دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۷۸

آیا رشته پزشکی مناسب مهاجرت به ترکیه می‌باشد؟

در این مقاله در رابطه با شیوه های تحصیل پزشکی در ترکیه و اینکه مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در این کشور یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه است، سخن گفتیم.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ما با چالش ها و سختی های فراوانی رو به رو است؛ لذا افراد بسیاری به دنبال گزینه های جایگزین می‌گردند. با توجه به اینکه ترکیه یکی از گزینه های خوب تحصیل پزشکی به شمار می‌رود، در این مقاله سعی شده است تا علاوه بر بررسی راه های مختلف مهاجرت به ترکیه به این سوال پاسخ دهیم که آیا رشته پزشکی راهی مناسب برای مهاجرت به ترکیه است یا خیر.

جهت مهاجرت به کشور ترکیه راه‌های گوناگونی وجود دارد که در زیر به ۶ مورد از این راه‌ها اشاره خواهد شد.

۱.اقامت از طریق تحصیل

کسانی که می‌خواهند جهت تحصیل به این کشور مراجعه کنند حتماً باید از دانشگاه‌های ترکیه پذیرش تحصیلی دریافت کنند لذا متقاضیان قبل‌از گرفتن پذیرش باید در آزمون‌های YOS و SAT شرکت کرده و قبول شوند. البته کسانی که بخواهند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این کشور مهاجرت کنند باید در آزمون ورودی آلس شرکت کنند.دانشجویانی که می‌خواهند از طریق بورسیه به این کشور اعزام شوند الزاماً باید رزومه ای قوی داشته باشند تا موفق به کسب بورسیه تحصیلی این کشور شوند؛ لذا این دانشجویان پس‌از اتمام تحصیل می‌توانند در این کشور مشغول بکار شده و اقامت ترکیه را اخذ نمایند.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه جزو برترین انتخاب ها برای مهاجرت تحصیلی است که به دلیل مزایای زیاد کشور ترکیه و هم چنین شرایط پذیرش بسیار عالی و راحت نسبت به ایران بسیاری از متقاضیان تحصیل در این رشته ها و برای تحقق رویای تحصیل در این رشته ها راهی کشوری مثل ترکیه می شوند . مدارک ارائه شده توسط اکثر دانشگاه ها در کشور ترکیه  مورد قبول کشور های اروپایی وآمریکایی و هم چنین  ایران می باشد و دارای دانشگاه های با کیفیت آموزشی و رنکینگ بالا است البته خب با در نظر گرفتن این که هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به کشور های اروپایی پایین تر است بنابراین گزینه مناسبی از خیلی جهات می باشد.

مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق کار,دانشگاه حاجت تپه,مزایای مهاجرت به کشور ترکیهتحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی بدون آزمون

بسیاری از افراد به خصوص در ایران مشتاق تحصیل پزشکی بدون آزمون هستند و این فرصت بسیار خوبی برای علاقه مندان تحصیل پزشکی در ترکیه  است ، چرا که افراد زیادی به دلیل ترس از آزمون و عدم کسب نمره قبولی در آزمون حاضر به اقدام برای تحصیل در این رشته ها نمی شوند. در کشور ترکیه تعداد زیادی دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که رشته های پزشکی و دندان را ارائه می کنند که دانشگاه های دولتی با آزمون و دانشگاه های خصوصی بدون آزمون  پذیرش می دهند البته بعضی از دانشگاه های خصوصی با کیفیت آموزشی بالا نیز آزمون ورودی دارند  افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دریافت پذیرش بدون آزمون را دارند می توانند در دانشگاه های خصوصی همچون دانشگاه کوچ ، دانشگاه سابانچی و دانشگاه بلینکت ، دانشگاه یدی تپه و ... اقدام به تحصیل نمایند ، شما با مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه با مهرآفرین می توانید شرایط این کشور را هم بررسی نمایید که در تصمیم گیری شما موثر است.

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی و حتی  رشته های پیرا پزشکی عموما در اکثر کشورها برای دریافت پذیرش محدودیت سنی وجود دارد که در این بخش قصد بررسی محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در ترکیه را داریم ، به طور کلی برای کسب پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه محدودیت سنی وجود ندارد و متقاضیان با هر سنی می توانند برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی  در ترکیه اقدام به کسب پذیرش نمایند.  نکته  قابل توجه متقاضیان این است که افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که دارای آزمون ورودی است ؛ در این شرایط چنانچه متقاضیانی با نمره یکسان وجود داشته باشند ارجحیت با شخصی است که  سن کمتری نسبت به دیگری دارد در کل شاید بتوان گفت با سن زیر ۲۷ سال شانس اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه بالاتر می باشد ، بهتر است پیش از اخذ تصمیم نهایی، مقاله مهاجرت تحصیلی به ترکیه را بررسی نمایید.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه

جهت تحصیل در رشته پزشکی و اخذ پذیرش از دانشگاه ها فرد متقاضی باید مدارکی را به دانشگاه ارائه دهد که در این قسمت به بررسی مدارک لازم برای دریافت پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه خواهیم پرداخت.

• ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی آن

• ارائه ریز نمرات تحصیلی

• ارائه و تکمیل فرم درخواست پذیرش

• کسب نمره قبولی در آزمون ها برای بعضی از دانشگاه ها

• داشتن تمکن مالی

• پرداخت هزینه اپلیکشین فی

شما برای اینکه متوجه اعتبار و تخصص بالای موسسه مهاجرتی مهرآفرین شوید، کافیست به سایت این موسسه مراجعه و گواهینامه های موجود را ملاحظه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی ترکیه

برای کسب پذیرش در رشته دندان پزشکی در کشور ترکیه نیز فرد متقاضی باید مدارکی را به دانشگاه ارائه نمایند که در اینجا به  این مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی ترکیه اشاره می نماییم.

• ارائه و تکمیل فرم درخواست پذیرش

• ارائه اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه مدارک

• ریز نمرات مقطع دبیرستان

• کسب نمره قبولی در آزمون برای ورود به بعضی از دانشگاه ها

• پرداخت هزینه اپلیکیشن فی

معرفی برخی از دانشگاه های مورد تایید وزرارت بهداشت ایران در ترکیه

مطلبی که دانستن آن برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه حائز اهمیت است این است که تعدادی از دانشگاه ها در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت در ایران هستند ،  به این معنی که افراد به راحتی می توانند وارد ایران شوند و با مدرکی که از ترکیه اخذ نموده اند وارد بازار کار یا حتی ادامه تحصیل بدهند ، در زیر به معرفی برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه می پردازیم.

• دانشگاه حاجت تپه

 دانشگاه حاجت تپه در آنکارا واقع شده و از معتبر ترین دانشگاه ها در کشور ترکیه است که دارای کیفیت آموزشی بالایی است و افراد  متقاضی تحصیل می توانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در این دانشگاه پذیرش بگیرند.

• دانشگاه کوچ

 این دانشگاه واقع در استانبول می باشد و هم چنین دارای رتبه کشوری ۶ و جهانی ۵۰۰ است. برای کسب پذیرش در این دانشگاه افراد باید در آزمونSAT  شرکت کرده  و نمره قابل قبول ( معمولا ۱۴۰۰ به بالا ) کسب نمایند و هم چنین این دانشگاه تدریس به زبان انگلیسی را نیز دارد.

• دانشگاه اژه

این دانشگاه در شهر ازمیر ترکیه قرار دارد و دارای رتبه کشوری ۲۱ و رتبه جهانی ۱۴۵۶  می باشد ، بنابراین سطح کیفیت آموزشی بالایی دارد و هم چنین دارای آزمون ورودی است  که در شهر های آنکارا ، استانبول ، آنتالیا و باکو برگزار می گردد.

• دانشگاه آنکارا

این دانشگاه نیز در شهر آنکارا قرار دارد و دارای رتبه کشوری ۷ و رتبه جهانی ۷۶۳ می باشد  و این دانشگاه تدریس را  به زبان ترکی ارائه می دهد  ، این دانشگاه نیز دارای آزمون ورودی می باشد.

• دانشگاه استانبول

این دانشگاه در استانبول قرار دارد و دارای رتبه کشوری ۶ و رتبه جهانی ۷۴۷  می باشد ، امکان تحصیل  به زبان انگلیسی و ترکی وجود دارد ، ورود به این دانشگاه نیز نیازمند قبولی در آزمون ورودی می باشد که در شهر های  تهران ، استانبول ، آنکارا ، ارزروم و طرابزون برگزار می گردد.

آزمون ورودی رشته پزشکی و دندان پزشکی    

بیشتر دانشگاه‌ های ترکیه برای رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی دارای آزمون ورودی هستند ،آزمون  YOS و SAT  و  DUSو  TUS برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی می باشد ، در این بخش به بررسی آزمون ورودی رشته پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه خواهیم پرداخت.

• آزمون YOS

آزمون  YOS  معروفترین آزمونی است که در ترکیه برای رشته های  پزشکی ، دندانپزشکی و یا پیراپزشکی برگزار می گردد ،  این آزمون درای  ۴ بخش ریاضی ، هندسه ، هوش و مهارت زبان است ، آزمون یوس ۱۰۰ نمره ای می باشد  و برای ورود به رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی متقاضی باید  نمره بالای ۸۰ را کسب نماید ،  هر دانشگاه آزمون مختص خود را برای پذیرش برگزار دارد ، زمان پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها از اواسط آذر تا فروردین می باشد ،  آزمون ورودی  چند بار در سال برگزار می گردد که با ارائه نمره بالا تر در آزمون ها می توان برای پذیرش اقدام کرد.

• آزمون SAT

این آزمون عموما در دانشگاه‌هایی که زبان تحصیل در آن‌ها انگلیسی باشد برگزار می گردد و مکان برگزاری  این آزمون در کشور ترکیه و کشورهای اطراف می باشد  ، نمره قابل قبول  برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی بالای ۱۴۰۰ از ۱۶۰۰ نمره است ، موارد این آزمون شامل دروس  ریاضی ، هندسه ، زبان و نگارش می باشد.

• آزمون DUS

این آزمون برای ورود به تخصص دندانپزشکی در ترکیه است، زبان این آزمون ترکی  می باشد بنابراین متقاضی باید تسلط کافی به زبان ترکی برای این امتحان داشته باشد ،  آزمون DUS  در سال ۲ بار برگزار می گردد ، زمان این آزمون ۱۵۰ دقیقه و تعداد سوالات ۱۲۰  می باشد  و دارای دو بخش است ، بخش اول دانش عمومی دندانپزشکی و بخش دوم دانش کلینیکی است.

۲. مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق کار

بعضی از افراد علاقه مند به مهاجرت کاری به ترکیه هستند و این افراد بایستی در مرحله نخست اطلاعات کافی در مورد وضعیت اشتغال و اقتصاد این کشور را بررسی نمود و آگاهی لازم را کسب نمایند. در رابطه با وضعیت اشتغال و یا بیکاری در این کشور بایستی عرض نمود که نرخ بیکاری این کشور حدود ۱۴ درصد می‌باشد و کسانی که این مسیر را برای مهاجرت به ترکیه انتخاب کرده‌اند بایستی توجه نمایند که لازمه مهاجرت کاری به ترکیه اخذ دعوت‌نامه از کارفرمای این کشور است.

برای مهاجرت و اقامت کاری کشور زیبای ترکیه مقالات ما را در سایت مهرآفرین بخوانید.

معایب مهاجرت به ترکیه,تحصیل پزشکی در ترکیه,تحصیل پزشکی بدون آزمونمهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق کار

۳.اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

راه دیگر جهت مهاجرت به ترکیه خرید مسکن، خرید سهام، اوراق قرضه دولتی و کارآفرینی می‌باشد. متقاضیان این روش باید توجه نمایند که هرچند یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه خرید ملک است اما باید این ملک ارزشی بیش‌از ۲۵۰ هزار دلار داشته باشد و این افراد ملک خریداری شده را تا ۳ سال نمی‌توانند به فروش بگذارند. دراین‌راستا افرادی که می‌خواهند از طریق کارآفرینی اقامت این کشور را دریافت نمایند حتماً باید ۵ شهروند ترکیه‌ای را مشغول بکار نمایند و به دولت ترکیه مالیات و بیمه پرداخت نمایند.

۴.مهاجرت از طریق پناهندگی

اگر کسی بخواهد از طریق پناهندگی به کشور ترکیه برود باید اثبات نماید که در کشور خود امنیت جانی و مالی را نداشته است و مورد آزار و اذیت قرار گرفته است؛ البته برای اثبات این موضوع زمان زیادی طول می‌کشد و مؤسسه مهر آفرین هیچ‌گونه خدماتی در این زمینه به شما ارائه نمی‌دهد.

۵.مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 اگر کسی قصد مهاجرت به ترکیه را دارد می‌تواند جهت گرفتن اقامت با یکی از شهروندان ترکیه‌ای ازدواج کند؛ البته برای این‌که ثابت نماید که این ازدواج ساختگی نیست باید چند سال با همسر ترکیه‌ای زندگی کند تا بتواند در این کشور اقامت دائم را اخذ نماید.

۶.اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه از طریق تولد

در بیشتر کشورهای دنیا برای تولد فرزند از ۲ سیستم خون و خاک استفاده می‌کنند سیستم خون به این معنی است که یکی از والدین فرزند باید در کشوری که کودک موردنظر متولد گشته است تابعیت آن کشور را داشته باشد اما در سیستم خاک به این صورت است که اگر هیچکدام از والدین هم تابعیت آن کشور را نداشته باشند می‌توانند برای فرزند خود تابعیت آن کشور را دریافت نمایند. در کشور ترکیه گرفتن تابعیت برای فرزند فقط براساس خون می‌باشد یعنی یکی از والدین باید شهروند ترکیه باشد.

مشاور و وکیل مهاجرت و اقامت در ترکیه

در مسیر مهاجرت به ترکیه گرفتن وکیل مهاجرتی به شما کمک زیادی می‌کند که این امر باعث افزایش سرعت پرونده اقامتی شما شده و راه را تسریع می‌نماید.

برای مشاوره با وکیل و مشاور مهاجرتی ترکیه mehraffarin به سایت این موسسه مراجعه و از طریق شماره های تماس با ما در ارتباط باشید.

مشاور و وکیل مهاجرت و اقامت در ترکیه/span>

مزایای مهاجرت به کشور ترکیه

یکی از مهم‌ترین مزایا برای مهاجرت ایرانیان به این کشور این است که هر ۲ کشور به‌هم نزدیک هستند. ترکیه علاوه‌بر این‌که از نظر مرزی نزدیک به ایران می‌باشد در برخی از فرهنگ‌ها هم با ایران مشترک است.

مزیت دیگر این کشور  نزدیک بودن زبان ترکی به زبان برخی از اقوام ایرانی است؛ البته عده‌ای احتمال می‌دهند که ترکیه به‌زودی زود عضوی از اتحادیه اروپا خواهد شد.

یکی از مزایای سفر به ترکیه برای ایرانیان آن است که نیاز به ویزا ندارند. البته این نوع ویزا مخصوص کسانی است که می‌خواهند برای گردشگری به کشور ترکیه سفر نمود و اعتبار این نوع ویزا تنها ۳ ماه است.

از دیگر مزایای مهاجرت ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱.متناسب بودن آب‌وهوا

۲.رایحه خدمات اجتماعی مقرون‌به‌صرفه و مناسب

۳.مناسب بودن قیمت خانه و ملک

۴.ارائه خدمات پزشکی ارزان

۵.برای گردشگری محیطی مناسب است

۶.در چهارفصل محصولات کشاورزی مناسب دارد

۷.در این کشور الکل و مواد مخدر نرخ مصرف پایینی دارد

معایب مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه از نظر اقتصادی مو قعیت مناسبی دارد ولی نرخ بیکاری و تورم در این کشور بسیار زیاد است به‌همین دلیل در این کشور فرصت‌های شغلی برای متقاضیان بسیار کم است و یکی دیگر از معایب کشور ترکیه آن است که اگر کسی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نکند با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. در کنار این موارد پایین بودن دستمزد کار و بالا بودن ساعت کاری از دیگر معایب این کشور است. کسانی که می‌خواهند اقامت دائم در کشور ترکیه را بگیرند باید حتماً به زبان ترکی مسلط بود و در غیر این صورت با شرایط سختی مواجه خواهند شد.

منبع:

https://mehraffarin.com/‎

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش