شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۰۴

بانجی جامپینگ چیست؟ (+ فواید و معایب)

بانجی جامپینگ,بازی بانجی جامپینگ,ارتفاع بانجی جامپینگاولین قانون بانجی جامپینگ اینست که وقتی دارید انجامش می دهید به پایین نگاه نکنید
شناخت بانجی جامپینگ چیزی است که میتواند نظر شما را در خصوص فعالیت های هیجانی به کلی متحول کند. پس از مدتها روزمرگی و خستگی میتوانید به ارتفاع بروید، نفسی عمیق بکشید و سقوطی جانانه را تجربه کنید.

بانجی جامپینگ چیست؟

با استفاده از پرش بانجی یا بانجی جامپینگ (Bungee Jumping) می توانید به محافظ و طناب فنرداری که به شما وصل کرده اند، اطمینان کنید، از ارتفاعی بلند به پایین بپرید و پیش از آنکه به زمین برسید با خاصیت ارتجاعی طناب تان در هوا معلق شوید. طنابی که شخص به وسیله آن به پایین می پرد، حالت فنری یا کشی دارد و با محافظی به تن ، بدن و قوزک پا بسته می شود.

وقتی که شخص می پرد، خاصیت فنری ریسمان سبب می شود تا انرژی پرشی شخص به هنگام سقوط آهسته آهسته دفع شود تا جایی که شخص کاملاً بایستد ولی بعد از سقوط و رسیدن به انتهای مسیر همین انرژی چون قابلیت فنری دارد و سبب برگشت مسیر می شود، شخص را تا حدی به بالا می کشد. در این فعالیت گاه از بالای یک جرثقیل به پایین می پرید، گاه پرش از روی سکوی بلند با ارتفاع بیش از ۳۰ متر را تجربه می کنید و گاهی هم با هلی‌کوپتر به هوا برده می شوید و از آن جا می پرید. برای ورزش بانجی جامپینگ، هر چه ارتفاع بیش تر باشد هیجان هم بیش تر است و آدرنالین خون تان بالاتر می رود.

تاریخچه بانجی جامپینگ 

در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال ۱۸۹۲- ۱۸۹۳ شخصی پیشنهاد جالبی مطرح کرد. او طرح یک برج ۴۰۰۰ فوتی (۱۲۰۰ متر) را ارایه داد که ماشینی، با استفاده از مرغوب ترین کابل های لاستیکی به آن وصل میشد. او در نظر داشت که ۲۰۰ نفر ظرفیت این ماشین باشد و پس از بالا رفتن به پائین پرتاب شود. این ابزار در پایان با اندکی بالا و پایین شدن از حرکت می ایستاد. مهندس طراح برای افزایش امنیت، پیشنهاد داده بود که زمین را با تشک های پری فرش کنند. در آخر این پیشنهاد توسط مسئولان برگزار کننده رد شد. شواهدی موجود است که نشان میدهد ورزش بانجی جامپینگ در ابتدای دهه ۱۹۵۰ میلادی توسط ورزشکاران انجام می شد؛ ولی هنوز شکلی امروزی نداشت.

در آن سالها تلویزیون بی بی سی یک برنامه مستند پخش کرد که ساخته دیوید فردریک اتنبورو (David Frederick Attenborough) بود و ورزش بانجی جامپینگ و ورزشکارانش را معرفی میکرد. این برنامه در کشور جمهوری وانواتو ساخته شد و افرادی را نشان می داد که با بستن طناب به قوزک پاهایشان از ارتفاع می پریدند. کم کم این ورزش بر سر زبان ها افتاد و علاقه مندانی را پیدا کرد.

خطرات بانجی جامپینگ,بانجی جامپینگ,عکس بانجی جامپینگکشور اسپانیا دارای مرتفع ترین بانجی جامپینگ جهان است 

بانجی جامپینگ در ایران

سال ۱۳۸۶ بود که نخستین باشگاه بانجی جامپینگ در ایران ایجاد شد. باشگاه توچال در سال ۸۶ کار خود را شروع کرد و فعالیتش از سال بعد رسمیت یافت. نخستین شخصی که طعم هیجان پرش از سکوی این باشگاه را چشید، پیمان ابدی، بدلکار معروف ایرانی بود که از کارهای مهمش میتوان به سریال تلویزیونی «هشدار برای کبری ۱۱»  اشاره کرد. 

در صورتیکه بخواهید هیجان بانجی جامپینگ را در ایران تجربه کنید میتوانید به اماکن زیر بروید:

>> بلندترین سکوی طبیعی بانجی جامپینگ کشور در چهارمحال و بختیاری

>> بلندترین بانجی جامپینگ ایران در گنجنامه همدان 

>> سکوی بانجی جامپینگ پارک ولایت تهران

>> بانجی جامپینگ جزیره زیبای کیش

>> بانجی جامپینگ مجموعه چالیدره مشهد

بانجی جامپینگ از کجا آمد؟

جریان از این قرار است که گروهی چهار نفره از اعضای کلوپ ورزش های خطرناک از بالای پل کلیفتون در غرب انگلستان به پایین پریدند ولی متأسفانه بعد از این جریان، رهبر این گروه یعنی دیوید کیرگ بازداشت شد و پرونده این فعالیت همان جا بسته شد. با این حال طولی نکشید که چندی بعد دیوید کیرگ به آمریکا سفر کرد. وی این بار از روی گلدن گیت و رویال جرج پرید. از همان جا بانجی جامپینگ بین مردم آمریکا محبوب شد و رفته رفته در سرتاسر جهان بعنوان یک ورزش یا یک تفریح هیجان انگیز شناخته شد.

پرش بانجی,فواید بانجی جامپینگ,بانجی جامپینگ در موقع بانجی جامپینگ اجازه ی استفاده از عینک و یا لنز چشم را ندارید

تجهیزات بانجی جامپینگ

برای آنکه از هیجان بانجی جامپینگ بی بهره نمانید خودتان را به یکی از باشگاه های بانجی جامپینگ برسانید. در آن جا وسایل و تجهیزات لازم در اختیارتان قرار می گیرد و میتوانید با خیال راحت خودتان را رها کنید. این وسیله ها عبارتند از: جلیقه هایی به نام هارنس که برای محافظت بیشتر باید بپوشید. ساق بند و قوزک بند که از تجهیزات الزامی به شمار می رود. طنابی با قابلیت فنری که معمولاً پوشش پلاستیکی دارد و میتواند فشار و شک ناگهانی را تاب بیاورد. این طناب به هارنس و قوزک بند متصل می شود.

شرایط جسمی و روحی برای تجربه بانجی جامپینگ

شخصی که بانجی جامپینگ می کند، می بایست از سلامت قلبی و عصبی بهره مند باشد. چرا که فشار عصبی که ورزش بانجی جامپینگ به هنگام سقوط به ورزشکار می آورد میتواند سبب سکته قلبی و یا صدمات روحی شود. همینطور تجهیزات به کار گرفته شده در این ورزش باید از استاندارد و ایمنی های لازم بهره مند باشند.

بانجی جامپینگ,بانجی جامپینگ چیست,بانجی جامپینگ در ایرانبه چالش کشیدن شجاعت از اصلی ترین دلیل های شهرت چشمگیر بانجی جامپینگ است

برای تجربه ورزش بانجی جامپینگ لازم است از نظر جسمی سالم باشید و بیماری های خاص مثل دیسک کمر، بیماری ‎های قلبی، فشارخون و مشکلات روحی و روانی نداشته باشید. پس از این موارد اعتماد به نفس و شهامت شما است که اهمیت دارد. بدین ترتیب سعی کنید اگر قصد تجربه این تفریح و سرگرمی پرهیجان را دارید، با اعتماد به نفس و شهامت کامل سراغ آن بروید؛ چراکه داشتن اعتماد به نفس و نترسیدن، لذت این ورزش را برای شما دو برابر کرده و احساس خوشایند آن تا مدتها با شما باقی خواهد ماند.

فواید بانجی جامپینگ

فواید ورزش بانجی جامپینگ بی شمارند. بالا رفتن اعتماد به نفس، بیشتر شدن کنترل بر روی اعصاب، از بین رفتن ترس از ارتفاع و همینطور حس کردن نشاطی فوق العاده، تنها تعداد اندکی از مواردی هستند که پس از پرش از سکو های بانجی جامپینگ تجربه خواهید کرد. حتی تجربه ی یکبار بانجی جامپینگ اثرات مثبت بلند مدتی را بر روی شما خواهد گذاشت و یکی از معدود ورزش هایی است که خاطره انجام آن، هیچوقت از ذهنتان پاک نخواهد شد. ورزش بانجی جامپینگ بخاطر این که فشار زیادی به عضلات و مفاصل تان وارد نمی آورد برای افرادی که مفاصل لگن و زانوهایشان را تعویض کرده اند نیز پیشنهاد می گردد.

ورزش بانجی جامپینگ,بانجی جامپینگ,درباره بانجی جامپینگبانجی جامپینگ جزو ورزش های خطرناک و پرهیجانی است

خطرات بانجی جامپینگ

خطرات بانجی جامپینگ مثل هر ورزش دیگری، احتمال این که صدمات در آن اتفاق بیافتد هم وجود دارد. اگر نکات ایمنی در بانجی جامپینگ رعایت شود و تجهیزات با کیفیتی در آن مورد استفاده قرار گیرد، احتمال رخ دادن حوادث ناگوار در آن به حداقل می رسد. طناب های استفاده شده در بانجی جامپینگ باید استانداردهای ایمنی را داشته باشند، یک بار اشتباه در این ورزش، اشتباه برای همیشه است.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 28
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۴ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - تراکتور
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  استقلال - سایپا
  ساعت: ۱۶:۴۵
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  آاس رم - لا اسپزیا
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته ۲۰ لالیگا اسپانیا
  آلاوس - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۵ بهمن
  لیگ بسکتبال NBA
  یوتا جاز - گلدن استیت
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - بولونیا
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۸ بوندسلیگا
  شالکه - بایرن مونیخ
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  منچستریونایتد - لیورپول
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • دوشنبه ۶ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - پرسپولیس
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۷ بهمن
  جام حذفی ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش