سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۱۰

آبشار نیاگارا کجاست؟/ علل محبوبیت آبشار نیاگارا چیست؟

آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا در ایالت,یخ زدن آبشار نیاگارا آبشار نیاگارا تنها به سبب شکوه، وسعت و عظمتی که دارد در جهان معروف شده است
آبشار نیاگارا، از شگفت انگیزترین و شناخته شده ترین آبشارهای دنیا به شمار می رود. این آبشار در شمال غربی نیویورک واقع ‏شده است و آب های آن به داخل دریاچه اونتاریو ریخته می شود. اما کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات زیادی از آن داشته باشد. احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید نصف نیاگارا در کانادا و نصف دیگر آن در امریکا جریان دارد.

آبشار نیاگارا

آبشارهای نیاگارا به مجموعهٔ سه آبشار گفته می شود که در مرز آمریکا و کانادا در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا جای دارد. این آبشارها در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارد. این آبشارها مجموعا بالاترین سرعت جریان در بین تمام آبشارهای جهان را دارند.

علل محبوبیت آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا به چند علت محبوب است. اول بخاطر دورنمای زیبا و بی مانندی است که دارد. دوم، در بین بیشتر مردم دنیا شناخته شده است. سوم، در لیست بلندترین آبشارهای دنیا قرار دارد و چهارم اینکه سرعت حرکت آب های آن نسبت به آبشارهای دیگر بیشتر است.

تصاویر آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا,رفتن به آبشار نیاگاراآبشار نیاگارا از قطب های گردشگری کشور های آمریکا و کانادا به شمار می آید

قسمت های مختلف آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا از مجموع سه آبشار پدید آمده است. این آبشارها نیز با نام های نقاب عروس، نعل اسب و آمریکایی شناخته می شوند. در بین این سه آبشار، نعل اسب بزرگترین و نقاب عروس کوچک ترین آنهاست.

- آبشار نعل اسبی:

بیشتر قسمت آبشار نعل اسبی در کانادا قرار گرفته، از این جهت عده ای به آن آبشار کانادایی نیز می گویند. به گفته پژوهشگران ۹۰ درصد از آب این آبشار نیاگارا از کانادا و ۱۰ درصد آن از آمریکا سرچشمه می گیرد. حجم و سرعت زیاد آب فرسایش زیادی را بوجود آورده، تا جایی که ۱۲۰ متر از بستر زیرین خود را ویران کرده است. پژوهشگران معتقد هستند که این فرسایش نقطه توقفی ندارد. طبق مطالعات و اسناد، یک سوم از آب آبشار نیاگارا به آمریکا و دو سوم آن به کانادا ریخته می شود. ارتفاع آبشار نعل اسبی بالغ بر ۵۰ متر است. میزان ریزش آب آن نیز در هر ثانیه بیش از ۲ میلیون لیتر است. البته این مقدار با تغییر فصل ها تغییر پیدا می کند.

تصاویری از آبشار نیاگارا,عکس های آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارابزرگ ترین آبشار نیاگارا، آبشار نعل اسبی می باشد

- آبشار آمریکایی:

همان طور که از نام آن پیداست، این آبشار در ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد. نمی توان عدد ثابتی برای ارتفاع آن گفت؛ ولی در بلندترین قسمت ۳۴ متر و در کوتاه ترین قسمت ۲۱ متر ارتفاع دارد. نکته جذاب در مورد آبشار آمریکایی ظاهر w شکل آن است. البته این مدل جذاب خود را مدیون سنگ هایی است که طی ۱۵۰ سال برخورد با فشار آب به این شکل درآمده اند. همانطور که گفته شد آبشار نیاگارا فرسایش زیادی دارد، از این جهت مجموعه ای از مهندسین ارتش آمریکا بپا خواستند تا جلوی تخریب بیشتر نیاگارای زیبا را بگیرند. عاقبت این اقدام در سال ۱۹۷۰ با اعمال تغییراتی در ریزش های آب نتیجه بخش واقع شد و فرسایش خاک تا حد زیادی رو به کندی رفت. مقدار ریزش آب در این آبشار بالغ بر ۵۶۰ هزار لیتر در هر ثانیه ارزیابی شده است.

آبشار نیاگارا,ارتفاع آبشار نیاگارا,تصاویر آبشار نیاگاراوجود مه و آب در حال ریزش، اشکال یخی را در آبشار نیاگارا پدید می آورد

- آبشار نقاب عروس:

جزیرهٔ لونا این آبشار را از آبشار آمریکایی جدا می کند و جزیرهٔ بز آن را از آبشار نعل اسب جدا می کند. این آبشار به شمال غرب راه دارد و عرض آن مثل تاجی است که پهنای آن ۱۷ متر است. جزیرهٔ لونا بسیار کوچک میباشد، آبشار نقاب عروس در ظاهر مثل آبشار آمریکایی است، افت عمودی این آبشار ۲۴ متر است، آب این آبشار بعد از سقوط به تخته سنگ های تالوس برخورد کرده و استخر دوشیزه را به عمق ۳۱ متر تشکیل می دهد. همهٔ افت عمودی آبشار با احتساب ارتفاع تاج آبشار که ۱۵۵ متر است ۵۵ متر می باشد. غار بادها شرایط جغرافیایی را فراهم نموده است تا بازدیدکنندگان بتوانند در پایین این آبشار نیاگارا راه بروند. یک پل پیاده رو از جزیرهٔ گات به جزیرهٔ لونا چند متر بالاتر از تاج این آبشار است. این آبشار درگذشته با نام آبشار لونا و آبشار آیریس نیز شناخته شده است.

تصاویر یخ زدگی آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا,عکس آبشار نیاگاراکوچکترین آبشار از مجموعه آبشار نیاگارا، با نام نقاب عروس شناخته می شود

ویژگی های آبشار نیاگارا

بلندی آبشار نعل اسبی ۵۳ متر است درحالی که بلندی آبشار آمریکایی بین ۲۱ تا ۳۰ متر تغییر می کند. این به علت وجود صخره های بزرگ در بستر آن است. پهنای آبشار نعل اسبی نزدیک ۷۹۰ متر و پهنای آبشار آمریکایی ۳۲۰ متر است. سرجمع مسافت بین دورترین بخش آمریکایی تا دورترین بخش کانادایی آبشار نیاگارا ۱۰۳۹ متر است. حجم آب سرازیر شده در فصل های پرآب میتواند تا ۵۷۰۰ متر مکعب در ثانیه هم برسد.

شدت جریان آب با تراز آب در دریاچه ایری نسبت مستقیم دارد و این مقدار معمولاً در پایان بهار و شروع فصل تابستان در اوج خود قرار دارد. در طول تابستان ۲۸۰۰ متر مکعب در ثانیه، آب از آبشار سرازیر می شود که نزدیک به ۹۰ درصد آن از آبشار نعل اسبی می گذرد که آب این آبشار با کمک یک سرریز قابل جابجایی به سوی دستگاه های تولید برق هدایت می شود. شدت آب سرازیر شده از این آبشار نیاگارا در موقع شب و در فصل زمستان که شمار گردشگران کم تر است، به نیم کاهش می یابد و به ۱۴۰۰ متر مکعب در ثانیه می رسد. از سال ۱۹۵۰ بر پایهٔ عهدنامهٔ نیاگارا، میزان آب نیاگارا مدیریت می شود، که این مدیریت از سوی انجمن بین المللی نظارت نیاگارا (International Niagara Board of Control) یا (IJC) صورت می گیرد.

رنگ سبز آب آبشار نیاگارا محصول حل شدن نزدیک به ۶۰ تن بر دقیقه از خاک بسیار ریز و نمک در آب است که در اثر نیروی فرسایشی رودخانهٔ نیاگارا تولید می شود. نرخ فرسایش در این منطقه نزدیک به ۳۰ سانتی متر در سال است که البته در دوره ای به میانگین ۹۱ سانتی متر در سال هم رسیده بود.

عکس آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا کجاست,آبشار نیاگارااز تفریحاتی که افراد به هنگام بازدید از آبشار نیاگارا انجام میدهند، قایق سواری است

نکاتی جالب درباره آبشار نیاگارا

۱- ابشار نیاگارا ۵۶ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.

۲- اگر در طرفِ کانادایی آبشار نیاگارا قرار داشته باشید تقریباً میتوانید همیشه از دیدن رنگین کمان خاطرجمع باشید. برای ثبت این پدیده ی زیبا مطمئن شوید که دوربین عکاسی تان را برداشته اید و از حدود ظهر تا غروب آفتاب از آن جا دیدن کنید.

۳- ارتفاع و جریان اب آبشار نیاگارا سبب زیبا دیده شدن و معروف بودن آن است.

۴- یکی از تفریحات آبشار نیاگارا (Niagara Falls) زیپ لاین است که برای افرادی که به ماجراجویی علاقه دارند بسیار هیجان انگیز است. قایق سواری نیز در اینجا صورت می گیرد. خوردن شام و نهار در اطراف محوطه نیاگارا از دیگر تفریحات آن محسوب می شود.

۵- آبشار نیاگارا مرتفع ترین آبشار جهان نیست. در واقع، حدود ۵۰۰ آبشار وجود دارند که از نیاگارا بلندتر هستند. در واقع ترکیبی از ارتفاع و حجم زیاد آب است که نیاگارا را به یک مقصد گردشگری بی مانند تبدیل می کند.

۶- حدودا ۹۰% از ماهی هایی که به پایین آبشار نیاگارا سفر می کنند زنده می مانند. معتقد هستند که کف سفید حاصل از آب های خروشان برای ماهی هایی که به پایین آبشار سفر می کنند مانند یک کوسن عمل می کند.

آبشار نیاگارا,آبشار نیاگارا در ایالت,ارتفاع آبشار نیاگارامشاهده نمای کلی آبشار نیاگارا از روی زمین امری امکان ناپذیر می باشد

۷- ماهی ها در واقع در آبشارها سفر می کنند. آبشار نیاگارا این واقعیت را به اثبات خواهد رساند و امکان دارد حتی کسی را ببینید که در سفر خود به پایین آبشار بدنش با یک ماهی برخورد کرده باشد.

آدرس آبشار نیاگارا

برای بازدید از آبشار نیاگارا بسته به اینکه به کانادا یا آمریکا سفر کرده باشید و این که بخواهید کدام بخش از آنرا تماشا کنید، راههای مختلفی وجود دارد. به تصور بسیاری سریع ترین و آسان ترین راه در کشور آمریکا پرواز به طرف فرودگاه بین المللی بوفالو از نیویورک است.

پس از آن با اجاره ی یک اتومبیل و طی حدود ۴۰ کیلومتر به پل رنگین کمان در حدود ۴۰۰ متری آبشار آمریکایی خواهید رسید. اگر به کانادا و شهر تورنتو سفر کردید، یک اتومبیل اجاره و حدود ۱۲۰ (تقریباً ۲ ساعت) کیلومتر به سمت پل رنگین کمان در کنار آبشار نیاگارا رانندگی کنید. علاوه بر اجاره ی خودرو شخصی میتوانید از اتوبوس های شاتل و تاکسی ها هم استفاده کنید.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 20
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام جواد (ع),زندگینامه امام جواد (ع),ولادت امام جواد (ع) زندگینامه امام جواد علیه السلام (ابوجعفر ثانی) نهمین امام شیعیان

روز ولادت:۱۰ رجب سال ۱۹۵ ه ق

مکان ولادت:مدینه- عربستان سعودی

مدت امامت:۱۷ سال

مدت عمر:۲۵ سال

روز شهادت:۳۰ ذیقعده سال ۲۲۰ ه ق

قاتل:معتصم

ادامه
رضا شیری,زندگینامه رضا شیری,بیوگرافی رضا شیری بیوگرافی رضا شیری خواننده ی محبوب ایرانی (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۲ تیر ۱۳۶۲

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

تحصیلات:دیپلم معماری

ادامه
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
ویژه سرپوش