگونه فرزند آوری کنند ملت ایران چگونه میگویید فرزند بیشتر بیاورید
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X