صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل سیاسی

تحلیل سیاسی

سرپوش - تحلیل سیاسی

هدف ترامپ از اینکه گفت «ممکن است یک آدم سرخود در ایران پهپاد ما را هدف قرار داده باشد» چه بود؟ ویكتور شلهوب در العربی الجدید نوشت: واشنگتن روز پنجشنبه را بین انتظار برای صدور یک دستور نظامی در مورد عملیات علیه ایران و خودداری دونالد ترامپ از آن، گذراند. این در حالی است که نوعی تردید و سردرگمی در کاخ سفید دیده می شود که بیانگر نبود یک سیاست خارجی مشخص است.

تیم B دو هدف دارد: عقب نشینی ایران از جنوب سوریه و مذاکره موشکی محمد بكر در رای الیوم نوشت: هیچ کس باور نمی کند که ایران در جریان حمله به نفت کش های نروژی و ژاپنی در دریای  عمان، بویژه در حین سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، نقش داشته باشد. آن هم در زمانی که تلاشهای اروپا برای آرام کردن اوضاع و قانع کردن ایران برای خارج نشدن از برجام به اوج خود رسیده است.

دیپلماسی پدر و پسر « صلح و ثبات خاورمیانه، برای ژاپن، امریکا و جامعه جهانی بسیار مهم است»، شاید این بخش از سخنان شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که پیشتر در تبیین نگاه دولتش به عرصه سیاست خارجی بر زبان آورده، وجه مهمی از اهداف سفر امروز او به تهران را پدیدار کند.

آمریکا به دنبال چیست/ ایران چه باید کند؟ دیگر کشور‌ها همه یا همسو با آمریکا هستند مثل کشور‌های عربی، یا سکوت می‌کنند یا مثل روسیه، چین و هند استفاده حاشیه‌ای می‌کنند. چین و روسیه اعلام کردند ما پایبند به تحریم شورای امنیت هستیم، اما به تحریم‌های دیگر متعهد نیستیم. اما دقیقا بر خلاف ادعایشان از تحریم‌ها استفاده کردند.

ترامپ به این ۶ دلیل به ایران حمله نمی‌کند انتخابات آمریکا نزدیک است و این احتمال وجود دارد که در سال ۲۰۲۱ ریاست ترامپ به پایان برسد؛ در صورتی که در فاصله یک سال مانده به اتمام دوره ریاستش، وارد جنگ شود، در شرایط دشواری قرار می‌گیرد.

روحانی و اختیارات ویژه عضو شورای مرکزی مؤتلفه مقاله‌ای را به چاپ می‌رساند که در آن سابقۀ «اختیارات ویژه» نخست‌وزیر یا رئیس‌جمهور را در دوران دکتر مصدق پس از واقعۀ ۳۰ تیر، ریاست‌جمهوری بنی‌صدر و دوران اصلاحات می‌جوید و البته در هر سه، نشانی‌هایی نادرست ارائه می‌دهد.

روحانی، همه‌ پُرسی و اختیارات ویژه/ شباهت یا تفاوت با مصدق و بنی‌صدر و لوایح دوقلو؟ آنچه تا کنون روشن شده این است که موضوع همه پرسی مورد نظر او «اختیارات ویژه» است اما این که می خواهد یا می تواند آن را عملیاتی و اجرایی کند یا نه به عوامل و انگیزه های دیگری بستگی دارد.

وزیر دولت دوران جنگ: روحانی در حوزه دیپلماسی اختیارات لازم را ندارد سیدکاظم اکرمی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوران جنگ با بیان اینکه در زمان جنگ، نخست‌وزیر اختیارات بسیاری داشت، گفت: اعلام نظر درباره همه مسائل به جز جنگ و صلح در اختیار نخست وزیر بود. حسن روحانی، رییس‌جمهور کشور قائل به افزایش اختیاراتش در شرایط ویژه و جنگ اقتصادی فعلی است.

راهبرد «نه جنگ و نه مذاکره» به تنهایی کافی نیست مسأله این نیست که راهبرد نه جنگ و نه مذاکره در شرایط فعلی درست هست یا نیست، بلکه به شرط درستی، باز هم کفایت نمی‌کند. «نه جنگ» و «نه مذاکره» هر دو با «نه» شروع می‌شوند و به معنای بی‌کنشی یا فقدان کنش فعال هستند.

چرا «تکرار می‌کنم» خاتمی تاثیری ندارد؟/ ناصری: باور به ناکارآمدی رای مردم در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید عملکرد و ناکارآمدی دولت باعث شده تا نگاه به اصلاح طلبان تغییر کند و آقای خاتمی با علم به این موضوع اعلام کرد که دیگر تکرارمی‌کنم‌ها تاثیری در رای و نظر مردم ندارد.

سرخو: از بازی کردن در زمین دشمن خودداری کنیم یک فعال سیاسی گفت: باید از بازی کردن در زمین دشمن و پاسخ دادن به تحریکات دشمنانه آمریکا و عوامل منطقه‌ای او که تلاش دارند جمهوری اسلامی را تحریک کنند، خودداری کنیم.

