صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

چرا مدیر تازه CIA خطرناک‌تر از مایک پومپئو است؟ ابراهيم ناصرالدين در الدیار چاپ بیروت نوشت: دیپلمات های غربی به مسئولان لبنان توصیه می کنند از تعیین جینا هاسپل بعنوان مدیر جدید سیا بیش از روی کار آمدن پمپئو نگران باشند؛ چرا که این قاتل سرکش برای تثبیت جایگاه خود بعنوان نخستین زنی که در این منصب قرار گرفته است، نیاز به اقداماتی بخصوص دارد.

آيا دوره چهارم رياست‌جمهوری پوتين آغاز يك جنگ سرد نو خواهد بود؟ مسكو درست يك روز مانده به برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در اين كشور، اقدام‌هاي تلافي‌جويانه عليه لندن را اعلام كرد، اقداماتي كه به نوشته رويترز «بسيار فراتر از حد انتظار بود.» وزارت خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي، ضمن اعلام ضرب‌الاجل يك هفته‌اي براي خروج ٢٣ ديپلمات بريتانيايي از خاك روسيه، دقيقا ب

بزرگترین چالش پیش روی پومپئو، نه بازسازی وزارت امور خارجه آمریکا، که مواجهه با توافق هسته‌ای با ایران است «فرید زکریا» تحلیلگر مسائل سیاسی و مجری شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در یادداشتی در نشریه واشنگتن پست، به «مایک پمپئو» وزیر پیشنهادی برای وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد که خروج از برجام نه تنها هزینه‌های چشمگیری به همراه دارد، بلکه سنگ بزرگی در مذاکرات آتی با کره شمالی خواهد بود.

آینده برجام در دست ایران است اینکه ایران بگوید پس از خروج آمریکا از این معاهده، برنامه هسته‌ای خود را تجدید می‌کند، یک سقوط است. راهکار هوشمندانه‌تر این است که علی‌رغم خروج ایالات‌متحده، آن‌ها همچنان به این توافق ادامه دهند.

جنگ تجاری و عقب نشینی ترامپ تحلیلگران اقتصادی پشتوانه و انگیزه این تصمیم ترامپ را ناکارآمد دانسته و نسبت به یک جنگ تجاری میان ایالات متحده و اقتصادهای بزرگ جهان از جمله چین و اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند.

پیش بینی اوضاع جهان در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ کاخ سفید و اوضاع جهان: کاخ سفید علیه قوانین ایالات متحده قرار گرفته و ضد اصول اساسی سازمان تجارت جهانی عمل می کند و این کار را با نام امنیت ملی انجام می دهد.

حمله جاسوسی روسیه: چرا بریتانیا و چرا الان؟ دولت انگلستان بر اساس نوع سم استفاده شده، دولت روسیه را تنها عامل ممکن عملیات ترور جاسوس سابق روس می‌داند، اما در صورت پذیرش این ادعا پرسش‌های مهم دیگری نیز مطرح می‌شود: چرا روسیه باید این کار را در بریتانیا انجام دهد و چرا الان؟

حمله آمریکا به سوریه نزدیک است روزنامه نگار مشهور جهان عرب معتقد است که تحولات جدی نظامی در بحران سوریه قریب‌الوقوع است.

آیا ترامپ می تواند کیم جونگ اون را کنترل کند؟ مدیریت چین که هم دوست و هم دشمن است و حفظ همبستگی با کره جنوبی، سیاستمداری بالایی را می طلبد.  خبر جنجالی روز پنجشنبه  از اولین دیدار رئیس جمهور آمریکا و دیکتاتور کره شمالی همه ی موضوعات خبری را به این سمت تغییر داد.

انتخاب «مایک پومپئو» تنش‌های جهانی را افزایش می‌دهد برخی از تحلیلگران به اسپوتنیک گفتند که تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اخراج رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه و جایگزین کردن او با مایک پومپئو، مدیر سی آی ای، تنش‌های جهانی را افزایش داده و موجب دور شدن بسیاری از متحدان بلندمدتش می‌شود.

تاثیر جریان‌های شیعه و سنی در انتخابات آینده عراق در ماه می سال‌جاری انتخابات پارلمانی در عراق برگزار خواهد شد. این انتخابات از آن جهت حائزاهمیت است که به صحنه رقابت میان احزاب سنتی و نوظهور از یک سو و جریان‌های سنتی شیعه، سنی و کرد از سوی دیگر تبدیل شده است.

چرا تیلرسون برکنار شد؟ عباس عراقچی در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس با محتمل دانستن خروج آمریکا از برجام گفت که کشورها برای اقتصاد منهای برجام آماده باشند   روز پر ماجرای کاخ سفید با واکنش وسیع رسانه‌های و مقامات آمریکایی نسبت به عزل رکس تیلرسون از وزارت خارجه آمریکا و منصوب کردن مایک پمپئو رئیس سازمان سیا به جا

کشورگشایی به شیوه اردوغان خاورمیانه سرزمین رهبران نامتعارف دنیای سیاست است؛ از رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گرفته تا مقام‌های سیاسی در ترکیه. کشورهای هم‌جوار این منطقه نیز در این عرصه حضور جدی دارند.

برکناری تیلرسون، هدیه واشنگتن به محمد بن‌سلمان روزنامه‌نگار مشهور جهان عرب بر این باور است که بسیاری از اروپایی‌ها بر این باور هستند که وزیر خارجه برکنار شده آمریکا آخرین نفر از افراد با تدبیر و عاقل در دولت این کشور به شمار می‌رفت؛ چرا که وی به شدت نسبت به عقب‌نشینی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران هشدار داده بود.

چرا آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند؟ دلیل مسیحیان بدون هیچ شکی این است که دوست دارند اعتقاد مسیحیت را گسترش دهند. اما به چه دلیل کسی باید فکر کند که حمایت از اسرائیل باعث تغییر یهودیان خواهد شد؟ یهودیان انیستیتوها و دانشگاه ها به نظر مهم ترین منبع نفرت از اسرائیل در آمریکا و سایر نقاط غرب هستند.

عباس عبدی: کاخ سفید دنیا را شگفت‌زده کرد خبري كه در روزهاي گذشته منتشر شد نوعي شوك سياسي محسوب مي‌شود. «كاخ سفيد با بيانيه‌اي كه روز پنجشنبه منتشر كرد بسياري را شگفت‌زده كرد. در اين بيانيه آمده است كه رييس‌جمهور ترامپ با رهبر كره شمالي ديدار خواهد كرد. اين ديدار بناست دو ماه ديگر و در ماه مه برگزار شود.

عباس عبدی: قانون حجاب فقط به یک روسری نیم‌بند، بند شده؟ آقاي وزير كشور گفته‌اند كه: «موضوع جلسه بعدي شوراي اجتماعي كشور، حجاب خواهد بود. در اين جلسه دنبال ارايه گزارش‌هاي تحليلي و علت شناسانه در زمينه حجاب هستيم.

آيا برلوسكونی به قدرت باز‌می گردد؟ روز يكشنبه مردم ايتاليا به پاي صندوق‌هاي راي رفتند تا تكليف دولت خود را براي پنج سال ديگر روشن كنند.موضوعي كه از ابتدا هم ساده به نظر نمي‌رسيد و نتايج آن نشان داد كه نمي‌توان به آساني منتظر تشكيل دولت در اين كشور بود.

لودریان دست پر باز می‌گردد؟ ژان ایولودریان، وزیر خارجه فرانسه در صدر یک هیات بلندپایه شب گذشته وارد تهران شد تا امروز با مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو کند‌. این سفر قرار بود اواسط دی‌ماه انجام شود اما با آغاز ناآرامی‌ها در کشور، سفر ژان ایو ودریان به تعویق افتاد‌.

جزئیات پیشنهاد اروپایی ها به آمریکا درباره برجام واشنگتن – تهدید پرزیدنت ترامپ مبنی بر پاره کردن توافق هسته ای ایران پایتخت های اروپا را به شدت برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، نه دوباره نویسی آن؛ بلکه با تنظیم قراردادی تکمیلی که برنامه موشکی ایران و توانایی ایران برای تولید سوخت هسته ای را برای همیشه متوقف می کند، به تکاپو انداخته است.

۱۲۳۴۵آرشیو
جینا هاسپل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
پوتین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
فرید زکریا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
خروج آمریکا ازبرجام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
جهان سال 2018,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
ترور سرگئی اسکریپال,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
عبدالباری عطوان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
دونالت ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
تیلرسون و مایک پومپئو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
سیدرضا قزوینی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
رکس تیلرسون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
رجب  طیب اردوغان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
عبدالباری عطوان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
آمریکا و اسرائیل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
عباس عبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
عباس عبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
سیلویو برلوسکونی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
ژان ایولودریان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
تیلرسون ترامپ و مک مستر,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
شاید از دست داده باشید
دختــری که ۳۲ سـال قبل ربوده شد
هفت پرده از نمایش احمدی‌نژاد و یارانش در سال ۹۶
اگر اتفاقی برای محصورین بیفتد برای همیشه داغی بر پیشانی جمهوری اسلامی است
واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد (+عکس)
پیروزی پرگل رئال مادرید در برنابئو/ آتش بازی کهکشانی ها با درخشش رونالدو
کره شمالی بمب های اتمی‌ خود را نابود می‌کند
زلزله ۵ ریشتری گناوه را لرزاند
کلاهبرداری دختر دانشجو با روبات«صیغه یاب»
حادثه رانندگی در آذربایجان شرقی سه کشته و دو مصدوم برجا گذاشت
قیمت خانه در شرق تهران+جدول
«اسمولدارف» نخستین قربانی «علی اکبری» در سال جدید
مذاکره‌ام با استقلال زوری بود/ شاید آخر فصل همه چیز «اوکی» شود!
چشم انداز بازار خودرو در سال ۹۷
سلام بر ماه رجب
اختلاف نظرهای سه‌جانبه در جلسات تعيين حداقل دستمزد به حداقل رسید