دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۳

تاریخچه پل خواجو اصفهان از زیباترین پل های جهان

سی و سه پل,عکس سی و سه پل اصفهان,تاریخچه سی و سه پلسی و سه پل از مهمترین اماکن تاریخی و تفریحی اصفهان
سی و سه پل یکی از یازده پل تاریخی و ارزشمند اصفهان محسوب می شود که بر روی زاینده رود واقع شده است و طولانی ترین پل روی این رودخانه میباشد که با داشتن طراحی و عظمت بی نظیر خود توانسته است سالیان سال، بدون بروز اتفاق یا خرابی شاهد گذر زمان و تاریخ باشد.

تاریخچه سی و سه پل

سی و سه پل در انتهاى جنوبى خیابان چهارباغ پل الله وردیخان است که به نام بانى و سازنده آن خوانده مى‏ شود و در همان موقعى که شاه عباس دستور کاشتن درختان چهارباغ را مى‏ داده رفیق و سپه سالار شاه هم در ساختمان این پل به وسیله آجر و سنگ تراش فعالیتى به خرج میداد، وضعیت این پل با قدیمش تفاوت زیادى نکرده است. ایوانچه‏ ها و غرفه‏ هاى زیبا و متناسب دو طرف پل که جاى نشستن اهالى و عبور و مرور است به همان حالت اولیه باقى مانده است.

همه چیز درباره ی سی و سه پل,سی و سه پل,سی و سه پل در اصفهانمجسمه رضا شاه کبیر بر روى ستونى در مقابل سی و سه پل قرار دارد

وى در سال ۱۳۳۰ که آقاى مصطفى خان مستوفى ریاست شهردارى اصفهان را داشت شهامت و شجاعت به خرج داد و اراضى مذکور را از تصرف غاصبین خارج و مجراى عبور آب چشمه ‏ها را باز کرد و اقدام به ساختمان دیوارهاى سنگى در طرف شمال رودخانه کرده که هنوز آثارش پابرجا و عملیاتش زبانزد مردم این شهر است. در دوره صفویه ارمنی ها حق داشتند تا میدانى که اول پل احداث شده بود جمع شوند و مال ‏التجاره و صنایع خود را با صنعتگران اصفهانى تبدیل نمایند و حق نداشتند از این پل عبور کرده و داخل شهر شوند.

در جلوی پل سی و سه پل، مجسمه رضا شاه کبیر بر روى ستونى به ارتفاع ۵ متر دیده مى‏شود که بر روی اسبى سوار است و اطراف این مجمسه میدان ۲۴ اسفند ماه و با میدان مجسمه نامیده مى‏شود. در شمال شرقى پل سی و سه پل یعنى اول خیابانى که به طرف شرق امتداد دارد ساختمان آجرى است که بیاد مقبره کمال الدین اسماعیل (قبرش در جهانباره است) ساخته شده و خیابان مذکور به نام آن بزرگوار نامیده مى‏شود که به طرف پل جوئى و خواجو امتداد دارد.

عکس پل سی و سه پل,تصاویری از سی و سه پل,سی و سه پلسی و سه پل در قرن هفدهم میلادی ساخته شد

درباره سی و سه پل

سی و سه پل در گذشته «پل جلفا» نامیده می شد (چون از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود می رسیدند). در سال ۱۵۹۹ میلادی شروع به ساخت این سازه ی جذاب کردند و در آخر کار آن در سال ۱۶۰۲ میلادی به پایان رسید. طول این پل ۳۰۰ متر و ۱۴ متر عرض میباشد و آنراساختند تا عبور و مرور بومیان از روی زاینده رود راحت تر باشد.

سی و سه پل به «الله وردیخان» نیز معروف است چون سردار معروف شاه عباس یکم یا شاه عباس صفوی دستور ساخت سی و سه پل را داد و او پنجمین پادشاه دودمان صفویان محسوب می شود. به هزینه و نظارت سردار معروف او الله ‏وردى‏ خان بنا شده است. این پل در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل‏ ترین پل زاینده ‏رود است که در سال ۱۰۰۵ هجرى ساخته شده است.

در دوره صفویه، مراسم جشن آبریزان یا آبپاشان ارامنه در کنار پل سی و سه پل صورت می گرفت. ارامنه جلفا، مراسم «خاج شویان» را نیز در محدوده همین پل برگزار می کرده اند. پل مذکور یکی از شاهکارهای معماری و پل سازی ایران و جهان محسوب می شود. در قسمت شرقی پل سی و س پل، پل خواجو و در بخش غربی آن پل مارنان ساخته شده و در بخش شمالی خیابان چهارباغ عباسی و بخش شمال شرقی آن میدان نقش جهان با تمامی آثارهای تاریخی واقع شده است.

پل موسوم به سی و سه پل اول دارای ۴۰ دهنه بوده به همین جهت به آن چهل چشمه می گفتند. برخی از چشمه های پل بر اثر سیل ویرانگری تخریب شدند و چیزی که ماند پلی با ۳۳ دهنه یا چشمه بود که نام ۳۳ پل بر روی آن ماندگار شد بعضی از گرجی تبارها معتقدند چون حروف الفبای گرجی سی و سه عدد است و الله وردی خان گرجی بوده بدین دلیل سی و سه پل سی و سه دهانه دارد، البته این نطریه را بیشتر کارشناسان و محقیقن رد کرده اند و عدد ۱۰۰ و سی سه را مربوط به آناهیتا می دانند. در پایان این پل تاریخی در سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

سی و سه پل,عکس از سی و سه پل,سی‌وسه‌پلنام سی و سه پل در گذشته پل جلفا بود

معماری سی و سه پل اصفهان

بی تردید بزرگان ما و خیلی از افراد شاهد استفاده از نقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی بوده ایم که این امر نشان از اهمیت و شهرت این پل در کل ایران و جهان دارد. معمار بزرگ پل سی وسه پل استاد بزرگوار حسین بنا اصفهانی بوده است که پدر ایشان از بزرگ ترين و مشهورترین معماران در زمان صوفیه بوده است و از برترین آثار آن میتوان به مسجد شیخ لطف الله (مسجدی در ضلع شرقی میدان نقش جهان) اشاره کرد.

سی و سه پل اصفهان از نمای جلو,سی و سه پل,عکس سی و سه پل خواجو در اصفهاننقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی

سی و سه پل با استفاده از باکیفیت ترین و پایدار ترین مصالح زمان خود و بدون بکار رفتن فلزات و فولادهای بسیار مقاوم تهیه و ساخته شده است و نکته جالب این است که پس از گذشت سده های متمادی هنوز هم حیرت خیلی از معماران مدرن امروزی را برانگیخته است.

سی و سه پل اندازه دهانه,سی و سه پل اصفهان,سی و سه پلبرای ساخت سی و سه پل از مصالحی مثل سنگ، آجر، ملات ساروج و گچ استفاده شده

عمر شاه عباس برای تکمیل این پل عظیم زمان خود، کفایت نکرد و الله وردی خان که از سرداران مشهور زمان شاه اسماعیل بود، تکیمل و راه اندازی پل سی و سه پل را پس از مرگ شاه عباس به عهده گرفت و همین امر باعث شد تا در بعضی از متون تاریخی به این پل، پل الله وردی خان نیز گفته شود.

این سازه دارای سی و سه پل یا قوس است که ارتفاع های مختلفی دارند و بین ۷ تا ۹ متر می باشند. روی این سازه ۹۹ طاقچه به چشم می خورند که هریک با ظرافت خاصی ساخته شده اند که گفته می شود بر روی آنها نقاشی هایی کشیده بوده اند و امروزه هیچ اثری از آن ها به چشم نمی خورد.

سی و سه پل,سی و سه پل در اصفهان,عکس پل سی و سه پلعکس سی و سه پل (پل الله وردی خان)

مصالح به کار رفته در ساخت سی و سه پل

برای ساخت سی وسه پل از مصالحی مثل سنگ، آجر، ملات ساروج و گچ استفاده شده است. طبق نظر کارشناسان زمین شناسی و میراث فرهنگی، پایه و فونداسیون این پل بگونه ای ساخته شده که رطوبت، دوام و استحکام آنرا فزونی می دهد. به همین علت است که در طولانی مدت هم آب به آن آسیبی نزده، متأسفانه با خشک شدن رودخانه زاینده رود و حفر تونل مترو اصفهان و نشست زمین آسیبهائی به این شاهکار هنری وارد شده که امیدواریم سبب تخریب عمده و از بین رفتن سی و سه پل نشود.

سی و سه پل را بنامهاى: پل چهل چشمه، پل الله وردیخان، پل جلفا، پل سى و سه، پل شاه عباسى خوانده ‏اند و وجه تسمیه هر یك چنین است:

- سی و سه پل چون در ابتداء چهل چشمه داشته پل چهل چشمه نامیدند.

- سی و سه پل چون به مباشرت و اهتمام الله وردی خان ساخته شده به پل الله وردی خان معروف گردیده است.

- سی و سه پل از لحاظ اینكه معبر مردم به جلفا بوده آنرا پل جلف هم گفته‏ اند.

- سی و سه پل که اینك سى و سه چشمه دارد به پل سى و سه چشمه اشتهار دارد.

- به سی و سه پل از آن جهت پل شاه عباسى گویند كه شاه عباس اول دستور بناى آنرا داده است.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش