شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۰:۲۶ - ۰۶ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۵۴۹
جرم و جنایت

زیرکی مرد صراف، آدم‌ربایان میلیاردی را گیرانداخت

بازداشت گروگانگیران,نقشه اخاذی از مرد تاجر
رنگ پریده تاجری که به همراه مردی مرموز برای خرید دلار به صرافی رفته بود اسرار گروگانگیری میلیاردی را فاش کرد. مرد صراف با دیدن چهره رنگ‌پریده مشتری‌اش حدس زد که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است و در تماس با پلیس، به ماجرای گروگانگیری پایان داد.

به گزارش همشهری، چند روز قبل تاجر ثروتمندی از خانه‌اش در شمال تهران خارج شد تا به دفتر کارش برود. او در حال عبوراز خیابان بود که یک خودروی پژو با ۳سرنشین سد راهش شد. ۲ نفر از پژوسواران از ماشین پیاده شده و درحالی‌که برگه‌ای در دست داشتند به سمت مرد تاجر رفتند. آنها خودشان را مأمور معرفی کردند و با نشان دادن برگه گفتند که حکم بازداشت مرد تاجر به‌دلیل شرکت در ناآرامی‌های اخیر را دارند.

هر چند مرد تاجر اصرار داشت که حتما او را با فرد دیگری اشتباه گرفته‌اند، اما مردان مامورنما وی را سوار ماشین خود کردند تا به‌گفته خودشان، برای ارائه توضیحات به اداره پلیس برود. اما هنوز مسافت زیادی طی نشده بود که معلوم شد ادعای مردان مامورنما دروغ و ماجرا گروگانگیری‌ است.

۳ساعت بعد

مردان مامورنما ۳گروگانگیر بودند که از قبل نقشه اخاذی از مرد تاجر را کشیده بودند. ۳ساعت از شروع گروگانگیری گذشته بود که یکی از مأموران قلابی به همراه گروگانش وارد یکی از صرافی‌های پایتخت شد. مرد تاجر کارت ملی‌اش را نشان داد و درخواست خرید ۲میلیارد تومان دلار کرد. او اما به‌شدت ترسیده و رنگش پریده بود. فردی که همراهش بود، کاملا به وی چسبیده بود و دست او را گرفته و منتظر بود که هر چه زودتر خرید دلار تمام شود.

صاحب صرافی با دیدن رنگ پریده مرد تاجر و دستانش که کاملا می‌لرزید فهمید که ماجرا عادی نیست. او احتمال داد که مرد تاجر گروگان گرفته شده و فردی که همراه اوست، وی را تهدید کرده که اگر حرفی بزند، جانش را می‌گیرد.

در این شرایط به بهانه اینکه باید بخشی از دلارها را از گاوصندوق بیاورد، به اتاقک پشت صرافی رفت و با ۱۱۰تماس گرفت. وقتی اپراتور پلیس پاسخ داد، ‌مرد صراف به آرامی ماجرا را شرح داد و از مأموران کمک خواست. پس از این تماس و تا رسیدن پلیس باید کاری می‌کرد تا گروگانگیر و مرد تاجر زمان بیشتری در صرافی بمانند. او مدعی شد که تهیه این مقدار دلار زمان‌بر است و به این ترتیب آنقدر نقش بازی کرد تا اینکه مأموران پلیس در صرافی حاضر شدند.

اخاذی میلیاردی

وقتی مأموران پلیس قدم در صرافی گذاشتند، مرد تاجر که همچنان رنگ و رویش پریده بود، گویی که فرشته نجات خود را دیده باشد فریاد کشید و گفت که او را گروگان گرفته‌اند. صاحب صرافی که حالا مطمئن شده بود حدسش درست بوده به کمک او رفت و مرد مرموزی که همراه تاجر بود، با دیدن مأموران قصد فرار داشت اما موفق نشد و گیر افتاد.

با دستگیری مرد مرموز، مأموران به تحقیق از مرد تاجر پرداختند. او گفت: صبح از خانه خارج شدم تا به محل کارم بروم. از آنجا که فاصله زیادی از خانه تا دفتر کارم نیست، معمولا از وسیله نقلیه استفاده نمی‌کنم و ترجیح می‌دهم تا دفتر پیاده روی کنم. امروز(روز حادثه) در حال رفتن به محل کارم بودم که سرنشینان پژویی سد راهم شدند و خودشان را مأمور جا زدند.

پس از آنکه سوار ماشین‌شان شدم تهدیدهایشان شروع شد و فهمیدم که آنها پلیس قلابی هستند. آدم‌ربایان تهدید می‌کردند که اگر تسلیم خواسته آنها نشوم جانم را می‌گیرند و حتی جان اعضای خانواده‌ام نیز در خطر است. از ترس جان خود و اعضای خانواده‌ام چاره‌ای جز تسلیم شدن ندیدم و آدم ربایان با گرفتن کارت‌های عابربانکم موفق شدند حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ارز دیجیتال بخرند اما این پایان ماجرا نبود و آنها نقشه اخاذی دیگری هم داشتند.

وی ادامه داد: ۲ نفر از آدم ربایان مرا به صرافی بردند؛ یکی از آنها سوار بر ماشین و مقابل صرافی منتظر ماند و نفر دوم درحالی‌که دستم را گرفته بود، مرا به داخل صرافی برد. او گفته بود که همراهش سلاح دارد و اگر دست از پا خطا کنم، اول خودم را می‌کشد و بعد نفر سوم که مقابل خانه‌ام کمین کرده، وارد خانه‌ام شده و خانواده‌ام را خواهد کشت.

گروگان گفت: طبق خواسته آدم‌ربایان باید معادل ۲ میلیارد تومان دلار از صرافی می‌خریدم. من به‌شدت ترسیده بودم و همین باعث شد که مرد صراف به ماجرا مشکوک شود. مدام به اعضای خانواده‌ام فکر می‌کردم و حتی هنگام صحبت با مرد صراف دچار لکنت شده بودم که خوشبختانه زیرکی او موجب نجاتم شد.

ماموران پلیس پس از دستگیری گروگانگیر، موفق شدند همدستش را نیز پیش از فرار دستگیر کنند. متهم اصلی پرونده که همراه مرد تاجر وارد صرافی شده بود، طراح نقشه آدم ربایی بود که در تحقیقات گفت: خواهرم در دفتر مرد تاجر کار می‌کرد و خبر داشت که وضع مالی خیلی خوبی دارد. او همیشه از وضعیت زندگی مرد تاجر برایم تعریف می‌کرد تا اینکه مدتی قبل از شرکت او بیرون آمد. با این حال من دورا دور مرد تاجر را زیرنظر داشتم و می‌دانستم حسابش همیشه پر از پول است. از طرفی چون دچار مشکلات مالی شده و بدهی داشتم، فکر ربودن مرد تاجر به سرم زد تا از او اخاذی کنم. وی ادامه داد: برای اجرای این نقشه از ۴نفر دیگر از دوستانم که آنها هم مشکل مالی داشتند کمک گرفتم.

ما پس از چند روز زیرنظر گرفتن طعمه‌مان، درنهایت در نقش مامور، وی را ربودیم و گرچه در مرحله اول موفق شدیم یک و نیم میلیارد تومان از حسابش را خالی کرده و با آن ارز دیجیتال بخریم اما در نقشه دوم ناکام ماندیم و اصلا فکرش را نمی‌کردیم که زیرکی مرد صراف کار دستمان بدهد و باعث دستگیری‌مان شود.

بنا بر این گزارش، ۲ متهم اصلی به دستور بازپرس دادسرای جنایی تهران برای انجام تحقیقات بیشتر در اختیار کارآگاهان اداره آگاهی تهران قرار گرفتند و تلاش برای دستگیری ۳متهم دیگر این پرونده ادامه دارد.

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
بله دیگه وقتی ماموران با لباس شخصی مردمو دستگیر میکنند این گروگانگیریها هم به راحتی انجام میشه!!!!! امان از نادانی!!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش
X