صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

کدخدایی مَنشی به سبک سخنگوی شورای نگهبان/ دعوای طلبگی چیست؟ آیا غیر از این است که در مباحث طلبگی با توجه به اینکه طلبه باید پاسخگوی سوالات و اشکالات دوستان خود باشد سعی میکند با بیان دلایلی آنها را قانع کند.

ایرانیان استعداد ورود به تمدن جدید را ندارند  کودتا در قیاس با دیگر موارد، سهم بسیار ناچیزی در سرنگونی دولت مصدق دارد. کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ از عمده‌ترین رخدادهای تاریخ حیات ایران است که بر بسیاری از معادلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ادوار پس از خود تاثیر گذاشت.

پيام‌های كودتای ۲۸ مرداد كودتاي ۲۸ مرداد سال ۳۲ يكي از رخداد‌هاي مهم و تاثيرگذار در تاريخ يكصد ساله اخير كشورمان است كه جا دارد به مناسبت سالروز ۲۸ مرداد بار ديگر براي عبرت ‌آموزي مورد بررسي قرار گيرد و باتوجه به زمينه‌ها و پيامد‌هاي آن كه ضربه سنگيني به فرآيند گذار به دموكراسي و برنامه‌هاي اصلاحي دولت دكتر مصدق داشت مورد

جدال شيخين «۱۰ سال قوه قضاييه بودم و در اين ايام يك جمله روي ميز خود نوشته بودم كه «اگر اين سمت هميشگي بود، نوبت تو نمي‌شد» و اين موضوع را هميشه بايد مورد توجه قرار داد كه در زماني مسووليت به فردي سپرده مي‌شود، به بهترين نحو آن را انجام دهد و در زمان مناسب مسووليت را تحويل دهد.» اين جملات بخشي از سخنراني آيت‌

چرا امارات و عربستان سعودی فتیله تقابل با ایران را پایین کشیدند؟ تغییرات محسوس در سیاست امارات در قبال ایران و همچنین مواضع عربستان، در سایه تحولات منطقه توجه بسیاری از رسانه های عربی را به خود جلب کرد و این رسانه ها به واکاوی دلایل آن پرداختند.

توهمات یک رییس‌جمهور  اگر چه سخنان دیروز روحانی در دیدار با مدیران وزارت امور خارجه آن هم در دفاع از دستگاه دیپلماسی و کارنامه دکتر محمدجواد ظریف در قضیه برجام و نوع مواجهه با آمریکا معطوف حقیقت و واقعیت بود، اما بیان برخی از ادله و براهین بابت مناقشات کشور و منطقه سبب شد که نوعی توهم خودبزرگ‌بینی و فرافکنی آن هم با هدف

بقای قدرت گروهی در گرو جنگ است  اندیشه صلح و دوری از جنگ و نزاع از گذشته‌های دور تا به امروز، بخش جدایی‌ناپذیری از فرهنگ و تمدن ایرانی بوده است، اصل خطیری که اسلام نیز در کنار فرهنگ ایرانی آن را رشد داد و به امروز منتقل نمود.

آقای علم‌الهدی! «قول لیّن»» کجا، تعبیر «جفتک زدن» کجا؟ خطبه‌های آقای علم‌الهدی نشان می‌دهد که در این ۱۴ سال کاری انجام نگرفته است وگرنه احتیاج نبود هرهفته به این مسائل اشاره شود. امام جمعه محترم مشهد جناب آیت‌الله علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه فرموده‌اند: « آخر عیاشی کردن‌ها و دست در دست دخترها داشتن اعتیاد و مواد مخدر است.

وضعیت ناخوش اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند حسن اسدی زیدآبادی «فعال سیاسی و رسانه‌ای» در گفتگویی با روزنامه مستقل به واکاوی عملکرد مثبت و منفی اصلاحات طی چند دوره گذشته در مجلس و دولت می گوید و اینکه چه تاثیری بر روی پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان در آستانه دیازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گذاشته است: ۱-سرمایه های اجتماعی اصلاح طلبان بع

پشت‌پرده تحرکات جدید احمدی‌نژاد احمدی‌نژاد احتمالاً برنامه ویژه‌ای برای ۱۴۰۰ خواهد داشت. او حتی با علم به رد صلاحیت با اهدافی دیگر در انتخابات ثبت‌نام می‌کند و بعید است فضای مجانی و نامحدود نام‌نویسی انتخاباتی را مفت از کف بدهد. اما جدیدترین سناریوی انتخاباتی او برای اسفند ۹۸ نوشته خواهد شد.

عمان میانجی گر نیست،‌ پیام آور است مذاکره دو کشوری که دارای منافع مشترک و یا دید مشترک به مسائل هستند هیچ گاه منفی و چالشی نیست؛ یعنی چیزی نیست که عمانی ها خطوط قرمز برای ما ترسیم کنند یا ما برای عمانی ها که در نهایت به مسائل چالشی تبدیل شود.

دولت بوریس جانسون چگونه می تواند انگلیس را وارد جنگ با ایران کند؟ پائول ماسون در نشریه «نیو استیتسمن» چاپ لندن نوشت: آقای توبیاس الوود، وزیر دفاع بریتانیا اخیرا اعتراف کرد که نیروی دریایی بریتانیا توان کافی برای دفاع از منافع کشور در دنیا را ندارد. در شرایط کنونی بریتانیا نمی تواند بیشتر از ۱۳ ناو محافظ خود را در پایگاه دریایی بحرین نگه دارد.

خطر قدرت گرفتن راست‌افراطی  در انتخابات درون‌حزبی محافظه‌کاران در بریتانیا که بر سر جانشینی ترزا می انجام شد، بوریس جانسون در رای‌گیری نهایی میان ۱۶۰ هزار عضو حزب محافظه‌کار، با کسب ۹۲ هزار رای در مقابل ۴۶ هزار رای هانت، پیروز انتخابات و نخست‌وزیر جدید بریتانیا و جانشین ترزا می ‌شد که اساسی‌ترین وعده وی در رقابت‌های انتخاباتی

کمال اطهاری: دولت تسخیر شده، کسوت قانون به خود پوشیده رهیافت اقتصاد سیاسی بر وجود ارتباط میان مولفه‌های سیاسی و اقتصادی در شکل‌دادن به پدیده‌های اجتماعی مبتنی است. به همین دلیل اگرچه اغلب زیرمجموعه علم اقتصاد دانسته می‌شود، باید آن را چیزی فراتر از علم اقتصاد محض دانست. اما این مولفه‌ها چه نسبتی با جامعه ایران و سیاست‌های حاکم بر آن دارند؟

واکاوی رفتار سیاسی سیدمحمد خاتمی و محمدرضا عارف که گاهی روی اعصاب است این یک واقعیت است که رفتار سیاسی و گاهی اجتماعی سیدمحمد خاتمی به عنوان نماد اصلاح‌طلبی و محمدرضا عارف در جایگاه یکی از تصمیم‌سازان ارشد جریان اصلاحات، گاهی روی اعصاب است و به اصطلاح لج آدم را در می‌آورد.

جنگ نمی شود، اما با ادامه وضع کنونی، ناآرامی‌ها ادامه می‌یابد/ شرایط منطقه، جناح اصولگرا را در ایران قدرتمند‌تر می‌کند بحران میان ایران و ایالات متحده تمام نشده است، بلکه در نقطه آغاز قرار دارد. فضای تنش‌ها ادامه دارد و در صورت ادامه تحریم‌ها و ممنوعیت صادرات نفت ایران، تاثیرات این تنش‌ها تمام منطقه و روابط بین المللی را نیز فرا می‌گیرد.

۴ دلیل سکوت آمریکا در قبال ایران هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می‌رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می‌شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران؛ اگر نگفته باشیم کوتاه آمدن و حتی عقب نشینی. اما چرا به نظر می‌رسد که ایالات متحده در برابر ایران، به طور متناوب در حال کوتاه آمدن است؟

گزینه‌های ایران و آمریکا در دو سال منتهی به انتخابات آمریکا چیست؟/ اخراج بولتون؛ گزینه پیش روی ترامپ دنیل برومبرگ پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات عرب در واشنگتن در حالی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست سازمان ملل به نیویورک سفر کرده یادداشتی در وبسایت لابلاگ منتشر کرده و گزینه‌های پیش روی ایران و آمریکا را مورد بررسی قرار داده است.

آقای آشنا! سُرنا را از سرِ گشاد آن ننوازید «فرمایشات دکتر روحانی چراغی است در تاریکی. ولی افسوس. همان طور که تئوری ژاپن اسلامیِ امیرکبیر ایران را به باد تمسخر گرفتند، این هم به همان روز دچار خواهد شد. / با هشتگ هاشمی زنده است.» به گزارش عصر ایران، این توییت را آقای حسام‌الدین آشنا در استقبال از سخنان رییس جمهوری منتشر کرده است.

پیام عقب‌نشینی از تحریم ظریف خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد که واشنگتن «فعلا» قصد ندارد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را تحریم کند. این خبر‌گزاری همچنین اضافه کرده که پیام این اقدام، «باز نگه داشتن مسیر دیپلماسی با ایران» است.

۱۲۳۴۵آرشیو
عباسعلی کدخدایی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
علی رضا قلی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
كودتای 28 مرداد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
محمد يزدی و صادق آملی لاريجانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
مقام اماراتی و بن سلمان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دکتر حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
محمد تقی فاضل میبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
احمد علم‌الهدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
حسن اسدی زیدآبادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
محمود احمدی نژاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
نصرت الله تاجیک,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
بوریس جانسون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
علی بیگدلی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
کمال اطهاری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اصلاح‌طلبان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
بحران میان ایران و ایالات متحده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
صادق زیبا کلام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
ایران و آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
حسام الدین آشنا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
محمدجواد ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
شاید از دست داده باشید
سودان رسما تشکیل شورای حاکمیتی را اعلام کرد
تلف شدن ۵۰۰ میلیون زنبور در برزیل/ علت چه بود؟
موافقت ترامپ با دعوت روسیه به نشست ۲۰۲۰ گروه ۷
عنوان فیلم جدید «جیمز باند» مشخص شد
عضو مجلس خبرگان:دعوای یزدی و آملی دعوای روحانیت نیست/ آقای یزدی افراط و تفریطی حرف می‌زند
آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست/ گفتمان اصلاحات ظرفیت جبران اشتباه را دارد
فرمانده انتظامی تهران: منتشرکننده فیلم آزار سگها به‌زودی بازداشت می‌شود
استعفای لاریجانی صحت ندارد
پایان رویای حذف یارانه سه دهک
ناگفته‌های بازیگری زیر سایه اعدام
۲ کشته در نخستین درگیری کشمیر پس از لغو وضعیت ویژه
رونالدو: می‌توانم در پایان این فصل از فوتبال خداحافظی کنم
حناچی: نگاه جنسیتی به استفاده از دوچرخه نداریم
کاظم جلالی: خبر درگیری ام با ظریف و رفتنم به بیمارستان کذب است
بازیکن سابق استقلال به ملوان پیوست/ فسخ قرارداد دو بازیکن با ماشین سازی