سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
۱۴:۱۰ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۴۳۷۲
محیط زیست و گردشگری

افزایش هزینه‌ صدور ویزای شینگن/ گرانی «شنگن» سفر به اروپا را آسان می‌کند؟

ویزای شینگن,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
شورای اتحادیه اروپا افزایش هزینه‌های درخواست ویزا از ۶۰ یورو به ۸۰ یورو را تصویب کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، هزینه ویزای مسافرتی اتحادیه اروپا برای شهروندان بیش از ۱۰۰ کشور جهان افزایش یافته و به ۸۰ یورو رسید.

از سوی دیگر، درخواست‌های ویزا از شش ماه قبل از سفر قابل انجام خواهد بود. قانون جدید که از سوی پارلمان اروپا به تصویب رسیده است، شش ماه بعد از انتشار در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

به گزارش یورو نیوز، شورای اتحادیه اروپا هدف از تصویب این قانون را حصول اطمینان از پوشش هزینه صدور روادید توسط کشورهای عضو اتحادیه و طراحی مکانیزمی برای افزایش هر سه سال یک‌بار نرخ صدور ویزای شنگن اعلام کرده است.

این مصوبه شش ماه پس از انتشار از طریق روزنامه رسمی اتحادیه اروپا قابل اجرا خواهد شد. با توجه به این که انتشار رسمی مصوبه شورای اتحادیه اروپا معمولاً یک ماه به طول می‌انجامد، پیش‌بینی می‌شود که اجرای قانون جدید صدور ویزای شنگن از ابتدای ژانویه سال آتی میلادی اجرایی شود.

اصلاحات صورت گرفته در خصوص قوانین صدور روادید شنگن، سال گذشته و توسط کمیسیون اروپا با هدف تسهیل اخذ ویزا توسط مسافرانی که به طور مکرر به کشورهای عضو پیمان شنگن سفر می‌کنند، ارائه شده بود.

به همین منظور در مصوبه شورای اتحادیه اروپا مقرر شده که حداقل فاصله زمانی میان موعد ارائه درخواست اخذ ویزا تا زمان آغاز سفر به ۱۵ روز کاهش یابد و حداکثر فاصله زمانی تقاضای روادید تا انجام سفر از ۳ ماه فعلی به ۶ ماه افزایش یابد.

همچنین در چارچوب این مصوبه رویه مشخص و هماهنگی در مورد تمامی افرادی که سفرهای پرشمار به کشورهای عضو پیمان شنگن دارند، اتخاذ خواهد شد تا بر اساس سوابق مثبت پرونده سفرهای آنها امکان صدور ویزا برای دوره ۱ تا ۵ سال وجود داشته باشد.

البته این مصوبه به کشورهای عضو پیمان شنگن این امکان را می‌دهد که در صورت مساعدت و همکاری مناسب کشورهای ثالث، در خصوص شهروندان آنها تسهیلات صدور سهل‌تر ویزای طولانی مدت‌تر و کم‌هزینه‌تر را اعمال کنند.

پیمان شنگن نخست در سال ۱۹۸۵ در میان پنج کشور به امضا رسید و امروز ۲۶ کشور اروپایی عضو آن هستند. این پیمان علاوه بر ایجاد امکان مسافرت بدون روادید میان این کشورها، اجازه مبادله آزاد کالا، سرمایه و نیروی کار را در میان کشورهای عضو می‌دهد.

ویزای گران «شنگن» سفر به اروپا را آسان می‌کند؟

در حال حاضر هزینه دریافت ویزای حوزه شنگن، ۶۰ یورو است که در ایران اگر این ویزا از طریق دفاتر VFS دریافت شود، حدود ۲۵ یورو اضافه‌تر نیز باید پرداخت شود. هزینه‌ای که در صورت رد شدن درخواست ویزا، غیرقابل بازگشت است.

شورای اتحادیه اروپا اکنون تصویب کرده که متقاضیان ویزای شنگن از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی باید به جای ۶۰ یورو، ۸۰ یورو برای دریافت این ویزا پرداخت کنند.

این شورا هدف از تصویب این قانون را حصول اطمینان از پوشش هزینه صدور روادید توسط کشورهای عضو اتحادیه و طراحی مکانیزمی برای افزایش هر سه سال یک بار نرخ صدور ویزای شنگن اعلام کرده است.

ویزای شنگن که پیمان آن در سال ۱۳۸۵ نخست بین پنج کشور امضا شد، این امکان را می‌دهد که با یک روادید بین ۲۶ کشور سفر کرد.

یورونیوز (رسانه وابسته به اتحادیه اروپا) در این گزارش پیش‌بینی کرده که اجرای قانون جدید صدور ویزای شنگن از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا شود.

افزایش هزینه ویزای شنگن درحالی اتفاق افتاده که به گفته آژانس‌های توریستی ایران، در دو سال گذشته پس از افزایش هزینه عوارض خروج از ایران، گرانی شدن نرخ بلیت هواپیما و نوسانات ارز، حجم سفر ایرانی‌ها به اروپا کاهش داشته است.

از سوی دیگر دریافت ویزای شنگن توسط اتباع ایرانی تحت تاثیر قوانین مهاجرتی و نوع روابط سیاسی کشورها در چند سال اخیر دشوارتر شده است، هرچند که مقامات رسمی کشورها تاکنون از بیان نظر در این‌باره خودداری کرده‌اند. با این وجود گفته شده است کمیسیون اروپا با اعمال اصلاحاتی در قوانین صدور روادید شنگن، هدفِ تسهیل دریافت ویزا برای مسافرانی که به کشورهای عضو پیمان شنگن مکرر سفر می‌کنند و یا مسافرانی که سوابق مثبتی در پرونده سفرهای خود دارند را دنبال می‌کند.

شورای اتحادیه اروپا در این راستا در مدت زمان انتظار برای دریافت ویزا، تغییراتی را اعمال و تصویب کرد؛ حداقل فاصله زمانی میان موعد ارائه درخواست دریافت ویزا تا آغاز سفر به ۱۵ روز کاهش یابد و حداکثر فاصله زمانی تقاضای روادید تا انجام سفر از ۳ ماه فعلی به ۶ ماه افزایش یابد.

در چارچوب این مصوبه، رویه مشخص و هماهنگی در مورد تمام افرادی که سفرهای پرشمار به کشورهای عضو پیمان شنگن دارند، اتخاذ خواهد شد تا بر اساس سوابق مثبت پرونده سفرهای آن‌ها، امکان صدور ویزا برای دوره یک تا پنج سال وجود داشته باشد.

شورای اتحادیه اروپا یادآور شده که این مصوبه به کشورهای عضو پیمان شنگن این امکان را می‌دهد که در صورت مساعدت و همکاری مناسب کشورهای ثالث در خصوص شهروندان آن‌ها، تسهیلات صدور سهل‌تر ویزای طولانی مدت‌تر و کم‌هزینه‌تر را اعمال کنند. این شورا جزئیات دیگر این بند را تشریح نکرده است.

دولت آمریکا نیز چندی پیش با اعمال اصلاحاتی در قوانین سفر به این کشور اعلام کرده بود که متقاضیان ویزای آمریکا مطابق با مقررات جدید این کشور ملزم شده‌اند جزئیات حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی را ارائه کنند. همچنین باید شماره تلفن‌ها و آدرس ایمیل‌های خود در پنج سال گذشته را اعلام کنند. آن‌ها باید سوابق سفرهای خود در این مدت را نیز ارائه و اعلام کنند که در این مدت آیا از کشور دیگری اخراج شده‌اند و اعضای خانواده آنها فعالیت تروریستی داشته‌اند یا خیر.

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش