یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۷۰

روستای کندوان، محبوب ترین روستای صخره ای در جهان (+تصاویر)

روستای کندوان,روستای کندوان تبریز,هتل روستای کندوانروستای کندوان، از پرطرفدارترین روستاهای ایران
روستای کندوان دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است. این روستا به علت شکل خانه های آن که به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند مشهور می باشد. در کل دنیا تنها سه روستای صخره ای موجود هست که کندوان یکی از آن ها و البته تنها روستای صخره ای است که هنوز قابل سکونت است و تعداد زیادی در آن زندگی می کنند.

روستای کندوان

روستای کندوان در شهرستان اسکو از استان آذربایجان شرقی واقع شده و  شهروندان آن ۱۸۰ روز از سال را در شرایط یخبندان می گذرانند. 

روستای کندوان در دامنه های سهند قرار دارد و بخاطر معماری صخره ای آن که در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه های سهند ایجاد شده است معروف است. توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی، توسط باد، برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران درآمده است.

از نکته های جالب توجه این که ارتفاع بیشتر توده های صخره ای روستای کندوان در حدود ۴۰ متر بوده و اکثر این کران ها از دو تا چهار طبقه تشکیل شده اند، ولی به علت ساختار صخره ای کران، این طبقه ها از یکدیگر مستقل بوده و از داخل ارتباطی با یکدیگر ندارند. به همین علت، برای دسترسی به طبقه های بالایی کران ها پلکان های زیبایی از بدنه خود کران تامین می شود.

بنای خانه های روستای کندوان از نوع معماری صخره ای و به شکل مخروطی یا کله قندی میباشد که بعضی از باستان شناسان پیشینگی روستای کندوان را به دوره های قبل از اسلام نسبت می دهند. زیبایی های این جا سبب شده جزء آثار ملی هم به ثبت برسد و جزء یکی از عجیب ترین روستاهای ایران به حساب بیاید.

روستای کندوان اسکو,روستای کندوان,عکس از روستای کندوانروستای کندوان، تنها روستای صخره ای در ایران

تاریخچه روستای کندوان

تاریخچه ی سکونت در روستای کندوان به قرن هفتم هجری می رسد. در آن دوران، مردم روستای حیله ور که در ۲ کیلومتری غرب کندوان زندگی می کرده اند، تصمیم می گیرند تا از چنگال مغول ها در امان بمانند و به همین علت به دشت کنار یعنی کندان می روند. آنها بتدریج شروع به حفر کردن روستا با دست می کنند تا بتوانند در دل آن برای خود پناهگاهی بسازند و اینگونه می شود که سکونت در روستای کندوان شروع می شود.

صخره هایی که در روستای کندوان، نسبت به بقیه ی سنگ ها حالتی تقریباً نرم دارند، در واقع جنس صخره ها از نوع انبریت و لاهار است که در اثر مخلوط شدن ماده های اتشفشانی کوه سهند با گل و لای حاصل از باران های سیل آسا در این منطقه بوجود امده است.

آب و هوای روستای کندوان

روستای کندوان بسیار خوش آب و هوا بوده و به علت وجود مراتع سرسبز و خرم، عشایر فراوانی به آن جا مهاجرت می کنند. ارتفاع روستای کندوان نسبت به سطح دریا حدود دو هزار و چهار صد متر میباشد، بنابراین کندوان یک روستای کوهستانی مرتفع است. مثل هر روستای کوهستانی دیگری روستای کندوان نیز در دو فصل اول سال یعنی بهار و تابستان آب و هوایی معتدل و در فصل پاییز و زمستان آب و هوایی سرد و خشک دارد. پس بهترین زمان برای دیدن از روستای کندوان، فصل بهار و فصل تابستان است.

روستای کندوان کجاست,معماری روستای کندوان,روستای کندوانعکس از روستای کندوان

جاذبه های دیدنی روستای کندوان

اولین موردی که هر گردشگری را به رفتن به روستای کندوان ترغیب می کند و او را با تمام وجود به طرف این نقطه ی جالب از دنیا می کشاند نحوه ی ساخت و مصالح بکار رفته و چیدمان و موقعیت خانه های روستای کندوان در دره ی کندوان و نزدیک رودخانه ای است که در دره جاری است.

روستای کندوان,قدمت روستای کندوان,تاریخچه روستای کندوانهتل روستای کندوان

جاذبه ی بعدی که روستای کندوان را به یک مکان گردشگری پرطرفدار تبدیل می کند چشمه های آب معدنی آن است که آبی بسیار گوارا دارد. این اب به علت نوع خاک کندوان نسبت به دیگر آب های آشامیدنی از درصد سختی و آهک بسیار کمتری بهره مند است بنابراین برای درمان بیماری هایی مثل سنگ کلیه موثر می باشد.

معماری روستای کندوان

روستای کندوان معماری صخره ای دارد. توده ها و خانه های مخروطی شکل و صخره ای روستای کندوان حتماً نظرتان را جلب می کند. قطر دیوارهای خانه ها در روستای صخره ای کندوان حدود ۲ یا ۳ متر است. در بین اجزای خانه های روستای صخره ای کندوان، غیر از آشپزخانه و اتاق ها میتوانید صندوق خانه و تنور را هم مشاهده کنید.

جاذبه های دیدنی روستای کندوان,روستای کندوان,آدرس روستای کندوانبافت قدیمی روستای کندوان

شغل مردم روستای کندوان

مردم روستای کندوان بیشتر از طریق مشاغلی مثل کشاورزی، دامداری، باغداری و فروش محصولات و صنایع دستی خود روزگار می گذرانند. من جمله محصولات کشاورزی مردم روستای کندوان، گندم و جو و نخود و از جمله محصولات باغداری گردو و زردآلو و سیب است که در مناطق کوهستانی به خوبی قابل رشد و برداشت است. به دلیل انجام دامداری در روستای کندوان میتوان محصولات لبنیاتی تازه نیز تهیه کرد و از طعم واقعی آن ها لذت برد.

صنایع دستی روستای کندوان

صنایع دستی روستای کندوان بسیار زیبا و پرطرفدار است. جاجیم، روسری های کلاقه ای و گلیم من جمله صنایع دستی های روستای کندوان هستند که نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید!

روستای کندوان کجاست,روستای کندوان تبریز,روستای کندوانصنایع دستی روستای کندوان در آذربایجان شرقی

آدرس روستای کندوان

برای رفتن به روستای کندوان باید خود را به شهر اسکو از شهرهای استان آذربایجان شرقی برسانید. مسیر جاده را از سمت اسکو به جنوب این شهر آغاز کنید و راه خیابان چایکنار را در پیش بگیرید. از شهر اسفنجان که گذر کردید به یک دوراهی در ۷ کیلومتری جاده می رسید. راهی که در سمت چپ قرار دارد شما را به روستای کندوان می رساند.

آدرس: استان آذربایجان شرقی، شهرستان اسکو، ۲۲ کیلومتری جاده شهرستان اسکو به کندوان، روستای صخره ای کندوان

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش