یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۱۰

آبشار نیاگارا کجاست؟/ علل محبوبیت آبشار نیاگارا چیست؟

آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا در ایالت,یخ زدن آبشار نیاگارا آبشار نیاگارا تنها به سبب شکوه، وسعت و عظمتی که دارد در جهان معروف شده است
آبشار نیاگارا، از شگفت انگیزترین و شناخته شده ترین آبشارهای دنیا به شمار می رود. این آبشار در شمال غربی نیویورک واقع ‏شده است و آب های آن به داخل دریاچه اونتاریو ریخته می شود. اما کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات زیادی از آن داشته باشد. احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید نصف نیاگارا در کانادا و نصف دیگر آن در امریکا جریان دارد.

آبشار نیاگارا

آبشارهای نیاگارا به مجموعهٔ سه آبشار گفته می شود که در مرز آمریکا و کانادا در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا جای دارد. این آبشارها در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارد. این آبشارها مجموعا بالاترین سرعت جریان در بین تمام آبشارهای جهان را دارند.

علل محبوبیت آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا به چند علت محبوب است. اول بخاطر دورنمای زیبا و بی مانندی است که دارد. دوم، در بین بیشتر مردم دنیا شناخته شده است. سوم، در لیست بلندترین آبشارهای دنیا قرار دارد و چهارم اینکه سرعت حرکت آب های آن نسبت به آبشارهای دیگر بیشتر است.

تصاویر آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا,رفتن به آبشار نیاگاراآبشار نیاگارا از قطب های گردشگری کشور های آمریکا و کانادا به شمار می آید

قسمت های مختلف آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا از مجموع سه آبشار پدید آمده است. این آبشارها نیز با نام های نقاب عروس، نعل اسب و آمریکایی شناخته می شوند. در بین این سه آبشار، نعل اسب بزرگترین و نقاب عروس کوچک ترین آنهاست.

- آبشار نعل اسبی:

بیشتر قسمت آبشار نعل اسبی در کانادا قرار گرفته، از این جهت عده ای به آن آبشار کانادایی نیز می گویند. به گفته پژوهشگران ۹۰ درصد از آب این آبشار نیاگارا از کانادا و ۱۰ درصد آن از آمریکا سرچشمه می گیرد. حجم و سرعت زیاد آب فرسایش زیادی را بوجود آورده، تا جایی که ۱۲۰ متر از بستر زیرین خود را ویران کرده است. پژوهشگران معتقد هستند که این فرسایش نقطه توقفی ندارد. طبق مطالعات و اسناد، یک سوم از آب آبشار نیاگارا به آمریکا و دو سوم آن به کانادا ریخته می شود. ارتفاع آبشار نعل اسبی بالغ بر ۵۰ متر است. میزان ریزش آب آن نیز در هر ثانیه بیش از ۲ میلیون لیتر است. البته این مقدار با تغییر فصل ها تغییر پیدا می کند.

تصاویری از آبشار نیاگارا,عکس های آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارابزرگ ترین آبشار نیاگارا، آبشار نعل اسبی می باشد

- آبشار آمریکایی:

همان طور که از نام آن پیداست، این آبشار در ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد. نمی توان عدد ثابتی برای ارتفاع آن گفت؛ ولی در بلندترین قسمت ۳۴ متر و در کوتاه ترین قسمت ۲۱ متر ارتفاع دارد. نکته جذاب در مورد آبشار آمریکایی ظاهر w شکل آن است. البته این مدل جذاب خود را مدیون سنگ هایی است که طی ۱۵۰ سال برخورد با فشار آب به این شکل درآمده اند. همانطور که گفته شد آبشار نیاگارا فرسایش زیادی دارد، از این جهت مجموعه ای از مهندسین ارتش آمریکا بپا خواستند تا جلوی تخریب بیشتر نیاگارای زیبا را بگیرند. عاقبت این اقدام در سال ۱۹۷۰ با اعمال تغییراتی در ریزش های آب نتیجه بخش واقع شد و فرسایش خاک تا حد زیادی رو به کندی رفت. مقدار ریزش آب در این آبشار بالغ بر ۵۶۰ هزار لیتر در هر ثانیه ارزیابی شده است.

آبشار نیاگارا,ارتفاع آبشار نیاگارا,تصاویر آبشار نیاگاراوجود مه و آب در حال ریزش، اشکال یخی را در آبشار نیاگارا پدید می آورد

- آبشار نقاب عروس:

جزیرهٔ لونا این آبشار را از آبشار آمریکایی جدا می کند و جزیرهٔ بز آن را از آبشار نعل اسب جدا می کند. این آبشار به شمال غرب راه دارد و عرض آن مثل تاجی است که پهنای آن ۱۷ متر است. جزیرهٔ لونا بسیار کوچک میباشد، آبشار نقاب عروس در ظاهر مثل آبشار آمریکایی است، افت عمودی این آبشار ۲۴ متر است، آب این آبشار بعد از سقوط به تخته سنگ های تالوس برخورد کرده و استخر دوشیزه را به عمق ۳۱ متر تشکیل می دهد. همهٔ افت عمودی آبشار با احتساب ارتفاع تاج آبشار که ۱۵۵ متر است ۵۵ متر می باشد. غار بادها شرایط جغرافیایی را فراهم نموده است تا بازدیدکنندگان بتوانند در پایین این آبشار نیاگارا راه بروند. یک پل پیاده رو از جزیرهٔ گات به جزیرهٔ لونا چند متر بالاتر از تاج این آبشار است. این آبشار درگذشته با نام آبشار لونا و آبشار آیریس نیز شناخته شده است.

تصاویر یخ زدگی آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا,عکس آبشار نیاگاراکوچکترین آبشار از مجموعه آبشار نیاگارا، با نام نقاب عروس شناخته می شود

ویژگی های آبشار نیاگارا

بلندی آبشار نعل اسبی ۵۳ متر است درحالی که بلندی آبشار آمریکایی بین ۲۱ تا ۳۰ متر تغییر می کند. این به علت وجود صخره های بزرگ در بستر آن است. پهنای آبشار نعل اسبی نزدیک ۷۹۰ متر و پهنای آبشار آمریکایی ۳۲۰ متر است. سرجمع مسافت بین دورترین بخش آمریکایی تا دورترین بخش کانادایی آبشار نیاگارا ۱۰۳۹ متر است. حجم آب سرازیر شده در فصل های پرآب میتواند تا ۵۷۰۰ متر مکعب در ثانیه هم برسد.

شدت جریان آب با تراز آب در دریاچه ایری نسبت مستقیم دارد و این مقدار معمولاً در پایان بهار و شروع فصل تابستان در اوج خود قرار دارد. در طول تابستان ۲۸۰۰ متر مکعب در ثانیه، آب از آبشار سرازیر می شود که نزدیک به ۹۰ درصد آن از آبشار نعل اسبی می گذرد که آب این آبشار با کمک یک سرریز قابل جابجایی به سوی دستگاه های تولید برق هدایت می شود. شدت آب سرازیر شده از این آبشار نیاگارا در موقع شب و در فصل زمستان که شمار گردشگران کم تر است، به نیم کاهش می یابد و به ۱۴۰۰ متر مکعب در ثانیه می رسد. از سال ۱۹۵۰ بر پایهٔ عهدنامهٔ نیاگارا، میزان آب نیاگارا مدیریت می شود، که این مدیریت از سوی انجمن بین المللی نظارت نیاگارا (International Niagara Board of Control) یا (IJC) صورت می گیرد.

رنگ سبز آب آبشار نیاگارا محصول حل شدن نزدیک به ۶۰ تن بر دقیقه از خاک بسیار ریز و نمک در آب است که در اثر نیروی فرسایشی رودخانهٔ نیاگارا تولید می شود. نرخ فرسایش در این منطقه نزدیک به ۳۰ سانتی متر در سال است که البته در دوره ای به میانگین ۹۱ سانتی متر در سال هم رسیده بود.

عکس آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا کجاست,آبشار نیاگارااز تفریحاتی که افراد به هنگام بازدید از آبشار نیاگارا انجام میدهند، قایق سواری است

نکاتی جالب درباره آبشار نیاگارا

۱- ابشار نیاگارا ۵۶ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.

۲- اگر در طرفِ کانادایی آبشار نیاگارا قرار داشته باشید تقریباً میتوانید همیشه از دیدن رنگین کمان خاطرجمع باشید. برای ثبت این پدیده ی زیبا مطمئن شوید که دوربین عکاسی تان را برداشته اید و از حدود ظهر تا غروب آفتاب از آن جا دیدن کنید.

۳- ارتفاع و جریان اب آبشار نیاگارا سبب زیبا دیده شدن و معروف بودن آن است.

۴- یکی از تفریحات آبشار نیاگارا (Niagara Falls) زیپ لاین است که برای افرادی که به ماجراجویی علاقه دارند بسیار هیجان انگیز است. قایق سواری نیز در اینجا صورت می گیرد. خوردن شام و نهار در اطراف محوطه نیاگارا از دیگر تفریحات آن محسوب می شود.

۵- آبشار نیاگارا مرتفع ترین آبشار جهان نیست. در واقع، حدود ۵۰۰ آبشار وجود دارند که از نیاگارا بلندتر هستند. در واقع ترکیبی از ارتفاع و حجم زیاد آب است که نیاگارا را به یک مقصد گردشگری بی مانند تبدیل می کند.

۶- حدودا ۹۰% از ماهی هایی که به پایین آبشار نیاگارا سفر می کنند زنده می مانند. معتقد هستند که کف سفید حاصل از آب های خروشان برای ماهی هایی که به پایین آبشار سفر می کنند مانند یک کوسن عمل می کند.

آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا در ایالت,ارتفاع آبشار نیاگارامشاهده نمای کلی آبشار نیاگارا از روی زمین امری امکان ناپذیر می باشد

۷- ماهی ها در واقع در آبشارها سفر می کنند. آبشار نیاگارا این واقعیت را به اثبات خواهد رساند و امکان دارد حتی کسی را ببینید که در سفر خود به پایین آبشار بدنش با یک ماهی برخورد کرده باشد.

آدرس آبشار نیاگارا

برای بازدید از آبشار نیاگارا بسته به اینکه به کانادا یا آمریکا سفر کرده باشید و این که بخواهید کدام بخش از آنرا تماشا کنید، راههای مختلفی وجود دارد. به تصور بسیاری سریع ترین و آسان ترین راه در کشور آمریکا پرواز به طرف فرودگاه بین المللی بوفالو از نیویورک است.

پس از آن با اجاره ی یک اتومبیل و طی حدود ۴۰ کیلومتر به پل رنگین کمان در حدود ۴۰۰ متری آبشار آمریکایی خواهید رسید. اگر به کانادا و شهر تورنتو سفر کردید، یک اتومبیل اجاره و حدود ۱۲۰ (تقریباً ۲ ساعت) کیلومتر به سمت پل رنگین کمان در کنار آبشار نیاگارا رانندگی کنید. علاوه بر اجاره ی خودرو شخصی میتوانید از اتوبوس های شاتل و تاکسی ها هم استفاده کنید.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 20
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش