۰۹:۲۳ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۳۷۷۰
اخبار بازار خودرو

توفان بازار خودرو فروکش کرد

بازار خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
بازار خودرو که طی یکی، دو هفته گذشته با طوفان رشد قيمت مواجه شده بود، این هفته کمی آرام گرفت و منحني قيمت ها نزولی شد. این روند نزولی البته در حالیست که قيمت ها در مقایسه با دوران قبل از این طوفان، هنوز هم بالا مانده اند.

اگرچه خودرو سازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی این چند هفته پی در پی از رشد تیراژ صحبت به میان آورده اند، با این حال بازار چندان متأثر از این ماجرا نشد و قيمت ها بالا رفت. از نظر افکار عمومی، عرضه نامناسب محصول توسط خودرو سازان، دلیل اصلی رشد قيمت ها است، اما آن ها( شرکت های خودروساز) و البته وزارت صمت نظر دیگری دارند. به اعتقاد آن ها نقش پررنگ دلالی و واسطه گری دلیل اصلی صعود قیمت است، وگرنه تولید و ارائه به ميزان کافی انجام شده است. از طرف ديگر اما کارشناسان نیز معتقد هستند مسائلی مانند تورم انتظاری و البته قيمت‌گذاري دستوری عمده دلایل نجومی شدن قيمت ها در بازار خودرو به شمار می روند.

هرچه هست، قيمت خودرو طی یکی، دو هفته گذشته روندی بسیار صعودی را تجربه کرد، اما این هفته تا حدی اوضاع آرام شد و قيمت ها روندی رو به افت به خود گرفتند. آن گونه که از بازار خبر میرسد ، قيمت انواع خودرو‌های داخلی بین سه تا ۱۵ میلیون تومان افت کرده است. باید منتظر ماند و دید باتوجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رشد طبیعی تقاضا برای خرید خودرو( در کنار تقاضای کاذب موجود) منحني قيمت به کدام سو میل خواهد کرد و آیا شاهد ثبات و افت خواهیم بود، یا توفانی دیگر رخ خواهد داد.

افت قيمت ها

به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودرو‌های داخلی چه نوسانی را در قيمت تجربه کرده اند. طبق خبرهای رسیده از بازار، در حال حاضر پراید در مدل ۱۱۱( هاچ بک) قیمتی بیش از ۶۶ میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می دهد. پراید در مدل ۱۳۱ نیز در مقایسه با هفته گذشته نسبتا با ثبات بوده و در حال حاضر ۵۹ میلیون تومان خرید و فروش می شود. فعالان بازار در مورد وانت پراید نیز می گویند این محصول اکنون قیمتی حدودا ۶۵ میلیون تومانی دارد.

از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اما خبر میرسد این محصول با کاهش قيمت در این هفته و در مقایسه با هفته گذشته مواجه شده است. بر این اساس، قيمت این محصول به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته افت ۵ میلیون تومانی را نشان می دهد. همچنين تیپ ۵ این خودرو نیز اکنون ۱۲۶ میلیون تومان قيمت دارد و این یعنی نسبت به هفته گذشته ۴میلیون تومان افت را نشان می دهد. نمایشگاه داران خودروی پایتخت در مورد پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز می گویند این محصول ۱۲۷ میلیون تومان قيمت دارد که نشان می دهد خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته ۴ میلیون تومان افت قيمت داشته است.

از ۲۰۶ ها که بگذریم، خودرو تیبا و ساینا نیز در هفته جاری و نسبت به هفته گذشته نوسان را تجربه کرده و هر دو با کاهش قیمت مواجه شده اند. به گفته فعالان بازار، تیبا در حال حاضر نزدیک به ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته حدود شش میلیون تومان افت را نشان می دهد. مدل هاچ بک این خودرو( تیبا۲) نیز باتوجه به افت قيمت سه میلیون تومانی اش، در حال حاضر ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. ساینا نیز هم اکنون در مدل دنده ای ۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش میرود که این قیمت نشان از عقب نشینی حدود ۴ میلیون تومانی این محصول دارد.

سری هم به دنا و خودرو سمند و پژو ۴۰۵ بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آن ها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی اکنون قیمتی برابر با ۱۳۸ میلیون تومان دارد که نشان می دهد این محصول در هفته جاری افت قيمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته حدود هشت میلیون تومان افت قيمت را تجربه کرده است. این محصول مدلی به نام پلاس نیز دارد که فعالان بازار از قیمت ۱۹۱ میلیون تومانی آن خبر می دهند. این محصول هم نسبت به هفته قبل حدود شش میلیون تومان افت قيمت را بخود می بیند.

اما خودرو سمند هم در مدل EF۷ این هفته با کاهش قيمت روبرو بوده و اکنون با قیمتی برابر با ۱۱۱ میلیون تومان قابل خرید است. این قيمت نشان می دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته گذشته شش میلیون تومان عقب نشسته است. از سوی دیگر، پژو ۴۰۵ در مدل SLX در حال حاضر ۱۰۵ میلیون تومان به فروش می رسد. با این حساب، پژو ۴۰۵ مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته حدود پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، باید ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می دهد ۴۰۵ GLX در مقایسه با هفته گذشته حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افت قيمت را تجربه کرده است. طبق برنامه ریزی انجام شده، شرکت ایران خودرو مدل GLX را سال آينده از رده تولید خارج می کند، اما تولید SLX هم چنان ادامه خواهد داشت.

در بین دیگر خودرو‌های داخلی ، رانا محصولی ۱۰۱ میلیون تومانی به شمار میرود که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می بیند. سراتو نیز که دیگر مونتاژ نمی شود، ۳۸۹ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی مورد نظر نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت داشته است. از بازار پژو ۲۰۰۸ نیز خبر میرسد این خودرو فعلا قیمتی برابر با ۴۲۶ میلیون تومان دارد. با این حساب، ۲۰۰۸ که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می شود، نسبت به هفته گذشته ۱۵میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. همینطور چانگان هم اکنون با قیمتی برابر با ۲۴۶ میلیون تومان خرید و فروش می شود و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته گذشته روندی نزولی را در قيمت طی کرده است. فعالان بازار اما در مورد ساندرو استپ وی هم خبر از کاهش قيمت ۱۳ میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می دهند. به گفته آن ها ساندرو استپ او در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵۰ میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودرو‌های داخلی ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی مواجه شده و اکنون برای خرید آن باید ۱۹۷ میلیون تومان هزینه کرد.

donya-e-eqtesad.com
  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
شما فرض کنید طوفانی به سرعت ۲۰۰کیلومتر درساعت میاد و قتی دو کیلومتر وحتی ده کیلومتر از سرعتش پیایین میاد، فروکش کرده؟!!!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید