چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۰۴

گیر افتادن ماشین در سیل: چگونه با این شرایط سخت طبیعی مواجه شویم؟

گیر افتادن ماشین در سیل,در صورت گیر افتادن ماشین در سیل چه کنیمهنگام گیر افتادن ماشین در سیل آرامش خود را حفظ کنید
 شما هیچ گاه مجوز رانندگی در جاده و مسیر سیلابی را ندارید اما وقوع سیل، امری کاملاً ناگهانی و در مواقع بدون هشدار قبلی میباشد. اگر از چنین مواردی اگاهی داشته باشید؛ می توانید در مواقع گیر افتادنتان در داخل ماشین و در میان سیل، از وضیت بحرانی خارج شوید. در این مطلب از سرپوش به نکاتی که باید در هنگام گیر افتادن ماشین در سیل به آن توجه کنیم آورده  شده است.

گیر افتادن ماشین در سیل

با توجه به دشوار بودن رانندگی در سیل با خودرو، امکان خارج شدن کنترل خودرو از دست راننده و حرکت خودرو به طرف جریان سیل وجود دارد. لذا درصورت گیر کردن در آب عمیق سیل، همانجا بمانید و برای کمک رسانی تماس بگیرید. در این زمان نباید از ماشین خارج شوید و یا کاپوت را باز کنید، به این دلیل که موجب تشدید اسیب میشوید. سعی نکنید دوباره استارت بزنید تا ماشینتان روشن شود؛ چون آب به داخل موتور میرود.

کارهایی که باید در زمان گیر افتادن ماشین در سیل انجام بدهید

دور ماندن از خطر و انتخاب زمانی مناسب برای حرکت در جاده ها و خیابان ها به عنوان بهترین و امن ترین راه برای جلوگیری از گیر افتادن ماشین در سیل محسوب میشود ولی درصورت گیر افتادن ماشین در سیل باید اقدامات زیر را انجام دهید:

- شما باید با حفظ آرامشتان بطور عاقلانه و سریع تصمیم بگیرید.

در صورت گیر افتادن ماشین در سیل چه کنیم,راه نجات هنگام گیر افتادن ماشین درون سیلهنگام گیر افتادن ماشین در سیل چراغ‌های جلوی اتومبیل را روشن کنید

- در این زمان باید چراغ های جلوی اتومبیل، فلاشر و چراغ های داخلی خودرو را روشن کنید تا نیروهای امدادی بتوانند سریعا به کمک تان بیایند.

- در زمان گیر افتادن ماشین در سیل باید کمربند ایمنی را باز کنید وگرنه علاوه بر این که هیچ کمکی به حفظ جان شما کمکی نمی کند، باعث گیرافتادنتان و کندتر شدن واکنشهای شما میشود.

- در زمان گیر افتادن ماشین در سیل باید قفل درها را بلافاصله پس از احساس نزدیکی خطر، باز کنید تا بتوانید خودرو را در صورت لزوم، سریعا ترک کنید؛ به این دلیل که احتمال آسیب دیدن مکانیزم قفل مرکزی در صورت ضربه خوردن بدنه خودرو، یا نفوذ آب به خودرو وجود دارد که دیگر نمیتوانید قفل ها را باز کنید.

- در چنین شرایطی باید لباس‌های اضافیتان نظیر کاپشن، ژاکت، پالتو و لباس‌های رویی را در بیاورید. لباس‌های اضافی باعث میشود که بیشتر سنگین شوید و برای رسیدن به مکانی امن، شانس کمتری داشته باشید( طبعا شنا کردن و خروج از مسیر سیلاب در مواقع اضطراری، تنها راه نجات خواهد بود).

- در زمان گیر افتادن ماشین در سیل باید به آرامی پنجره های خودرو را پائین بدهید و درصورت پائین دادن پنچره ها باید به بالاترین ارتفاع ممکن بروید و پس از برقرای تماس با شماره های امدادی ۱۱۲ و یا ۱۲۵ درخواست کمک کنید.

گیر افتادن ماشین در آب گرفتگی,گیر افتادن ماشین در سیلهنگام گیر افتادن ماشین در سیل لطفا عصبی نشوید

- درصورت شدید بودن جریان آب اطراف خودرو، اگر عمق آب به حدیست که خطر خفگی با ماندن در خودرو تهدیدتان نمی کند باید در داخل کابین خودرو بمانید ولی در صورت زیر آب رفتن خودرو بطور کامل باید به سراغ درهای اتومبیل بروید اما صرفا یکی از درهای اتومبیل را باز کنید.

- به محض این که خودتان را به امن ترین نقطه قابل دسترس رسانید؛ سعی کنید که توانایی خود را در این مورد ، زیاد دست بالا نگیرید. بسیاری افراد، عمق و شدت جریان آب را اشتباه می کنند و به آب می زنند و خود را در خطر جدی تری قرار می‌دهند ولی نقطه ی امن در چنین مواقعی سقف اتومبیلتان است؛ البته شما نباید در زمانیکه اتومبیل در حال زیر آب رفتن است روی سقف آن بایستید.

کارهایی که نباید در زمان گیر افتادن ماشین در سیل انجام بدهید

> در زمان گیر افتادن ماشین در سیل، نباید عصبی شوید، به این دلیل که تصمیمات عجولانه باعث تهدید جانتان میشوند.

> برای باز کردن در اتومبیل، انرژی صرف نکنید چون تا زمان عدم یکسان شدن فشار از بیرون و درون، در خودرو باز نمی شود. بنابراین صبر کنید تا این فشار به سطح برابری برسد.

> برای نجات دارایی های خود در چنین مواقعی تلاش نکنید بلکه صرفا به فکر خود و همراهانتان باشید.

> شما نباید شیشه های خودرو را برای خارج شدن از خودرو بشکنید؛ چون درصورت عدم یکسان شدن میزان فشار از بیرون و درون، شیشه میترکد و قطعاتش به داخل ماشین روی شما و دیگر سرنشینان پاشیده می شود.

> در هنگام گیر افتادن ماشین در سیل، باید پس از خارج شدن از خودرو به سطحی مرتفع بروید.

> اگر خودروی شما بعد از خروجتان، در حال غرق شدن است نباید روی سقفش بایستید چون احتمال زیر آب رفتن خودرو یا سقوط شما در صورت چپ شدن ناگهانی اش وجود دارد.

> حتی درصورت احساس پائین رفتن سطح آب، باز هم به داخل خودرو برنگردید؛ چون این امکان وجود دارد که سطح آب، مجددا بدون هیچ هشداری بالا بیاید. اجازه دهید تا خودرو شما توسط نیروهای امدادی به محل امنی منتقل شود.

گیر افتادن خودرو در سیل,در هنگام گیر افتادن خودرو در سیل چه کنیمهنگام گیر افتادن ماشین در سیل تلاش نکنید دارایی‌های خود را هم نجات بدهید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش