صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

حواسمان به کردستان باشد با ورود نيروهاي نظامي دولت مرکزي عراق به کرکوک، مسئله استقلال کردستان عراق وارد فاز تازه‌اي شده است.قبلا حکومت اقليم اعلام کرده بود اگر چنين اتفاقي رخ دهد، به آن واکنش نشان مي‌دهد و نيروهاي پيشمرگه، درگير خواهند شد.

ترامپ بالاخره به نصیحت مشاورانش گوش داد القدس العربی نوشت: دو روز پیش رئیس جمهور آمریکا برنامه جدید خود در مورد ایران را اعلام کرد. به گزارش انتخاب، این برنامه طبق توصیفی که پیش از این ترامپ از برنامه اش ارائه داده بود، یک طوفان نیست.

سرنوشت برجام چه خواهد شد؟  سخنان روز جمعه دونالد ترامپ در خصوص استراتژی آمریکا در قبال ایران که البته برجام نیز بخش اعظمی از آن را تشکیل می‌داد را لزوما نمی‌توان در راستای منافع ایران تبیین کرد.   فرض دونالد ترامپ این است که ایران از توافق هسته‌ای برای توسعه قدرت هسته‌اي‌اش استفاده می‌کند تا بتواند بمب بسازد.

اول چاه را بکنید ... اخیرا یک نماینده مجلس با اشاره به اشکالات پیش‌آمده در نحوه تعامل دولت و مجلس، خواستار تغییر شکل نظام سیاسی به نظام پارلمانی شده است. این تغییر گرچه نیازمند اصلاح قانون اساسی است اما اگر الزامات و پیش‌شرط‌های نظام پارلمانی نادیده گرفته شود، کشور هزینه سنگینی بابت این تغییر متحمل می‌شود.

گاردین: ترامپ توپ را به زمین کنگره انداخت، اما می‌داند از تحریم ایران خبری نیست گاردین نوشت: در حالیکه امریکا علاقه ای به نابودی برجام ندارد، ترامپ به نظر می رسد نخبگان را در این ماجرا مقصر معرفی خواهد کرد تا حداقل پایگاه اجتماعی خود را حفظ کند.

جنگیدن با آمریکا تا سرحد مرگ؟ از قدیم گفته‌اند مرگ یک‌بار شیون هم یک‌بار. این ضرب‌المثل درباره هر دو طرف درگیر برجام، ایران و آمریکا، صدق می‌کند.

نزدیکی سعودی‌ها به روسیه، ربودن نزدیکان ایران است در سفر هرساله‌اش به ایران، آمده تا با بیژن زنگنه، وزیر نفت و دیگر مسئولان این حوزه، گپ‌وگفتی داشته باشد.   فریدون فشارکی، مدیرعامل مؤسسه مشاوره بین‌المللی مطالعات انرژی فکت گلوبال انرژی «FACTS» آمریکا، چهره‌ای شناخته‌شده در صنعت نفت جهان است.

حفظ فاصله ايران با تركيه با وجود دغدغه مشترك در اقليم كردستان اتحاد ميان ايران، عراق و تركيه در برابر برگزاري همه‌پرسي جدايي كردستان از عراق هر روز ابعاد جديدتري به خود مي‌گيرد.

سلمان در روسیه به دنبال چه بود سفر چهارروزه پادشاه عربستان به مسکو را که نخستین سفر یک پادشاه سعودی به روسیه است، بالقوه می‌توان نقطه پایانی بر دشمنی یا رقابت دیرینه دو کشور به‌شمار آورد.

ائتلاف با اعتدالیون یا آینده شورایعالی سیاست گذاری؟ بحث ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدالیون و پیش از آن پذیرش یا عدم پذیرش محوریت سیاسی شورایعالی سیاست‌گذاری در انتخابات‌های آتی ازجمله مسائلی است که این روزها در کانون توجه و محور بحث فعالان سیاسی جریان اصلاحات قرار گرفته است و همچنان موافقان و مخالفانی دارد.

آیا موسوی خوئینی‌ها در حال بازگشت به عرصه سیاسی است؟ صادق زیباکلام گفت: آیت الله موسوی خوئینی ها آینده ای در سپهر سیاسی ایران ندارد و نمی تواند خلاء مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را پر کند.

مقصد نهایی نفت داعش کجاست؟ در مدت سیطره حدود سه ساله داعش بر برخی مناطق نفت خیز سوریه و عراق، مسیر، مقصد و نحوه ترانزیت نفت داعش استخراجی داعش همواره مبهم بوده است. برخی تاجران اسراییلی را مشتریان اصلی این تجارت سیاه می دانستند.

چرا پادشاه عربستان نتوانست همپیمانی‌ روسیه با ایران را بشکند؟ پایگاه هافینگتون پست عربی در یادداشتی با تشریح ابعاد اولین سفر پادشاه عربستان به مسکو، رئیس جمهور روسیه را برنده بزرگ‌تر این سفر دانست و گفت: مسکو هرگز راضی به دوری از ایران نمی‌شود.

اگر ترامپ برجام را پاره کند، چه می شود؟ دونالد ترامپ هم در زمان مبارزات انتخاباتی و هم در نه ماهه اول دوران ریاست جمهوری اش بارها اعلام کرده توافقنامه سال ۲۰۱۵ بین ایران، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه تسلیحات هسته ای ایران " بدترین قراردادی است که تاکنون بسته شده است."   به زودی خواهیم فهمید که

آیا اردوغان قابل اعتماد است؟ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در چهارمین سفر خود طی شش سال گذشته، در حالی وارد تهران شد که به نظر می رسد در شرایط فعلی رویکرد های آنکارا بیش از همیشه به تهران و جبهه متحدان منطقه ای و بین المللی آن از جمله روسیه نزدیک شده است.اما سوال اساسی درباره اردوغان که به سیاست ورزی سینوسی مشهور شده، همچنا

استقلال کردستان عراق و راه حل رفع نگرانی ایران یک هفته پس از برگزاری همه‌پرسی جنجالی در اقلیم کردستان عراق، واکنش‌های داخلی و بین‌الملل به این مساله همچنان ادامه دارد.

ريشه اصلاحات در عربستان  هنگامي كه خبر مربوط به مجاز شدن رانندگي براي زنان عربستان سعودي منتشر شد، برخي از تحليلگران آن را به فشارهاي خارجي ربط دادند و اينكه سعودي‌ها با پذيرش اصلاحات اجتماعي قصد دارند فشارهاي خارجي را كم كنند و به جاي آن بتوانند دست به سركوب داخلي و سياست توسعه‌طلبانه بزنند.

آیا ترامپ معامله گر خوبی است؟ یکی از واقعیت های موجود، این است که آمریکا اگر بخواهد یکی از این گرینه ها را انتخاب کند، باید حمایت و رضایت بیشتر متحدانش را جلب کند. اما تاکنون دولت ترامپ، دلیلی برای اطمینان به اعتبار و قابل اعتماد بودن این کشور ارائه نداده است.

چالش‌های بعد از واقعه همه‌پرسی به‌رغم اعتراض‌ها و نارضایتی‌های کشورهای جهان، همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق در فضایی احساسی برگزار و اعلام شد ۷۲درصد از واجدین شرایط شرکت نموده و ۹۲درصد از این ۷۲درصد، رأی به استقلال از کشور عراق داده‌اند.

ضرورت‌های کابینه در سایه یا دولت در سایه تشکیل «کابینه سایه» یا «دولت سایه» سنتی است که از اواسط قرن بیستم در بریتانیا شکل گرفت. بریتانیا دارای نظام پارلمانی است و نظام حزبی آن در عمل، نظامی دو‌حزبی شناخته می‌شود.

۱۲۳۴۵آرشیو
داوود هرميداس‌باوند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
ظریف و موگرینی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
نظام ریاستی و نظام پارلمانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
دونالت ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
عربستان و روسیه,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
حفظ فاصله ايران با تركيه,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
سفر پادشاه عربستان به مسکو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
شورایعالی اصلاح طلبان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
موسوی خوئینی ها,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
داعش,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
پوتین و ملک سلمان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
رهبر و اردوغان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
صادق زیباکلام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
رانندگی زنان در عربستان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
توافق نامه هسته ای,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
همه‌پرسی اقلیم کردستان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
محسن میردامادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
شاید از دست داده باشید
با شوهران میلیاردر بازیگران زن ایرانی آشنا شوید! + عکس
تیپ و چهره آزاده صمدی در آرامگاه حافظ / عکس
واکنش پرستو صالحی به خواستگاری عجیب محمد نادری
ستاره‌ها برای این فیلم‌ها، چه سختی‌ها که نکشیدند! + تصاویر
شقايق فراهانی و پسرش در اكران خصوصی فيلم شنل
ناگفته های جالب از زندگی خصوصی بهناز جعفری!
غافلگیر شدن امیر کربلایی زاده در روز تولدش توسط همسرش! عکس
ظاهر تکان دهنده نورما آن سایکس یک روز قبل از مرگ! + عکس
سکانسی عاشقانه از مهناز افشار و بهرام رادان + عکس
قتل هولناک پسر ۲ ساله رشتی به دست نامزد مادرش
جزئیات قتل دانشجوی دختر دانشگاه تهران
با سیلی ناظم، پرده گوش یک دانش‌آموز در شوش پاره شد
میلیاردر بزرگ دنیا از چه خودروهایی استفاده می‌کنند؟ + عکس
پراید ۷۰۰ هزار تومان در بازار گران شد+ لیست قیمت ها
لحظه به لحظه با تحولات کرکوک/ بارزانی: به ما خیانت شد