شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۰۹:۲۳ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۳۷۷۰
اخبار بازار خودرو

توفان بازار خودرو فروکش کرد

بازار خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
بازار خودرو که طی یکی، دو هفته گذشته با طوفان رشد قيمت مواجه شده بود، این هفته کمی آرام گرفت و منحني قيمت ها نزولی شد. این روند نزولی البته در حالیست که قيمت ها در مقایسه با دوران قبل از این طوفان، هنوز هم بالا مانده اند.

اگرچه خودرو سازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی این چند هفته پی در پی از رشد تیراژ صحبت به میان آورده اند، با این حال بازار چندان متأثر از این ماجرا نشد و قيمت ها بالا رفت. از نظر افکار عمومی، عرضه نامناسب محصول توسط خودرو سازان، دلیل اصلی رشد قيمت ها است، اما آن ها( شرکت های خودروساز) و البته وزارت صمت نظر دیگری دارند. به اعتقاد آن ها نقش پررنگ دلالی و واسطه گری دلیل اصلی صعود قیمت است، وگرنه تولید و ارائه به ميزان کافی انجام شده است. از طرف ديگر اما کارشناسان نیز معتقد هستند مسائلی مانند تورم انتظاری و البته قيمت‌گذاري دستوری عمده دلایل نجومی شدن قيمت ها در بازار خودرو به شمار می روند.

هرچه هست، قيمت خودرو طی یکی، دو هفته گذشته روندی بسیار صعودی را تجربه کرد، اما این هفته تا حدی اوضاع آرام شد و قيمت ها روندی رو به افت به خود گرفتند. آن گونه که از بازار خبر میرسد ، قيمت انواع خودرو‌های داخلی بین سه تا ۱۵ میلیون تومان افت کرده است. باید منتظر ماند و دید باتوجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رشد طبیعی تقاضا برای خرید خودرو( در کنار تقاضای کاذب موجود) منحني قيمت به کدام سو میل خواهد کرد و آیا شاهد ثبات و افت خواهیم بود، یا توفانی دیگر رخ خواهد داد.

افت قيمت ها

به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودرو‌های داخلی چه نوسانی را در قيمت تجربه کرده اند. طبق خبرهای رسیده از بازار، در حال حاضر پراید در مدل ۱۱۱( هاچ بک) قیمتی بیش از ۶۶ میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می دهد. پراید در مدل ۱۳۱ نیز در مقایسه با هفته گذشته نسبتا با ثبات بوده و در حال حاضر ۵۹ میلیون تومان خرید و فروش می شود. فعالان بازار در مورد وانت پراید نیز می گویند این محصول اکنون قیمتی حدودا ۶۵ میلیون تومانی دارد.

از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اما خبر میرسد این محصول با کاهش قيمت در این هفته و در مقایسه با هفته گذشته مواجه شده است. بر این اساس، قيمت این محصول به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته افت ۵ میلیون تومانی را نشان می دهد. همچنين تیپ ۵ این خودرو نیز اکنون ۱۲۶ میلیون تومان قيمت دارد و این یعنی نسبت به هفته گذشته ۴میلیون تومان افت را نشان می دهد. نمایشگاه داران خودروی پایتخت در مورد پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز می گویند این محصول ۱۲۷ میلیون تومان قيمت دارد که نشان می دهد خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته ۴ میلیون تومان افت قيمت داشته است.

از ۲۰۶ ها که بگذریم، خودرو تیبا و ساینا نیز در هفته جاری و نسبت به هفته گذشته نوسان را تجربه کرده و هر دو با کاهش قیمت مواجه شده اند. به گفته فعالان بازار، تیبا در حال حاضر نزدیک به ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته حدود شش میلیون تومان افت را نشان می دهد. مدل هاچ بک این خودرو( تیبا۲) نیز باتوجه به افت قيمت سه میلیون تومانی اش، در حال حاضر ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. ساینا نیز هم اکنون در مدل دنده ای ۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش میرود که این قیمت نشان از عقب نشینی حدود ۴ میلیون تومانی این محصول دارد.

سری هم به دنا و خودرو سمند و پژو ۴۰۵ بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آن ها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی اکنون قیمتی برابر با ۱۳۸ میلیون تومان دارد که نشان می دهد این محصول در هفته جاری افت قيمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته حدود هشت میلیون تومان افت قيمت را تجربه کرده است. این محصول مدلی به نام پلاس نیز دارد که فعالان بازار از قیمت ۱۹۱ میلیون تومانی آن خبر می دهند. این محصول هم نسبت به هفته قبل حدود شش میلیون تومان افت قيمت را بخود می بیند.

اما خودرو سمند هم در مدل EF۷ این هفته با کاهش قيمت روبرو بوده و اکنون با قیمتی برابر با ۱۱۱ میلیون تومان قابل خرید است. این قيمت نشان می دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته گذشته شش میلیون تومان عقب نشسته است. از سوی دیگر، پژو ۴۰۵ در مدل SLX در حال حاضر ۱۰۵ میلیون تومان به فروش می رسد. با این حساب، پژو ۴۰۵ مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته حدود پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، باید ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می دهد ۴۰۵ GLX در مقایسه با هفته گذشته حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افت قيمت را تجربه کرده است. طبق برنامه ریزی انجام شده، شرکت ایران خودرو مدل GLX را سال آينده از رده تولید خارج می کند، اما تولید SLX هم چنان ادامه خواهد داشت.

در بین دیگر خودرو‌های داخلی ، رانا محصولی ۱۰۱ میلیون تومانی به شمار میرود که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می بیند. سراتو نیز که دیگر مونتاژ نمی شود، ۳۸۹ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی مورد نظر نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت داشته است. از بازار پژو ۲۰۰۸ نیز خبر میرسد این خودرو فعلا قیمتی برابر با ۴۲۶ میلیون تومان دارد. با این حساب، ۲۰۰۸ که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می شود، نسبت به هفته گذشته ۱۵میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. همینطور چانگان هم اکنون با قیمتی برابر با ۲۴۶ میلیون تومان خرید و فروش می شود و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته گذشته روندی نزولی را در قيمت طی کرده است. فعالان بازار اما در مورد ساندرو استپ وی هم خبر از کاهش قيمت ۱۳ میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می دهند. به گفته آن ها ساندرو استپ او در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵۰ میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودرو‌های داخلی ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی مواجه شده و اکنون برای خرید آن باید ۱۹۷ میلیون تومان هزینه کرد.

donya-e-eqtesad.com
  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
شما فرض کنید طوفانی به سرعت ۲۰۰کیلومتر درساعت میاد و قتی دو کیلومتر وحتی ده کیلومتر از سرعتش پیایین میاد، فروکش کرده؟!!!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
ارسطو,عکس های ارسطو,شاگرد ارسطو زندگینامه ارسطو یکی دانشمندان یونان باستان (+ تصاویر)

لقب: معلم اول

زادروز: ۳۸۴ ق.م

زادگاه: استاگیرا، یونان

استادان: افلاطون

تاریخ مرگ: ۳۲۳ ق.م

محل مرگ: خالکیس، یونان

ادامه
ویژه سرپوش