صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

ایران و آمریکا در جست‌وجوی منافع همپوش ايران و آمريکا مناسبات بسيار پيچيده‌اي را به لحاظ کلامي حداقل يا در گفتار دارند به توضيح و تصوير مي‌کشند و فهم اين کلمات و عباراتي که رد و بدل مي‌شود در اين حجمي از بي‌اعتمادي که طي ۴۰ سال گذشته انباشه شده، براي ناظران و کساني که اطلاعات دقيق از پشت صحنه و پرده ندارند، آسان نيست.

نشانه‌های مثبت از فعال شدن نقش ژاپن معمولا سفرهايي در سطح رئيس جمهور اسلامي ايران به ديگر کشورها شايد با انگيزه‌هاي سياسي، اقتصادي و تجاري صورت مي‌گيرد اما سفر آقاي دکتر روحاني به ژاپن بايد گفت با توجه به اينکه عملا روابط تجاري ما تحت تاثير تحريم‌هاي آمريکا قرار گرفته و به حداقل کاهش پيدا کرده قطعا با انگيزه‌هاي سياسي دارد انجام مي‌ش

غرویان: این شیوه پرداخت یارانه به نوعی گسترش گداپروری است استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: احساس تبعیض موجب می‌شود مردم تصور کنند اگر یارانه‌ها را دریافت نکنند این مبلغ به دست افرادی می‌رسد که تمکن مالی بیشتری از آنها دارند. این احساس شکاف اجتماعی را عمیق‌تر می‌کند. در چنین شرایطی باید همه تلاش را به کار بندیم تا احساس عدالت اجتماعی در جامعه شکل گیرد.

هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین تصورتان این نباشد که ماجرا تمام شده و دشمنان خارجی ناکام مانده‌اند. اشتباه اصلی همین است که دنبال پیدا کردن دشمنان خارجی می‌گردید. به تجمعات اعتراضی هفته آخر آبان نگاه کنید و از خود بپرسید چرا در مناطق بالای شهر تهران حتی یک نفر برای اعتراض به افزایش قیمت بنزین به خیابان نیامد؟

کابوس بریتانیا در آستانه کریسمس سپهر سیاسی بریتانیا که برای قرن‌های متمادی مهد میانه‌روی و اجتناب از رویکرد‌های رمانتیک مرسوم در جهان خارج بوده است، امروز به همان آفت رادیکالیسم گرفتار شده است و رای‌دهندگان بریتانیایی در فاصله یک هفته تا انتخابات باید بین دو گزینه جرمی کوربین سوسیالیست و بوریس جانسون نومحافظه‌کار یکی را انتخاب کن

پیام تازه اروپا به ایران چه بود؟/ اینستکس صرفا روابط اقتصادی ایران و اروپا نیست کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که پیوستن شش کشور جدید به اینستکس علاوه بر افزایش روابط اقتصادی ایران و اروپا دیگر کشورها را نیز به همکاری های اقتصادی با ایران تشویق خواهد کرد.

گزینه‌های جانشینی در بغداد در جریان جلسه دیروز یکشنبه (۱۰ آذرماه) پارلمان عراق، استعفای نخست‌وزیر این کشور پذیرفته شد. پیش از این به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان، جلسه فوق‌العاده پارلمان عراق برای بررسی استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری این کشور به تعویق افتاده بود.

ریاض با دقت در حال بررسی پیشنهادهای تهران است؛ چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ الخلیج الجدید نوشت: ایران بار‌ها بر آمادگی خود برای مذاکره با عربستان سعودی، در راستای پایان دادن به سوء تفاهم‌ها بین دو کشور، تاکید کرده است؛ همانطور که عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ماه گذشته اعلام کرد که جمهوری اسلامی آماده انجام مذاکرات مستقیم یا با واسطه، با همسایگان خود است.

عبدالمهدی، بازی در زمین سیاست را به صدر واگذار کرد آیا خونریزی تمام خواهد شد؟ ایا بحران عراق تمام خواهد شد؟ آیا دست های خارجی کوتاه خواهد شد؟ آیا مردم آرام می شوند؟ یا قصه پر غصه مردم عراق همچنان ادامه دارد؟  پس از دو ماه از ناآرامی های عراق، نخست وزیر این کشور تن به استعفا داد.

جلالی‌زاده: کسانی که پشتشان به تایید صلاحیت شورای نگهبان گرم است برای خود دردسر درست نمی‌کنند به گزارش آزادی، مردم به افزایش سه‌برابری قیمت بنزین و گرانی احتمالی ناشی از آن عادت خواهند کرد؛ همان‌طور که همیشه‌ کرده‌اند. سران قوا نیز به عنوان تصمیم‌گیرندگان و مسببان آنچه در ۱۰ روز گذشته بر کشور رفت و در ماه‌های آتی بر مردم خواهد گذاشت؛گزندی نمی‌بینند.

مجلس خبرگان نمی‌تواند قانونگذاری كند چند روز قبل، آيت‌ا... احمد خاتمي، سخنگوي هيأت رئيسه مجلس خبرگان اعلام کرد: «اعضاي کميسيون سياسي، اجتماعي و فرهنگي مجلس خبرگان، جلوگيري از فعاليت مجدد شبکه‌هاي خارجي در کشور را تصويب کردند.

اگر تحلیل وقایع دی ماه ۹۶ را به موضوعات امنیتی خلاصه نمی کردیم، امروز با اتفاقات مشابه روبرو نبودیم عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت:هنگامی که صحنه سیاست در ایران را نظاره می‌کنیم، دچار تعجب فراوان می‌شویم. آیا این همان جامعه‌ای است که انقلاب کرد؟ آیا این همان جامعه‌ای است که ۸ سال جنگید؟ این ناپایداری سیاسی که از خاتمی به احمدی‌نژاد برسد و سپس به روحانی بازگردد از کجا ریشه می‌گیرد؟

آقای روحانی! منشور حقوق شهروندی یک انشای مزخرف بود غائله بنزین خوابید اما به بهای ذبح حقوق شهروندی. برخی کشته، برخی دستگیر و بسیاری هم مایوس شدند چرا که دیدند چطور در فقدان گوش‌های شنوا و امکان اعتراض مدنی، سوءاستفاده‌گران میدان‌دار می‌شوند. در عین حال همه شاهد بودند که مسئولان امر چطور همه را با یک چوب رانده و خود را نشنیدن می‌زنند.

۶ سناریو برای استیضاح ترامپ تحلیلگران و رسانه‌های غربی سناریوهای متعددی را در زمینه استیضاح ترامپ مطرح می‌کنند.

مسئله بنزین نیست! حوادث اخیر را چه اعتراض و چه اغتشاش بدانیم، باید ریشه‌یابی شوند تا چالش‌های امنیتی حاکمیت که پیش از این در فواصل زمانی ده ساله( ۷۸-۸۸-۹۸) بروز می‌کرد، اکنون به فاصله کمتر از دو سال( دی ماه ۹۶- آبان۹۸) رسیده است.

آقای ذوالنور راه تغییر از صندوق رأی می‌گذرد نه رگ گردن مجتبی ذوالنور، نماینده اصولگرای قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صبح دیروز متن شبنامه‌ای علیه رئیس جمهوری را تهیه و بین نمایندگان مجلس توزیع کرد. در این متن تلاش شده با انتشار بخش‌هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب و مواضع تقطیع شده اخیر روحانی، رئیس جمهوری را مقابل رهبری قرار دهد.

صلح هرمز و تضمین منافع همسایگان سیدحسین موسویان، پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای در مقاله‌ای برای نشریه المانیتور با اشاره به طرح «صلح هرمز» نوشت: «منافع حیاتی مشترک ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بیشتر از تضادهاست؛ بنابراین ضروری است این کشورها روی منافع مشترک تمرکز کنند.» به گزارش «ایرنا» موس

علي واعظ: احتمال فروپاشی كامل برجام بسيار زياد شده است مايك پمپئو، وزير خارجه امريكا چه پيش از انتخاب به عنوان وزير خارجه، در جلسه استماع كنگره، تحت سوگند و چه بعد از خروج امريكا از برجام، در مصاحبه‌هايش ادعا كرده‌ بود كه سياست خروج امريكا از برجام، باعث بازگشت برنامه هسته‌اي ايران به شرايط پيش از برجام نمي‌شود.

آیا «روحانی» معمار نوین روابط تهران و ریاض است؟ زمزمه‌هایی در روزهای اخیر توسط رسانه‌های خبری مبنی بر ارسال نامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به رهبران کشورهای عربی عضو در شورای همکاری خلیج‌فارس مطرح شدند؛ خبری که در نهایت عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه را دست به‌کار کرد تا بر صحت این خبر مهر تایید بزند.

دغدغه شفافیت آیت‌الله علم‌الهدی! شفافیت پذیرفتنی است، اما با این سوال چه کنیم که وقتی اعترافات به اعتماد عمومی آسیب می‌زند باز باید همچنان ادامه یابد؟ مسئله اعترافات تلویزیونی یکی از چالش‌های کشور در ماه‌های گذشته بوده است.

۱۲۳۴۵آرشیو
ایران و آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
روابط ژاپن و ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
محسن غرویان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اعتراضات بنزینی در کشور,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
کریسمس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
روابط ایران و کشورهای اروپایی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
اعتراضات در عراق,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
صباح الاحمد الجابر الصباح,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
اعتراضات در عراق,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
جلال‌ جلالی‌زاده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
سید احمد خاتمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
عباس عبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت
حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
بنزین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
مجتبی ذوالنور,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
حسین موسویان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
علي واعظ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
روابط تهران و ریاض,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
احمد علم‌الهدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
شاید از دست داده باشید
پشت‌پرده‌ غول‌های کنکور که دود از سرتان بلند می‌کند / پشت کنکوری‌های ۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومانی
لیونبرگ: دوست دارم سرمربی دائمی آرسنال شوم اما  نظر من زیاد مهم نیست!/ عصای جادویی ندارم
شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد
عباس عبدی خطاب به اصولگرایان تندرو: پیشنهاد استعفا و کناررفتن رئیس جمهور را که خودتان دادید/ حالا که من تکرارش کردم با آن مخالفید؟!
پای جانسون در جای پای ترامپ!
سوء مدیریت، باعث جدایی استراماچونی
حمایت خاتمی از روحانی از روی ناچاری بود/ شورای شهر به قالیباف پاس گل می‌دهد
شغل وسوسه‌انگیز در کاخ ملکه الیزابت
الناز رکابی: فدراسیون کوهنوردی برای حضورم در انتخابی المپیک بودجه‌ای نداشت
پیروزی اتلتیکومادرید پس از ۳ هفته ناکامی/ ناپولی با «گتوزو» هم باخت
ترین های هفته پانزدهم لیگ برتر| استقلال،قائدی و کالدرون در جمع برترین ها/ادامه ناکامی سرمربی سایپا
روزهای پایانی سریال «پس از آزادی» در تهران
انتقاد مرجانه گلچین از وضعیت بازیگرها/ به درد ما رسیدگی کنید
مخالفت یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان
نمایش غیرواقعی «بازگشت استرا»/ حرفه‌ای نیستید، حداقل صادق باشید!