سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
۱۴:۲۱ - ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۶۴۳
اخبار بازار خودرو

انجمن واردکنندگان خودرو :چرا خودروی چینی ۹۰۰ میلیونی در ایران یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان می شود؟!

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو,رانت خودرو
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که یک مقدار با مردم صادقانه رفتار کنید و کمبودها را به مردم بگویید، گفت: اگر می‌خواهید این وضعیت که خودرو یک کالای دست نیافتنی شده را بشکنید، این حق را برای مردم به رسمیت بشناسید که هر ایرانی بالای ۱۸ سال در طول عمرش اجازه داشته باشه یک بار خودروی مورد علاقه‌اش را به شرط وجود صرفا خدمات پس از فروش و نه نمایندگی، وارد کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درخصوص روندی که دولت برای واردات خودرو درپیش گرفته است به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: سخنرانی، تبلیغات و کار رسانه‌ای برای مردم نان و آب نمی‌شود، قرار بود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد کنند که سال هم تمام شد و خبری نشد. بارها گفته‌ایم، نمی‌شنوند، گاها مسخره می‌کنند و می‌گویند «شما اطلاعات‌تان کافی نیست، شما که می‌گفتید واردات انجام نمی‌شود، دیدید که شد.» این در حالی است که ما مدام با همکارانمان در ارتباط هستیم و تا به حال نشنیده و ندیده‌ایم که ۱۰ هزار خودرو بار زده باشند و یا ۲ هزار خودرو در گمرک باشد، اگر چنین اتفاقی بیفتد، حداقل از باب مژدگانی من شخصا اولین نفر به مردم اعلام خواهم کرد.

دادفر افزود: مدل درستی نیست، یک مقدار با مردم صادقانه رفتار کنند و کمبودها را به مردم بگویند، مردم و همین‌طور خود من دوست داریم کمک کنیم، اما باید صداقت، درستی و راستی ببینیم و بعد فرایندها معقول و منطقی باشد.

وی ادامه داد: همه خودرو در وزارت صمت خلاصه نمی‌شود، این وزارتخانه عملا برای واردات خودرو هم کاره است و هم نیست، وظیفه بزرگ وزارت صمت این است که ثبت سفارش انجام دهد و برای تسهیل امور به سازمان ملی استاندارد، پلیس راهور، گمرکات و بانک مرکزی نامه بزند. اگر مدارک و مستندات قانونی به دست سازمان ملی استاندارد نرسد و یا بانک مرکزی ارز اختصاص ندهد، اتفاقی نخواهد افتاد، این موارد را درنظربگیریم و بار را صرفا روی دوش وزارت صمت نگذاریم، قصد تطهیر وزارت صمت را ندارم، اما متهم اول و آخر وزارت صمت نیست و صرفا تا یک محدوده‌ای می‌تواند در بحث خودرو تصمیم‌گیر باشد که البته غلط است و بارها گفته‌ایم که در هر موضوعی یک وزارتخانه باید بتواند صفر تا صد کار را انجام دهد، البته اگر می‌خواهیم کار انجام شود و اگر هم نمی‌خواهیم و مردم را سرمی‌دوانیم می‌شود همین وضعیت فعلی که ده نفر را متولی یک کار می‌گذارند که هر کدام نظر خود را دارند، بعضی نظرات ایدئولوژیک است و بعضی قانونی و نتیجه می‌شود همین وضعیتی که الان می‌بینید.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که همکاران ما برای انجام واردات فعال شدند، اما روند آنطور که فکر می‌کردیم پیش نرفت و نتیجه هم شد «هیچی»، چون همه کار در وزارت صمت نیست، گفت: واردات برندهای اول دنیا به کشور سخت است، از طرفی دولت خیلی دوست دارد بازار را با واردات تعدیل کند، اما یک تصمیم خوب در زمان بد گرفته شد، در شرایطی که ارز و مدارک و مستندات نیست. به دولت قبل هم گفتیم ایجاد استاندارد ۸۵گانه چه برای واردات و چه برای تولید داخلی غلط است، نه این که استاندارد غلط باشد، نه، اما استاندارد باید به فراخور توانمندی و اقلیم باشد.

دادفر تصریح کرد: شما که ارز ندارید، چرا برای تخصیص ارز فشار می‌آورید، از ارزهای واردکننده‌ها و خود مردم استفاده کنید، اگر می‌خواهید این وضعیت که خودرو یک کالای دست نیافتنی شده را بشکنید، این حق را برای مردم به رسمیت بشناسید که هر ایرانی بالای ۱۸ سال در طول عمرش اجازه داشته باشه یک بار خودروی مورد علاقه‌اش را به شرط وجود صرفا خدمات پس از فروش و نه نمایندگی، وارد کند. یک بار برای همیشه بازار را بشکنید تمام شود و بروید به مسائل مهم‌تر بپردازید، خودرو آنچنان مسئله مهمی نیست که این قدر افکار عمومی مشغول و کشور مختل شده است، راه‌حل هم دم دست است، اما نمی‌خواهند این کار را کنند. چه مقاومتی در مقابل این صحبت است، نمی دانم، برای تمام مردم سوال است که چرا خودرویی که خود تولیدکننده می‌گوید ۲۰۰ میلیون به ۵۰۰ میلیون تبدیل می‌شود، تولیدکننده چینی در کشور خودرو را ۹۰۰ میلیون می‌فروشد، اما یک فرایندی ایجاد شده که بشود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، به مردم پاسخ دهید که چرا چنین فرایندی ایجاد می‌کنید و بعد جلسه می‌گذارید که چطور درستش کنید.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان تاکید کرد: با مقداری عقلانیت، مشکلات حل می‌شود، در غیر این صورت نیاز به معجزه داریم.

فاطمه جوادی

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش