پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۱۸

بیمه باربری چیست؟/ معرفی انواع بیمه باربری

بیمه باربری چیستاغلب مشتریان بیمه باربری شرکت های بیمه ای، وارد کنندگان کالاها هستند
نقل و انتقال و به سلامت رسیدن کالا در حین جابجایی آن، از مهمترین دغدغه های صاحبان کالا و بازرگانان به شمار می رود. بیمه حمل و نقل کالا از قدیمی ترین مفاهیم بیمه به خصوص در سفر دریایی می باشد. در این مطلب از سرپوش با انواع بیمه باربری آشنا خواهید شد.

بیمه باربری

به قراردادی که بین شرکت حمل و نقل و صاحب کالا با بیمه گر منعقد میشود تا بیمه گر به موجب آن، در ازای دریافت مبلغی از طرف بیمه گزار، خسارت ها را در صورت وارد شدن خسارت به اموال و افراد ثالث، جبران کند؛ بیمه باربری یا بیمه حمل و نقل می گویند. در واقع ، اگر خسارتی در هنگام انتقال کالا از مبداء به مقصد ، به آن وارد شود یا بیمه گزار، متحمل پرداخت هزینه هایی شود؛ خسارت بر اساس مفاد بیمه نامه از طرف بیمه گر پرداخت میشود.

مشتریان بیمه های باربری چه کسانی هستند؟

اغلب از مشتریان بیمه باربری شرکتهای بیمه ای به عنوان وارد کنندگان کالاها یاد میشود. اشخاص حقیقی و حقوقی که مشغول صادرات کالا هستند و تمامی صاحبان کالا که محموله بار خود را به صورت تک بیمه می کنند و یا به صورت سالیانه قرارداد می بندند، از مشتریان این بیمه نامه به شمار میروند و در قبال خسارات و خطرات ناشی از حمل و نقل، محمولات و کالاهایشان را بیمه می کنند.

اصطلاحات عمومی بیمه باربری

اصطلاحات بیمه باربری، متشکل از دو نوع عمومی و تخصصی هستند. اصطلاحات عمومی مورد استفاده در بیمه باربری به شرح زیر می باشند:

> بیمه گر:

به شرکت بیمه ای که با طرف دیگر، قرارداد می بندد و در بیمه نامه، نامش را می نویسد و تعهد می کند که در ازای دریافت حق بیمه، خسارات احتمالی وارد شده را طبق شرایط مندرج در بیمه نامه بپردازد؛ بیمه گر میگویند.

انواع بیمه باربری,بیمه باربریاصطلاحات بیمه باربری در دو نوع عمومی و تخصصی هستند

> بیمه گذار:

به شخص حقیقی یا حقوقی که نامش در بیمه نامه قید میشود و بیمه را میخرد و به پرداخت حق بیمه آن بیمه نامه متعهد میشود؛ بیمه گذار میگویند.

> ذی نفع:

به کسی که نامش براساس درخواست شخص بیمه گذار، در بیمه نامه قید شود تا همه یا بخشی از خسارت را به او بپردازند، ذی نفع می گویند.

> حق بیمه:

به مبلغ درج شده در بیمه نامه، حق بیمه میگویند و بیمه گذار، موظف به پرداخت آن به بیمه گر در زمان صدور بیمه نامه و یا در زمان مقرر در بیمه نامه است.

> موضوع بیمه:

موضوع بیمه به اموالی اطلاق میشود که در جدول مشخصات بیمه نامه مشخص شده است.

> مدت اعتبار بیمه نامه:

به مدت زمانی که یک بیمه نامه دارای اعتبار است؛ مدت اعتبار بیمه نامه میگویند. این مدت زمان بر اساس شرایط کلوز تعيين میشود.

> فرانشیز:

فرانشیز به بخشی از مبلغ خسارت گفته میشود که بر عهده بیمه گذار است و در بیمه نامه، میزانش ذکر می شود.

انواع بیمه باربری

انواع بیمه های باربری بر اساس محدوده جغرافیایی، متشکل از سه دسته به شرح زیر میباشد :

- بیمه های باربری داخلی:

تعيين شرایط و مقررات بیمه های باربری داخلی در داخل ایران صورت ميگیرد و شرکت بیمه سامان، محموله هایی را که مبداء، مقصد و مسیر حمل آن در محدوده جغرافیایی ایران قرار دارند را در مقابل خطراتی تحت پوشش قرار می دهد که از آن ها می توان به آتش سوزی ، انفجار، تصادف، تصادم و واژگونی وسیله نقلیه اشاره کرد. با پرداخت حق بیمه در این نوع بیمه نامه می توان خطرات اضافی ازجمله سرقت کلی محموله، آبدیدگی، خطرات ناشی از تخلیه و بارگیری، برخورد جسم خارجی با محموله و پرت شدن محموله از روی وسیله حمل را تحت پوشش قرار داد.

- بیمه های باربری صادرات – واردات:

این نوع بیمه برای بیمه ی اجناس وارد و یا صادر شده از کشور به خارج، کاربرد دارد و بسیار حساس است و بیشتر برای تجار و یا شرکت های بازرگانی بین المللی داخل و یا خارج از کشور، مورد استفاده قرار می گیرد. شرایط و قوانین این نوع بیمه در موارد و بندهای مختلفی برای خساراتی بدلیل دزدی، آتش سوزی ، انفجار، به دریا ریختن کالا( از کشتی های حمل بار) و موارد مشابه تنظیم شده است.

,مزایای بیمه باربری,بیمه های باربری داخلیاز مهمترین مزایای بیمه باربری اینست که سلامت کالا و محموله برای صاحبان بار تضمین می شود

- بیمه باربری یا ترانزیت:

بیمه باربری برای بیمه اجناس و یا کالاهایی کاربرد دارد که مبداء و مقصدشان، کشورهای خارجی هستند و محل عبور کالاها صرفا از داخل ایران می باشد. مثلا فرض کنید که قرار است اجناسی از راه زمینی از کشور ترکیه به پاکستان ارسال شوند. پروانه ای برای حمل کالا به صورت ترانزیت صادر می شود که جهت امور گمرکی در زمان ورود و خروج کالا ها اهمیت دارد.

نرخ بیمه باربری

نرخ بیمه باربری در محاسبه قیمت بیمه باربری تأثير به سزایی دارد. محاسبه ی نرخ بیمه باربری بر اساس چند فاکتور می باشد که از آن ها می توان به نوع کالا، نوع وسیله حمل، نوع بسته بندی ، شرایط حمل و …. اشاره کرد و شرکتهای مختلف بیمه، آن را ارائه می دهند. هر کلوز بیمه باربری، نرخ مختلفی دارد. بهتر است بدانید که بیمه باربری به عنوان یک بیمه نامه کم ریسک محسوب میشود و علت رقابتی بودن نرخ بیمه باربری، همین امر میباشد که نرخ شکنی در آن زیاد است.

مدت اعتبار بیمه نامه ها

اگر تا قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه، همه و یا قسمتی از کالا و محموله بر اساس شرایط عمومی بیمه باربری و حمل و نقل، ارسال نشده باشد، بیمه گذار باید از بیمه گر درخواست تمدید بیمه نامه را داشته باشد تا الحاقیه مربوط به آن صادر شود.

بیمه ارزش اضافی

در صورت درخواست بیمه گذار میتوان براساس قوانین و شرایط عمومی آیین نامه بیمه باربری و حمل و نقل، سرمایه بیمه شده را بابت کرایه حمل، عدم النفع و سایر هزینه ها اضافه نمود. از ابزارهای شناسائی مؤلفه های تشکیل دهنده ارزش کالای مندرج در فاکتورها برای محموله های بین المللی، می توان به استفاده از شرایط اینکوترمز اشاره کرد. به عنوان مثال ، هزینه حمل به فاکتورهای صادره تحت شرایط FOB تعلق نمیگیرد ولی درخصوص عدم النفع صرف نظر از شرایط اینکوترمز، اگر بیمه گذار، متقاضی ارزش اضافی بابت عدم النفع باشد؛ ملزم به اضافه کردن۱۰ درصد به سرمایه بیمه شده است.

زمان بیمه باربری

زمان شروع بیمه نامه از زمان بارگیری تا ترک مبدا میباشد و تا زمان تخلیه کامل در مقصد خواهد بود. البته در بعضی از بیمه نامه ها متفاوت است و تا زمان رسیدن به مقصد می باشد. همچنین بیمه باربری در صورت خروج بار از مسیر، فسخ خواهد شد.

در صورت شرایط زیر، مدت زمان بیمه باربری تمام می شود:

>> به محض تخلیه کامل بار در مقصد نوشته شده در بیمه نامه

>> به محض اتمام ۶۰ روز از تخلیه کامل کالا در آخرین بندر تخلیه در حمل دریایی

>> خارج شدن از مسیر عادی و تعریف شده

>> به محض اتمام ۳۰ روز از تخلیه کامل هر قسمتی از کالا از هواپیما در فرودگاه مقصد

>> به محض اتمام ۶۰ روز از تخلیه کامل کالا به انبار گمرک کشور از طریق حمل زمینی و ریلی

همچنین بیمه گزار بمدت دو سال از تاریخ صدور بیمه نامه خود می تواند کالای خود را حمل کند وگرنه اعتبار بیمه نامه تمام میشود، مگر این که توافق دیگری شده باشد.

مزایای بیمه باربری

تضمین سلامت کالا و محموله برای صاحبان بار، از مهمترین مزایای بیمه باربری به شمار می رود. این امر باعث گسترش تجارت کالا به روش های مختلف میشود و همچنین هر نوع خسارت احتمالی جبران میگردد. این بیمه برای موسسات و شرکتهای باربری و حمل و نقل و صاحبان کالا میتواند ضرر و خسارت ناشی از خسارت های وارده بر کالا ها و یا خسارت ناشی از نابودی کامل محموله در حمل و نقل را تامین نماید. بنابراین صاحبان کالا و موسسات حمل و نقل داخلی و بین المللی می توانند خدمات خود را با خیالی اسوده و آرامش خاطر در امر حمل و نقل انجام دهند.

مدت اعتبار بیمه نامه ها,بیمه باربری یا ترانزیتبیمه حمل و نقل قراردادی نام دیگر بیمه باربری میباشد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش