چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۳۹

همه چیز درباره ی سی و سه پل، ارزشمندترین پل تاریخی اصفهان

سی و سه پل,عکس سی و سه پل اصفهان,تاریخچه سی و سه پلسی و سه پل از مهمترین اماکن تاریخی و تفریحی اصفهان
سی و سه پل یکی از یازده پل تاریخی و ارزشمند اصفهان محسوب می شود که بر روی زاینده رود واقع شده است و طولانی ترین پل روی این رودخانه میباشد که با داشتن طراحی و عظمت بی نظیر خود توانسته است سالیان سال، بدون بروز اتفاق یا خرابی شاهد گذر زمان و تاریخ باشد. 

تاریخچه سی و سه پل

سی و سه پل در انتهاى جنوبى خیابان چهارباغ پل الله وردیخان است که به نام بانى و سازنده آن خوانده مى‏شود و در همان موقعى که شاه عباس دستور کاشتن درختان چهارباغ را مى‏داده رفیق و سپه سالار شاه هم در ساختمان این پل به وسیله آجر و سنگ تراش فعالیتى به خرج میداد، وضعیت این پل با قدیمش تفاوت زیادى نکرده است. ایوانچه‏ ها و غرفه‏ هاى زیبا و متناسب دو طرف پل که جاى نشستن اهالى و عبور و مرور است به همان حالت اولیه باقى مانده است.

همه چیز درباره ی سی و سه پل,سی و سه پل,سی و سه پل در اصفهانمجسمه رضا شاه کبیر بر روى ستونى در مقابل سی و سه پل قرار دارد

وى در سال ۱۳۳۰ که آقاى مصطفى خان مستوفى ریاست شهردارى اصفهان را داشت شهامت و شجاعت به خرج داد و اراضى مذکور را از تصرف غاصبین خارج و مجراى عبور آب چشمه ‏ها را باز کرد و اقدام به ساختمان دیوارهاى سنگى در طرف شمال رودخانه کرده که هنوز آثارش پابرجا و عملیاتش زبانزد مردم این شهر است. در دوره صفویه ارمنی ها حق داشتند تا میدانى که اول پل احداث شده بود جمع شوند و مال ‏التجاره و صنایع خود را با صنعتگران اصفهانى تبدیل نمایند و حق نداشتند از این پل عبور کرده و داخل شهر شوند. در جلوی پل سی و سه پل، مجسمه رضا شاه کبیر بر روى ستونى به ارتفاع ۵ متر دیده مى‏شود که بر روی اسبى سوار است و اطراف این مجمسه میدان ۲۴ اسفند ماه و با میدان مجسمه نامیده مى‏شود. در شمال شرقى پل سی و سه پل یعنى اول خیابانى که به طرف شرق امتداد دارد ساختمان آجرى است که بیاد مقبره کمال الدین اسماعیل (قبرش در جهانباره است) ساخته شده و خیابان مذکور به نام آن بزرگوار نامیده مى‏شود که به طرف پل جوئى و خواجو امتداد دارد.

عکس پل سی و سه پل,تصاویری از سی و سه پل,سی و سه پلسی و سه پل در قرن هفدهم میلادی ساخته شد

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل در گذشته «پل جلفا» نامیده می شد (چون از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود می رسیدند). در سال ۱۵۹۹ میلادی شروع به ساخت این سازه ی جذاب کردند و در آخر کار آن در سال ۱۶۰۲ میلادی به پایان رسید. طول این پل ۳۰۰ متر و ۱۴ متر عرض میباشد و آنراساختند تا عبور و مرور بومیان از روی زاینده رود راحت تر باشد.

سی و سه پل به «الله وردیخان» نیز معروف است چون سردار معروف شاه عباس یکم یا شاه عباس صفوی دستور ساخت سی و سه پل را داد و او پنجمین پادشاه دودمان صفویان محسوب می شود. به هزینه و نظارت سردار معروف او الله ‏وردى‏ خان بنا شده است. این پل در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل‏ ترین پل زاینده ‏رود است که در سال ۱۰۰۵ هجرى ساخته شده است. در دوره صفویه، مراسم جشن آبریزان یا آبپاشان ارامنه در کنار پل سی و سه پل صورت می گرفت. ارامنه جلفا، مراسم «خاج شویان» را نیز در محدوده همین پل برگزار می کرده اند. پل مذکور یکی از شاهکارهای معماری و پل سازی ایران و جهان محسوب می شود.

در قسمت شرقی پل سی و س پل، پل خواجو و در بخش غربی آن پل مارنان ساخته شده و در بخش شمالی خیابان چهارباغ عباسی و بخش شمال شرقی آن میدان نقش جهان با تمامی آثارهای تاریخی واقع شده است. پل موسوم به سی و سه پل اول دارای ۴۰ دهنه بوده به همین جهت به آن چهل چشمه می گفتند. برخی از چشمه های پل بر اثر سیل ویرانگری تخریب شدند و چیزی که ماند پلی با ۳۳ دهنه یا چشمه بود که نام ۳۳ پل بر روی آن ماندگار شد بعضی از گرجی تبارها معتقدند چون حروف الفبای گرجی سی و سه عدد است و الله وردی خان گرجی بوده بدین دلیل سی و سه پل سی و سه دهانه دارد، البته این نطریه را بیشتر کارشناسان و محقیقن رد کرده اند و عدد ۱۰۰ و سی سه را مربوط به آناهیتا می دانند. در پایان این پل تاریخی در سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

سی و سه پل,عکس از سی و سه پل,سی‌وسه‌پلنام سی و سه پل در گذشته پل جلفا بود

معماری سی و سه پل اصفهان

بی تردید بزرگان ما و خیلی از افراد شاهد استفاده از نقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی بوده ایم که این امر نشان از اهمیت و شهرت این پل در کل ایران و جهان دارد. معمار بزرگ پل سی وسه پل استاد بزرگوار حسین بنا اصفهانی بوده است که پدر ایشان از بزرگ ترين و مشهورترین معماران در زمان صوفیه بوده است و از برترین آثار آن میتوان به مسجد شیخ لطف الله (مسجدی در ضلع شرقی میدان نقش جهان) اشاره کرد.

سی و سه پل اصفهان از نمای جلو,سی و سه پل,عکس سی و سه پل خواجو در اصفهاننقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی

سی و سه پل با استفاده از باکیفیت ترین و پایدار ترین مصالح زمان خود و بدون بکار رفتن فلزات و فولادهای بسیار مقاوم تهیه و ساخته شده است و نکته جالب این است که پس از گذشت سده های متمادی هنوز هم حیرت خیلی از معماران مدرن امروزی را برانگیخته است.

سی و سه پل اندازه دهانه,سی و سه پل اصفهان,سی و سه پلبرای ساخت سی و سه پل از مصالحی مثل سنگ، آجر، ملات ساروج و گچ استفاده شده

عمر شاه عباس برای تکمیل این پل عظیم زمان خود، کفایت نکرد و الله وردی خان که از سرداران مشهور زمان شاه اسماعیل بود، تکیمل و راه اندازی پل سی و سه پل را پس از مرگ شاه عباس به عهده گرفت و همین امر باعث شد تا در بعضی از متون تاریخی به این پل، پل الله وردی خان نیز گفته شود. این سازه دارای سی و سه پل یا قوس است که ارتفاع های مختلفی دارند و بین ۷ تا ۹ متر می باشند. روی این سازه ۹۹ طاقچه به چشم می خورند که هریک با ظرافت خاصی ساخته شده اند که گفته می شود بر روی آنها نقاشی هایی کشیده بوده اند و امروزه هیچ اثری از آن ها به چشم نمی خورد.

سی و سه پل,سی و سه پل در اصفهان,عکس پل سی و سه پلعکس سی و سه پل (پل الله وردی خان)

مصالح به کار رفته در ساخت سی و سه پل

برای ساخت سی وسه پل از مصالحی مثل سنگ، آجر، ملات ساروج و گچ استفاده شده است. طبق نظر کارشناسان زمین شناسی و میراث فرهنگی، پایه و فونداسیون این پل بگونه ای ساخته شده که رطوبت، دوام و استحکام آنرا فزونی می دهد. به همین علت است که در طولانی مدت هم آب به آن آسیبی نزده، متأسفانه با خشک شدن رودخانه زاینده رود و حفر تونل مترو اصفهان و نشست زمین آسیبهائی به این شاهکار هنری وارد شده که امیدواریم سبب تخریب عمده و از بین رفتن سی و سه پل نشود.

سی و سه پل را بنامهاى: پل چهل چشمه- پل الله وردیخان- پل جلفا- پل سى و سه- پل شاه عباسى خوانده ‏اند و وجه تسمیه هر یك چنین است:

- سی و سه پل چون در ابتداء چهل چشمه داشته پل چهل چشمه نامیدند.

- سی و سه پل چون به مباشرت و اهتمام الله وردی خان ساخته شده به پل الله وردی خان معروف گردیده است.

- سی و سه پل از لحاظ اینكه معبر مردم به جلفا بوده آنرا پل جلف هم گفته‏ اند.

سی و سه پل که اینك سى و سه چشمه دارد به پل سى و سه چشمه اشتهار دارد.

- به سی و سه پل از آن جهت پل شاه عباسى گویند كه شاه عباس اول دستور بناى آنرا داده است.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش