پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
۱۵:۰۸ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۴۵۲
اخبار بازار خودرو

عدم واردات عامل رشد خودروهای چینی/کمک فنر دیگنیتی در بازار ۱۶ میلیون تومان

خودروسازان چینی,رشد خودروهای چینی
  برنابادی کارشناس فنی صنعت خودرو گفت: در فضای بسته بازار خودروی کشور که تنوع محصول به دلیل عدم واردات وجود ندارد، خودروهای چینی رشد و سهم بازار بالایی به دست می آورند..

به گزارش بازار،  خودروسازان چینی طی همکاری با شرکای داخلی طی چهارسال گذشته به لطف عدم واردات خودرو، در بازار کشور رشد قابل توجهی داشتند. اغلب خودروهایی که به کشور راه یافته است، کیفیت، استاندارد و ایمنی خودروهای روز دنیا را نداشته اما از لحاظ قیمتی تنه به تنه خودروهای جدید اروپایی ها یا ژاپنی ها می زنند. طی روزهای اخیر نیز شاهد رونمایی چند محصول جدید در نمایشگاه خودرو اصفهان توسط چینی ها بوده ایم.

این مساله سبب شد که برای بررسی فنی و خدمات پس از فروش خودروهای چینی که مهم ترین پارامترهای انتخاب توسط مشتریان هستند، به گفت و گو با رضا برنابادی کارشناس فنی صنعت خودرو بپردازیم:

خودروهای چینی در صنعت و بازار ایران متاسفانه اشتباه به نام «شاسی بلند» شناخته می شوند، شرکت های خودروساز نیز نهایت تلاش خود را دارند که محصولاتشان را با نام شاسی بلند به بازار عرضه کنند

* به عنوان سوال نخست، از نظر شما به عنوان کارشناس فنی صنعت خودرو، خودروهای چینی کراس اوور را می توان شاسی بلند نامید؟ خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی در چه کلاس و سگمنتی هستند؟

خودروهای چینی در صنعت و بازار ایران متاسفانه اشتباه به نام «شاسی بلند» شناخته می شوند، شرکت های خودروساز نیز نهایت تلاش خود را دارند که محصولاتشان را با نام شاسی بلند به بازار عرضه کنند. فیدلیتی و دیگنیتی جزو محصولات کراس اوور شهری سایز بزرگ هستند، این دو خودرو نسبت به سایر محصولات چینی طراحی به روزتر و امکانات رفاهی بیشتری دارند. هرچند که کراس اوورهای شهری چینی فاصله فراوانی با کیفیت، طراحی و تکنولوژی خودروهای روز دنیا دارند. در تعریف فنی خودرویی را شاسی بلند گویند که دارای دو محور محرک، موتور قوی و طراحی مناسب برای حرکت در مسیرهای ناهموار است.

تناسب وزن به موتور در خودروهای چینی استاندارد نیست، معمولا پیشرانه های ضعیف روی اتاق های سنگین یا بالعکس نصب می شود

* بیشتر شرکت های مونتاژ کننده خودروهای چینی شعار اصلی و تکیه تبلیغاتی به موتورهای ۱۶۰ اسب بخاری یا قوی تر دارند، تناسب وزنی میان کابین و موتور خودروهای چینی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شرکت های مونتاژ کننده خودروهای چینی آنچنان در خصوص موتور ۱۶۰ اسب بخاری شوآف می کنند که انگار در دنیا سایر خودروسازان از پیشرانه های ۱۰۰ تا ۱۵۰ اسب بخاری استفاده می کنند. مالک یک دستگاه خودرو آلمانی مجهز به پیشرانه ۲۳۰۰ سی سی با قدرت ۱۵۸ اسب بخار هستم. این خودرو با کارکرد ۴۰۰ هزار کیلومتر تاکنون نیاز به بررسی توربوشارژر نداشته است. این درحالی است که خودروهای چینی با کارکرد ۵۰ هزار کیلومتر در کشور با ایرادات فنی روغن ریزی، روغن سوزی یا خرابی توربو مواجه می شود. تناسب وزن به موتور در خودروهای چینی استاندارد نیست، معمولا پیشرانه های ضعیف روی اتاق های سنگین یا بالعکس نصب می شود. این مساله فشار مضاعفی به پیشرانه برای تولید قدرت براساس فرهنگ رفتار رانندگی داخل کشور وارد می کند. شاید این مساله در پیمایش ۱۰ هزار کیلومتر چالش قابل توجهی ایجاد نکند، اما پس از آن خرابی های متعدد ملموس خواهد شد.

* بسیاری از شرکت های مونتاژ کننده خودروهای چینی مدعی هستند که موتور محصولاتشان متعلق به میتسوبیشی است، به نظر شما کیفیت موتورهای چینی برابر موتورهای میتسوبیشی است؟

خیر، برای درک بهتر این موضوع باید اشاره داشت که تامین موتور توسط چینی ها از میتسوبیشی مشابه تولید موتورملی در کشور است. طراحی و نقشه موتورملی مربوط به یک سازنده مطرح اروپایی بود، اما در عمل کیفیت آن مشابه طراحی اروپایی ها نبود. میتسوبیشی نیز طرح، تکنولوژی و قالب های فنی را به چین می دهد که متعلق به دو دهه پیش است. چینی ها با تغییراتی ساده روی پیشرانه های طراحی شده توسط میتسوبیشی آن را راهی بازار می کنند. قطعا کیفیت این پیشرانه ها مشابه پیشرانه های ژاپنی نیست، شاهد هستیم که میتسوبیشی ال۲۰۰ با انواع تیپ در کشور حضور دارد، با این که خودرو مذکور متعلق به دو پیش هست،گاهی ال ۲۰۰ های متعلق به برخی از ارگان های دولتی را بررسی فنی می کنیم. خودروهای که با گذشت حدود دو دهه و پیمایش ۴۰۰ هزار کیلومتر با شرایط بد نگهداری معمولا با ایراد فنی خرابی رینگ پیستون مواجه هستند. در زمان تعمیر نیز می بنیم که فقط رینگ آسیب دیده و سایر قطعات داخلی موتور ضعفی ندارد. در مقام قیاس با محصولات چینی همانطور که پیشتر اشاره کردم، موتورخودروهای چینی با رسیدن به ۵۰ هزار کلیومتر دچار خرابی روغن سوزی یا روغن ریزی می شوند.

گروه بهمن خدمات پس از فروش فیدلیتی و دیگنیتی را ارائه می کند، هرچند که تعداد نمایندگی های این شرکت در کشور کم است، ولی در خصوص تامین قطعات این خودروها باید گفت چالش برای مالکان در بازار آزاد وجود دارد

* معمولا خودروهای چینی در زمان ورود به بازار کشور با چالش تامین خدمات پس از فروش مواجه هستند، گروه بهمن طی دو سال گذشته دیگنیتی و فیدلیتی را به عنوان محصول جدید راهی بازار کرده است، تامین قطعات و خدمات پس از فروش این خودروها چگونه است؟

گروه بهمن خدمات پس از فروش فیدلیتی و دیگنیتی را ارائه می کند، هرچند که تعداد نمایندگی های این شرکت در کشور کم است، ولی در خصوص تامین قطعات این خودروها باید گفت چالش برای مالکان در بازار آزاد وجود دارد. اگر مالک هر کدام از خودروهای مذکور برای تعمیر به نمایندگی مراجعه نکند، در تامین قطعات با مشکل مواجه می شود.

خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی با ضعف فنی سیستم تعلیق مواجه هستند، گاهی شاهد هستیم که تامین و تعویض کمک فنر این خودروها در نمایندگی حدود یک ماه زمان می برد

* باتوجه به تجربه شما در زمینه خدمات پس از فروش، خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی با چه ضعف های فنی در تامین قطعه یا استهلاک سیستم مواجه هستند؟

خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی با ضعف فنی سیستم تعلیق مواجه هستند، گاهی شاهد هستیم که تامین و تعویض کمک فنر این خودروها در نمایندگی حدود یک ماه زمان می برد. این مساله می تواند برای مالکی که به صورت روزمره از خودرو استفاده می کند، چالش ایجاد کند.

خودروسازان چینی,رشد خودروهای چینی

* به ضعف فنی مشترک دیگنیتی و فیدلیتی اشاره کردید، این خودروها چه ضعف های فنی دیگری دارند؟

مجدد باید ذکر کنم که دیگنیتی و فیدلیتی ضعف فنی سیستم تعلیق دارند، دو خودرو مذکور مصرف سوخت بالایی داشته وکیفیت سوخت کشور ما نیز زمینه ساز خرابی توربوشارژر نصب شده روی این محصولات است. خودروهای مجهز به توربو باید سوختی با اکتان ۹۸ استفاده کند، در صورتی که سوخت با این اکتان برای خودروهای مذکور استفاده نشود، باتوجه به کیفیت توربوشارژر نصب شده در پیشرانه این محصولات خرابی توربو ضعف فنی دیگرخواهد بود. گفتنی است که خودروهای چینی مدعی استاندارد یورو۵، استاندارد آلایندگی را از سازمان یوروانکپ دریافت نمی کنند. بلکه موسسه سی انکپ چین برای آن ها انواع استاندارد ایمنی و آلایندگی را صادر کرده است.

* به بحث کیفیت توربوشارژر اشاره کردید، کیفیت دیگنیتی و فیدلیتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ذکر کرد که دو محصول مذکور حدود دو سال است که در بازار حضور دارند و برای بررسی کیفیت این محصولات نیاز به زمان بیشتری برای حضورشان در خیابان های کشور است. ناهمواری های سطح جاده و کیفیت پایین سوخت تاثیر منفی بسزایی در کیفیت دو خودرو مذکور طی حضور کوتاه مدت شان در بازار داخل گذاشته است. اگر مالک خودرو دیگنیتی یا فیدلیتی با ایرادفنی کمک فنر مواجه شود و در زمان مناسب اقدام به تعویض آن نکند، ایراد فنی دیگری که در این خودروها نمایان می شود، سروصدای کابین خودرو است. در صورت ایجاد سروصدای کابین خودرو نمی توان آن را رفع ایراد کرد، یکی از دلایل اصلی ایجاد این موضوع تامین دیرهنگام کمک فنر توسط نمایندگی های گروه بهمن است. مالک خودرویی که استفاده روزمره از دیگنیتی یا فیدلیتی درارد، نمی تواند حدود یک ماه بدون خودرو به فعالیت روزانه بپردازد. در نتیجه مشکل فنی مضاعف چالش جدیدی برای مشتریان ایجاد می کند.

مالک خودرو دیگنیتی برای خرید دو کمک فنر حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه کرده بود. با در نظر گرفتن قیمت کمک فنر برای دیگنیتی، احتمالا تعمیر جلوبندی این خودرو ۵۰ میلیون تومان هزینه برای مالک خودرو داشته باشد

* باتوجه به تخصص شما، پیشتر به بحث ضعف فنی کمک فنر دیگنیتی و فیدلیتی اشاره کردید، آیا با مورد مشهودی از نوع خرابی مواجه شدید؟

مدتی پیش مالک یک دستگاه دیگنیتی مراجعه به مجموعه ما داشت، خودرو با پیمایش ۶ هزار کیلومتر با توقف دوماهه در نمایندگی کمک فنرهای جلو را تعویض کرده بود. راننده این خودرو مدعی بود که با تعویض کمک فنر ایرادفنی رفع نشده است. نمایندگی نیز در پاسخ به اظهار نظر مالک بیان کرده بود که سیستم تعلیق این خودرو بهتر از این نمی شود. برخلاف سایر خودروهای چینی که می توان از قطعات مشابه ژاپنی استفاده کرد، در دیگنیتی و فیدلیتی چنین موردی امکان پذیر نیست. به طور مثال، خودرو برلیانس از گیربکس آیسین بهره می برد، در صورت خرابی می توان از قطعات گیربکس خودروهای چینی برای این محصول استفاده کرد. مالک خودرو مذکور برای تهیه دو عدد کمک فنر دیگنیتی ۱۶ میلیون تومان هزینه کرده بود. با در نظر گرفتن قیمت کمک فنر برای دیگنیتی، احتمالا تعمیر جلوبندی این خودرو ۵۰ میلیون تومان هزینه برای مالک خودرو داشته باشد.

* برخی از رانندگان با خودروهای چینی در مسیرهای آفرودی حرکت می کنند، نظر شما در خصوص این نوع رانندگی چیست؟

خیلی از مالکان تصور دارند که به دلیل قدرت ۱۶۰ اسب بخاری موتور خودروهایشان و ابعاد آن ها می توانند آفرود بروند. این درحالی است که اگر خودروهای چینی در مسیر ناهموار داخل یک چاله گیر کنند، خودرو زمین گیر می شود. زیرا خودروهای کراس اوور چینی در کشور تک دیفرانسیل و مجهز به محور محرک جلو هستند، بنابراین نباید به آن فشار مضاعف وارد کرد. هرچند که پیشرفت چینی ها در خودروسازی قابل تقدیر است، اما فاصله فراوانی با تکنولوژی و کیفیت خودروهای روز دنیا دارند.

در فضای بسته بازار خودرو کشور که تنوع محصول به دلیل عدم واردات وجود ندارد، خودروهای چینی با کیفیت یا کم کیفیت قدعلم کرده و سهم بازار قابل توجهی نیز به دست می آورند

* به عنوان سوال آخر، سهم چینی ها در بازار خودرو کشور را با محصولات تک دیفرانسیل گران قیمت چگونه ارزیابی می کنید؟

در فضای بسته بازار خودرو کشور که تنوع محصول به دلیل عدم واردات وجود ندارد، خودروهای چینی با کیفیت یا کم کیفیت قدعلم کرده و سهم بازار قابل توجهی نیز به دست می آورند. مشتریان نیز در بازار به دلیل جبر عدم تنوع محصول مجبور به خرید این خودروها می شوند، خودروهایی که هزینه نگهداری آن ها و قیمت گذاری آنها معقولانه نیست.

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X