سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۴۰

آبشار زیبای رندان در نزدیکی پایتخت

آبشار رندان,آبشار رندان کجاست,آدرس آبشار رندانآبشار رندان
ایران کشوری با طبیعتی بکر و دلنشین است که در هر گوشه از آن می توان نشانه های زیبایی را مشاهده کرد. آبشارهای چشم نواز متعددی در ایران وجود دارند که یکی از آنها آبشار رندان در نزدیکی تهران می باشد و در روزهای گرم تابستان از جمله اماکن فوق العاده برای تجدیدقوا محسوب می شود. 

آبشار رندان:

یکی از مرتفع ترین آبشارهای تهران که در روستای رندان واقع شده تحت عنوان آبشار رندان شناخته می شود. این روستا یکی از مقاصد گردشگری اطراف تهران است که جاذبه های طبیعی بسیاری درخود جای داده به طوری که می تواند لحظات زیبایی را در یک سفر کوتاه یک روزه اطراف تهران برای مسافران فراهم کند. طبیعت بکر، زیبا و گذر از بین درختان گیلاس و آلبالو، رودخانه ای پرآب و زیبا همچنین مسیر کوهنوردی تا آبشار رندان تصویری رویایی رقم می زند.

آبشار رندان در کجا واقع شده است؟

این آبشار در ادامه مسیر کوهنوردی روستای رندان به طرف آبشار رندان قرار گرفته است. این روستا از روستاهای بخش کن محسوب می شود. مسیر رسیدن به آبشار رندان یکی از زیباترین مسیرهای کوه پیمایی در اطراف تهران می باشد همین موضوع باعث شده افراد زیادی روزانه برای مشاهده طبیعت زیبا و بکر آبشار، قدم در این مسیر بگذارند. 

برای رسیدن به آبشار رندان ابتدا باید از روستان رندان عبور کنید سپس باقی مانده مسیر را با پای پیاده طی کرده تا به مقصد برسید. این مسیر پر شده از باغات گیلاس، آلبالو و گیاهان سبز که بعد از گذشت از آنها می توانید آبشار زیبای رندان را هم ببینید. باید اشاره کرد خود روستای رندان در مسیر جاده کن_ سولقان به سمت امامزاده داود قرار دارد.

آبشار رندان,آبشار رندان کجاست,دسترسی به آبشار رندانآبشار زیبای رندان

دستر سی به آبشار رندان:

برای رسیدن به آبشار رندان در ابتدا باید در شمال غربی تهران به سمت روستای رندان حرکت کنید. این روستا در مسیر جاده کن سولقان قرار داد و از تهران حدود ۵۰ دقیقه فاصله می گیرد. مسیر دسترسی به این جاده از بلوار کوهسار آغاز می شود و اگر از سمت غرب تهران به طرف جاده امامزاده داوود و سولقان حرکت می کنید، بعد از وارد شدن به بزرگراه تهران شمال به میانه جاده می رسید، در این صورت مسافت کمتری طی خواهد شد. 

شما می توانید از طریق اتوبان همت به ورودی جاده کوهسار و بزرگراه تهران شمال دسترسی پیدا کنید. باید براساس محل اقامتی که دارید بهترین مسیر را به سمت بزرگراه همت غرب انتخاب کنید. در اتوبان همت بعد از اینکه خروجی شهران به مسیر کندرو وارد شدید به ورودی جاده کوهسار خواهید رسید. در ابتدا جاده کوهسار تا روستای رندان ۲۶ کیلومتری را در پیش روی خود خواهید داشت. 

بعد از طی کردن ۱۸ کیلومتر تابلوی روستای رندان در سمت چپ جاده دیده خواهد شد، زمانی که وارد جاده فرعی شدید ۶ کیلومتر رفته و سپس روستا را می بینید. 

برای مشاهده آبشار رندان باید یک مسیر یک ساعته را پیاده روی کنید. مسیر پیش روی شما شیب ملایمی دارد و از بین رودخانه می گذرد، طی کردن این مسیر نیازی به آمادگی بدنی نخواهد داشت. مسیر پیاده روی به طرف آبشار از شمال شرقی روستای رندان و کوچه آبشار شروع خواهد شد و شما دره رندان را مشاهده می کنید. درطول این مسیر تلفن همراه شما آنتن ندارد پس از قبل اطلاع داشته باشید. 

صخره های مرتفع در طول مسیر دره رندان اطراف را می پوشانند همچنین می توانید چند غار زیبا را در راه خود ببینید. در بین راه آبشار رندان دیده نمی شوند و بعد از گذشتن از شیبی تند در ۱۰۰ متری انتهایی مسیر منظره آبشار کاملا روبروی شما دیده می شود. 

در سمت چپ این آبشار تخته سنگی بزرگ قرار دارد که آبشار و دره رندان از آن مشرف هستند. درفصل کم آبی رودخانه شما می توایند شیب تند انتهایی مسیر را دور بزنید و با گذشتن از رودخانه به طرف دیگر آبشار رندان بروید. 

زمان طی کردن این مسیر چشمه طبیعی آب وجود ندارد همچنین آب جاری شده از آبشار و رودخانه هم قابل شرب نخواهد بود. برای بالا رفتن از آبشار، مسیر پاکوب سمت چپ را انتخاب کنید.

آبشار رندان,آبشار رندان کجاست,بهترین زمان سفر به آبشار رنداندسترسی به آبشار رندان

بهترین زمان سفر به آبشار رندان:

روستا و آبشار رندان در ییلاق اطراف تهران واقع شده اند و طبیعت این منطقه از اواسط بهار بسیار زیبا خواهد شد. آب آبشار و رودخانه از اولین روزهای فصل بهار زیاد می شوند و با آغاز تابستان و گرم شدن هوا به تدریج شدت جریان آب کاهش پیدا می کند. درصورتی که می خواهید آبشار را در اوج پرآبی مشاهده کنید بهتر است اواسط فصل بهتر را برای سفر به رندان انتخاب کنید. آبشار رندان در آخرین روزهای تابستان و اوایل فصل پاییز کم آب ‌ترین حالت خود را دارد.

در ماه خرداد باغ های میوه از شکوفه پر می شوند و طبیعت اطراف آبشار و روستای رندان سرسبز خواهد بود. این موقع از سال طبیعت منطقه برای اتراق کردن مناسب خواهد بود و همین موضوع سبب می شود بسیاری از گردشگران در اطراف روستا و آبشار کمپ برپا کنند. 

بهترین زمانی که می توانید از منظره باغ های پرازشکوفه لذت ببرید خرداد ماه خواهد بود. رودخانه و آبشار رندان در این زمان پر آب و طبیعت اطراف مناسب برای اتراق است. 

آب و هوای روستای رندان در فصل تابستان معتدل می باشد و اطراف آبشار هم آبی خنک و گوارا جریان دارد. یکی از مزایای سفر در تابستان مربوط رسیدن میوه هیا تابستانی باغ های اطراف است درنتیجه شما می توایند از باغداران میوه تازه خریداری کنید. اطراف آبشار رندان در فصل تابستان نیز برای اتراق کردن مناسب است.

درصورتی که به فصل رنگارنگ پاییز علاقه دارید می توایند از آخرین روزهای فصل تابستان اقدام به سفر به روستان و آبشار رندان کنید. این منطقه سردسیر است و فصل پاییز در روستان زودتر آغاز خواهد شد. طبیعت اطراف آبشار رندان در پاییز بسیار تماشایی و زیبا است و مناسب برای طرفدارن عکاسی خواهد بود. البته باید اشاره کرد که آب آبشار در پاییز کمتر می شود. 

منظره منحصر به فردی در فصل زمستان برای روستا و آبشار رندان ایجاد می شود. البته از سفر به این منطقه نباید بارندگی های شدید را فاکتور گرفت. جاده های منتهی به روستای رندان در زمستان لغزنده و خطرناک هستند از طرفی به دلیل جاری بودن آب داخل دره امکان ایجاد سیل در زمان بارندگی شدید وجود دارد. 

درباره روستای رندان:

یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران منطقه سولقان و روستای رندان است. این روستا در ارتفاعات بیشتر از ۲۰۰۰ متری از سطح دریا است به همین دلیل سردسیر خواهد بود و موردتوجه گردشگران در فصول گرم قرار می گیرد. 

مردم این روستا بسیار مهربان و خونگرم هستند و براساس سرشماری های صورت گرفته جمعیتی برابر با ۳۰۰ نفری دارد. البته تعداد در فصل های بهار و تابستان افزایش پیدا می کند. از جمله مهمترین محصولات رندان شامل گیلاس، آلبالو، سیب، هلو، گردو و خرمالو مهم‌ترین محصولات باغ‌ها و انواع مربا، ترشی و رب می باشند. 

روستای رندان بیشتر از ۷۰۰ سال قدرمت دارد و براساس اسناد باقی مانده منطقه ییلاقی موردعلاقه پاداشاهان قاجار می باشد که در اطراف تهران قرار دارد. باستان شناسان در این روستا سکه و چراغ های روغنی قدیمی کشف کرده اند که با استفاده از آنها قدمت این منطقه را تخمین زده اند. 

از آنجایی که این روستا در مسیر دسترسی به مازندران در گذشته بوده است، روستای رندان رونق بالایی داشته و امروزه هم با دره و آبشارهای اطراف خود توحه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. در فصل بهار دامنه‌های اطراف روستای رندان پوشیده از گیاه والک می‌شود و از گذشته‌های دور تا به امروز «والک پلو» غذای معروف این روستا بوده است.

دلیل نامگذاری این روستا تحت عنوان رندان مشخص نیست اما به نظر می رسد رندان سالیان طولانی است که با همین نام شناخته می شود. براساس نظریه دهیار روستای رندان این روستا دام های زیادی داشته به همین دلیل در ابتدا رمه دان نامیده شده بود اما به مرور زمان تغییر کرده است. 

نزدیک ترین روستا به رندان به نام تالون شناخته می شود و فقط ۵ کیلومتر با رندان فاصله دارد. جاده محلی این روستا از بین مسیر امامزاده داوود آسفالت مناسبی دارد، مهم‌ترین جاذبه طبیعی این روستا آبشار رندان است؛ اما دره‌های اطراف آن نیز طبیعت چشم نوازی دارند.

آبشار رندان,آبشار رندان کجاست,روستای رندانآبشار رندان واقع در روستای رندان

آب و هوای رندان:

همانطور که اشاره شد رندان در منطقه ای کوهستانی واقع شده است به همین دلیل سه ماه بیشتر از سال با یخ و برف پوشانده می شود. بسیاری از ساکنان این روستا فصل زمستان را برای سفر خود انتخاب می کنند البته باید اشاره کرد که تردد به روستا در فصول سرد مقداری مشکل است و معمولا بارش های سنگین برف، مسیر جاده را مسدود می کند. 

زمانی که فصل بهار آغاز می شود و برف ها شروع به آب شدن می کنند مقدار آب آبشار افزایش پیدا می کند. در ماه های ابتدایی بهار هوا همچنان هم سرد است و در خرداد آب و هوا معتدل خواهد شد. 

از آنجایی که آبشار رندان در دره میان کوهستان سردسیر قرار دارد، فصل بهار مقداری دیر از موعد برای آن شروع می شود. فصل تابستان آب و هوای روستا معتئل است و نزدیک به آبشار هم می تواند نسیم خنک را کاملا احساس کرد. با شروع پاییز طبیعت دره رندان رنگارنگ و تماشایی می‌شود. میانگین دمای هوا در طول سال در این منطقه از ۲۴ درجه سانتی‌گراد بالاتر نمی‌رود.

دره رندان با رویش بسیاری از گیاهان و درختان می تواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. دامنه کوه های اطراف آبشار رندان با استفاده از گیاهانی مانند گل ختمی، چای کوهی، ترشک، ریواس، گل گاو زبان، آویشن و بنفشه پوشانده می شوند. بیشتر درختان اطراف این روستا نیز درختان چنار و زبان گنجشک هستند.

آبشار رندان,آبشار رندان کجاست,آبشار رندان در فصل تابستانآبشار رندان در فصل تابستان

تجهیرات موردنیاز در رندان:

ازجمله خوبی های این ورزش می توان به طبیعت گردی در مناطق مختلف از جمله روستای رندان دانست. شما برای کوه نوردی در این مسیر نیاز به تجهیزات خاصی نخواهید داشت و فقط در زمستان که مسیر آبشار مقدار دشوار می شود بادی از تجهیزات کامل کوهنوردی استفاده کنید. 

مسیر رسیدن به آبشار رندان سبک می باشد و بیشتر از ۱/۵ برای رفتن به آن زمان احتیاج ندارد، البته این زمان هم به تجهیزات کامل کوهنوردی ندارد اما آب کافی، وعده غذای مناسب و کافی، لباس های مناسب جهت گرم شدن در فصول سرد سال مورد نیاز شما می باشند. 

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش