سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۹۰۰۱۲

درباره موزه های زیبا و دیدنی شهر شیراز

موزه های شیرازموزه های شیراز
شیراز یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین شهرهای ایران است که دارای بافت قدیمی و تاریخی می باشد. شیراز موزه های بسیاری دارد و سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این موزه ها سفر می کنند. در ادامه این مقاله از سرپوش به موزه های شیراز می پردازیم.

درباره شهر شیراز

درباره اسم شهر شیراز تابه حال بحث های متعددی انجام شده است، اینکه این اسم از کجا آمده است و چه معنایی دارد معمایی خواهد بود که هنوز به صورت کامل مشخص نشده است. ابن حوقل جغرافیدان و مسلمان مربوط به قرن چهارم هجری باور داشت که شیراز یکی از صادکنندگان خواروبار به حساب می آید که شباهت زیادی به اندرون شیر داشته است به همین دلیل آن را شیراز می نامند. 

بسیاری معتقد هستند که شیراز ابتدا شهر راز بوده است و به مرور زمان به شیراز تغییر نام داده است، البته باید اشاره کرد که شیراز تنها نامی نیست که بر این شهر گذاشته اند. از قرن ۶ هجری حاکمان، دولتمردان و شاعران از این شهر با لقب ها و عناوین مختلفی مانند ملک سلیمان، مملکت سلیمان، دارالملک، تختگاه سلیمان، دارالعلم، دارالفضل و... یاد کرده بودند.

درباره موزه های شیرازدرباره موزه های شیراز

آب و هوای شهر شیراز

شیراز شهری از استان فارس است که در مرکزی ترین ناحیه این استان قرار دارد. این شهر دارای تابستان های گرم و خشک اما زمستان هایی معتدل است، مقدار بارندگی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر درنظر گرفته می شود. شیراز در بهار هوایی خنک دارد و بادهای بهاری با بارندگی های زیبا شما را غافلگیر خواهند کرد.

فروردین و اردیبهشت شیراز دو ماه پر از عطر بهار نارنج و شب بود است درنتیجه هر مسافری را مجذوب خود خواهد کرد.  شیراز تابستان هایی گرم و خشک دارد اما در پاییز هوایی نسبتا خشک و بارش باران ممکن است مقداری عجیب باشد. در زمستان هوا سرد و کمی البته معتدل است که در دی ماه میانگین دمای هوا تقریباً به ۵ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

در گذشته شهر شیراز اقلیم بسیار متفاوتی با شیراز امروزی داشته است، در گذشته فصل بهار با بارش های موسمی پر می شد و فصل تابستان هوایی گرم و طاقت فرسا داشت. فصل پاییز از میانه‌ های آبان تا نیمه های اسفند ماه پر از بارش های ممتد و مداوم باران و برف است. 

امروزه به دنبال دستکاری های انسان در طبیعت و آلاینده های حاصل از خودرو و کارخانه جات، همچنین تغییرات اقلیمی آب و هوا بسیار تغییر پیدا کرده است و در بارش های موسمی بهار و پاییز خبری نیست. 

تخت جمشید شیراز، موزه های شیرازتاریخچه موزه های شیراز

موزه های شیراز

موزه تخت جمشید

یکی از مشهورترین موزه های شیراز؛ موزه تخت جمشید است که دارای ساختمانی در منطقه باستانی مرودشت است و در مجموعه ۲۵۰۰ ساله تخت جمشید قرار دارد. مرودشت یکی از زیباترین قسمت های دیدنی شیراز است که سالانه گردشگران زیادی به این منطقه از شیراز سفر می کنند. 

مکانی که امروزه موزه تخت جمشید در آن قرار دارد؛ در گذشته به عنوان کاخ ملکه شناخته می شده است. ساخت این مکان به دستور شاه صورت گرفته است اما درنهایت از زمان اردشیر یکم به پایان رسیده است. ساختمان موزه تخت‌‌جمشید به‌عنوان قدیمی‌ترین بنای بازسازی شده ایران شناخته می‌شود.

موزه تخت جمشید یکی از مکان فوق العاده از شیراز است و اشیای کشف شده ایران باستان را در خود جای داده است. این موزه دارای یک تالار بزرگ، دو گالری و یک ایوان می باشد. در بازدید از موزه تخت جمشید می توانید آثار ارزشمندی مانند کتیبه حرم خشایار شاه، مجسمه‌های سنگی و فلزی، گل‌نبشته‌هایی با خط ایلامی، زیورآلاتی از جنس طلا و نقره، سازهای قدیمی، سرستون‌ها، سرنیزه و پیکان، خمره‌ها و ظروف سفالی و… را مشاهده کنید. 

موزه تخت جمشید، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ موزه تخت جمشید

موزه پارس شیراز

زیبایی موزه پارس شیراز قطعا باعث شگفتی شما می شود، ساختمان این موزه به دوران زندیه متعلق است و آرامگاه کریم خان زند در بخش شاه نشین غربی عمارت قرار گرفته است. این بنا در منطقه باغ شیراز قرار دارد و از سال ۱۳۱۵ به عنوان یک موزه فعالیت خود را شروع کرده است.  

موزه پارس شیراز آثار ارزشمندی از دوره های مختلف تاریخی در خود جای داده است که از جمله آنها می توان به نقاشی‌های لطفعلی‌خان صورتگر، شمشیر کریم‌خان‌زند، مجموعه قرآن خطی نفیس تا اشیا تزیینی میناکاری‌شده، کتیبه‌ها و مفرغ‌های لرستان و... اشاره کرد. 

موزه پارس شیراز، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ موزه پارس شیراز

موزه نظامی عفیف آباد شیراز

این موزه همانطور که از نام آن هم پیدا است در باغ عفیف آباد قرار دارد و سلاح و ابزارهای جنگی را نمایش می دهد. ساختمان موزه نظامی عفیف آباد یک ساختمان دو طبقه دارد. طبقه اول موزه اسلحه و طبقه دوم نیز موزه عبرت می باشد. 

شما در این دو طبقه می توانید انواع سلاح سرد و گرم، تفنگ‌های شکاری، تفنگ‌های سرپر، تپانچه، مسلسل، خودکار و نیمه خودکار، شمشیر، زره، نیزه، کلاه‌خود، سپر، سنگ چخماق و... را مشاهده کنید. 

از جمله مهمترین آثار ارزشمند این موزه می توان به تفنگ‌های شخصی فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، رضاشاه و محمدرضاشاه اشاره کرد.

موزه نظامی عفیف آباد، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ موزه نظامی عفیف آباد

موزه گرمابه شیراز (حمام وکیل)

حمام وکیل در دروان زندیه به دستور کریم خان زند ساخته شد، این بنا به طور قطع یکی از شاهکارهای ایرانی است که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید به سمت خود جذب می کند. این بنا یکی از بهترین موزه های مردم شناسی در شیراز است. 

در گذشته حمام وکیل بعد از یک دوره بازسازی و مرمت به یک رستوران و سپس به موزه فرش تبدیل شد، اما بعد از گذشت مدتی باتوجه به کاربری اصلی ساختمان به‌عنوان موزه گرمابه شیراز با شماره‌ی ۹۱۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اکنون در بخش سربینه حمام وکیل ۳۰ مجسمه مومی در حالت های مختلفی وجود دارند که نمایشی از نحوه استحمام و آداب ویژه آن ارائه می دهد. با ورود به موزه گرمابه شیراز می‌توان به آداب و رسوم، نحوه پوشش و فرهنگ مردم شیراز در گذشته پی برد.

موزه حمام وکیل، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ حمام وکیل

باغ موزه نارنجستان قوام شیراز

باغ موزه نارنجستان قوام درواقع یک عمارت بزرگ است که معماری بی نظیر و باشکوهی را به خود اختصاص می دهد، درنتیجه به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری شهر شیراز تبدیل شده است. این ساختمان به دوره قاجار مربوط است و به وسیله محمد علی خان و محمدرضا خان ساخته شده است. این موزه داری آینه‌کاری، گچ‌بری، آجرکاری، منبت‌کاری و نقاشی‌های سنتی فوق العاده است که به طورقطع شما را مسحور می کند. حتما بازدید از بخش آثار باستانی کشف شده در زمان‌های مختلف را در برنامه بازدید خود قرار دهید.

باغ موزه نارنجستان، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ باغ موزه نارنجستان

موزه شاهچراغ شیراز

یکی از مهمترین مقاصد گردشگری شیراز بدون شک شاهچراغ است. در کنار آرامگاه، موزه شاهچراغ قرار دارد که در بخشی از صحن بارگاه واقع شده است. این موزه یک سالن بسیار بزرگ دارد و آثار مربوط به دوران پیش از اسلام و بعد از اسلام را شامل می شود. قرآن‌های نفیس، نسخ خطی، سکه‌های باستانی، انواع ظروف قدیمی فلزی، سفالی و شیشه‌ای، اسلحه‌های دوره‌های مختلف، نقاشی‌های افراد مشهور و... از جمله آثاری است که در این موزه وجود دارند. 

موزه شاهچراغ، موزه های شیرازموزه های شیراز؛ موزه شاهچراغ

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
عقیل بن ابی طالب زندگینامه عقیل بن ابی طالب؛ از صحابه پیامبر و امام علی (ع)

تاریخ تولد: ده سال بعد از عام الفیل

محل تولد: مکه

محل زندگی: مکه، مدینه

دلیل شهرت: صحابه و پسرعموی محمد

درکذشت: دوران حکومت معاویه، مدینه

مدفن: بقیع

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
حسن معجونی بیوگرافی حسن معجونی بازیگر کمدی سینمای و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حسن معجونی

نام کامل: محمد حسن معجونی

تاریخ تولد: ۲۸ دی ۱۳۴۷

محل تولد: زنجان، ایران

حرفه: بازیگر، کارگردان، طراح، مدرس دانشگاه

تحصیلات: رشتهٔ ادبیات نمایشی از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش