جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۴۴

همه چیز در باره انواع فیلترهای خودرو

فیلتر خودرو,فیلتر خودرو سواری,فیلترهای خودروفیلتر های خودرو نقش اساسی در تنظیم وضعیت سلامت فنی اتومبیل دارند
یکی از قطعات ارزان قیمت که در عملکرد و سلامت خودرو نقش مهمی دارند، فیلترهای خودرو می باشند. زمان تعویض فلیترهای خودرو معین شده تا بتوانند بدرستی نقششان را ایفا کنند. در صورتیکه به زمان تعویض و یا تمیز کردن فیلترها بی توجهی شود خودرو آسیب جدی می بیند.

فیلترهای خودرو

برخی از فیلترهای خودرو وظیفه ی تمیز کردن هوای ورودی به کابین و موتور را دارند، درحالیکه فیلترهای دیگر موظفند که مایعات ورودی به موتور خودرو را تمیز کنند. شما میتوانید فیلتر هوا را تمیز کنید، ولی این نکته را در نظر بگیرید که همیشه باید باید نسبت به تعویض فیلتر روغن اقدام کنید. در حالیکه توصیه ی ما به شما اینست که فیلترهای خودرویتان را با یک برنامه مشخص عوض کنید، وقتی که فیلترها را تمیز میکنید درواقع به افزایش طول عمرشان کمک میکنید در حالی که تمام فیلترها در نهایت ، باید تعویض شوند، بدین دلیل که تمیز کردن فیلترها موجب کاهش کارایی و راندمان آنها میشود. بهتر است تعویض فیلترهای خودرو را همیشه به یک مکانیک ماهر بسپارید.

فیلتر هوا,فیلتر سوخت,فیلتر خودرو چیستبعضی فیلترهای خودرو هوای ورودی به کابین و موتور را تمیز می‌کنند

انواع فیلتر خودرو

انواع فیلترها در هر خودرویی مورد استفاده است. ولی چهار فیلتر اصلی به نام های فیلتر روغن، فیلتر کابین، فیلتر سوخت و فیلتر هوا وجود دارد. تمامی این فیلترها وظایفی دارند که از آن ها می توان به تسهیل فرایند حرکت و فعال کردن جریان و گرفتن ناخالصی هایی مثل گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا و کثیفی موجود در روغن موتور یا ناخالصی های موجود در سوخت اشاره کرد. درصورت عدم تعویض به موقع فیلترهای خودرو، این فیلترها بدرستی کار نمیکند و در نهایت، در کارکرد مکانیک تاثیرگذار است. وقتی که فیلترهای خودرو را تعویض کنید، کارآمدتر میشود. در ادامه با انواع فیلتر خودرو اشنا شوید:

- فیلتر کابین:

وظیفه ی فیلتر کابین اینست که هوای وارد شده به فضای داخلی خودرو را از طریق سیستم گرمایش و تهویه هوا تمیز می کند و مانع از ورود گرد و غبار و سایر موارد ناخوش‌آیند به داخل کابین میشود. وظیفه ی فیلتر کابین فعال شده با کربن اینست که، گازهای خروجی و بوی آنرا نیز پالایش میکند. اگر آلرژی دارید یا به مشکلات تنفسی مبتلا هستید، داشتن هوای تمیز در اتومبیل، امر بسیار مهمیست. بطور خلاصه، جریان های خوب از طریق فیلترها عبور می کنند، به همین علت باید تعمیر و نگهداری معمول آن انجام شود. معمولاً در هر ۱۵۰۰۰ – ۲۵۰۰۰ کیلومتر، این نوع فیلتر باید جایگزین شود. اما باتوجه به وسیله نقلیه و محیط رانندگی شما این مقدار میتواند کم یا بیشتر باشد.

- فیلتر هوا:

وظیفه ی فیلتر هوای خودرو اینست که مانع از ورود ذرات به داخل موتور و اجزای آن میشود. مجموعه فیلتر بهمراه محفظه و ضمائمش را هواکش میگویند که هواکش های مختلفی طبق شرایط اقلیمی و مشخصات فنی موتورها، برای تامین هوای مورد نیاز آن ها ساخته می شوند. از انواع هواکش های مختلف می توان به روغنی، مرطوب، خشک و سیکلونی اشاره کرد. از نظر آلودگی، هوا را به سه نوع تقسیم می کنند که شامل محیط های کم گرد و غبار ، با گرد و غبار متوسط و با گرد و غبار زیاد میباشد که از هواکش های مرطوب در محیط های کم گرد و غبار و از هواکش های ترکیبی روغنی با سیکلون یا هواکش های پیکو سیکلون در مکان های پر گرد و غبار استفاده می شود.

فیلتر خودرو سواری,انواع فیلتر خودرو,فیلتر خودروتوصیه می‌شود فیلترهای خودروی خود را با یک برنامه مشخص تعویض کنید

عامل تصفیه کننده هوا و محفظه فیلتر در هواکش های مرطوب، به روغن آغشته شده اند و روغنش ثابت یا قابل تعویض است که فیلتر را در نوع دوم، شست و شو می دهند ولی با گذشت زمان منسوخ شده است. در این هواکش ها عامل تصفیه دارای تنوع بسیاری میباشد و ساخت فیلتر باتوجه به شرایط فنی از موادی همچون الیاف گیاهی، مواد اسفنجی، توری های بافته شده فلزی یا از نسوج مواد بافته نشده می باشد.

جنس المنت تصفیه کننده هواکش های خشک، تشکیل شده از کاغذی که الیاف مخصوص به صورت پلیسه در آن دارد. هوای مکیده شده از طریق اطراف یک فیلتر داخلی که توسط محافظ مشبک فلزی پوشیده شده، عبور می کند و در سطح خارجی فیلتر و بین پیلسه ها ذرات گرد و غبار را باقی میگذارد و از داخل لوله مرکزی هواکش، هوای تمیز را بطرف موتور دیزل هدایت می کند. براساس توصیه سازنده موتور و بعد از طی مسافت معینی باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام کرد که در این بین نکاتی مانند بررسی وضعیت محیط از نظر گرد و غبار ، رطوبت و ... باید مدنظر قرار گیرد. البته علائم هشدار دهنده ی نوار رنگی، بوق هشدار و غیره در وسایل نقلیه سنگین به منظور اگاه کردن راننده از کثیف شدن فیلتر هوا می باشد. هرچند مطمئن ترین روش در اتومبیل های سواری، تعویض فیلتر هواست.

- فیلتر سوخت:

هر نوع سوخت برای وارد شدن به موتور خودرو باید به منظور رفع ناخالصی ها از فیلتر عبور کند. درصورت ناخالص بودن سوخت به موتور خودرو اسیب وارد میشود. معمولاً در لوله سوخت رسانی، فیلترهای سوخت قرار گرفته اند تا از این طریق عمل فیلترینگ را انجام دهند. درصورت استارت خوردن موتور و روشن نشدن آن به احتمال زیاد باید فیلتر سوخت آنرا عوض کرد. اگر در زمان روشن کردن خودرو با مشکلی مواجه شدید به این معنیست که فیلتر سوخت خراب شده است. علت خراب شدن موتور خودروها در حین حرکت، یا ریپ زدن در حین گاز دادن اینست که فیلتر سوخت کثیف شده است. فیلتر سوخت مثل فیلترهای دیگر خودرو برای تعویض، زمان مشخصی ندارد. بدین ترتیب با مشاهده ی هر یک از این نشانه ها باید فیلتر سوخت را عوض کنید. از نشانه های فیلتر سوخت کثیف می توان به بد کار کردن موتور در حالت درجا اشاره کرد.

- فیلتر روغن:

وظیفه ی انواع فیلتر روغن، محافظت از جریان مداوم روغن و نابودی ذرات( خاک، روغن اکسیده، ذرات فلزی) جمع شده به علت فرسودگی موتور در روغن موتور می باشد. فیلتر روغن با تصفیه ی روغن موتور، کار خود را به صورت کارامد انجام میدهد. یک فیلتر روغن به منظور عملکرد کامل تا زمان تغییر روغن بعدی دارای ظرفیت نگهدارنده آلاینده به اندازه کافی می باشد. اصلی ترین سرویس ماشین، تغییر فیلتر روغن بهمراه روغن است. در هر ۱۰۰۰۰ – ۱۵۰۰۰ کیلومتر یا هر به یکسال باید این سرویس را انجام دهید.

فیلتر خودرو,فیلتر روغن,فیلترهای خودروفیلتر های خودرو انواع گوناگونی دارند که هریک از آنها ویژگی های متفاوتی با دیگری دارد

هدف از روغن موتور اینست که بخش های مختلف و بسیار مهم در حال حرکت در موتور را روغن کاری می کند. اگر این روغن کاری انجام نشود، اصطکاک ناشی از ساییدگی اجزاء در برابر هم، علاوه بر اتلاف انرژی موجب بوجود آمدن آسیب های دیگر میشود. مقدار کمی از اصطکاک با این وجود اجتناب ناپذیر است و ذرات فلزی ریز با گذشت زمان رها میشوند که اگر کنترل نشوند موجب انسداد جریان روغن در موتور شما میشود. فیلتر روغن موظف است که آن ها را مهار کند و مانع ادامه کار شود. بدین ترتیب پس از مسدود شدن فیلتر، باید یک مورد جدید را هنگام تغيير روغن موتور انجام دهید. بعد از آن، روغن جدیدتان بدون محدودیت از طریق فیلتر تمیز جریان می یابد.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
با سلام - فیلتر بنزین زمان تعویض دارد و اگر طبق استاندارد خودروساز تعویض نشود علاوه بر کثیفی انژکتورها و مسیر سیستم سوخت رسانی قطعا باعث نیم سوز شدن و سوختن پمپ بنزین می شود- عموما باید ۱۰۰۰۰کیلومتر عوض شود.
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش