۰۷:۱۵ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۱۲۷۹
سایر حوزه های اجتماعی

دروغ «گربه‌ای» آقای خبرنگار/ اعلام جرم علیه حسن شمشادی خبرنگار صداو سیما

گوشت گربه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

ماجرا از یک پست اینستاگرامی شروع شد؛ پست اینستاگرامی «حسن شمشادی»، خبرنگار صداوسیما. او با انتشار تصویری از محتویات یک قابلمه، ادعای عجیب و غریبی کرد که چندساعت بعد با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. او نوشته بود: «آن چه می‌بینید، ظرف غذای یک خانواده است، تصور می‌کنید که محتوای آن چیست؟ آن چه این خانواده و بسیاری دیگر می‌خورند گوشت گربه است. آنان حتی از اندک گوشت کلاغ مُرده هم نمی‌توانند بگذرند، چون چاره‌ای ندارند و می‌خواهند زنده بمانند. این خانواده یکی از ده‌ها خانوار ساکن در روستاهای بسیار محروم گمشاد، کندوکه، ملادادی، جهان‌آباد، رودینی، هیرمند و قرقری در شهرستان #زابل واقع در استان سیستان‌وبلوچستان هستند.

 

بسیاری از این مردم با وجود مشکلات بسیار، روزه هم هستند و همچنان به درگاه الهی شکر می‌کنند. دوستان جهادی من مدتی است از خانه و کاشانه کنده‌اند و در این منطقه مستقر شده‌اند، آنها سعی می‌کنند علاوه بر تأمین بسته‌های غذایی برای مردم محروم این منطقه و نجات‌شان از مرگ به‌خاطر گرسنگی و ساخت سرویس بهداشتی و مرمت سقف‌های نه چندان موجود بالای سرشان، طرح‌هایی را برای توانمند شدن اقتصادی این مردم اجرا کنند. دوستان من هم اکنون در این منطقه محروم حضور دارند، قصد داریم تا با کمک مردم از راه دور، این هموطنان محروم و آن دوستان را یاری کنیم .چنان چه تمایل دارید در این ماه مبارک به یاری هموطنان عزیزمان بشتابید؛ بسم‌الله.»

 

گوشت گربه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

چندساعت بعد از انتشار این عکس در شبکه‌های اجتماعی موجی از همدردی‌ها و بعد واکنش‌های منفی در این‌باره به راه افتاد. بیشترین مخالف‌خوانی‌ها با این موضوع را کاربران فعال سیستان‌و‌بلوچستانی در توییتر انجام دادند، آنها در توییت‌های مختلفی نوشتند که چنین موضوعی صحت ندارد و مردم این منطقه به حیوانات و به‌ویژه گربه‌ها احترام خاصی می‌گذارند.  نوید برهان‌زهی و مجتبی نورا، از فعالان اجتماعی و رسانه‌ای سیستان‌وبلوچستان در واکنش به این مطلب اعلام کردند که چنین موضوعی صحت ندارد و چنین قضیه‌ای را در منطقه و در روستاهای مورد اشاره آن چهره رسانه‌ای مشاهده نکرده‌اند.

 

نوید برهان‌زهی در این باره نوشته است: «حسن شمشادی خبرنگار صداوسیما در صفحه اینستاگرامش پستی گذاشته مبنی بر این‌که مردم بعضی از روستاهای منطقه سیستان به دلیل فقر و گرسنگی گوشت گربه و کلاغ می‌خورن. امروز مجتبی نورا فعال رسانه‌ای و اجتماعی به  منطقه سیستان رفته، به اون روستاها سر زده و گفته که همچین چیزی صحت نداره.» 

 

محمود بلوچ زهی، یکی دیگر از کاربران بلوچستانی در توییتر هم در واکنش به این موضوع نوشته است: «می‌پذیریم که اکنون مردم محروم سیستان‌وبلوچستان فشار اقتصادی کم‌سابقه‌ای را تحمل می‌کنند. می‌دانیم که نتیجه خشکسالی‌های اخیر شده فقر و فلاکت. آگاهیم به دلیل انسداد مرزها، برنج، قوت غالب مردم شده حکم طلا اما نمی‌پذیریم که مردم مسلمان استان به دلیل نداری از گوشت الاغ و گربه تغذیه کنند.»

 

واکنش مسئولان؛ شکایت دستگاه قضا

بعد از پربیننده شدن این تصویر، خبر کم‌کم به مسئولان منطقه هم رسید. مجتبی نورا، خبرنگار محلی که به آن‌جا رفته بود به نقل از دهیار روستای ملادادی نوشت: «حرف‌های این آقای خبرنگار از پایه بی‌اساس و دروغ است. ما در این روستا اصلا گربه نداریم که کسی بخواهد گوشت آن را بخورد.» و پس از آن دیگر واکنش‌ها یکی یکی از راه رسید. به تازگی اردشیر ارباب‌زهی، بخشدار قرقری استفاده مردم این بخش از گوشت گربه را تکذیب کرده و گفته است: «تمام حرف‌های این خبرنگار کذب محض و ناشی از بی‌اطلاعی وی بوده است.

 

در بی‌اطلاعی او همین بس که شهرستان هیرمند را به‌عنوان یک روستا فرض کرده و اطلاع نداشته که هیرمند یک شهرستان مجزا و دارای فرمانداری جداگانه است. مردم دارالولایه سیستان در دینداری شهره آفاق هستند پس چطور ممکن است در ماه رمضان با گوشت گربه افطار کنند؟» به گفته او: «هر چند سیستان با مشکلات زیادی روبه‌رو است اما دولت، خیران و نهادهای حمایتی اجازه نخواهند داد که این شرایط اسفبار برای مردم رخ دهد و تمام این حرف‌ها توهین به مردم است و از زبان هیچ انسان عاقلی شنیده نمی‌شود.» 

 

کار اما به جایی رسید که رئیس‌کل دادگستری استان سیستان‌وبلوچستان گفت دادستانی این استان علیه انتشاردهنده خبر کذب مصرف گوشت گربه و کلاغ مرده در بعضی روستاهای سیستان به خاطر فقر، اعلام جرم کرده است. ابراهیم حمیدی دراین‌باره گفته است: «فردی از احساسات مردم سوءاستفاده و مطلبی را در فضای مجازی منتشر کرده بود مبنی بر این‌که مردم در بعضی روستاهای سیستان‌وبلوچستان به خاطر فقر مجبور به مصرف گوشت گربه و کلاغ مرده شده‌اند که این مطلب صحت نداشت؛ البته فعلا از سوءنیت داشتن یا نداشتن منتشر‌کننده این مطلب اطلاع نداریم.» 

 

او گفته: «این فرد حتی از خیرین درخواست کمک و شماره حساب خود را برای جمع‌آوری کمک منتشر کرده بود. چون این مطلب کذب در بین مردم منطقه بازتاب بسیار بدی داشت، دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم علیه این فرد به اتهام نشر مطالب خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم کرد و منتشر‌کننده این مطلب، تحت تعقیب قرار گرفته است. فعلا درحال جمع‌آوری ادله هستیم، اما هنوز ناشر این مطلب احضار نشده است.»

 

عذرخواهی آقای خبرنگار

بعد از این ماجراها و پس از این‌که تعداد زیادی از کاربران توییتر نوشتند که این نخستین بار نیست شمشادی، خبرنگار صداوسیما مطالب کذب منتشر می‌کند، او در پستی دیگر در اینستاگرامش به دلیل پست جنجالی‌اش عذرخواهی کرد. او نوشت: «هموطنان ارجمندم در سیستان‌وبلوچستان، زابلی‌های عزیز. همان‌گونه که می‌دانید دو روز پیش با استناد به گزارش‌های بچه‌های جهادی مستقر در روستاهای اطراف زابل مطلبی را درباره محرومیت شدید در این مناطق منتشر کردم که بازتاب‌های متفاوت، مختلف و البته گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور داشت.

 

به نظر آن‌چه در آن مطلب گفته شد باعث ناراحتی و دلخوری زابلی‌های گرامی و مردم عزیز سیستان‌وبلوچستان شده است و انتشار آن مطلب و عکس را توهین به خود تلقی کرده‌اند.  بر خود وظیفه می‌دانم اعلام کنم اگر مطلب من به هر دلیل و به هر مقدار، باعث ناراحتی اهالی شریف شهرستان زابل و استان با تمدن کهن سیستان‌وبلوچستان شده است، صمیمانه و خاضعانه از فرد فرد این عزیزان پوزش می‌طلبم، عذرخواهی می‌کنم و طلب حلالیت دارم. »

 

اعلام جرم علیه حسن شمشادی خبرنگار صداو سیما

دادگستری استان سیستان و بلوچستان از حسن شمشادی خبرنگار صدا و سیما شکایت کرد. حسن شمشادی خبرنگار صدا و سیما روز گذشته خبری را مبنی بر مصرف گوشت گربه و کلاغ در بین مردم سیستان منتشر کرد که بلافاصله برخی از خبرنگاران محلی، اعلام کردند چنین خبری صحت ندارد و کذب است. اما خبری که شمشادی منتشر کرده بود به سان تیری که از کمان رها شده باشد، وسعت زیادی یافت و تبلیغاتی علیه مردم منطقه شد.

 

اکنون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده است: چون این مطلب کذب در بین مردم منطقه بازتاب بسیار بدی داشت، دادستانی به عنوان مدعی‌العموم علیه این فرد به اتهام نشر مطالب خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم کرد و منتشر کننده این مطلب، تحت تعقیب قرار گرفته است.

 

shahr​vand-newspaper.‎​ir
  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 21 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
مریم معصومی,بیوگرافی مریم معصومی,عکس های مریم معصومی بیوگرافی مریم معصومی + عکس‌های جدید و مصاحبه جذاب او

نام کامل: مریم معصومی

تاریخ تولد:۲۴ اسفندماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر، تلویزیون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید