چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۲۲:۱۷ - ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۸۳۱
محیط زیست و گردشگری

قوه قضاییه و سازمان محیط زیست با اجرای پروژه میانکاله موافقت کردند

پروژه میانکاله,موافقت سازمان محیط زیست و قوه قضائیه با پروژه میانکاله
غلامرضا شریعتی عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: ریاست محترم قوه قضاییه در مازندران اعلام کردند که دیگر از نظر ما به‌عنوان دستگاه قضا پروژه ایرادی ندارد، به‌نظر می‌رسد با رفع ابهاماتی که صورت گرفته، پروژه به سمت اجرا می‌رود.

به گزارش همشهری، غلامرضا شریعتی گفت: ریاست محترم قوه قضاییه در مازندران اعلام کردند که دیگر از نظر ما به‌عنوان دستگاه قضا پروژه ایرادی ندارد، به‌نظر می‌رسد با رفع ابهاماتی که صورت گرفته، پروژه به سمت اجرا می‌رود.

طرح احداث مجتمع تولید پروپیلن میانکاله با فرازونشیب‌های فراوان خود در دولت حسن روحانی و دولت سیدابراهیم رئیسی به اجرا نزدیک‌تر است تا لغو مجوز پروژه. صحبت‌های هفته قبل غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضاییه مبنی بر نادرستی ممانعت از پروژه‌های سرمایه‌گذاری به بهانه‌های زیست‌محیطی و برخی اهرم‌های حمایتی دیگر یک بار دیگر پرونده پروژه را به جریان انداخته است و تصمیم نهایی درباره آن به سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور واگذار شده است. در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست از مواضع قبلی خود در احداث این پروژه عقب‌نشینی کرده است. با غلامرضا شریعتی نماینده بهشهر و عضو کمیسیون عمران مجلس درباره سرنوشت این طرح گفت‌وگو کردیم.

نتیجه مناقشات بر سر احداث مجتمع تولید پروپیلین در میانکاله به کجا رسیده است؟

هفته پیش جناب آقای دکتر سلاجقه به مازندران آمده بودند تا طرحی را در یکی از شرکت‌های لبنی افتتاح کنند. من از ایشان یک مصاحبه‌ای شنیدم که در تلویزیون مازندران پخش شد؛ آقای سلاجقه گفتند که موانع سر راه پروژه دارد رفع می‌شود و پروژه اجرا می‌شود.

یعنی ایرادات مرتفع شد؟

قبلا ایراداتی داشتند. با توجه به اینکه سازمان بازرسی کل کشور گزارشی برای آقای رئیسی رئیس‌جمهور فرستاد و در این گزارش صراحتا بیان کردند که پروژه مشکل خاصی ندارد و فرآیند اجرای آن هم مشکلی ندارد. با توج به تعیین تکلیف سازمان بازرسی کل کشور و جناب آقای اژه‌ای ریاست محترم قوه قضاییه هم در مازندران اعلام کردند که دیگر از نظر ما به‌عنوان دستگاه قضا پروژه موردی ندارد، به‌نظر می‌رسد با رفع ابهاماتی که صورت گرفته، پروژه به سمت اجرا می‌رود.

آیا در این پرونده از سازمان حفاظت محیط زیست و آقای سلاجقه سلب مسئولیت صورت گرفته است و رئیس‌جمهور باید تعیین تکلیف کند؟

آقای دکتر سلاجقه نظرشان این بود که این مصوبه هیات وزیران لغو شود که کمیسیون مربوطه در دولت با این نظر ایشان موافقت نکرد و موضوع به آقای رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی محیط زیست ارجاع شد. آقای سلاجقه بعد از جلسه هفته قبل کمیسیون امور زیربنایی دولت، این مصاحبه را در مازندران انجام دادند و قانع شدند که پروژه انجام شود.

به نظر شما اتنقادات زیست‌محیطی در این پروژه با تعیین تکلیف شورای عالی محیط زیست مرتفع می‌شود؟

این پروژه اصلا پتروشیمی میانکاله نیست. این دروغ بزرگی است که به خورد رسانه‌ها داده می‌شود. این پروژه در روستای حسین‌آباد است.

شما معتقدید انتقادات از این پروژه درست نیست؟

خیر درست نیست. در گزارش اول ارزیابی زیست‌محیطی این پروژه دقیقا این عبارت آمده است که با توجه به اینکه این پروژه از گاز تسویه شده استفاده می‌کند هیچ‌گونه آلایندگی ندارد. ما به توجه به جلسه‌ای که اخیرا در دولت داشتیم، معتقدیم محیط زیست چه در این پروژه چه پروژه‌های دیگر نباید بگوید موافق است یا خیر. محیط زیست باید الزامات زیست‌محیطی پروژه را به سرمایه‌گذار بگوید. یک پروژه می‌تواند در وسط دریا با رعایت الزامات محیط زیستی انجام شود. محیط زیست باید کنترل پساب، هوا و خاک در پروژه‌ها را الزام کند. اینکه محیط زیست مقابل سرمایه‌گذار بایستد، کار درستی نیست. در بسیاری از کشورهای اروپایی، بسیاری از صنایع بزرگ‌ دارد در وسط شهرها فعالیت می‌کند. آنها خروجی‌های مساله را حل کرده‌اند، یعنی مثلا به سرمایه‌گذار گفته‌اند این الزامات را رعایت کن، اصلا در وسط شهر پاریس یا وین کار خودت را انجام بده! محیط زیست باید از پیمانکار بخواهد از تکنولوژی و استارتاپ‌ها استفاده کند تا آلایندگی ایجاد نشود و اشتغال هم ایجاد شود.

درباره مسائلی که درخصوص واگذاری زمین به این پروژه مطرح شده، از جمله وسعت بالای مساحت آن، چه نظری دارید؟

قاعده این است که وقتی که پروژه‌ای در شورای برنامه‌ریزی و مسائل زیربنایی استان تصویب می‌شود، قد و قواره پروژه را در نظر می‌گیرند و به همان اندازه به آن زمین می‌دهند. اولا که در تعهدات سرمایه‌گذار است که ۳۰درصد زمین را باید به فضای سبز و درختکاری اختصاص دهد. عرصه مفید برای سرمایه‌گذاری در این پروژه ۶۰هکتار است، یعنی الزاما باید در ۳۰هکتار درختکاری شود که سرمایه‌گذار این کار را کرده است. ضمن اینکه زمین با نامه خود سازمان حفاظت محیط زیست به سرمایه‌گذار داده شده است.

در دولت سابق دیگر؟

نه در همین دولت فعلی زمین داده شد.

در دولت قبلی کدام بخش کار انجام شد؟

دولت قبلی در سال۱۳۹۹ مصوبه داد. پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیاز به مصوبه دولت دارد. بنابراین پروژه مجوز بالادستی هیات وزیران را دارد. این مجوز نیز برای اعضای هیات دولت الزام‌آور است، چون رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی محیط زیست است. در گزارش سازمان بازرسی کل کشور آمده است که در این پرونده هیچ فسادی رخ نداده است. بنابراین اگر ما بخواهیم عملکرد دولت‌ها را با شک و گمانه‌ها محل سوال قرار دهیم، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. به هر حال در هر ۲دولت بررسی صورت گرفته است و نباید جلوی سرمایه‌گذاری مانع ایجاد کرد.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش