یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۱۳

آبشار زیبای رنگو گرگان

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاستآبشار رنگو
گرگان به عنوان یکی از شهرهای شمالی ایران پر از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا است. یکی از این جاذبه های بکر آبشار رنگو می باشد که در بستری دایره ای شکل ایجاد شده و حدود ۷ متر طول دارد. آبشار رنگو  گرمابه قديمی – امامزاده ابراهیم را دارد که بسیاری از مسافران را به خود جلب می کند.

آبشار رنگو:

آبشار رنگو یکی از جاهای دیدنی گرگان می باشد که در بین جنگل های سرسبز گرگان استان گلستان، در پنج کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است. آب این آبشار ارتفاعی نزدیک به هفت متر دارد و از چهار چشمه تامین می شود. برای رسیدن به آبشار رنگو شما باید از بین روستای زیبای توشن عبور کنید، این روستا به مزرعه یا جاده های سرسبز دیگر ختم می شوند که قبل از این موضوع بخشی از جنگل رنگو را شکل می دادند. مسیر دسترسی به این آبشار پوشیده از طبیعت بکر و درختان کهنسال زیبا است. 

چندوجهی بودن مسیر پیمایش رسیدن به آبشار رنگو با وجود رودخانه‌، بوته‌های تمشک و دره‌های عمیق، تجربه مسیر را برای گردشگران خاطره انگیز می‌کند. با عبور کردن از روستای توشن و حرمت از بین بوته های تمشک باید به میان رودخانه رفته و از روی آن عبور کنید، بعد از آن به مسیر پیمایشی نسبتا طولانی می رسید که صدای آبشار را واضح به گوش می رساند و در ادامه رودخانه در میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده به تدریج حوضچه ها و آبشار رنگو مشاهده خواهند شد. 

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاست,آدرس آبشار رنگومکان دقیق آبشار رنگو

مسیر دسترسی به آبشار رنگو:

مسیر رسیدن به جنگل انبوه رنگو ممکن است خطرناک و گمراه کننده باشد، به همین دلیل توصیه می شود که با مردم محلی به آن سمت رفته تا راه را گم نکنید. برای رسیدن به این جنگل ابتدا باید از درون شهر گرگان خود را به بلوار صیاد شیرازی برسانید و سپس به سمت بلوار ناهارخوران و روستای توشن حرکت کنید. 

در صورتی که به خروجی ها دقت کنید می توانید تابلوی رنگو را بین آنها ببینید، خروجی که تا امامزاده رنگو پیش می رود. درصورتی که بدون راهنما هستید و قصد دارید که سفر اکتشافی را صورت دهید همان خروجی رنگو کفایت می کند، درغیر این صورت بهتر است ابتدا به توشن رفته و سپس به محلی برای طی کردن ادامه مسیر منتقل شوید. 

در آغاز راه از روستای فخرآباد و گلند تاریکی که نزدیک به توشن هستند عبور می کنید، به شما پیشنهاد می شود در مسیر خود زیارت امامزاده ابراهیم روستا را از دست ندهید، این امامزاده به تازگی مرمت شده است. 

قبل از رسیدن به روستای توشن ویرانه های گرمابه ای قدیمی را می بینید که سالیان طولانی همانطور متروکه رها شده اند و از زمان لوله کشی آب و حمام های شخصی خانه ها، بدون استفاده هستند، کمی که جلوتر بروید می توانید گورستان قدیمی روستای توشن را هم ببینید. این نشانه ها می توانند شما را در پیدا کردن مسیر کمک کنند. 

حدود ۲ کیلومتر که از روستای توشن فاصله بگیرید می توانید بوته های تمشک زیبایی را ببنید که با عبور از آنها مسیر رودخانه را خواهید دید. کمی جلوتر می توانید کمپی که برای طبیعت گردان و کوهنوردان ایجاد شده است و صرفا برای استراحت می باشد را ببینید. این کمپ هیچگونه امکانات رفاهی ندارد. 

زمانی که از این کمپ عبور کنید دیگر هیچ نشانه ای از شهر نیست و تنها مسیر جنگلی درپیش خواهید داشت. درصورتی که به پیاده روی علاقه دارید، طی کردن این مسیر می تواند اندازه رسیدن به آبشار لذت بخش باشد. 

فاصله بین روستای توشن تا آبشار رنگو چیزی حدود به ۴ تا ۶ ساعت پیاده روی است که در بسیار از نقاط آن به دلیل انبوه جنگل ها یا تاریکی هوا یا عدم وجود تابلوهای راهنما دید سخت خواهد بود. یکی از نشانه های مهمی که می تواند از ابتدا تا انتهای مسیر راهنما را برای شما مشخص کند، رودخانه ای است که در مسیر از آن عبور می کنید تا پای آبشار هم کشیده می شود. 

در سرتاسر مسیر چشم اندازهای زیبا دیده می شوند پس دوربین خودتان را آماده کنید تا با عبور از رودخانه، دره ای بی نهایت زیبا با عمق ۵۰ متر را مشاهده کنید. شیب این دره در برخی از نقاط به ۸۰ درجه هم می رسد. درختان بلند و استوار در دو سمت دره وجود دارند. شما بعد از عبور از رودخانه و دره به تدریج با آبشاری که از بین صخره های بلند بیرون زده شده است، روبرو خواهید شد. 

باوجودی که آبشار رنگو ارتفاع چندانی ندارد اما محیط نیم دایره بزرگی را ایجاد می کند که همین فضای محیطی چندین آبشار را از دهانه های مختلف جاری خواهد کرد. شاید ارتفاع بلندترین آبشار در بین آنها به ۶ تا ۷ متر برسد.

باوجودی که دست پیدا کردن به این زیبایی نیاز به تحمل مقداری سختی دارد اما رسیدن به نتیجه همه چیز را جبران خواهد کرد، زیرا منظره ای زیبا برای عکاسی و فضایی دلچسب برای کمپ زدن دارد. 

باید توجه داشت که روشن کردن آتش در این منطقه به شدت خطرناک است درصورتی که مجبور این کار شدید حتما از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید. به هیچ عنوان زباله ای در طبیعت باقی نگذارید و به یاد داشته باشید عکسی که شما در زمان ورود به محیطی طبیعی می‌گیرید، نباید با عکسی تقاوتی داشته باشد که زمان بازگشت می‌گیرید.

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاست,مسیر دسترسی به آبشار رنگومسیر دسترسی به آبشار رنگو

زمان مناسب برای بازدید از آبشار رنگو:

استان گلستان به خصوص شهر گرگان آب و هوایی مانند تمام شهرهای کرانه رود خزر با آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. این یعنی تقریبا غیر ۲ تا ۳ ماه به دلیل شرجی و گرمای تابستان و ۱ تا ۲ ماه به دلیل سرمای انتهای زمستان، هوا در بقیه‌ی روزهای سال فوق‌العاده لذت‌بخش است. بهترین زمان بازدید از آبشار رنگو بسته به هدف و شرایط شما متغیر است. 

فصل بهار و تابستان برای تمام گروه های حرفه ای و غیرحرفه ای که به گشت و گذار در طبیعت مشغول می شوند، مناسب خواهد بود. بدون شک از دیدن جنگل های انبوه و رودخانه پر از آب در کنار منظره شگفت انگیز آبشار شما را ناامید نخواهند کرد. باتوجه به سختی که در مسیر دسترسی به آبشار وجود دارد پیشنهاد می کنیم درصورتی که حرفه ای و با تجربه نیستید حتما در بهار یا تابستان برای دیدن آبشار رنگو اقدام کنید. 

درصورتی که گمان می کنید بعد از دشواری در مسیر از پس هر شرایطی برمی آیید، حتما فصل پاییز را نیز درنظر داشته باشید. باوجودی که باران ممکن است مشکلاتی را در مسیر برای شما ایجاد کند، اما منظره ای فوق العاده نیز خلق می کند که همه سختی های ایجاد شده را به دست فراموشی می سپارد. 

حرکت را از صبح خیلی زود آغاز کنید تا بتوانید تا ناهار به آبشار رسیده و خستگی را از تن خود بیرون کنید، درصورتی که با تنبلی کار را شروع کنید احتمالا به تاریکی خواهید خورد و تمام تلاش های شما به باد می روند. 

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاست,زمان مناسب سفر به آبشار رنگزمان مناسب سفر به آبشار رنگو

اماکن دیدنی اطراف آبشار رنگو:

دریاچه توشن:

دریاچه توشن که به آب بندان توشن نیز معروف است در فاصله ۵ کیلومتری شهر گرگان و بعد از روستای توشن قرار دارد. برای رسیدن به این روستا شما مسیر سختی را در پیش ندارید و تنها کافی است که شهر گرگان را به سمت بلوار صیاد شیرازی بروید. بعد از بلوار ناهارخوران با توجه به تابلوهای راهنما وارد جاده توشن شوید. ۱۰ دقیقه رانندگی و عبور از کنار روستای زیبای توشن در سمت چپ به تابلوی سدخاکی دیده می شود. این جاده را وارد شده و بعد از ۲۰ متر به سمت راست حرکت کنید و مسیر را به طرف دریاچه ادامه دهید. 

برای دیدن دریاچه توشن می توانید یک روز را به آن اختصاص دهید، بسیاری از گردشگران به صورت خانوادگی و با وسایل پیک نیک به کنار دریاچه رفته و مشغول به ماهیگیری خواهند شد. درصورتی که دوربین حرفه ای عکاسی داشته باشید می توانید تصاویر فوق العاده ای را ثبت کنید. 

پوشش گیاهی اطراف دریاچه توشن بسیار متنوع و زیبا است، گل های وحشی که در اطراف دریاچه در فصل بهار و تابستان ایجاد می شوند می توانند بسیار چشم نواز باشند. اگر مایل باشید می‌توانید از راه‌های فرعی اطراف دریاچه راهی به درون جنگل پیدا کنید. در جنگل های اطراف دریاچه توشن می توانید گیاهان نایاب و قارچ های فصلی را مشاهده کنید، فقط اگر شناخت کافی درباره مصرف قارچ ها ندارید به شدت از مصرف آنها خودداری کنید. 

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاست,دریاچه توشندریاچه توشن در مسیر رسیدن به آبشار رنگو

پارک جنگلی ناهارخوران:

پارک جنگی ناهارخوران یکی از بخش های مهم جنگل های هیرکانی کشور می باشد که در شهر گرگان واقع شده است. این پارک جنگلی به عنوان منطقه ای تفریحی است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. ناهارخوران فرصتی برای پیاده روی، کمپ، عکاسی و کوهنوردی فراهم می کند. 

این جنگل با دره، ابریزهای زیبا و محیط های طبیعی زیبا می تواند افراد با سلایق گوناگون را به خود جلب کند.

بخشی از جنگل ناهارخوران با وسعت ۳۰۰ هکتار در سال ۱۳۳۸ به‌عنوان پارک جنگلی تحت مدیریت شهرداری قرار گرفت. در داخل این پارک رودخانه زیارت با طول ۴۰ کیلومتر جریان دارد که آب و هوای این منطقه را بسیار دلچسب خواهد کرد. در جنگل‌های زیبای ناهارخوران چندین چشمه از جمله سفید چشمه نیز وجود دارد.

جنگل النگدره:

یکی از مناطق بسیار زیبای گرگان جنگل النگدره است که به عنوان یک پارک جنگی زیبا از مناطق گردشکری مهم کشور شناخته می شود. این جنگل آب و هوای دلچسبی دارد که همواره میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور بوده است. آب و هوای این منطقه جنگلی نسبت به خود شهر گرگان خنک تر است. 

در درون جنگل النگدره رودخانه ملاشی و در اطراف این رودخانه سه چشمه جریان دارد که روی آب و هوای منطقه تاثیر بسزایی دارند. پوشش گیاهی جنگل النگدره شامل گونه‌های کمیابی همچون انجیلی، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی می‌شود.

آبشار رنگو,آبشار رنگو کجاست,جنگل النگدره جنگل النگدره در مسیر رسیدن به آبشار رنگو

روستای زیارت:

روستای زیارت یکی از روستاهای زیبا است که در نزدیکی شهر گرگان قرار دارد و به دلیل آب و هوای منطقه کوهستانی منطقه گردشگری مهمی محسوب می شود. این روستا از سمت شمال با جنگل های ناهارخوران و از جنوب با کوه های جنگلی زیارت و آبشار این منطقه مرز مشترک دارد. در مسیر رسیدن به روستای زیارت رستوران و کافه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای توقفی کوتاه در آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

روستای زیارت، روستایی تاریخی است که قدمت آن به صدها سال قبل بازمی‌گردد و بسیاری از اهالی بر این باورند که این روستا باقی‌مانده شهری بزرگ است.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش