پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۹۱

بیس جامپینگ چیست و چه خطراتی بهمراه دارد؟

بیس جامپینگ,بیس جامپینگ چیست,ورزش بیس جامپینگبیس جامپینگ با نام های دیگری همچون پرش آزاد و پرش هوایی شناخته میشود
از خطرناک ترین و هیجان انگیزترین ورزش های دنیا می توان به بیس جامپینگ یا پرش آزاد اشاره کرد و امروزه بسیاری از طرفداران را به خود جذب کرده است.

بیس جامپینگ

 به ورزشی که شخص از روی یک سازهٔ ثابت یا صخره با لباس بالدار یا با چتر میپرد؛ پرش آزاد، پرش هوایی یا بیس جامپینگ میگویند. ورزشکار در ورزش چتربازی به بیرون از هواپیما با ارتفاع زیاد مییرد درحالیکه در بیس جامپینگ از روی نقاط کم ارتفاع تر میپرد. در ورزش بیس جامپینگ، ریسک و میزان مرگ ومیر، بسیار بالاست؛ به همین خاطر به عنوان پرمخاطره ترین ورزش ها به شمار میرود. در برخی از نقاط دنیا ورزش بِیس جامپینگ، ممنوع و غیرقانونی اعلام شده و افراد، مجاز به انجام آن نیستند.

برای ورزش بیس جامپینگ ورزشکاران باید از آمادگی بدنی و ذهنی بالایی برخوردار باشند و در اموزش های موردنیاز ، مهارت داشته باشند. همچنین از دیگر نکات مهم و قابل توجه در رشته بیس جامپینگ می توان به استفاده از لوازم و امکانات استاندارد و مناسب اشاره کرد.

بیس جامپینگ در ایران با نام های دیگری شناخته میشود که شامل پرش ایستگاهی و پرش با چتر می باشد. ورزشکاران یا همان جامپرها برای پرش کردن از هیچ طناب محافظی استفاده نمیکنند و چتر نجات خود را با رسیدن به سطح زمین به منظور پیشگیری از مرگ، باز می کنند. فاصله خیلی کمی بین پریدن و رسیدن به زمین وجود دارد. بنابراین باید در پرش با چتر از مهارت خاصی برخوردار باشید. این ورزش، دربرگیرنده ی خطرات بسیاری همچون باز نشدن چتر نجات بیس جامپر و یا احتمال برخورد شدید بیس جامپر به صخره ی پرش می باشد.

تاریخچه بیس جامپینگ

پرش با تجهیزات ثابت در دهه ۱۹۶۰ برای نخستین بار انجام شد ولی افراد به خاطر این که تجهیزات مناسبی نداشتند، با آسیب های جدی مواجه شدند. کارل بونیش در سال ۱۹۷۸ بهمراه چهار تن از دوستانش در زمان فیلم برداری کارل از ارتفاع پریدند و به خوبی فرود آمدند. کارل و چند نفر از پیشگامان پرش از ارتفاع، پس از گذشت مدت کوتاهی از آن پرش اولیه، پرشی به نام BASE را ابداع کردند که برای جایگزینی روش BEST، ایده ای عالی به شمار می رفت. BASE که مخفف ساختمان، آنتن، دهانه و زمین است؛ به شکل B. A. S. E نوشته می شود.

بیس جامپینگ,بیس جامپینگ در ایران,ورزش بیس جامپینگبیس جامپینگ به ورزش پریدن با لباس بالدار یا با چتر از روی یک سازهٔ ثابت یا صخره گفته می‌شود

بیس جامپینگ در ایالات متحده ی آمریکا، موجب جذب طرفداران بسیاری شده است و این کشور به دلیل برخورداری از مناطق طبیعی مناسب برای انجام این فعالیت، به مهد بیس جامپینگ تبدیل شده است. انجام بیس جامپینگ در برخی از اماکن، غیر قانونی است و پلیس به برخورد جدی با متخلفان می پردازد و کشور آمریکا نیز این محدودیت را اعمال کرده است.

انواع بیس جامپینگ

بیس جامپینگ، معمولاً متشکل از دو روش پرش بهمراه وینگ سوییت( نوعی لباس مخصوص برای پرواز) و یا چتر از ارتفاع می باشد. این ارتفاع یا به صورت صخره و یا یک ساختمان می باشد؛ این ارتفاع در هر دو صورت، باید مناسب باشد تا شخص پرنده با خطری رو به رو نشود.

از بیس جامپینگ بدون وینگ سوییت به عنوان یک پرش از ارتفاع یاد می شود که جامپر در پایان بر روی زمین با استفاده از چترش فرود می آید و از روی هر ارتفاع مناسبی می توان این عمل را انجام داد ولی در زمان استفاده از وینگ سوییت باید نکات زیادی را در نظر بگیرید. از مهم ترین فاکتورها می توان به ارتفاع و مکان پرش شما اشاره کرد. علت وقوع بیشتر مرگ ها به دلیل برخورد افراد با دیواره ی صخره ها و … است؛ از این رو باید به محل پرش دقت داشته باشید. بیس جامپینگ، علاوه بر زیبا و جذاب بودنش، بسیار اعتیاد آور است.

آموزش بیس جامپ

مربیان حرفه ای پیش از این که شاگردی را انتخاب کنند در ابتدا به بررسی سابقه او می پردازند؛ زیرا به ۲۰۰ پرش از هواپیما( اسکای دایوینگ ) برای شرکت در این ورزش نیاز است. با این حال توصیه ی بسیاری از جامپرهای ماهر اینست که در کارنامه خود علاوه‌براین تعداد، ۱۰۰ پرش دیگر داشته باشند( یعنی ۳۰۰ پرش).

شما باید برای پرش و هدایت چتر، مهارت و تسلط بالایی داشته باشید. شما با اسکای دایوینگ می توانید بر روی این مهارت ها در یک محیط امن و کنترل شده تر، کار کنید. شما باید تا جایی به تمرین پرش و خروج ادامه دهید که فورا پس از انجام آن به یک وضعیت پایدار وارد شوید. پیش از انجام بیس جامپ باید تمرین مهمی به نام اسکای دایوینگ را انجام دهید؛ مانند تونل باد که برای تمرین سقوط آزاد از هواپیما به عنوان ابزاری شناخته میشود. تنها زمانی می توانید در دوره اموزش بیس جامپ شرکت کنید که به یک چترباز و اسکای دایور ماهر تبدیل شوید. این نکته را در نظر داشته باشید که مربی شما باید باتجربه باشد. تجربه شکست ها در بیس جامپ، جایی ندارد بدین دلیل که حتمال جبران ناپذیر بودن نخستین شکست وجود دارد.

مکانهای پرش در بیس جامپینگ

پرش از ساختمان

به سختی می توان از ساختمان ها و بناهای تاریخی پرید؛ بدین دلیل که صعود به بالا و جهش کردن در بیشتر اماکن به خاطر قفل درب و موانع دیگر به سختی امکانپذیر است، از این رو بیشتر جامپرها برای پرش خود به سراغ اسمان‌خراش های در حال ساخت می روند.

انواع بیس جامپینگ,پرش بیس جامپینگ,آموزش بیس جامپ,تاریخچه بیس جامپینگپرش بیس جامپینگ از روی نقاط کم‌ارتفاع‌تر انجام می‌گیرد

پرش از آنتن

از نقاط محبوب برای پریدن می توان به آنتن های مخابراتی اشاره کرد؛ به این خاطر که به عنوان بلندترین ساختمان های جهان به شمار می روند. جامپرها بدین دلیل به چنین مکانهایی علاقه دارند که صرفا بخاطر تدابیر امنیتی کم تر، راحت تر می توانند صعود کنند.

پرش ازدهانه پل

دیگر اماکن مناسب برای بیس جامپینگ شامل دهانه و یا پل های روی دره های بزرگ است. پل نیو ریور گرج از معروف ترین پل پرش BASE در ایالات متحده امریکا شناخته میشود که ۲۶۷ متر ارتفاع دارد و پریدن از این پل برای یک روز در سال، قانونی است و به چنین روزی، روز پل میگویند.

پرش از صخره ها( زمین)

زمین به شکل های بزرگ طبیعی اشاره دارد که این شکل ها نظیر صخره ها و دره ها میباشد و برای بیس جامپینگ، مناسب است. یکی از مناطق مشهور برای این ورزش، صخره های عظیم در پارک ملی یوسیمیتی کالیفرنیا می باشد.

ثبت بلندترین پرش بیس جامپینگ

فلیکس بومگارتنر در سال ۲۰۱۲ رکورد پرش آزاد جهان را با پرش از ارتفاع ۳۸ کیلومتری سطح زمین، شکست. او با پرش از بالن هلیومی در این عملیات در ارتفاع ۲۸ هزار پایی زمین یعنی نزدیک به ۳۹ کیلومتر بالاتر از سطح دریا موفق به ثبت این رکورد شد. وی در کپسول محافظی در طول این سفر قرار داشت و لباس مخصوص پرش از او محافظت می کرد.

بیس جامپینگ و مرگ

پر طرفدارترین و جذاب ترین ورزش در دنیا، بیس جامپینگ با وینگ سوئیت میباشد که بیشتر مخاطبان این ورزش، افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال هستند. این ورزش تعداد زیادی را در هر سال به کام مرگ می کشاند. بنابر تحقیقات، میزان مرگ و میر در این ورزش بطور دقیق مشخص نیست. بسیاری از ورزشکارانی علاقمند به انجام پرش برای پریدن به سراغ اماکن مناسب نمی روند و همین امر باعث مرگ و میر آن ها میشود. افرادی بسیاری در شبکه های مجازی، پرش های خود را به صورت آنلاین استریم می کنند و تماشاگران در زمان اتفاق افتادن برای این جامپرها و یا حتی مرگشان، شاهد این مسأله هستند.

بیس جامپینگ چیست,مکانهای پرش در بیس جامپینگ,بیس جامپینگ و مرگریسک و میزان مرگ‌ومیر در ورزش بیس جامپینگ بسیار بالاست

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 19
 • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۲ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  بانکوک یونایتد - چونبوک موتورز
  ۱۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ایران - جمهوری چک
  ۱۶:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ایتالیا - آلمان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آنتورپ - شاختار
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - فاینورد
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سلتیک - لاتزیو
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ستاره سرخ بلگراد - یانگ بویز
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دورتموند - آث میلان
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  پورتو - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  نیوکسل - پاری سن ژرمن
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لایپزیش - منچسترسیتی
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۱۳ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  برزیل - اوکراین
  ۰۳:۰۰
 • لیگ MLS آمریکا
  شیکاگو فایر - اینتر میامی
  ۰۴:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  شمس آذر قزوین - ذوب آهن
  ۱۷:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - تراکتور
  ۱۷:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الریاض - الشباب
  ۱۸:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  التعاون - الطائی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  استقلال خوزستان - پیکان
  ۱۹:۳۰
 • لیگ اروپا
  مارسی - برایتون
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  اسپورتینگ - آتالانتا
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  فرایبورگ - وستهم
  ۲۰:۱۵
 • لیگ اروپا
  آ ا ک آتن - آژاکس
  ۲۰:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتفاق - الفتح
  ۲۱:۳۰
 • لیگ اروپا
  لیورپول - سن ژیلواز
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  آاس رم - سروت
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  مولده - بایرلورکوزن
  ۲۲:۳۰
 • لیگ اروپا
  ویارئال - رن
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۴ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  کانادا - بلغارستان
  ۰۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  مکزیک - بلژیک
  ۰۸:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آمریکا - اسلوونی
  ۱۰:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  لهستان - آرژانتین
  ۱۱:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - صربستان
  ۱۳:۵۵
 • والیبال انتخابی المپیک
  چین - هلند
  ۱۵:۰۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  برزیل - کوبا
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الاتحاد کلبا - حتا
  ۱۶:۵۰
 • لیگ برتر ایران
  هوادار - فولاد
  ۱۷:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - ابها
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  بنی یاس - الوحده امارات
  ۱۹:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ایتالیا - ایران
  ۲۰:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتحاد - الاهلی عربستان
  ۲۱:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  مونشن گلادباخ - ماینتس
  ۲۲:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - آلمریا
  ۲۲:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  اوکراین - قطر
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش