جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۰

درمورد صافکاری خودرو بیشتر بدانید

صافکاری خودرو,صافکاری خودرو چیست,ویژگی های یک صافکار ماهر خودروصافکاری خودرو یکی از رشته های خدماتی تعمیرات می باشد
صافکاری خودرو، نوعی مهارت در تعمیر بدنه خودرو محسوب میشود که همه ی صافکاران از عهده ی آن به خوبی برنمی آیندد. اگر قسمتی از بدنه خودو در اثر تصادف یا هر حادثه ای دچار فرورفتگی شود، نیازمند یک صافکار برای بازگشت به حالت عادی می باشد. در این مطلب از سرپوش با انواع صافکاری خودرو آشنا خواهید شد.

صافکاری خودرو

صافکار باتوجه به نوع و شدت ضربه تصادف، برای قسمت اسیب دیده ی خودرو تصمیم می گیرد. گاهی اوقات نیازی به نقاشی روی بدنه در اثر ضربه وارده به خودرو نیست و یک صافکار ماهر میتواند قسمت اسیب دیده را بدون هیچ رنگی صافکاری کند و برای این کار، نیازمند مهارت و دانش بالا است. بعضی از مواقع، ضربه زیادی به بدنه خودرو در تصادف وارد می شود و باعث از بین رفتن رنگ خودرو میشود و یا رنگ قسمت اسیب دیده در اثر ضربه زدن چکش و مراحل صافکاری، از بین می رود. در اینصورت نمی توان بدون رنگ از صافکاری استفاده کرد. صافکار در این حالت باید برای صافکاری قسمت اسیب دیده از رنگ استفاده کند. صافکاری بدون رنگ در اکثر موارد، امکان پذیر نیست.

تاریخچه صافکاری خودرو

زمانی که ساخت و استفاده از اتومبیل در بین همه ی مردم، رواج پیدا کرد صافکاری خودرو به تبع این همه گیر شدن و رخ دادن تصادفات شکل گرفت. نخستین نسل ماشین های امروزی در سال ۱۸۶۰ تولید شدند و پس از گذشت مدت کوتاهی، تصادفات رخ داد. شغل و حرفه ای به نام صافکاری خودرو تا آن زمان وجود نداشت. از این رو صافکاری خودرو را یک شغل مطرح کردند. در ابتدا صافکاری خودرو توسط تعمیرکاران خودرو انجام میشد ولی این شغل به دلیل بالا رفتن تعداد ماشین ها و تبدیل شدن صافکاری به یک حرفه و فن، بعنوان یک شغل جداگانه پذیرفته شد.

تاریخچه صافکاری خودرو در ایران

اولین تصادف در سال ۱۳۰۵ در ایران در خیابان سپه تهران، بین یک خودرو و یک درشکه اتفاق افتاد و در اثر این اتفاق، درویش خان نوازنده مشهور تار ایران فوت کرد. صاحب خودرو، مظفر الدین شاه قاجار بود و یک فرد خارجی که راننده ی آن بود بعد از تصادف خودرو اسیب دید و نمیدانست که با این اتفاق، چه کند.

او می دانست که خودرو در ایران به تازگی وارد شده و هنوز راننده ای نیست. پس قطعاً در ایران، صافکار خودرو هم وجود ندارد. در این زمان ، استادی که کارش با حلبی و ساخت شیروانی بود و جابر حلبی ساز، نام داشت و این اتفاق را دیده بود به راننده گفت نگران نباش درست میشود. جابر حلبی ساز به عنوان نخستین صافکار ایران شناخته شد و او خودروی مطفر الدین شاه را به قدری خوب صافکاری کرد که هیچ کس نفهمید تصادف کرده است و این خبر با گذشت زمان در روزنامه پخش شد و شاه از این اتفاق با خبر شد.

 ویژگی های یک صافکار ماهر

>> صافکار موظف است که کلیه مراحل را با جزئیات کامل( بی رنگ یا با رنگ) بهمراه قیمت، قبل از شروع کار اعلام کند.

ویژگی های یک صافکار ماهر خودرو,صافکاری ماشین,صافکاری خودرو چیستیکی از مهم ترین مواردی که در صافکاری مورد اهمیت میباشد صافکاری بدون رنگ است

>> صافکار باید تمامی قسمت های اضافی روی بدنه( دستگیره درب ها و …) را قبل از شروع کار جدا کند تا بتواند به راحتی به قسمت مورد نظرش برای صافکاری دسترسی پیدا کند.

>> اگر صافکار بخواهد هر قسمت از خودرو را صاف کند، باید چکش را از داخل بدنه به سمت بیرون بکشد و توجه کافی به شدت ضربات داشته باشد.

>> صافکار موظف است که توجه ویژه ای نسبت به تقارن قطعات جفت مثل درها و گلگیر ها داشته باشد تا بعد از این که صافکاری تمام شد دقیقاً همسطح شوند.

>> صافکار نباید قطعات را تا حد امکان تعویض کند؛ به این دلیل که اگر قطعات را تعویض کند قیمت خودرو نسبت به صافکاری با رنگ و بدون رنگ ، کاهش پیدا میکند.

>> صافکار، موظف به استفاده از کد رنگ بدنه مشخص شده توسط سازنده خودرو است. البته باید کیفیت رنگ را در نظر بگیرد؛ به این دلیل که رنگ بی کیفیت به تدریج ، خواص اولیه خود را در اثر نورخورشید از دست می دهد.

>> چنانچه برای صافکاری ماشین به رنگ، نیاز باشد قیمت خودرو بسته به ضربه و رنگ شدگی دچار افت قیمت می شود؛ به همین خاطر باید از دقت کافی در انتخاب صافکار خودرو برخوردار باشید و به هر کسی این کار را نسپارید به این دلیل که امکان دارد خودروی شما علاوه بر پرداخت هزینه زیاد، ظاهر خوبی نداشته باشد و از خودرویتان دلزده شوید.

انواع صافکاری

یکی از رشته های خدماتی تعمیرات، صافکاری خودرو میباشد که براساس خلاقیت فردی صافکار بنا شده است؛ به این معنی که هر صافکار خودرو برای صافکاری، روش خاصی دارد. حتی برخی از صافکارها دارای ابزار و روش های خاص خودرو برای صافکاری هر یک از بخش های مختلف بدنه اتومبیل می باشند که حاصل تجربه شخصی آنه است. در نتیجه انواع مختلفی از صافکاری خودرو وجود دارد که معروف ترین و پرکاربرد ترین آن ها عبارتند از:

* صافکاری بدون رنگ یا با رنگ:

صافکاری بدون رنگ یا با رنگ در مواقعی کاربرد دارد که ماشین دچار اسیب شدید بر اثر تصادف شده باشد. در چنین شرایطی یا باید قطعه تعویض شود یا صافکار باید آن قسمت اسیب دیده را باتوجه به مهارت و ابزار های مخصوص بازسازی کند.

صافکاری با لیزر,صافکاری خودرو با چسب حرارتی,صافکاری با دستگاه مغناطیسیقیمت صافکاری خودرو، بسته به نوع و شدت ضربه تصادف متفاوت میباشد

* صافکاری با مکش( صافکاری مکشی):

برای انجام صافکاری با مکش باید از دستگاه های وکیوم استفاده کرد که یک صافکاری بی رنگ میباشد و برای بازگرداندن قسمت های اسیب دیده به حالت اولیه اش از نیروی خلا استفاده میکند. کاربرد این روش برای ایرادات جزئی است و نمیتوان از آن برای ضربات شدید استفاده کرد.

* صافکاری با لیزر:

صافکاری لیزری به عنوان جدیدترین روش در مرکز تخصصی صافکاری و نقاشی خودرو به شمار می رود. این روش، کاربرد به سزایی در تصادفات سنگین دارد و روی بدنه خودرو هیچگونه رد و نشانه ای باقی نمی ماند. البته در این روش، قیمت صافکاری ماشین، گران است.

* صافکاری با دستگاه مغناطیسی:

دستگاه مغناطیسی، مولکول های فولاد را با استفاه از امواج مغناطیس به جنبش درمی آورد و موجب رفع فرورفتگی ها میشود.

* صافکاری با میله:

از روش های صافکاری مدرن می توان به صافکاری با میله اشاره کرد که به گیره و میله های PDR فولادی و مهارت بالای صافکار در این روش نیاز است. صافکاری pdr ، فرورفتگی های روی بدنه را با استفاده از این میله ها و بدون چکش و ضربه های مکرر از بین میبرد. الیته برای فرورفتگی های بسیار شدید، صرفا از این متد استفاده نمیشود بلکه باید با روش های دیگر ادغام شوند.

* صافکاری خودرو با چسب حرارتی:

صافکاری خودرو با چسب حرارتی، یکی از روش های جدید به شمار می رود؛ به این صورت که پس از تزریق چسب بر روی قسمت اسیب دیده خودرو، از اعمال نیرو در خلاف جهت اولیه استفاده می کنند تا قسمت مورد نطر را به حالت اولیه برگردانند.

صافکاری سیار

گاهی اوقات، باید خودروی خود را حداقل بمدت یک روز کاری برای انجام کم ترین مقدار صافکاری و یا رفع خط و خش جزئی نزد صافکار ببرید و منتظر بمانند تا صافکاری خودرویتان را انجام دهند. صافکاری سیار در منزل  برای افرادی مناسب است که زمان کافی مراجعه به صافکاری ندارند. خدمات صافکاری سیار، نسبت به خدمات صافکاری در تعمیرگاه یا صافکاری ها تفاوت چندانی ندارد.

قیمت صافکاری ماشین در محل

تعیین قیمت صافکاری ماشین براساس نوع مشکلات بدنه و جای آن تعيين میشود. لذا هر تعمیرکاری هزینه متفاوتی را برای این بخش طلب میکند. شما برای اطلاع از قیمت نهایی باید سفارش خود را بدهید و با صافکار مورد نظر ، صبحت کنید. سپس برای ادامه پروسه سفارش، نظرتان را ارائه دهید.

صافکاری با دستگاه مغناطیسی,صافکاری خودرو,صافکاری با مکشتاریخچه صافکاری خودرو به زمانی برمیگردد که ساخت و استفاده از اتوموبیل همه گیر شد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش