دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۷۱

جاذبه های گردشگری بندر انزلی، بهشت اروپای ایران

بندر انزلی,عکس از بندر انزلی,بندرانزلیبندر انزلی بزرگ‌ترین بندر شمال ایران
بندر انزلی دومین شهر پرجمعیت استان گیلان پس از رشت است. این شهر پراهمیت ترین شهر بندری در سواحل جنوبی دریای خزر به شمار می رود. جاهای دیدنی بندر انزلی بر غنای گردشگری این شهر افزوده اند و آنرا به یکی از زیباترین شهرهای شمالی بدل ساخته اند.

بندر انزلی

بندر انزلی یکی از بنادر فعال در بین کشورهای حاشیه دریای خزر میباشد و به علت واقع شدن در مسیر ترانزیتی کریدور شمال- جنوب از اهمیت بالایی برخوردار است. این بندر مشمول قوانین و مقررات مناطق آزاد تجاری- صنعتی بوده و وضعیت مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم می نماید. 

بندر انزلی در استان گیلان، در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. دیدنی های بندر انزلی شامل جاذبه های طبیعی و فرهنگی متنوعی است،  هر سال گردشگران متعددی را از سرتاسر ایران به این شهر که به علت موقعیت بندرگاهی و پرباران بودن، اروپای کوچک نامیده می شود جذب می شود. بندر انزلی به علت نزدیک به کشورهای شمالی و نیز مسیرهای ارتباطی به اروپا از طریق رود ولگا و دریای سیاه از جنبه اقتصادی و استراتژیک هم برای ایران اهمیت زیادی دارد.

آب و هوای بندر انزلی

بندر انزلی آب و هوای مرطوب و بارانی و معتدلی دارد و در ماه های گرم سال آب و هوای شرجی دارد. گردشگران ایرانی و خارجی متعددی در هر فصلی به این شهر می آیند و از آب و هوای دل چسب و تالاب و دیدنی های بندر انزلی بازدید می کنند. میتوان گفت که بندر انزلی یکی از انتخاب های دائمی افراد به ویژه تهرانی ها برای سفر و تازه کردن روحیه است. بندر انزلی در هر فصل و ماه و هفته میزبان مسافران متعددی است ولی خب هر شهری فصل سفر خاص خود را دارد.

آب و هوای بندر انزلی,بندر انزلی,تالاب بندر انزلیجاهای دیدنی بندر انزلی ، یکی از بزرگترین بنادر کشور

غذاهای سنتی بندر انزلی

غذاهای شمالی، از محبوب ترین و پرطرفدارترین غذاهای محلی و سنتی کشور هستند. با وجود این که غذاهای گیلانی بسیار خوشمزه و متنوع هستند، از خاص بودن و طعم بی نظیر غذاهای مختص بندر انزلی نمی توان اغماض کرد. از خوش طعم ترین و مشهورترین غذاهای مختص این شهر میتوان به ترشه کباب و فسنجان اشاره کرد. البته تنوع غذایی در بندرانزلی بسیار زیاد است. از دیگر غذاهای محلی این شهر به کال کباب، باقالی قاتق، سیرقلیه، ترشه شامی و انواع کباب های متنوع و دلچسب میتوان اشاره کرد. اگرچه بندرانزلی محل اصلی صید ماهی های متنوع است ولی بعضی از این ماهی ها مانند ازون برون و ماهی سفید را توصیه می کنیم از دست ندهید. 

سوغات بندر انزلی

انواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی بندر انزلی است ولی انواع سبزیجات محلی، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد. بندر انزلی مرکز تولید خیلی از صنایع دستی چوبین و همینطور صنایع مروار بافی است. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات یا تهیه خوراکی های محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است. از شیرینی ها میتوان به حلوا عسلی، نباتی و… اشاره کرد.

مناطق دیدنی بندر انزلی,کاخ میان پشته بندر انزلی,بندر انزلیانواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی بندر انزلی است

جاهای دیدنی بندر انزلی

بندر انزلی یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای شمالی کشور است که جاذبه های طبیعی و انسان ساخت متنوعی را درون خود جای داده است. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری بندرانزلی می پردازیم:

۱. تالاب سرخانکل در بندر انزلی: 

تالاب سرخانکل از جمله جاهای دیدنی بندر انزلی به شمار می رود. این تالاب قسمتی از تالاب بزرگ انزلی است. تنوع گونه های گیاهی، تنوع گونه های آبزی و حضور پرندگان گوناگون در تالاب سرخانکل، سه خصوصیت مهمی است که هر کدامیک از آنها جلوه ای از جاذبه های طبیعی بندر انزلی است و آنرا در نظر طبیعت دوستان ویژه می سازد.

بندر انزلی,کلیسای مریم مقدس بندر انزلی,تصاویر بندر انزلییکی از جاذبه‌های بندر انزلی تالاب سرخانکل است که پناهگاه حیات‌وحش به شمار می‌آید

حضور نیلوفرهای آبی این تالاب را به مکانی مناسب برای تخم گذاری پرستوها تبدیل کرده است. نیلوفر آبی از جمله گیاهانی است که با خصوصیت های منحصر به فرد خود جلوه ای خاص به پوشش گیاهی محدوده ی تالاب سرخانکل بخشیده است. برگ های این گیاه آب گریزند و هیچوقت کثیف نمی شوند. این گیاه یکی از شاخص ترین جاذبه های طبیعی بندر انزلی است. از دیگر گیاهان خاص واقع در این تالاب میتوان به سه کوله و آزولا اشاره داشت. پرندگان مهاجر هرساله در فصل زمستان مهمان تالاب سرخانکل هستند. در عین حال، این تالاب از جاهای دیدنی بندر انزلی در فصل بهار به شمار میرود و بازدید از آن در آب و هوای معتدل فصل بهار لذتبخش خواهد بود.

۲. تالاب انزلی: 

تالاب انزلی آنقدر مشهور و شناخته شده است که تعداد متعددی از گردشگران صرفا با هدف دیدن این تالاب راهی بندر انزلی می شوند. این تالاب که از مهم ترین دیدنی های بندرانزلی است، یکی از مهم ترین تالاب های کشور است و در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. اینجا زیستگاه بیش از صد گونه از پرندگان بومی و مهاجر، ۵۰ گونه ماهی است و با وجود لاله ی مرداب و نیلوفر های آبی که در تمام تالاب وجود دارند و منظره ای بی نظیر بوجود آورده اند، مقصدی منحصربه فرد برای گردشگری طبیعت است. سفر با قایق روی تالاب یکی از لذتبخش ترین خاطرات سفرتان به بندرانزلی را رقم خواهد زد.

جاهای دیدنی بندر انزلی,بندر انزلی,دیدنی های بندر انزلیتالاب انزلی، از معروف‌ترین جاهای دیدنی بندر انزلی

۳. کاخ میان پشته بندر انزلی: 

کاخ میان پشته یک ساختمان باعظمت از دوره پهلوی است که در مکان کاخ قدیمی معروف به خوشتاریا، متعلق به یک تاجر روس ساخته شده است. در زمان رضاشاه، کاخ میان پشته ساخته شد و بعدها در اختیار نیروی دریایی قرار گرفت. اینک کاخ میان پشته در بندر انزلی، موزه نیروی دریایی است.

مکان های دیدنی بندر انزلی,عکس از بندر انزلی,بندر انزلیدر زمان رضاشاه، کاخ میان پشته در بندر انزلی ساخته شد

۴. مناره بندر انزلی: 

یکی دیگر از جاهای دیدنی بندر انزلی که قدمت چشمگیر دارد، برج ساعت یا مناره است که در سال ۱۱۹۴ شمسی، به فرمان خسروخان گرجی حاکم گیلان و از آجر ساخته شد. هدف از ساخت این برج ۲۸متری، دیده بانی از دریا و همچنین فانوس دریایی بوده است. دریانوردان با دیدن روشنایی بالای مناره می توانستند در تاریکی خودشان را به کانال برسانند و در کنار بندر لنگر بیندازند و پهلو بگیرند.

بندر انزلی,تصاویر بندر انزلی,مناطق دیدنی بندر انزلیبرج ساعت در سال ۱۱۹۴ شمسی در بندر انزلی ساخته شد

در سال ۱۳۰۷ این برج تعمیر و بازسازی شد و در بالای آن ساعتی قرار گرفت که گفته می شود این ساعت که از جاهای دیدنی بندر انزلی است هفت کوکه بوده و از کشور آلمان خریداری شده است.

۵. کلیسای مریم مقدس بندر انزلی: 

یکی از کلیساهای اصلی استان گیلان که در شهر بندر انزلی قرار دارد، «کلیسای مریم مقدس» است. این کلیسا در سال ۱۸۸۵ میلادی با هزینه شخصی به نام« آواک ملک الله وردیان» از ارامنه شهر بنا گردیده است. دیوارهای خارجی این کلیسا با سیمان و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده اند. کلیسا به شکل مستطیل در جهت شرق به غرب است.

کلیسای مریم مقدس بندر انزلی,بندر انزلی,بندرانزلیکلیسای مریم مقدس، یکی از کلیساهای اصلی استان گیلان در شهر بندر انزلی 

۶. کشتی تفریحی میرزا کوچک خان در بندر انزلی: 

این کشتی تنها کشتی تفریحی آب های خزر است که ۷۴ متر طول، ۱۲ متر عرض و حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. این کشتی ۵ طبقه دارد و ۲۵۰ مسافر بطور هم زمان در آن جای می گیرند. سفر با کشتی تفریحی تجربه ی لذتبخش بی نظیری است که در دریای خزر هم با کشتی تفریحی میرزاکوچک خان جنگلی امکان آن وجود دارد. کشتی پنج طبقه ی میرزا کوچک خان دهه هشتاد میلادی در ژاپن ساخته شده و میتواند تا ۲۵۰ مسافر را بین شهرهای داخلی و خارجی دریای خزر جابه جا کند. گردشگرانی که دوست داشته باشند شبی خاطره انگیز را روی دریای خزر سفر کنند میتوانند در مرکز اقامتی کشتی که امکاناتی در حد یک هتل چهار ستاره دارد، اقامت کنند. این کشتی یکی از جاذبه های گردشگری بندر انزلی است.

عکس های بندر انزلی,جاهای دیدنی بندر انزلی,بندر انزلیکشتی میرزا کوچک خان، یک کشتی توریستی در بندر انزلی

۷. دهکده ی ساحلی بندر انزلی: 

دهکده ی ساحلی از جمله زیباترین شهرک های شمالی کشور و از مهم ترین جاهای دیدنی بندر انزلی است. این دهکده در ورودی شرقی بندر انزلی قرار دارد. فضای سبز دهکده زیبایی های آنرا چند برابر کرده است، همچنین چشم اندازهای آبی کم نظیر آن هر ببیننده ای را شیفته ی خود می سازد. فضای سبز دهکده در فصل بهار بیشتر به چشم می آید، به همین خاطر است که این دهکده از جاهای دیدنی بندر انزلی در بهار به شمار می رود. فضای سبز، مناظر دریایی، آب و هوای مناسب و... تنها برخی از جاذبه های طبیعی انزلی در دهکده ی ساحلی هستند. از بزرگترین محاسن دهکده ی ساحلی میتوان به امکانات تفریحی و رفاهی متعددی که در آن تعبیه شده اشاره نمود. 

بندر انزلی,دیدنی های بندر انزلی,عکس از بندر انزلیدهکده ی ساحلی بندر انزلی، بزرگترین باغ شهر ایران

۸. پارک جنگلی بندر انزلی:

پارک جنگلی بندر انزلی یکی از جاذبه های شگفت انگیز بندر انزلی و استان گیلان است که در جاده رشت به انزلی واقع شده است و هر ساله عده زیادی از مسافران و بومیان گیلانی به این طبیعت زیبا و بکر می آیند و سیزده به در یا آخر هفته را در کنار دوستان و خانواده می گذرانند.

اماکن دیدنی بندر انزلی,بندر انزلی,آب و هوای بندر انزلیپارک جنگلی بندر انزلی از جاذبه های شگفت‌انگیز استان گیلان به شمار می‌رود

۹. حافظیه در بندر انزلی: 

در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری انزلی بنایی با عنوان ترنم موسیقی در نزدیکی شهرداری شهر بندر انزلی ساخته شد. این بنا محل برگزاری کنسرت ها و جشن های شهر بندر انزلی است. شباهت بنای ساختمان ترنم موسیقی به حافظیه شیراز سبب شده که این مکان به حافظیه انزلی معروف شود. ساختمانی با ظرافت های معماری در کنار ساختمان قدیمی شهرداری از جاذبه های دیدنی و آثار ملی شهر انزلی است.

تالاب بندر انزلی,تصاویر بندر انزلی,بندر انزلیبنای حافظیه بندر انزلی با شماره ۱۵۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

۱۰. آکواریوم بندر انزلی: 

آکواریوم بندر انزلی یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی بندر انزلی است که در زمره ی تماشایی ترین تفریح گاه های آبی کشور قرار می گیرد. آبزیان و خزندگان گوناگونی در آکواریوم بندر انزلی نگهداری می شوند. امکان مشاهده ی ماهی ها به صورت ۳۶۰ درجه نیز در این آکواریوم وجود دارد. بازدیدکنندگان میتوانند از زوایای گوناگونی به تماشای آبزیان بپردازند. بیش از ۳۵۰ گونه آبزی از مناطق گوناگون دنیا در این آکواریوم وجود دارند. در بخش خزندگان هم مارها و تمساح ها نگهداری می شوند. در اینجا امکانات رفاهی و تفریحی گوناگونی تعبیه شده است که از آن جمله میتوان به سالن بولینگ، سینمای چندبعدی، کافی شاپ، رستوران، سوییت های اقامتی و... اشاره کرد.

بندر انزلی,کاخ میان پشته بندر انزلی,کلیسای مریم مقدس بندر انزلیآبزیان و خزندگان گوناگونی در آکواریوم بندر انزلی نگهداری می شوند

۱۱. مرکز تجاری ونوس در بندر انزلی:

سال ۱۳۹۲ برای بندر انزلی سالی به یادماندنی بود. فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی افتتاح شد و دو مرکز خرید ونوس و ستاره شمال با صدها فروشگاه شروع بکار کردند. مجتمع تجاری ستاره شمال با مساحت حدود ۲۱هزار مترمربع با شش طبقه و معماری زیبا و خاص، نخستین مجتمع تجاری در منطقه آزاد بندر انزلی است.

مرکز خرید ونوس یکی دیگر از مجتمع های تجاری در این منطقه است که در سال ۸۵ افتتاح شده است. مساحت این مجموعه ۵۲ هزار متر است و حدود ۸۰۰ غرفه تجاری را در سه طبقه جای داده است و یکی از مجموعه های تجاری موفق در بندر انزلی است.

تصاویر بندر انزلی,بندر انزلی,دیدنی های بندر انزلیمرکز خرید ونوس یکی دیگر از مجتمع های تجاری در بندر انزلی است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش