صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

چرا رهبر انقلاب دستور تشکیل اتاق جنگ را صادر کرد؟ جانشین قرارگاه ثارالله سپاه معتقد است اکنون مانند گذشته بحث جنگ فقط بحث نظامی نیست و این جنگ می‌تواند در سایر حوزه‌های اقتصادی و یا اجتماعی نیز انجام شود، اما به نظر می‎رسد مسئولین این موضوع را آنطور که باید جدی نگرفته‌اند و برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت نداده‌اند و اگر برای مقابلخ با نفوذ دشمنان

پنج چالش سیاست خارجی دولت جدید اردوغان "رییس جمهور ترکیه قصد دارد طی دوران ریاست جمهوری خود در خصوص مسائل کلیدی سیاست خارجی همچون درگیری سوریه، روابط با روسیه و بحران مهاجران موضع سختگیرانه‌ای را در برابر غرب اتخاذ کند ولی با این حال امکان دارد نشانه‌هایی از مصالحه را نیز در این خصوص بروز دهد." به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی

رمزگشایی از تهدید نفتی روحانی به گزارش دنیای اقتصاد، رئیس‌جمهور: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چراکه اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»   «آمریکایی‌ها

تهران در میانه صدر-عبادی/ جای پای محکم سپاه قدس در بغداد تحلیلگران غربی عبادی را سیاستمداری ایرانی-آمریکایی می خوانند، کسی که از یک سو رابطه خوب و نزدیکی با تهران داشت و توانست با نیروها و مشاوران نظامی ایران در عراق هماهنگی های لازم را ایجاد کند و از این رو مشروعیت خود را نزد شیعیان عراق حفظ کند.

چرا آمریکا نمی‌تواند بدون چین مشکل کره شمالی را حل کند؟ ولادیمیر افسیف، تحلیلگر نظامی روسیه و رئیس موسسه دولتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به سفرهای مکرر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به چین اشاره می‌کند. طبق گفته این تحلیلگر، این بازدیدها نشان‌دهنده نفوذ بسیار زیاد چین بر همسایگانش است.

پاسخ ظریف به پمپئو دیرهنگام بود یک کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به مقاله اخیر ظریف در پاسخ به اظهارات پمپئو و بیان شروط ۱۵گانه ایران در برابر شروط ۱۲گانه ایالات متحده آمریکا، اظهارعقیده کرد: انتشار این مقاله در راستای دیپلماسی عمومی بود اما در واقعیت چیزی را تغییر نمی‌دهد.

موسویان: ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تاکید کرد: ترامپ با خروج از برجام ضمن اینکه شانس همکاری‌های منطقه‌ای با ایران را کشت، ایران را به سمت بلوک شرق هل داد ضمن اینکه تشنج در روابط ایران و آمریکا را هم افزایش داد.

اردوغان در دور اول رای نیاورد به پرتگاه می‌افتد رئیس‌جمهوری ترکیه انحصار تلویزیون دولتی و کانال‌های خصوصی در زمان تبلیغات را به خود اختصاص داده تا مانع تبلیغات احزاب دیگر شود.

دلیل نزدیک شدن عربستان و آمریکا به جریان صدر چیست؟ اعظم وثوقی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی برای نامه نیوز به بررسی روند ائتلاف گروهای پیروز در انتخابات عراق پرداخته است. اعلام نتایج انتخابات عراق در رسانه های داخلی و رسانه های عراقی با محوریت اعلان خبر پیروزی سائرون همراه شد.

آیا پوتین بعد از دیدار با ترامپ، مواضع خود در قبال تهران را تغییر می‌دهد؟ تردیدهایی در مورد امکان تغییر مواضع روسیه در مورد ادامه حضور ایران در سوریه وجود دارد، ولی مشاورین نظامی ایرانی به دعوت مقامات دمشق در سوریه حضور داشته و مسکو نیز باید این واقعیت را بپذیرد.

دستاورد توافق ترامپ و کیم جونگ اون برای جهان چیست؟ دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی امروز (سه‌شنبه) انجام شد؛ دیداری تاریخی که خصوصا با سخنان حماسی ترامپ بسیاری را خوش‌بین و امیدوار کرده که به یکی از بغرنج‌ترین پرونده‌های بین‌المللی که نزدیک به ۷۰ سال است جهانی را به خود مشغول داشته، پایان دهد.

دلایل تغيير فاز جناح راست اصولگرايان در مواجهه با بحران، راه راست را برگزيده‌اند. «انصافا دولت تلاش خود را كرده است.» جمله‌اي است كه شايد در ٥ سال اخير كمتر اصولگرايي به زبان آورده‌باشد. آيت‌الله محمدعلي موحدي‌كرماني، ‌دبيركل سابق جامعه روحانيت مبارز ديروز موضعي متفاوت در مورد «دولت» داشت.

احمدی نژاد قصد بازنشستگی از سياست را ندارد «در سال ١٤٠٠ شرايط براي احمدي‌نژاد و همفكرانش فراهم خواهد شد و شوراي نگهبان چاره‌اي جز تاييد صلاحيت احمدي‌نژاد نخواهد داشت.» اين خبري بود كه تحت عنوان تحليل نزديكان احمدي‌نژاد به سرعت در فضاي رسانه‌اي و شبكه‌هاي مجازي منتشر و منعكس شد.

تاثیر دیدار ترامپ و کیم بر موقعیت چین در شبه جزیره کره یک تحلیلگر مسائل آمریکا گفت که برقراری مناسبات میان آمریکا و کره‌شمالی تا حدودی باعث می‌شود تا هزینه نظامی واشنگتن در شبه جزیره کره کاهش پیدا کند.

هزینه عدم پیوستن ایران به FATF چیست؟  جنجال دوباره؛ روی مانیتورها طومار پهن کردند، آن طور که این بار لاریجانی یکی از طومارها را پایین بیندازد و بگوید مجلس جای این کارها نیست؛ حقوق می‌گیرید که حرف بزنید؛ بحث کنید تا دیگران قانع شوند.   اما جنجال‌ها در مجلس ادامه دارد؛ داد و هوارها هم همینطور...

چرا نباید به روسیه اعتماد کرد؟ گاه تصور می‌شود در طول زمان از سوی ایران/ ایرانیان نوعی گرایش به سمت‌وسوی روسیه (و شوروی سابق) یا آمریکا (و انگلستان) وجود داشته است. همچنین این تصور کلی نیز ممکن است وجود داشته باشد که برخی ایرانیان به قطب اول و عده‌ای به قطب دوم گرایش دارند.

طرح پمپئو برای ایران محکوم به شکست است یک تحلیلگر پیشین سازمان سیا در یادداشتی با عنوان "طرح پمپئو برای ایران محکوم به شکست است" نوشت: ساستمداران آمریکایی فکر می‌کنند که با فشار بیشتر بر ایران قادرند این کشور را تسلیم خواسته‌های خود کنند اما این رویکرد هیچگاه در گذشته نتیجه نداده است.

سیاستمدار محبوب لبنان در دو راهی ریاض - بیروت عربستان نگران از نفوذ عمق استراتژیک حزب الله و ایران در این کشور و همچنین بحران سوریه در نتیجه انتخابات اخیر لبنان، حریری را بار دیگر به ریاض کشاند تا برای بیروت خط و نشان بکشد.

اصولگرايان می خواهند با برجام چه كنند؟ اصولگرايان راهبرد مشخصي در مواجهه با برجام بعد از خروج آمريكا از آن ندارند. آنها كه تا پيش از اين بر كوس مخالفت با برجام مي‌كوبيدند، بعد از خروج برجام دوپهلو سخن مي‌گويند. سخنان برخي از آنها هم در‌مقايسه‌با گفته‌هاي پيشينشان متناقض جلوه مي‌كند.

حیاط خلوت اسرائیل، میدان نبرد جدید خاورمیانه می‌شود؟ در نهایت اسرائیل متوجه این نکته خواهد شد که آغاز هرگونه جنگی باعث می‌شود که دامنه آن جنگ وارد حیاط خلوت خودش شود. مشخصا این نتیجه خوشایند اسرائیل نیست. تبادل موشکی هفته گذشته در مرزهای اسرائیل و سوریه غیرعادی بود.

۱۲۳۴۵آرشیو
رهبر انقلاب و مسئولان نظام جمهوری اسلامی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
رجب طیب اردوغان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
مقتدی صدر و حیدرالعبادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
کره شمالی و چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
رحمان قهرمان‌پور,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
حسین موسویان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اردوغان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
مقتدی صدر,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
ترامپ وپوتین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
آيت‌الله محمدعلي موحدي‌كرماني,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
احمدی نژاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
فریدون مجلسی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
ایران و روسیه,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
مایک پمپئو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
سعد حریری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
نبی حبيبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
اسرائیل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
شاید از دست داده باشید
پدر داماد حسن روحانی: پسرم و دختر ایشان ۲۵ سال است ساکن اتریش هستند
عمل جراحی «جمشید مشایخی» موفقیت‌آمیز بود
علیرضا بیرانوند در پرسپولیس ماندنی شد
جدول قطعی برق تبریز در تابستان ۱۳۹۷ (دوشنبه ۲۵ تیرماه ۹۷)
کاپیتان تیم ملی کبدی بانوان: تنها برای قهرمانی در جاکارتا حضور پیدا می‌کنیم
سیاره‌ فراخورشیدی با امکان حیات کشف شد
واکنش نماینده مردم زابل در مجلس به انتشار عکس‌های منتسب به خانواده‌اش
۱۷ کاهش وزن حیرت‌آور و داستان‌های آن‌ها
بازداشت «حسین هدایتی» به دلیل عجز از تودیع وثیقه
جدول قطعی برق تهران در تابستان ۱۳۹۷ (سه شنبه ۲۶ تیرماه ۹۷)
آلمان: دیگر نمی‌توانیم به آمریکا تکیه کنیم
لودریان: می‌خواهیم از فروش نفت ایران اطمینان یابیم
موگرینی: باید از ترامپ پرسید از نظرش چه کسی 'دوست' است
اسامی بانوان تکواندوکار ایران در تورنمنت «ججو» کره‌جنوبی
رئیس جمهور روسیه وارد «هلسینکی» شد/ آغاز نشست تاریخی روسای جمهور روسیه و آمریکا (+تصاویر)