آیا پوتین پشت تهران را خالی کرد؟ یک کارشناس آمریکایی، با تشریح مواضع اخیر پوتین دربارۀ ایران معتقد است که مسکو از تنش میان تهران-واشنگتن منتفع می‌شود.

بهانه‌ جویی «تیم B» در خلیج‌فارس جنگ ‌های بزرگ با حوادث و بهانه‌های کوچک آغاز شده‌اند؛ دلایل و بهانه‌ هایی که از منظر حقوقی، هیچ‌ گونه وجاهتی ندارند و بعضا از روش مرسوم سند سازی یا جعل سند بهره گرفته‌اند.

اختیارات رئیس‌جمهور و نوع ساختار کشور رئیس‌جمهور در دیدار با فعالان سیاسی، اظهارکرد که در خیلی از حوزه‌ها اختیارات زیادی ندارد. این سخن تازه‌ای نیست؛ نه از قول آقای روحانی بلکه مسبوق به گذشته است و شاهد این بوده‌ایم که روسای جمهور قبل نیز در یک مقاطعی به همین نکته اشاره کرده‌اند.

سیاست‌ خارجی ترامپ محکوم به شکست است پس از شکست تلاش گوایدو برای کودتا و برکناری نیکلاس مادورو در ونزوئلا این کشور حالا در بحران است. اما آیا می‌توان این کشور را یک میدان نبرد نیابتی بین آمریکا و روسیه دانست؟

احمد موثقی: تامین امنیت اروپا در گرو حفظ برجام است عضو هیات علمی دانشگاه تهران می گوید: اروپا باید برای تامین امنیت خود به طور جدی و فوری از برجام محافظت کرده و خواسته ایران را در چارچوب توافق هسته ای مبنی بر ارتباطات بانکی و نفتی محقق کند.

فریدون مجلسی: این ترامپ نیست که در آمریکا تصمیم می‌گیرد یک کارشناس مسایل بین‌الملل درخواست ترامپ برای تماس مقامات ایران با وی و این‌که گفته می‌شود شماره تماسی به سفارت سوییس در همین رابطه داده شده است را نامناسب خوانده و گفت: این ترامپ نیست که در آمریکا تصمیم می‌گیرد.

فرجی راد: اقدام اخیر ایران طرف‌های مذاکره را غافلگیر کرد یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با اعتقاد به این‌که ترامپ برای تعدیل کردن تنش‌های اخیر به وجود آمده پیشنهاد تماس تلفنی را مطرح کرده است، گفت: مشاورین او به ویژه بولتون راضی به انجام مذاکره ترامپ با ایران نیستند.

ایران می‌تواند روی نتیجه انتخابات سال آینده آمریکا به‌صورت جدی تاثیرگذار باشد یک کارشناس مسائل سیاست خارجی، با بیان این‌که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا به دلایل شخصی و انتخاباتی  همواره خواستار مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران بوده است، معتقد است: ایجاد یک کانال ارتباطی مستقیم با ترامپ به‌مثابه یک اهرم جدید برای «مدیریت بحران» عمل خواهد کرد و مزاحمت‌هایی را برای گروه B در ارتب

این بار توافق با ایران ساده نیست مسئله مهم و کلیدی پس از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، می تواند پیروزی مجدد ترامپ باشد که در آن صورت تهران با گزینه های دشوارتری روبه رو خواهد شد. بین طرفین اعتماد و زمینه مشترک محدودی وجود دارد بنابراین شکل گیری مذاکره بین طرفین بسیار دشوار خواهد بود.

۱۲۳۴۵آرشیو
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
سران کشورها,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
روابط ایران و ژاپن,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
داوود هرمیداس باوند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
سیدکاظم اکرمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
مذاکره ایران وآمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
سید محمد خاتمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
محسن سرخو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
بهانه‌ جویی تیم B در خلیج‌فارس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت
حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
دونالد ترامپ و شی جین پینگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
احمد موثقی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
عبدالرضا فرجی‌راد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
حسن روحانی و دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
شاید از دست داده باشید
باشگاه سایپا رسما از دشتی شکایت کرد
حق امتیاز اپل برای دوربینی روی بند اپل واچ
پلیس بین الملل کلاهبردار ۶۰ میلیاردی را دستگیر کرد
جزئیات برنامه اقدام ملی تولید مسکن/احتمال پیش‌فروش ۲۰۰ هزار واحد
سریع ترین تراکتور جهان با قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار (+عکس)
برانکو: فیفا هست؛ مطالباتم را از پرسپولیس می‌گیرم
کشف ۲۵ کیلو گرم حشیش در سفر خانوادگی
بند عجیب در قرارداد مدافع پرسپولیس
افزایش فاصله تورمی دهک‌ها
یک جوان ۲۰ ساله ۲۰ دقیقه پس از مرگ زنده شد
الکس نوری برنامه‌های پرسپولیس را به هم ریخت/در مذاکرات استانبول چه گذشت؟
ایران جایگزین عربستان در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی شد
نکاتی جالب درباره مارکو جامپائولو سرمربی جدید میلان
قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به ام اس می شود
ترکیب زردچوبه از پیشرفت سلول های سرطان استخوان پیشگیری می کند