صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

رویکرد پراگماتیستی نخست‌وزیر پاکستان دیدار عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان از ایران هفته‌ها پیش از انجام آن، در کانون توجه و تحلیل محافل رسانه‌ای در منطقه قرار داشت.

سرلشگر حسین سلامی چگونه فرمانده جدید سپاه شد؟/ آغاز فصل جدید مقابله با آمریکا و اسرائیل سردار حسین سلامی درست یک هفته پس از قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی به عنوان فرمانده جدید سپاه منصوب شد.  شب گذشته حکم سردار حسین سلامی به عنوان فرمانده سپاه صادر شد تا او رسما در روز سالگرد تاسیس سپاه به جای محمدعلی جعفری مسئولیت مهمترین نهاد نظامی ایران را برعهده گیرد.

عرب‌ویکلی: اردوغان به زودی پرچم سفید را بالا می‌برد بخشی از معامله بر عهده ایران است. محمدجواد ظریف که در دمشق و آنکارا در رفت و آمد بود، حامل پیام هایی است که به زودی در مذاکرات نورسلطان اعلام خواهد شد.

آقای‌ صدیقی؛ امتحان الهی فقط شامل حال مردم است؟ حجت الاسلام صدیقی امام جمعه محترم تهران در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت گفت:« خداوند با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند، چرا نگرانید که تحریم باشد و تشدید شود؛ به جهنم که تشدید شود. مگر شما خدا ندارید. مگر خداوند کم داده است. مگر قرآن نمی خوانید؟ شما کی هستید؟

امیرعلی ابوالفتح: دموكرات‌ها برنده شوند؛ آمریکا به برجام برمي‌گردد اوایل سال ۱۳۹۲ کشور در وضعیت مناسبی قرار نداشت و دیپلماسی دولت قبل موثر واقع نشده بود. به رغم تلاش‌ها کشور به مرحله‌ای رسیده بود که رشد اقتصادی منفی، تورم بالای ۴۰‌درصد و کاهش فروش نفت شرایط را دشوار کرده بود.

اروپا تا تصمیم‌گیری نهایی دست به عمل نخواهد زد سال گذشته بود که اروپایی‌ها از سازوکار مالی خود در قالب برجام تحت‌عنوان (اینستکس) پرده‌برداری کردند و خواهان سازوکار متناظر آن در ایران شدند. در این راستا طی روزهای گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از ایجاد سازوکار متناظر ایرانی اینستکس خبر داد.

مهدی مطهرنیا: قدم بعدی آمريكا؛ محاصره منطقه‌ای ايران سال گذشته بود که اروپایی‌ها از سازوکار مالی خود در قالب برجام تحت‌عنوان (اینستکس) پرده‌برداری کردند و خواهان سازوکار متناظر آن در ایران شدند. در این راستا طی روزهای گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از ایجاد سازوکار متناظر ایرانی اینستکس خبر داد.

کارشناس مسائل بین‌الملل: ترامپ به دنبال گفت و گو و معامله با ایران است پس از اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی این کشور و اقدام متقابل جمهوری اسلامی در تروریست خواندن نیروهای ارتش امریکا و سنتکام در خاورمیانه تنش‌ها میان تهران و واشنگتن بالا گرفته است.

اکبری: واشنگتن ۱۲ هدف را علیه تهران با تبعات بالای امنیتی به کار گرفته/ خطر جنگ، حتی با وجود آمادگی ایران،در سطح قابل ملاحظه است یک کارشناس ارشد مسائل استراتژیک می گوید: ایران، نه به نمایش خطر پذیری مفرط نیاز دارد، و نه به نمایش احتیاط بیش از دشمن! بازی تهران حقیقتاً بسیار پیچیده تر از آمریکا باید باشد.

راهکارهای حجاریان برای بقای اصلاح‌طلبی: باید سر خود را پایین نگه داریم و از توفان بسلامت بگذریم یادداشتی از سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات روز گذشته منتشر شد . حجاریان در آغاز این یادداشت نوشت: «در سال جاری، ایران از چند مولفه تاثیر می‌پذیرد؛ دونالد ترامپ و سیاست‌های وی اولین آنهاست. پروژه رییس‌جمهور امریکا دگرگونی بزرگ است و ابتنای آن بر بسیج نیروست.

تحركات ترامپ عليه ايران انتخاباتی است در تاریخ ایالات‌متحده آمریکا تنها دوران دو رئیس‌جمهور در همان چهارسال نخست به پایان رسیده است. جیمی کارتر و جرج بوش پدر. نکته مهم در این زمینه این است که سرنوشت هر دو رئیس‌جمهور نیز به شکلی به ایران گره خورده بود.

بهره‌برداری از سوانح و دردهای طبیعی برای رسیدن به اغراض و اهداف سیاسی‌ یکی از مشکلات رویکردهای سیاسی ما که می‌توان آن را از ویژگی‌های توسعه‌نیافتگی جامعه ایران دانست، بهره‌برداری از سوانح و دردهای طبیعی است که برای رسیدن به اغراض و اهداف سیاسی‌مان صورت می‌گیرد.

آمریکا در حال زمینه سازی برای حمله به ایران است؛ بولتون و بن سلمان پیامدهای این جنگ را دست کم گرفته اند امیل نخله بنیانگذار و مدیر سابق بخش «تحلیل استراتژیک اسلام سیاسی» سازمان سیا، در «لوبلاگ» نوشت: در حالی که افرادی مانند مایک پنس، معاون رییس‌جمهور آمریکا، مایک پومپئو وزیر امورخارجه، جان بولتون مشاور امنیت ملی، نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی مدام خواستار حمله نظامی به ای

استاد حقوق بین‌الملل: تحریم سپاه به معنای نقض حاکمیت ایران است دولت آمریکا نیروی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های یکجانبه خود قرار داد. ارزیابی‌تان از این اقدام چیست؟

آمریکا به دنبال وادار کردن تهران برای مذاکره با واشنگتن است یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: پیام اصلی اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، به طرف‌های خارجی است تا همکاری‌هایشان را با ایران قطع کرده، از بازار ایران خارج شده و به تلاش‌هایشان برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده پایان دهند.

ایران، خاورمیانه و سال ۹۸؛ انتقال از حوزه نظامی امنیتی به حوزه اقتصادی هم زمان با آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ پروژه آمریکا برای نابسامانی خاورمیانه و زمین‌گیر کردن ایران در قالب پروژه هرج و مرج هوشمندانه کلید خورد.

حدادعادل نقطه کانونی اختلاف‌ها در میان اصولگرایان گرچه این روزها سروصدای زیادی از اردوگاه اصولگرایان به گوش نمی‌رسد اما این را نباید دلیل بر آرامش درونی جریان اصولگرایی تلقی کرد.

فروپاشی چاوزیسم/ مادورو پاسخ دهد: چرا با ۲ هزار بولیوار می‌توان یک فنجان قهوه خرید؟ زمانی که ملتی حکمران یا هیات حاکمه‌ای را برمی‌گزینند که خدمتگزارشان باشد، وظیفه‌ی حکمران یا هیات حاکمه جست‌وجو برای تامین منافع ملی موکلان و تامین آسایش، نظم و رفاه مادی است تا در بستر آن خلاقیت، فرهنگ و تمدن ملت شکوفا شود؛   اما اگر حکمرانی بی‌توجه به این اصول در پی تئوری‌های بی‌سرانجام، رویایی و

۴ چالش بزرگ اصلاح‌طلبان در سال ۹۸ چشمان سیاستمداران اصلاح‌طلب، دیگر برق سال‌های پیش را ندارد. حالا دیگر فضا آنچنان شده که قریب به اتفاق چهره‌های جریان اصلاحات رک و صریح می گویند «با تکرار می‌کنم سیدمحمد خاتمی هم دیگر مردم نمی‌آیند».

ائتلاف مقتدی صدر و عبدالمهدی علیه ایران العرب چاپ لندن نوشت: نخست وزیر سابق عراق بخوبی می داند که بی اعتمادی ایران به او علت اصلی محرومیتش از رسیدن دوباره به این منصب است، اما در مقابل از این مساله هم غافل نیست که داشتن هر گونه نقش سیاسی در آینده عراق، بدون حفظ پل ارتباطی با تهران، ممکن نیست.

۱۲۳۴۵آرشیو
politics
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت
مذاکرات نورسلطان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
کاظم صدیقی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
امیرعلی ابوالفتح,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
مهدی مطهرنیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
مهدی مطهرنیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
امیر موسوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
علیرضا اکبری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
سعید حجاریان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
دکتر غلامعلی دهقان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
صادق زیبا کلام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
امیل نخله,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
یوسف مولایی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
امیرعلی ابوالفتح,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
انتقال حوزه نظامی امنیتی به حوزه اقتصادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
اصولگرایان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
هادی اعلمی فریمان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
اصلاح‌ طلبان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
مقتدی صدر و عبدالمهدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
شاید از دست داده باشید
بانوی وزنه‌بردار ایران: از خودم راضی هستم/ امیدوارم محکم کارمان را ادامه دهیم
صدرنشینی نمایندگان ژاپن و کره جنوبی/ قوچان نژاد ۸۰ دقیقه بازی کرد
۲ مدرس فینال «عصر جدید» معرفی شدند
کولاکوویچ: فعلا از بازی‌های دوستانه خبری نیست/ مردم ایران بی‌احترامی را نمی‌پذیرند
تعیین تکالیفی جدید برای دستگاه‌های دولتی
برایان هوک: یا با ایران کار کنید یا با آمریکا/ با هر دو نمی‌شود
انصاری‌فرد رئیس سازمان لیگ فوتسال شد
ابراز تاسف اتحادیه اروپا از عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران
شاهین شهرداری بوشهر و گل‌گهر سرجان لیگ برتری شدند/ شهرداری ماهشهر سقوط کرد
بازیگران نمایش «شاه ماهی» تکمیل شدند
نتانیاهو: روستایی در جولان را به نام ترامپ نامگذاری می‌کنم
«ویدیوچک» روی آنتن شبکه ورزش
نماینده مجلس: روش‌های متفاوتی برای فروش نفت داریم
انتظار سفر به مریخ طولانی‌تر شد!
سازوکار اینستکس پیشرفت خوبی دارد/ به توافق هسته‌ای پایبندیم